Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Относно БИО-то...  (Прочетена 37611 пъти)

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #40 -: 09-04-2011, 20:43:18 »

Орто спомена за китайското био,сертифицирано от Био Хелас,това е масовото пакетирано био в България- зърнени,сушени плодове,бобови. Аз също не вярвам на китайското Био,минало през Гърция.
В България,ако може да те прекарат,ще го направят с удоволствие и без да им мигне окото.
Трябва да станат повече фермите,където да отидеш на място и да си купиш,а и да можеш по всяко време да проверяваш,как се отглежда всичко.
Може би има честни производители,но са малко.
Как ще стане био краставицата на Гимел,зимата ,без тор и пръскане?Няма такъв филм,ние сме гледали краставици по кумонизма и ми е ясно,как се процедира.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #41 -: 09-04-2011, 22:39:57 »

 Добре, пак обяснявам. Био Хелас са сертифициращ орган, който е официален за територията на България. Такива още са Лакон, Балкан Биосерт, QC&I и Серес. Общо за територията на България. са десет. Поместени са на официалния сайт на МЗХ. Обаче реално действащи са гореспоменатите пет. С изключение на Б. Биосерт, всички са клонове на чужди дружества. Например Серес е немско дружество. Това не означава, че който иска да се сертифицира при тях трябва да ходи до Германия  ;). По същия начин, не всички сертифицирани от Био Хелас стоки са внос от Гърция. Иначе знам кои продукти визираше Орто. Те наистина са китайски и са внос от Гърция. По точно става въпрос за масово разпространената елда. Аз нея ползвам и съм много доволен. Покълва сравнително лесно. Другата, която съм намирал масово по магазините е украинска, но е бланширана и не покълва. Стои малко кафеникава, затова веднага я разпознавам, дори и да не е опоменато на етикета, че е украинска.
 Бате Бино, замисли се малко. Бадемите отглеждат ли се като монокултура - да. Двудомни растения ли са - да. Могат ли да червясват- да. Ами естествено, че се пръскат. Намеквам изрично, че са двудомни, т.е. изискват по-голяма площ от еднодомните дървета, за да произведеш определено количество ядки. Смятай какво става като се зарази  едно растение на тази огромна площ, пълна само с този вид растение.
При биоземеделието се използват фитонциди, фунгициди и др. препарати, разработени на растителна и мико основа, които за щадящи човешкото здраве, но за съжаление са доста по-скъпи от конвенционалните петролни хербициди и пестициди.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #42 -: 10-04-2011, 13:30:14 »

Добре научихме интересна информация около сертифициращите органи. Как обаче това променя ориентацията на потребителя, или моята ?    Никак !
Елдата беше голямото мое разочарование. Онази зелената био сертифицирана. Няма никакъв подчертан вкус. Мой критерий за продуктите е да са вкусни и да не се развалят бързо. Ако са вкусни значи са расли в благоприятни условия а ако не се развалят бързо са устойчиви към вредители. Сертификата не променя нищо освен ненужно оскапяване на крайния продукт. Същата елда е с 2 лева по евтина, когато чувалите са заръчани от Китай и разфасовани от фирма "Здраве за вас".  Как разбирам че е същата?  :)
Я да се върнем на бадемите!  Био бадеми срещу не био бадеми. Над аксаково има изоставена бадемова градина. Дърветата дават плод през година. миналата нямаше а тази се надявам да има много и то ако не замръзне цвета. С какво един етикет с надпис БИО прави продаваните като био бадеми по вкусни? 
Всеки мима глава на раменете си  за да мисли с нея. Растенията се нуждаят от торове както хората от много витамини и минерали. На бадема не му дреме за пестицидите, тъй като е на високо и не се конкурира с други дървета за светлината на слънцето. Био е нагла измама и предполага евентуално по добро качество, след като е платена по висока-цена. 
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #43 -: 10-04-2011, 18:17:18 »

