Хранителна левкоцитоза или какво се случва, когато си хапваме готвено
Преди много години, учените открили процес или явление в човешкото тяло, появяващ се винаги при приемането на храна. Процесът бил следния – когато човек започне да се храни кръвта му започва да се насища с левкоцити, същото, което се случва и когато сме болни или сме прихванали някой вирус. Нарекли са го хранителна левкоцитоза.
В началото учените си мислили, че това е явно нормално явление, след като се наблюдава винаги. Но с по-задълбочени наблюдения и изследвания се установило, че това НЕ се случва, когато човек се храни със сурова растителна храна.
Когато се храним с термично обработена храна, тялото ни реагира така както би реагирало на вирус, на чужди тела, на нещо вредно и непознато. С попадането на такава храна в организма ни, той започва да атакува храносмилателната система с левкоцити
~ с цел „да се пребори, с нещото, което е попаднало там“ и защото
~ „белите кръвни телца пренасят ензими от ензимните резервоари на тялото и се придвижват към храносмилателната система, за да подпомогнат смилането на готвената храна“.
Това води до силно изтощение на имунната система и до значителен стрес на целия организъм. Положението се влошава значително, когато преяждаме с термично обработена храна. Ето едно доказателство за всичко това – подремва ли ви се след като похапнете сладко сладко с някоя манджичка, придружена с 3 филии хляб или със солидна порция фетучини с прошуто и сос болонезе или с 5 вида сирена. Това е защото тялото ни започва да влага неимоверни усилия в разграждането на всички видоизменени от високата температура вещества. И колкото и изискано да звучи дадено ястие, сготвено ли е над 90 градуса, то вече става вредно и неестествено за нашия организъм. Критичната температура за различните хранителни продукти е различна като варира около 90 градуса – температура, над която храната вече става даже канцерогенна. Още по-лошо е когато пържим или печем в мазнина, тогава се образува токсинът акриламид, който е един от виновниците за почти всички възпаления в тялото ни.
Следва да се досетим, че когато сме болни не е добре да се храним с нищо, което е термично обработено, тъй като още повече затрудняваме и забавяме оздравителния процес. В такива периоди е по-подходящо да приемаме прясноизцедени сокове и плодове, богати на витамин С – кивита, лимони, ягоди, чушки, домати и други.
При консумацията на сурова храна или такава, която е приготвена по принципите на суровоядството, хранителна левкоцитоза не се наблюдава. Затова е необходимо минимум 70 % от менюто ни да е сурова храна, а когато обядваме или вечеряме да започваме винаги с прясна салата. Така поне подготвяме организма си за храносмилане, внасяме известно количество ензими със суровите зеленчуци и левкоцитозата или не се проявява, или е в много по-малка степен.
Ензимният дефицит и системната консумация с термично обработена храна води до хронична умора, бързо състаряване, апатия, понижаване на имунната система, цялостен здравословен дисбаланс и едни от главните причини за почти всички болести. За хората е изключително трудно да се откажат от готвената храна, но ако се намали до поне 20 % от менюто ни това ще подобри значително здравето ни.
Нека обобщим начините как да намалим ефекта хранителна левкоцитоза:
* поне 70% от менюто ни да е съставено от пресни плодове и зеленчуци
* обяда ни или вечерята да започват със свежа салата, а закуската може с пресен плод
* да приемаме допълнително хранителни ензими докато се храним (вече се продават на много места)
* по-често да си приготвяме кълнове, които да добавяме към ежедневното ни меню
* ако например не сме суровоядци, може да предприемем следното – всеки месец за 5-7 дена да преминаваме изцяло на растителна храна (суровоядство) – така хем ще заздравим организма си, хем ще го пречистим и ще му дадем възможност да си възстанови ензимните запаси.
Открих и тази статия на български, в която има още информация.
18 comments
Здравей, искам да те попитам за съвет. От доста време се интересувам от суровоядство, правила съм гладувания, и бях повече от 3 години на суровоядство (почти).
След това забременях и ядох ан воля каквото се сетих, след раждането ми беше много трудно да се върна към правилният начин на хранене и мина доста време, през което правих какви ли не глупости. Последствия имам и на лицето и на тялото. Имам акне-разацеа, камък (1см) в жлъчката, омазнен черен дроб, и запек. Сега се чувствам готова да се върна към моят път, но пак съм бременна. Искам да дам на бъдещото си дете само чиста храна, но се чудя дали няма да е много драстично, ако скоча дирекнто на суровоядство, не толкова за мен, а по-скоро отделените токсинид а не отидат към детето. Какво би ме посъветвала в моят случай?
