Еко ексфолианти
Може би давате луди пари за маркови ексфолианти. А всъщност всичко си имаме вкъщи или може да си набавите това онова за жълти стотинки. „Това онова“ е всъщност натурално, без химикали, без консерванти, не замърсява околната среда, не вреди на тялото ни, а същевременно го почиства страхотно от мъртви клетки и нечистотии.
Ще ги описвам по ред на грубост като започна с най-нежните ексфолианти:
1. Пшеничени трици – продават се във всички по-големи магазини за хранителни стоки.
Как се използва: взимаме в шепа малко трици леко ги навлажняваме с вода и започваме да масажираме кожата на лицето и деколтето около 1 мин. След което отмиваме с вода. Кожата остава мека и гладка.
2. Сода бикарбонат – обикновено купувам 1 голям пакет, защото го използвам не само за почистване на тялото си, но и на дома. Взимаме в шепа малко сода и без да я мокрим започваме да масажираме върху навлажнена кожа. Този ексфолиант е особено полезен за кожа, която образува черни точки и се омазнява често. Кожата отново става много гладка и подсушена, а черните точки по-незабележими. Също е подходящо да поръсите със сода това, с което търкате тялото си. Дори може да не използвате други почистващи средства като сапун и гел. Содата почиства доста добре.
3. Сол – с нея също може да загладим загрубялата си кожа, когато няма с какво друго, но солта не може да отмие и себума, затова след ексфолиране трябва да измием лицето си с още нещо пенливо (гел, сапун).
4. Кафе – взимаме в шепа кафе или утайката от кафе и разтъркваме цялото тяло. Може и лицето, но е доста силно абразивно и трябва много внимателно да масажираме. С кафе е добре да ексфолираме лицето, когато доста дълго време не сме го правили и кожата е станала по-груба. За да смекчим силата му може да добавим капка гел за измиване на лице и така да масажираме.
5. Захар – захарта действа също като кафето и се използва най-вече за тялото, защото е също толкова груба. Разликата е, че след известно масажиране, кристалчетата започват да се топят и намаляват размера си.
Вие преценете кое от по-горните да използвате.
А ето по долу и някои рецепти за страхотни ексфолианти за тяло. С тях освен че ексфолирате, но също омекотявате и тонизирате кожата си:
Сладък ексфолиант за тяло
Състав:
Кафява захар
Мед
Розова вода
Растително масло (бадемово, пшеничено, кайсиево, сусамово, от гроздови семки, от жожоба) – комбинацията е пожелание
Етерични масла – лавандула, портокал, грейпфрут, мандарина, салвия, бергамот, чаено дърво, лимонова трева (комбинацията е пожелание в зависимост от търсения ефект и очакваното настроение)
Ето предпочитани комбинации на етерични масла:
грейпфрут, портокал, лимон, бергамот, копър – тонизира, ободрява, против целулит и застаряваща кожа, регулира мастната секреция, действа противовъзпалително
портокал, лавандула, салвия, здравец, и петигрейн – понижават напрежението при умствена умора, дават свобода на фантазиите и повишават усещането за здраве и благополучие
портокал, сантал, тамян, смирна, бергамот и иланг-иланг – запазва сияещия и младежки вид на кожата, съхраняват дълготрайно влагата в нея и забавят процесите на стареене
грейпфрут, лимон, джинджифил, тамян, розмарин и мента – прочистват мислите и изцеляват тялото и душата, повишават жизнената ни енергия и сила, оставаме бодри и в добро настроение.
портокал, лавандула, хвойна, розмарин и ветивер – отнемат напрежението и болката в мускулите отмиват стреса и претоварването, чувстваме се бодри и в добро здраве.
Антицелулитен ексфолиант
кафе или утайка от кафе
мед
растително масло от пшеничен зародиш и жожоба (или друго пожелание)
няколко капки етерични масла от грейпфрут, лимонова трева, портокал, копър, пачули
Масажираме достатъчно дълго и след това престояваме така известно време, за да може маслата да попият добре в кожата. Кафето пуска кафяво-черно оцветяване, което лесно се отмива.
Този ексфолиант освен че се бори с целулита, оставя кожата ни мека и еластична и след това няма нужда да я мажем с кремове и лосиони.
Най-добре да приготвяме количество колкото за 2-3 пъти. Маслото от жожоба е естествен консервант, тъй че може да добавим малко от него ако искаме козметиката да трае по дълго време.
