Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Относно БИО-то...  (Прочетена 37566 пъти)

Деси

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
  • HORROR MOVIE
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #60 -: 19-04-2011, 12:22:47 »

че тя няма да има нищо против да стане разпределител, но все пак е по-добре производителя да е някой местен - няма начин да няма такива. Мога да поразпитам в сдружението и да пиша, ако има такива.  :fluretaa:

това ще е супер ако стане .. ;)
Активен
Същността на безчовечието не е в омразата към ближния,а в безразличието!

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #61 -: 19-04-2011, 12:27:48 »

Ами аз не съм адвокат на Гимел и не смятам да ги защитавам на всяка цена, но знам, че са най-големият сертифициран производител в България и не вярвам да си позволят да произвеждат неистинска стока - още повече, доколкото знам, работят за външни пазари. Това може би обяснява и високата им цена, освен традиционната причина - прекупвачите.
А за външния вид - наистина нетретираните с химични торове краставици не са така лъскави и хубави, както добре наторените с амониева селитра  ::)
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #62 -: 19-04-2011, 13:07:07 »

Аз също имам градина и знам какво е домашно производство ;)
Щом работят за износ,познай къде отива шкартото,по стара българска традиция. :laugh:
Кое ще ги спре да продават не истинска стока????????
Морала или лабораториите от време оно? Да си чул някой да го е спряла лаборатория,след обстоен анализ на продукцията?
А стоката само Био ли трябва да е или и да е вкусна?
Ти купуваш ли си био стока ,от тази която не произвеждаш,?
Не се заяждам,просто хората са сърбали попарката,на загрижените за здравето им корпорации и институции.
А за малки еко ферми като твоята(може и да е голяма) можем само да те поздравим и ще ти бъдем клиенти. Ти кажи какво произвеждате и как?
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #63 -: 19-04-2011, 13:44:50 »

Ами - последно за Гимел, като работят за износ не могат да си позволят фалшива стока, защото там (за разлика от тук) проверките и изследванията са редовни и веднъж ако ги пипнат, че дават калпава стока, ще им отиде пазара завинаги и тогава какво ще ги правят тези хектари оранжерии? Все пак не знам, разбира се, това са само мои разсъждения.  :-\
Що се отнася до мен, моята ферма е скромна - за зеленчуци имам 6 дка сертифицирана площ, и за билки - 40 дка, които обаче догодина май ще ползвам за друго, че етеричните билки съвсем на загуба гледам, за съжаление, тъй като там просто няма начин да не попаднеш в ръцете на прекупвачите, които ти изкупуват килограм масло за 150 евро (при цена само на сваряването му от 200 лв, без да броим труд, транспорт и разноски по отглеждането и събирането на билките), и след това си го препродават за 600 евро  :surpris_22:
Тази година ще отглеждаме възможно най-много култури, като наблегнем на разнообразието, не толкова на количеството, така че едва ли ще ми се наложи да купувам друга продукция  :essen: За жалост, нямаме оранжерия и затова няма и ранна продукция, но предпочитам да произведа (съответно консумирам) зеленчуци, расли под слънце. Съвсем скоро ще почваме да берем салата, репички, лук и спанак. За лятото предвиждаме производство на домати, краставици, пипер, тиквички, моркови, зелен лук, след това салатно цвекло, ряпа, тикви. Всички продукти ще са от био-сертицирани семена (холандски, за съжаление, поради липсата на български такива) и само доматите, пипера, тиквичките и краставиците ще са български - от нетретирани семена. В момента сеем в саксийки за продажба и подправки - розмарин, салвия, чубрица и босилек, ще произвеждаме също и магданоз и копър, но не в саксийки (просто нямаме такива заявки), а на полето между доматите и краставиците (т.нар. съвместно отглеждане).
Начина на производство е следния: ползвам биосертифицирани семена, отглеждат се на земя, която не е била работена до миналата година повече от 7 години, но за жалост като сертификат е в "преход към биологично земеделие" поради бюрокрация - купихме я от пълномощник, а собствениците са извън страната и няма как да ни дадат декларация, че не е обработвана, а без такава декларация, макар и да е видно, че е така, сертифициращия ни орган не признава липсата на обработка. Не ползваме никакви изкуствени торове, торим единствено с био-препарати със съответните сертификати. За растителна защита също използваме само био-препарати и отвари (от чесън, коприва и прочие), както и смесеното засаждане, при което растенията се пазят едни други от определени вредители.
Надявам се бях достатъчно подробен, но ако има и други въпроси, с радост бих отговорил :-)
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #64 -: 19-04-2011, 14:01:28 »