Здравей, Радост!
Аз не съм най-компетентния човек, който може да отговори на въпроса ти. Но ще споделя това, което мисля за правилно в случая (и на този етап от развитието си), а ти си свободна да се съгласиш или не.
По време на бременност не е добре да се предприемат прочистващи процедури, или гладолечения, или някакви режими. Повечето от тях са много драстични. Достатъчно е, майката да се храни с полезни и здравословни храни и да избягва вредните такива. Може да не се преминава на 100 % суровоядство, дори сега най-вероятно не е момента за такъв преход. Но ако менюто ти е съставено от около 60-70% сурови храни, това ще е много добре за теб и за бебенцето.
Просто яж повече био плодове и зеленчуци, семена, ядки и пий много плодови и зеленчукови фрешове. Всички тези храни ще доставят на малкото същество толкова много полезни вещества. Не се притеснявай, че тази храна може да има пречистващ ефект и че отделените токсини ще засегнат бебето. Човешкия организъм е съвършен, не би позволил такова нещо. Тези отделени токсини ще бъдат насочени към отделителната система, дебелото черво, кожата и ще се изхвърлят чрез урината, фекалиите, потта. За това е важно да оправиш ленивите си черва и да пиеш повече течности – вода, сокове, чай.
По важно е правилно да се прецени кои са полезните и вредните храни. Ако обичаш да ядеш сирене, то поне да е качествено. Киселото и прясното мляко, което се продава в магазините, не би ни доставило нищо полезно. Ако искаш да ядеш месо, поне да не е кренвирши, салами, шунки (всякакви колбаси), пастети. Животинските храни може да представляват до 20-30 % от менюто ти. Някои бременни жени си мислят, че те (животинските храни) трябва да са основната храна, но според мен си нанасят повече вреда от колкото полза. Добре е да се избягват храни в лъскави опаковки (вафли, чипс, всякакви снаксове, долнопробни сладкарски изделия), да се четат етикетите и тези с многото Е-та да се избягват. Добре е да не се ползват сухите бульони, сухите супи, дресингите в опаковки (всеки може да си направи пресни дресинги за салати). Пърженото да се избягва. Студено пресованите масла да изместят олиото, маргарина. Въобще могат да се направят много малки, но съществени и лесни промени в менюто ни, което да се превърне в абсолютна полезност за нас и за детето ни, без да е задължително да преминаваме към по-крайни течения в храненето и да се подлагаме на лишения.
Пречистващите процедури и преходи може да се отложат до след периода на кърмене.
Но като, че ли най-важна е мярката. Не е добре да се прекалява с никоя храна било то полезна, а още повече с животинска или вредна храна. Когато преяждаме или прекаляваме с консумацията на каквато и да е храна, тогава най-много тровим организма си. Тъй че нека си се храним умерено, с усмивка и добро настроение (без мисли на угризение и опасения от натравяния).
Май прекалих малко с писането, но това е защото не познавам менюто ти и затова пиша по-общо. Желая ти здраве и спокойствие на теб и най-вече на мъничето.
Благодаря ти много, доста обстойно и подробно.
И аз мисля така да направя, а като родя ще направя това прочистване на черният дроб, много ми допада,
Ще чета и пиша пак 🙂
Благодаря ти.
Съгласна съм с всичко което прочетох. Но за съжаление не мога да стана 100 % суровоядка. Опитвам се да се храня здравословно. Месо почти не консумирам и това са пиле и риба. Но постни храни обожавам. Но за съжаление повечето претърпяват термична обработка. А за свежа салатка умирам. Но да си призная като чета „трябва да се консумират много плодове и зеленчуци“ се замислям какво всъщност ядем. А вие замисляте ли се какво всъщност продават по пазарите. Всички плодове и зеленчуци достатъчно чисти ли са ? Та те са пълни с нитрати. Особенно тези които се предлагат напролет. Направо съм ужасена. Преди години знам, че не можеше да се продава стока без тя да е изследвана за нитрати. А сега от както сме в ЕС това не само, че не е задължително, но то изобщо не се прави. А био зеленчуци и плодове от къде можем да си купим ? Дори и да ни предложат, ние как можем да сме сигурни, че те наистина са такива. Ще кажете “ цената е определяща“ но и това не е гаранция. Дано не ме линчувате за това мое писание. Но с радост ще приема всякакви съвети за успокоение на душата ми.
