Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Относно БИО-то...  (Прочетена 37600 пъти)

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Относно БИО-то...
« -: 22-02-2010, 12:01:54 »

Понеже в темата за какаовите продукти се разви дискусията дали и доколко продуктите с етикети "БИО" са действително такива, реших да направя отделна тема, че да не спамим тази на Крум  :whistling2 - emotloader:.
Та, моето мнение е, че някои био продукти (със сертификати, печати от ЕС и т.н.) наистина са надеждни, макар и не всички. За живеещите в София - от известно време се появи ето тая верига магазини http://www.bio-bulgaria.com/biomag (не знам за другите градове  :surpris_23:). Вие какво мислите? На мен ми изглежда наред, ама знае ли човек  :surpris_23:.
Сред био-производителите у нас най-популярни са тези http://harmonica.bg/ и тези http://gimel.bg/ (Мер вече е пуснала тема за тях).
Таз верига http://www.bioslunceluna.com/shop/ също ми се струва надеждна (после си направиха и ресторант "Слънце и луна").
Виж, така наречените "био" продукти в Била и Пикадили наистина са леееко съмнителни, но сигурно и от тях има нещо, дето да става... Вие какво мислите? И въобще, как се оправяте да си намирате качествени продукти при наличието на тооооолкова имена и фирми, ама толкова малко наистина добро качество? ???
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #1 -: 22-02-2010, 18:41:13 »

 Ако се помисли юнашки, просто няма как да разберем обективно, Вики, освен ако не сме усвоили махалото. (Това е единственият обективен и възможен за нас купувачите метод за проверка.)
  Иначе нещата са точно както си  го казала ти - "Струва ми се надежно- купувам.  Май не ми се струва.. - не купувам "  .
 Тъкмо да си тренираме интуицията ( ето още една полза извадихме :)   )   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #2 -: 23-02-2010, 11:25:28 »

Ядки, семена и сушени плодове - от борсата на с. Първенец.
Зърнените - от познат човек на село(истински еко и био пшеница, ечемик, ръж и т.н.)
Мед също от няколко все познати източници.
Маслата(тиква, коноп, лен и рапица) - също от познат.
Ябълков оцет - от приятел производител.
Плодове и зеленчуци - от сергия, на която се доверявам, малко от село и от Четвъртък пазара.
Рядко пазарувам от супермаркети или здравословни магазини.
Ценно е човек да има село ;D
Както се вижда от текста по-горе, кодовата думичка е познат tooth Без връзки нищо не става tooth
От "Слънце и Луна" съм много доволен от хлебчетата, които са направени с квас, а не с мая.
За веригите като цяло, мнението ми не е никак добро. Ценовата им политика е меко казано неадекватна. Мислещ човек не би си купил тиквено семе 200 гр. за 8 лв от Германия, при положение, че ние сме производители на доста по-добро семе и цената тук е 2 лв. Всеки знае, че е силно препоръчително да се храним съобразно географията ни, т.е. с храни, добивани в нашия регион. Примери като този за тиквеното семе бол!
Кленов сироп....къде ще има стойност повече от 2 лв, щом идва от 10 000 км. Това не е техника, че да гледаме да я вземаме от по-сигурна страна. Яденето, което е около нас е с най-висока стойност - и енергийно, и витаминно, и като цяло.
« Последна редакция: 23-02-2010, 11:28:44 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #3 -: 23-02-2010, 11:35:49 »

Така е , Петко- уж вече си махнахме от омразния СОЦ , но думичката "наш човек"  не е изгубила нито грам от своето значение :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #4 -: 24-02-2010, 09:31:25 »

Петко, много си прав, че от познати можем да получим най-надеждни хранителни продукти. И аз имам такъв човек-почти целогодишно /8-9месеца/се снабдявам със страхотни плодове, зеленчуци и ядки. Но има продукти, които си купувам и от магазина и ако видя етикет био се доверявам напълно. Особено ако става дума за европейски печати. Живяла съм в Германия от 09.2003 до 03.2005г. и тогава беше бум на био храните. Знам, че много строго се контролират тези храни и току така не слагат тези печати. Тук визирам био чай или био какао, които си купувам. Относно българските био продукти съм пробвала био кисело мляко и беше наистина вкусно. Купувам и био домати ако видя в магазина. Сега си купих и био моркови и са вкусни. Купувам си и био елда и си покълва без проблем. От нея си правя сурови хлебчета. Досега не съм се разочаровала от био продукт. Така, че ще продължавам да си купувам, защото знам, че купувам качествен продукт, отгледан без химии и т.н.
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #5 -: 28-02-2010, 21:24:33 »

Ивтересува ме това, което е достъпно за мен - и за момента такива магазини много биха ме улеснили. Нямам подходящи познати за съжаление - от познатите ми по-скоро може да си доставиш компютр, отколкото добра храна. Каквото и да правим, не можем да избягаме от пазара и неговите методи. Благодаря за информацията за магазина на пл. Журналист - ще го посетя  :Content_22: Не искам предварително да подхождам със скептицизъм, защото това е най-лесният начин.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #6 -: 09-03-2010, 19:12:39 »