Точно за същата градина се сетих и аз, Орто. :)  Три пъти съм ходил, единият път натоварих, но  двата пъти само се оглеждах  :)
Помолил съм наша съфорумка, която е спец в бадемите , да даде информация. Окаквам я. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #44 -: 10-04-2011, 18:59:27 »

Аз казвам био на това,да си набера марулката,лука и магданоза от нашата градина,да си ги измия на двора и да си направя веднага една яка салата с оцета(ябълков),който сами си правим.Сега чакам домашен зехтин от Каламата-Гърция.Градината се тори веднъж годишно с прегоряла оборска тор.Не е пръскано 10 години.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #45 -: 10-04-2011, 21:19:59 »

Днес в Спортна зала има Изложение на БИО технологиите.  Слънчеви колектори, водни решения, био храна, уреди, дрехи. Абе много интересни неща за дома и за ядене. Всякакви хапчета за гълтане и разбира се голям щанд на GIMEL.   Даже има щанд на SAHADJA YOGA.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #46 -: 10-04-2011, 22:02:35 »

 Знаех си да не започвам тук  :Confus_3:. Орто, елдата на Здраве за вас е сертифицирана също. По моите стандарти е качествена и определено покълва. Относно изоставената бадемова градина - сигурен съм че не се пръска и бадемите са супер, но какво от това ? Значи ли, че тези които са продукт на интензивното земеделие са същите. На бадемите не им пукало от пестициди, защото били на високо  :Content_4 - emotloader:. Най-пестицидния продукт в света е кафето, а доколкото знам не расте по земята. И мен  дивите ягоди ми харесват повече от биосертифицираните култивирани, но това какво общо има с темата. Естествено, че няма нищо по-вкусно и здравословно от току-що откъснати и домашно отгледани зеленчуци.
 Иначе си знаех, че ще се стигне до тук. Щом био-то е нагла лъжа, не виждам защо да продължавам да ви лъжа. Ще си спестя енергията за нещо по-конструктивно. Сори бате Бино, опитах с нормален тон да изложа моите възгледи и информацията, до която съм се докоснал. За някои други хора...... не е зле понякога човек да се съмнява и в себе си, така по трудно изпада в конфузни ситуации.
 По тази тема съм до тук. Peace  :Content_22: .
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #47 -: 10-04-2011, 23:45:30 »

Естествено, че няма нищо по-вкусно и здравословно от току-що откъснати и домашно отгледани зеленчуци.
 
А ако е диво, още по-добре. Ще е ненадминато. ;)
Но някои, включително и аз, нямаме възможност, засега, нито за градинки, нито да хващаме горите. :)
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #48 -: 11-04-2011, 07:32:06 »

Здравейте!
Не съм запознат с Биопродуктите по българско. Рядко се появявам там и съм нямал честата да им се насладя. Нашите карат на домашно и купено от пазара. Включвам се по темата, защото на няколко места за срещнах думечките "Ганьо" и "Ганьовска работа". Та във връска с това искам на кратко да споделя опит.
От почти 2 години купувам предимно(60-70%) БИО продукти и тяхни разновидности. Тук ги делят на (ORGANIC)БИО и два вида ALL NATURAL(без химикали и с понижено съдържание на химикали(50%)).
Думата ми е за БИО-то. Повечето от нещата са добри на вкус и изглеждат естествено. Но 4 пъти вече попадам на АБСОЛЮТНИ МЕНТЕТА. Ябълки с бял прах с изразена химическа миризма и моркови с вкус на машинно масло. За размера на морковите да не казвам :surpris_22:. Това купувано от веригата магазини на един от местните кланове - Самсунг.
Седмично по новините се споменава за поне 2-3 измами в хранителния сектор(за останалите области даже не искам и да споменавам.). Вноса на Китайски или Американски боклук и представянето му за местен на 3-4 пъти по-висока цена е нещо често срещано.
Ако Корея ви се струва за некоректен пример, ще спомена, че съм работил за Швейцарци и с Американци и от опита си мога да потвърдя, че думата "Ганьовщина" не е запазена българска марка. А сега взаимно межем да се "наслаждаваме" поразиите на ХайТек аматьорите от страната на изгряващото слънце.