За всичко си права. Всеки от нас си е задавал или му е задаван този въпрос (за нитратите) поне веднъж.
Наистина производството вече много злоупотребява с изкуствените торове, пестицидите и отровите за паразити. Но… нека се има предвид и факта, че в животинските продукти нивото на отрови е десетки пъти завишено. Те също не са хранени с био фураж и се знае, че в мазнините им (и месото) вредните вещества се натрупват в много по-голяма концентрация. Отделно, че им се дават антибиотици и хормони (за да има по-големи пилешки бутчета…). И като цяло вредата от животинските продукти е несравнима с вредата от нитратите в плодовете и зеленчуците. Рибата например натрупва в себе си голямо ниво на отрови от реката или морето. И то толкова много, че би притеснило всеки, само ако знаеше. Вече реките и моретата са се превърнали в сметища и отходни канали на какво ли не.
Ели, дори да си 80 % суровоядка, пак е страхотно. Всеки ако можеше да се храни поне със 70-80 % сурова храна, то аптеките и болниците биха били празни.
Готвената храна е мъртва храна, човек ако яде предимно готвена храна, отива до хладилника и търси още нещо. Но не защото стомаха му е празен, а защото тялото не е получило необходимите хранителни вещества (витамини, микроелементи…) и затова търси още нещо. А на суровоядеца му стига и един фреш или едно смути и се засища.
Обикновено всеядните хора изпадат в паника, ако са гладни и не получат на момента порцията си готвена храна. Ти им предлагаш банан, ядки, сок…. те се мръщят и си търсят манджата. А това е толкова ограничаващо. Може би не всеки е така. Но повечето хора около мен са така. И толкова им се чудя на паниката, която ги обзема…. И отговора обикновено е: „само салата ли да ям“ или „е, сега точно банан ли да ям“ или „искаш, да ме заболи още повече корема ли“….
Най-малката добра промяна (и толкова лесна), която човек може да направи за себе си, е да започва обяда и вечерята си с порция свежа салата (нямам предвид млечна или руска). Така ще подготви тялото си за храносмилане като се зареди с ензими. А също може да приема и допълнителни ензими с всяко хранене.
И аз понякога съм си мислела за това, че не приемам чисти плодове и зеленчуци, особено като се информирах и за ГМХ (и по зле ще става). Но като помисли човек няма друга алтернатива в големия град, а и щом човек пак се прочиства и енергитизира с тях, значи все пак са полезни и ще бъдеш по-здрав, ако се храниш с тях, отколкото с храна в опаковка;) Еly, върви стъпка по стъпка, дори понякога можеш да се връщаш стъпка назад, важното е, че си на верния път! Поздрави:)
Почти винаги има стъпки назад (даже това си има и термин – ЙО-ЙО ефект). Но с времето тези стъпки назад се случват все по-рядко и накрая съвсем избледняват и се забравят. Добре е, да не се самообвиняваме за каквото и да е.
Вярвате ли ми, че познавам хора, които не ядат плодове и зеленчуци в прясно състояние (или съставляват едва 10% от менюто им). И не искат и да чуят за тях – а имат диабет и са с наднормено тегло, и пият хапчета, и разхлабителни и т.н. И си мислят, че изходът е само лекарства и болници…. По никакъв начин не може да им се въздейства. Такива хора могат да се обявят за зависими (да не се окаже, че пристрастяването към храната е много по-лошо от пристрастяването към наркотици).
Всичко е точно така. И не се притеснявайте за нитратите.Те са опасни само ако станат нитрити.Такива нитрити в организма на веган ,не може да се образуват.
Значи ли тогава,че е вредно да се ядът и сварени зеленчуци-като броколи,картофи,грах,царевица,боб и т.н.??Нали тях не можем да ги ядем сурови!
Лина, грахът се яде покълнал, броколито сурово си има вкус на обикновено зеле, млечната царевица си е съвсем наред сурова. Не всички бобови са подходящи за сурова консумация, защото някои от тях са токсични. Същото съм чувала и за картофите, въпреки че сокът от сурови картофи се използва за лечение на артрит. Не е хубава и прекомерната консумация на сурови кръстоцветни – може да предизвика проблем с щитовидната жлеза.