 :Content_14: :Content_14:
От Пловдив ли си? Дай координати.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #65 -: 19-04-2011, 16:54:15 »

Не съм от Пловдив, а от Стара Загора. В Пловдив има вече сформирана група, която се снабдява от един производител - Атанас Топалов. Ако проявяваш интерес, мога да ти дам на лични координати на организатора на групата.
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #66 -: 20-04-2011, 06:35:48 »

Тези сертифициращи органи не вземат ли проби от почвата за тест на метали и остатъчна химия?!
Какво значение има колко време не е обработвана земята по конвенционален начин, ако вятъра ти носи дим с благини от съседния ТЕЦ и комшия с пръскачката, а поливната вода е фраш от химикали :surpris_23:?!
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #67 -: 20-04-2011, 13:23:36 »

Андрей, био-земеделието означава спазване на определени стандарти. Моят сертифициращ орган не е вземал проби от почвата. За нуждите на био-земеделието земята не трябва да бъде обработвана с пестициди и химични торове минимум три години - вероятно това трябва да е достатъчно, за да се изчистят следите от химията. Оттам нататък аз като сертифициран производител следва да спазвам стандартите, а именно - да ползвам само и единствено разрешени и сертифицирани семена, продукти за растителна защита и торве на био-основа. Нямам право да ползвам никаква химия, с изключение на мед и сяра съдържащи препарати в определени дози (6 г на декар). След това, когато произведа нещо, то се тества и ако има наличие на пестициди - гори ми сертификата, и трябва да почна от нулата - три години преход и т.н.
Това, за което говориш - дима от ТЕЦ-овете, от колите и прочие "благинки" на цивилизацията практически няма как да бъде избегнато. Ако приемем, чисто теоретично, че био-земеделие може да се извършва само на земя, до която няма досег цивилизацията, практически това означава био-продукти да се отглеждат единствено в някои части на Африка.  :surpris_23:
Съвсем между другото, доста по-безопасно е да отглеждаш зеленчуци до оградата на ТЕЦ-а, отколкото на 50-60 километра от него поради простата причина, че отровите, изхвърлени през комина, на практика нямат никакъв шанс да паднат направо надолу, а вятъра ги разнася на 50-60 до 200 км околовръст.
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

Дете на Природата

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #68 -: 18-08-2011, 22:53:56 »

Та, моето мнение е, че някои био продукти (със сертификати, печати от ЕС и т.н.) наистина са надеждни, макар и не всички.
Вие какво мислите? На мен ми изглежда наред, ама знае ли човек 
Привет!
Към  Бг.пазар съм скептична. ;)
Обикновено (преди година) си закупувахме БИО продукти от БИО Ферми с доказали се продукти на пазара, в производството си на пазар Биологично ЧИСТИ продукти.  :peperudi: :peperudi: :peperudi:
Да не споменавам имената на тези ферми за да избегна реклама.

Аз лично НЕ бих разчитала или закупила каквото и да е от т.нар.Био магазини...дори и клечки за уши. tooth
Активен

savina

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #69 -: 20-08-2011, 14:31:24 »

Та, моето мнение е, че някои био продукти (със сертификати, печати от ЕС и т.н.) наистина са надеждни, макар и не всички.
Вие какво мислите? На мен ми изглежда наред, ама знае ли човек 


Аз лично НЕ бих разчитала или закупила каквото и да е от т.нар.Био магазини...дори и клечки за уши. tooth

Здравей,защо мислиш така  ??? кое не е редно в био магазините,защото аз често си пазарувам и съм доволна
Активен
Егото е причина за всички болести и несполуки..правилният начин на живот Помага..

bioagro

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
    • Български магазин
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #70 -: 08-10-2013, 23:00:12 »

... опс
« Последна редакция: 08-10-2013, 23:02:27 от bioagro »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.083 секунди с 23 запитвания.