Преди седмица един приятел се оплакваше от положението в България. Интересното, което каза беше "Преди хората се надяваха на ЕС. Сега не остана нищо на, което да се надяват". В този момент си помислих "Чудесно! Може би най-накрая е настъпил момента да се надяваме на себе си"
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #49 -: 11-04-2011, 08:46:20 »

В този момент си помислих "Чудесно! Може би най-накрая е настъпил момента да се надяваме на себе си" :Content_14:

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #50 -: 11-04-2011, 13:13:44 »

Кое изисква отглеждане на био-култури в България?Повишено търсене?Презадоволяване на пазара с най-обикновена продукция?Чистосърдечна загриженост за здравето на хората?Висок стандарт обуславящ преминаване към най-качествена храна?Или....,че био-то е 5-10 пъти по-скъпо и веднъж да се извади сертификата,пей сърце.Ще има коли,чалга певици и "колко съм велик",а може и хотелче на морето!И в цялата тази схема може био-то да не био,само колите,парите и жените да ги има.Патриотизмът ми не е розови очила,които да разтварят по -широко задника ми!
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #51 -: 11-04-2011, 14:08:57 »

В този момент си помислих "Чудесно! Може би най-накрая е настъпил момента да се надяваме на себе си".
Много правилно! И аз стигнах до този извод! Разчитам единствено на себе си да намеря подходящи източници на плодове, зеленчуци и ядки.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #52 -: 12-04-2011, 07:05:09 »

 :kisss:"Чудесно! Може би най-накрая е настъпил момента да се надяваме на себе си"

Дай Боже, дай Боже!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

zlat

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #53 -: 13-04-2011, 14:33:58 »

Здравейте, малко късно се намесвам въпреки молбата на бате Бино, но бях претоварена със срочни задачи и не съм влизала тук отдавна. Та на въпроса за бадемите, не че сме големи спецове по въпроса, но всяко растение при определени условия е застрашено от разни гадинки с които трябва да се борим. Друг е въпроса дали винаги го правим. Наистина има бадемов семеяд, който е доста коварен - той си снася яйцата наесен и те напролет развиват ларви, които ядат младата новообразувана ядка. Плода изсъхва и ако се остави така на дървото, следващата година отново превзема други плодове. Напролет се пръска ако има забелязан масов летеж на какавидите. Ние предпочитаме наесен след обиране на реколтата всички сухи плодове заедно с клонките да ги съберем и изгорим, така че на следващата пролет максимално да намалим разпространението на семеяда. Но въпреки всичко имаме и бракувани ядки.  :) Това все пак е малкия кахър, по големия проблем е ако измръзне цвета при някоя късна слана, защото тогава няма нито един плод в цялата градина.
Активен

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #54 -: 19-04-2011, 10:40:57 »