32 comments
Мер, всичките ти кремчета звучат толкова интересни нямам търпение да ги направя. В момента съм решила да си изхабя всичката козметика и повече да не си купувам. сега трябва да си събера лека по лека всичките съставки. Най – вероятно ще помоля да ми ги пратят от България. Предполагам че у вас имаш цял шкаф дори нещо по голямо пълно с малки шишенца, буркани, бутилчици изумявам се как смогваш да се занимаваш покрай личните ти ангажименти с направата на такива вкусотии и на такива мазила. Отделно този сайт и цялата информация???? Как го правиш?!
Въпроса ми е, аз малко се отклоних ам не не спирам да се чудя, та въпроса ми е от къде се набавяш с всички тези етерични масла и с тези масла? За пчелния клей и другите пчелни продукти ще пратя брат ми да провери на четвъртък пазара ккато и за билкитено тези масла и води примерно се сещам имаше здравословни магазизни в уличките на главната. а за това масло от шеа (карите) също не мога да го измисля. Малко ми е трудно че няма как тук да отида аз да си ги намеря да ги подуша да ги докосна и тогава да прецена. Доверяам се на теб, защото знам че ти наситина ще знаеш къде е най добре.
🙂
Вече си събиам кутийки и бурканчета и нямам търпение да си ги напълня с 100% естествени продукти. Ох, много съм се вдъхновена…. :]
Надявам се не те затрупах прекалено много. Пеперуди и врабчета и усмихнат ден , Мила Вдъхновяваща Мер 🙂
И аз на времето си изхабих всичките козметики и отгова нямам купешки, а само такива, които си правя, и вярно имам доста шишенца и бурканчета, пълни с какво ли не :).
Етеричните масла засега взимам на Българска роза, имат фирмен магазин в Халите на втория етаж в единия ъгъл. Там ги има всичките масла. Също така съм решила да пробвам и тези – http://www.ecomaatshop.com/bg/index.php?cPath=21&osCsid=a4176069fd07e36e38de452c2c02ba63
За растителните масла си взимам био студено пресован зехтин или масло от гроздови семки. Но вярвам, че в Ирландия ще има много по-голямо разнообразие. Особено масло от шеа, моето ми го донесоха от Щатите – 500 грама и още имам доста. А за билките, може и изсушени, но най-добре е да се ползват свежи, там няма ли билки по поляните :).
Но за повечето неща вярвам, че ги има и в Ирландия и то може да са в много по-голямо разнообразие, потърси в нета някой он-лайн магазин или в e-bay. Има доста хора в България, които си пазаруват от Англия например или от e-bay.
🙂
хиихих много ти благодаря Мер за отговора:) сега ще пратя и да разучат за мен. А за билките преди на село си берях много но сега нямам как. тук единственото което има е irish musse което е едно водорасло, дори мед нямат защото билки пък камо ли пчелички , мухи комари нищо не хвърчи.
Тази цяла занимавка с тези кремчета е толкова омагьосващо само си представям някакви нещица за мазане и си лъскат и ти се оклепваш и полсе си мек
МММмммммммм
като ги направя веднага ще пиша 🙂
Отнво ти благодаря и знам че си страшно заета че да откликнеш на всички коментари на мига 🙂
zambetka_gery, масло от шеа има на Четвъртък пазара, в аптека Тримонциум. Кутията струваше 5 и нещо.
Здравейте,бих искала да направя малко уточнение за „Сладък ексфолиант за тяло“.Етеричните масла от цитрусови растения,не са подходащи за употреба през деня.По-добре е да се ползват вечер.Иначе,под въздействие на слънчевите лъчи,кожата може да стане на петна.По принцип ,етеричните масла,действат 12 часа,така,че от вас зависи в какво време на деня да ги ползвате.
Здравей, Мер. Супер щастлива съм, че попаднах на сайта ти! Особено се раздвам за козметичните ти рецепти, които веднага ще приложа (поне част от тях 🙂 ). Още от майка ми знам за силата на содата да почиства мазна кожа, а също и за солта и за кафето. Само не знам защо съм ги забравила тия нейни съвети…Благодаря ти, че ме подсещаш с твоите рецепти, както и за всички прекрасни неща, които може човек да види в сайта!