Точно пък вредни готвените на пара или само сварени зеленчуци не са. Стават вредни ако се гарнират с разни „екстри“ – олио, запръжки, сосове и т.н.
Мисля,че е добре и зеленчуците и плодовете да са с ясен произход – на отглеждане,съхранение,регион и т.н … с една дума ORGANIC
Здравейте!
Поздравления за сайта Мер!
Аз отскоро обръщам внимание на това,с което се храня.Чувствам се прекрасно.Заминавам за около две седмици на планина и море/на хотел и после на палатка/,където няма да мога да си приготвям храна – няма условия за това.Моля дайте съвет как да се справя,да си занеса ли определени храни,които не изискват специални грижи и то време на време да хапвам…Страх ме е да не се почувстам отново уморена,без енергия,със запек…
Към момента хапвам следното – предимно салатки,варен ориз,пълнозърнест хляб с квас,зърнени,варен боб,леща,рядко малко месце,трици предимно от био магазини…
Благодаря предварително!
Здравей Елеонора,
и аз бях на планина и море, та затова сега отговарям. Вече късно за отговор, но все пак ще напиша малко идеи. В България хубавото е, че през лятото почти навсякъде се продават плодове. Ако мислиш, че енергията може да ти падне или да имаш проблеми с червата си, може да си вземеш с теб ензими и да ги приемаш с всяко хранене. Когато ходя на планина взимам си сушени плодове, ядки и сушени зеленчуци и един буркан сос песто. То и много не ми се яде като съм в планината. Иначе последно като бях на море взех с мен 1 касетка домати и много добре ми се отрази да похапна на плажа по обед домат с хималайска сол, без да го режа. Купувах си праскови и пъпеш. В тази жега плодовете са най-добрия избор. Имах и 1 торба орехи и ги чупех на плажа, той беше един див и не-многолюден, приказен. Може предварително да си направиш изсушени крекери, които ще ти стигнат за двете седмици.
Мер,благодаря за отговора.
Имам време да се подготвя преди почивката!
Като чета коментарите се обнадеждавам, че все повече хора обръщат внимание на здравето си и търсят начин да се избавят от комерсиализацията. Малко по малко моя режим преминава към вегетарианство. За суровоядство мисля и го правя, храня се с много плодове, салати. Претърпях неуспех с крекерите 🙂 и домашните кълнове, но мисля че самата аз още не бях готова и за тях. Както се казва, промените трябва да са постепенни, за да не се претоварим. Месо почти не ям, рядко може да се случи да е повече от 2 пъти месечно и то ако сме навън. В къщи не готвя месо от доста време. Още ми е трудно да се откажем от млечните продукти, но поне млякото което взимаме е домашно, квася го или пък малката го пие прясно. Вървим по пътя бавно и постепенно, понякога както казах се присещам за разни храни, но дори сладоледа на детето се прави в къщи – от мляко и плодове. Следваща крачка е да й го правя с ядково мляко и плодове 🙂 , което така или иначе пие незамразено.
Най-трудно ще ми е да се откажа от нахута, боба, лещата и ориза по познатия им вкус. Като цяло винаги съм предпочитала постна храна и да откажа месото не ми е проблем. Риба последните 7 месеца не ям, защото съм бременна и знам колко токсични вещества включително живак съдържа. И благодарение на този режим, в началото на 7-ми месец съм само с 3 килограма отгоре, нямам запек както с първата бременност и определено не ми липсват някой вредни храни 🙂
След раждането ще направя и няколко детоксикации, а до тогава, целта ми е да съм спряла съвсем месото, и млечните да са още по-минимизирани.
Не знам, тук ли му е мястото, но един въпрос: До колко са съвместими ябълките с тахан?(на мен ми е приятен вкусът от ябълки с тахан)
аз също съм бивша суровоядка:))) и точно по тази логика избрах продуктите на АкваСорс! за готвения тип хранене няма по-добри продукти на пазара! напълно компенсират всичките ни цивилизационни глупотевини и глезотийки!:) е, разбира се, че е къде-къде по-добре да не се поддава човек на лакомията, ноооо:))) и ензимите на АкваСорс са най-добрите на пазара! опитайте:) не правя реклама, защото съм вече в АкваСорс, а по обратната логика – аз съм в АкваСорс, защото са най-доброто:) поздравления за статията!
Leave a Comment