Здравейте, изчетох доста внимателно цялата тема и за жалост тук намирамтолкова скептицизъм и недоверие в родното ни производство, колкото сляпа вяра в чуждите, вносни продукции. Защо холандските био-продукти да са по-био от нашите, та да препочитате да ги купувате петорно по-скъпи? Казвам това именно от позицията на производител на такава продукция и ми е болно много от това, че хората просто не вярват, по исконния български принцип "всички са маскари". Ами не, не всички са маскари и мошеници, и в България също има био-продукти, които са поне толкова био, колкото и европейските. Имаме същите сертификатори (контролни органи), които сертифицират и немските продукти, примерно - ами защо тогава вярвате на немеца, а не на българина?  ???
Някъде прочетох, че Гимел примерно не стрували, защото, видите ли, купували холандски семена - ами да, аз също купувам такива.  В България няма откъде да се намерят био-сертифицирани семена от моркови, спанак, подправки и ред други култури - всички са третирани с химични препарати за растителна защита. Единствено се намират семена от домати, краставици и пипер, и то не произведени по биологичен начин (в смисъл "родителя" на тези семена е бил третиран с препарати), а просто самите семена не са третирани - което обаче за целите на сертификацията ги прави годни под въпрос.
И най-щекотливия въпрос - цените, всъщност био-продукцията винаги е била и ще бъде по-скъпа от конвенционалната по ред причини - високата цена на семената, скъпите био-торове (в пъти над цената на химичните) и не на последно място - по-ниския добив и по-непазарния вид на зеленчуците. Няма начин един домат, например, торен само и единствено с био-торове, да стане толкова едър и лъскав като домата, здраво надуван с амониева селитра, калиеви и фосфатни торове, и да дава по 20 кг от корен. Това обаче не означава, че био-продукцията всъщност е пет пъти по-скъпа от конвенционалната - тази разлика в цените вече идва от прекупвачите и търговците по веригата, които именно заради това, че е модно, надуват яко надценките си. За тези цени не са виновни производителите - подчертавам това. Точно заради тази причина и в доста градове вече се оформят т.нар. "групи солидарно земеделие", в които един или няколко производители на био-продукция доставят директно на групи купувачи от градовете продукция на съвсем поносими цени, сравними с тези на пазара, и по този начин хем купувача купува добра стока на ниска цена, хем производителя взема пак същите пари, както и когато ги продава на прекупвача - печалбата на прекупвача вече отпада в полза именно на потребителите. Такива групи има в София и Пловдив, който се интересува, даже мога да ви дам и координати на тези хора. По този начин хем ще помогнете на българските производители на био-продукция, които сега са в нокдаун, хем ще плащате на истинска храна почти толкова, колкото и за изкуствената.

Активен
Спрете земята, искам да сляза!

Деси

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
  • HORROR MOVIE
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #55 -: 19-04-2011, 11:26:49 »

seymour_sz ,напълно съм съгласна с теб,аз съм много доволна от био продуктите и винаги когато имам възможност гледам да си ги купувам,още по хубаво ще е ако има и повече български такива..много искам да си купувам от бг производител плодове,зеленчуци и др.,но не мога да намеря такива или ако намеря съвсем са повяхнали по витрините...жалко че във Варна няма такава група иначче с най-голямо удоволствие щях да съм първа на опашката...разбирам че се занимаваш с био бг производство,браво и дано има повече като теб-успех  :love_026:
Активен
Същността на безчовечието не е в омразата към ближния,а в безразличието!

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #56 -: 19-04-2011, 11:38:31 »

Деси, може и да има във Варна, не зная - лично познавам групата от Пловдив и от тях съм чувал и за тази в София, а ние тепърва създаваме такава и в Стара Загора. Може и във Варна да има такава, но да не я зная. Ще поразпитам и ако науча нещо, ще пиша. Принципно за Варна е възможно и ако ми остават на мен свободни количества, да пращам, тъй като там живее сестрата на съпругата ми. Мисля,
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #57 -: 19-04-2011, 11:40:38 »

че тя няма да има нищо против да стане разпределител, но все пак е по-добре производителя да е някой местен - няма начин да няма такива. Мога да поразпитам в сдружението и да пиша, ако има такива.  :fluretaa:
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #58 -: 19-04-2011, 11:46:33 »

Трябва да заявите ,че ви има,как да разберем? Ето тук имате трибуна,пробвайте в още няколко подобни форума.
Не вярвам на Гимел,защото съм им опитвал продукцията и защото една краставица ,няма как да е 1.60лева,дебела,повяхнала и неприличаща на нищо.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #59 -: 19-04-2011, 11:51:58 »

Попаднах на информация за групите за солидарно земеделие тези дни, не знам вече точно как стигнах до този сайт: http://www.solidarno.com/. Идеята ми се вижда много добра.  :)
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.
 

Страницата е създадена за 0.058 секунди с 23 запитвания.