Аз от доста време си мия чат пат личето със сода,но не бях се сещала за кафе.Пробвах,резултата според мен е много по-добър отколкото със содата-кожата ми става мека,гладка…просто страхотна,НО кожата диша,а това ме навежда на мисълта,че мието с кафе би трябвало да е близко да пиенето му.
Както хлорта от водата,с която се къпем преминава в тялото ни и около 20мин душ е равен на 2 чаши изпита вода….Не знам,аз правя такава аналогия,дано не е така,че много ми харесваше…
Не му е точно тук мястото, но друго не намерих, за да попитам какъв вид „дезодоранти“ използвате? Използвате ли и домашни рецепти или пък предимно биопродуктите от аптеките?
Всеки е добре да намери най-подходящия за него ексфолиант. Затова пробвайте в началото най-различни, експериментирайте. Преди, за мен най-добрия беше содата, но сега предимно ползвам царевично брашно и малко сапун с кал от Поморие. Иначе вярно кожата ни поема абсолютно всичко, което й предложим (всичко навлиза в кръвта и все едно сме го изяли). Затова козметиката ни е добре да е годна и за хапване (с тия петролни продукти и химии в масовата козметика доста се тровим).
За дезодорантите (против изпотяване)- аз ползвам кристален камък.
A Mer, ot kude go kupuvash tozi kristalen kamuk???
Ами от дистрибутори на една фирма RSI – около 20 лева е. Ако решиш мога и за теб да взема следващия път като си поръчам.
Аз също бих се записала в списъка 🙂 Стига да не те затрудни и след като си доволна , Мер, от ефекта на този камък!!!А всъщност, и да попитам, какво ако кафето навлезе в тялото ни?
Малко прибързано всъщност от моя страна. Като се замисля би се получило малко сложно, Мер.По- добрият вариант ще е да си поръчам този продукт от посочената фирма директно.
Мари, разбира се, мога да поръчам няколко, но не знам дали лесно мога да ти ги дам, или пратя. Ако имаш контакти с фирмата, поръчай си директно :).
Мер ,малко отклонение..и аз съм съгласна,че козметиката ,която ползваме трябва да става за ядене,но не винаги може да се постигне-с какво например се къпеш,миеш и т.н..за косата хума става и чат пат други,но за тялото…
И да попитам искам да си направя парфюм,към какво да добавя етеричните масла-вода,спирт(какъв).Май с вода няма да се смесят и ще се получи нещо като утайка, и аз не знам.Някакви идеи?Искам да е лек и нежен….
За миене на тялото е по-добре да се ползват натурални сапуни без вредните съставки, които изобилстват в сапуните в търговската мрежа.
За парфюм пробвай да добавиш избраните етерични масла към чиста водка без мирис. Това беше първият ми опит, получи се добре, но не знам дали е най-удачния вариант. Преди употреба сместа се разклаща.
Благодаря ти,Мер.За тяло гледам да е някакъв органичен душ-гел или сапун,но и те не всички са стока,а и са скъпички…ти какво ползваш(каква марка)?
Тоалетната вода се получи,стана лека и приятна,и наистина трябва да се разклати преди употреба.
За сега ползвам само един сапун на Рефан с кал от Поморие, не е био, но предпочитам да е българско производство или собствено 🙂 има ли био+български+натурален сапун.
Аз използвам морски пясък. Нося си го от морето всяка година. Разтварям морска сол във вода и добавям пясък докато стане рядка кал. Т тази смеска си търкам цялото тяло. Ефекта е уникално гладка кожа.
Тази статия много ме вдъхнови да си направя домашна натурлна колекция за тойлета хихи :). Вярно има на пазара био козметични продукти, според мен цената им е висока, защото се преполага, че съдържат качествени етерични масла ( да не кажа истински), чието извличане е много скъпо и трудно удоволствие. Опитът с розовото масло, което не се предлага в България поради огромната си, но оправдана цена е пословичен :/. Обаче приготвяне на козметика вкъщи….истинско удоволствие :):):), пък и е заредена със твоята си енергия.
Имам едно въпросче за сапуните, понеже ги споменахте. На селото ми преди мноооого време баба и дядо правеха домашно сапунче – от чиста мас и сода каустик, по традиционна технология. Даже за спомен си пазя едно две калъпчета и днес, но никога не ми е било присърце да се къпя, със извинение се за бруталния израз, мазнините на животинки. Но истината е че това е натурален сапун „от време оно“ без консерванти и други подобни вредители. Алтернативата е глицериновото сапунче нали ? Или има някое на растителна основа, чието приготовление няма да е прекалено сложно? (защото глицериновото откровено се дематериализира под водната струя :/ :))
Можеш по същия начин да си направиш сапун, но с растителни масла – шарлан, зехтин, кокосово масло и сода каустик (натриева основа)….. от известно време се каня да си направя… та ако е сполучлив ще споделя как :).
Много благодаря!!! 🙂 и аз ще пробвам, когато си набавя съставките 🙂
ако се използва калиева основа вместо натриева, се получават течни сапуни….., но нямам практически опит, само теоретично споделям. Успех в начинанието по правене на еко растителени сапуни. Дано да се получи!
Чудя се защо имам афинитет към твърдите сапуни… макар, че за тях се искат повече усилия и време. Но все пак вече съм си взела NaOН и е доста – та ще трябва да ползвам нея :). Успех и на другите експериментатори по душа :))).
Здравейте!
Ако разбирам правилно използвате тези комбинации от масла вместо дневен крем или как? Ако не какво използвате вместо дневен крем? Благодаря!
Аз лично вместо дневен крем ползвам кокосово масло (extra virgin), понякога си правя и смес от масла (например масло от гроздови семки + етерично масло по избор).
Чудя се тия натурални масла как се отразяват на смесена кожа? Не са ли прекалено тежки и не запушват ли порите? На мен, например, от всеки по-тежък и мазен крем ми излизат пъпки в следствие запушване на порите. Знам, че чаеното дърво и розовата вода се отразяват добре на такъв вид кожа. Някой има ли опит (не че в момента имам проблеми, просто ползвам медицинска козметика и бих искала да я заменя с нещо естествено) с подобни продукти на такъв тип кожа?
И моята кожа беше смесена към мазна (стигало се е през 2 часа да си попивам мазнината от лицето със салфетки. Освен това ползвах скъпа медицинска козметика, чиито етикети обещаваха чудеса.
Честно казано и аз преди така си мислех – че мазните растителни масла ще ми прецакат кожата още повече, но като си изчистих тялото от токсините, вече дори и зехтин да си сложа, порите не ми се запушват и не ми излизат повече пъпки. Докато купувах много скъпи мазила, след като минах 1 година на суровоядство и пречиствания, реших да се тествам и да започна да пробвам на лицето си един доста тежък крем, който сама си бях направила преди време – от зехтин, пчелен восък и етерични масла. Очаквах много лоши резултати, но след като нанесох малко, установих че много добре ми действа. Оттогава знам, че каквито и кремове да сложа, дори и много мазните, ще ми излезнат пъпки само тогава, когато тялото иска да изчисти някакви токсини. Козметиката дори и много скъпата, не ми оправи проблема с кожата, а единствено промяната на храната, пречистванията и отношението като цяло.
В началото най-лекото масло за лице, което ползвах, беше масло от гроздови семки + етерично масло от лавандула (това в периода преди да се изчистя), слага се мъничко количество с потупвания. Вече мога да ползвам най-различни комбинации (най-вече ползвам кокосово масло – студенопресовано), само в много редки случаи ми се омазнява кожата.
мер,а какво ще кажеш за кремовете със защита о т слънцето.аз съм с чувствителна кожа и от слънцето ми излизат петна,които зимата леко избледняват.с какво мога да ги заместя?иначе лицето си го натривам с розова вода и крем с розова вода и масло от жожоба отново български на казанлък.всички скъпи кремове са в коша,защото единственото нещо което видях от тях е да ми се изсуши още повече кожата.
Здравейте, Мер бих искала да се свържа с вас на лично съобщение. Бихте ли ми дали ваш личен емайл или координати. Благодаря Ви предварително.
Хубави почивни дни!
Статията ви е изключително полезна и ако ни самите не се грижим правилно за нашата кожа, то няма как да имаме гладка и мека кожа каквото и да си говорим.Тук и давате отлични насоки.Важно няколко пъти в седмицата да използва ексфлолиращ крем, с който а успеем да премахнем излишните неща по кожата си.Преди време с утайката от кафето си правех масажи на краката.Определено ставаха доста по гладки и като че ли целулита намаля.
Природосъобразната козметика, така наречена – натурална, сме я наследили от нашите баби, нека да я използваме, това е път към красота и подмладяване, което е мечта на всяка жена, независимо от възрастта
Leave a Comment