Търсенето на познат или село е нормалната реакция за България.  Магазинният етикет нищо не означава, дирите са непроследяеми.
Купувам мед от роднина, дори не е просто познат, под мой контрол се центрофужи и пълни в тенекии.
Селските хора по някога не вдяват от новите технологии и наука.
Купувам семена от Теньо Тенев( ечемик, ръж, овес)
http://www.titbg.com/
Ядки най добре с черупката и като му дойде времето бой с чука. Калифорнийския бадем в чувалите е красив, всяка ядка е клонинг на другата но няма никакъв вкус. Любими са ми бадемите дето се чупят с ръка. Септември гладните мангали друсат дърветата и изкарват по сергиите за смешните 2 лв за килограм.
Тогава като една катерица пълня южната ми стая със всякакви ядки билки семена и тн.  Това е моят био магазин.
Зимата обаче едвам се издържа, купувам дребни. твърди домати и разчитам на мириса на свежо.
Етикет Био в България е подигравка с клиента.
Зехтин купувам обикновен студено пресован в стъклено шише.  Зимата бяха спожени 30 вида бутилки между които и такива с тройна цена и етикет БИО.  Тези с надпис био не бяха замръзнали и помътнели а обикновения екстравържин не можеше да се излее от бутилката. Имах още няколко поредни неуспешни покупки на био семена и ядки. Купих био хелас тиквени семена и не покълнаха, био овес хелас, амарант хелас. Нищо не покълна. Тръстикова захар и шоколади и какао  на италианците със справедливото отношение към работниците. Не усетих да получавам нещо различно от шарен етикет на висока цена .

« Последна редакция: 09-03-2010, 20:10:25 от Ortodoksalen_Anorektik »
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

blade

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #7 -: 09-03-2010, 20:42:07 »

Ortodoksalen_Anorel много добре си го казал. И аз имах разочарования от "еко продуктите".
А от къде купиваш от продуктите на Теньо Тенев?
Аз в София намерих само ръж в Пикадили. Нищо друго нямаше от неговите семена :( , а много бих искал да си взема от тях. Надявам се че са произведени в България...
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #8 -: 10-03-2010, 01:29:14 »

Ortodoksalen_Anorel много добре си го казал. И аз имах разочарования от "еко продуктите".
А от къде купиваш от продуктите на Теньо Тенев?
Аз в София намерих само ръж в Пикадили. Нищо друго нямаше от неговите семена :( , а много бих искал да си взема от тях. Надявам се че са произведени в България...

Пиша му мейли и ми праща с куриер. Той ми е надеждата за български продукти. Много е отракан, от години си хапва кълнове и знае какво е живи семена.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #9 -: 10-03-2010, 02:52:57 »

амарант
Моя покълна. От България една приятелка го донесе. На тази фирма:
http://www.hope-bg.com/index.php?pp=products
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #10 -: 17-03-2010, 00:16:13 »

Търсенето на познат или село е нормалната реакция за България.  Магазинният етикет нищо не означава, дирите са непроследяеми.

Съгласна съм напълно с теб, но не за всеки и не винаги това е достъпен вариант. Преди всичко ти добре си планирал нещата, личи си, че си изградил система. Имаш и известни ресурси от време и пространство (за складиране). За човек, който сега започва да включва в менюто си ядки, кълнове и др. подобни благинки, изграждането на такава система не става веднага. Също така нямам и кола - а този ресурс май също е важен :) Затова засега аз купувам шарлан в магазина за "био" продукти, там купувам и някои ядки, и един мармелад от сливи, за който пише, че няма никакви добавки и е обработен на 60 градуса. Зърна вземам от една фирма за интернет доставки и си покълват - не вярвам, че кълновете им не съдържат това, което биха съдържали кълновете на семена, взети от другаде. Засега това ми е практично - може би след време и аз ще изградя система  ;) Всъщност мед - наистина и аз от познати  :)
Активен

Gubka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #11 -: 17-03-2010, 14:58:39 »

     Здравейте :peperudi:
     Аз имах две села докато растях, затова имах пряк достъп до прясна слънчева храна. И няма нищо общо със храната, която се продава във супермаркетите! Имаше един филм с Луи дьо Финес, ако си спомняте "Крилце или кълка" ...Е там лошият произвеждаше храна на конвейер, от чушки до пилета, и всичко ставаше от сдъвкана в машини пластмаса!!! Имам усещането че това буквално се е сбъднало в днешните хранителни магазини.  :(...
    
     Тъй като порастнах, нямам достъп до селата си, нито има кой да отглежда продуктите с обич. Затова си пазарувам от БИО магазини и съм много доволна. Интересувала съм се. Пазарувам обикновено от БИО МАГА на Журналист, сега отвориха и един близо до Красно село. Продуктите на Хармоника много ми харесват, малко се разочаровах, че яйцата май са от Холандия, но вярвам че хората правят всичко по силите си и ги подкрепям. Също така повечето продукти в биомагазините са от Германия, за която и от приятели (агрономи) и други източници знам че наистина са качествени, получаваш идеята, за която плащаш - чиста храна. БИО продуктите в супермаркетите, са същите както и в Био магазините, разлика няма на едни и същи фирми са, но лично аз препочитам да подкрепям с парите си малките биомагазинчета за да дръпнат напред.  :Content_22: Още една радост е че успях да приобщя майка ми, която е голям инат, към идеята да се храни с чиста храна и двете заедно на обиколка по биомагазините - някак е идилично по свой си начин.

    Скоро започвам работа в Био магазин и съм много ентусиазирана и щастлива, тъй като съм и биолог и чистите природни неща са моя страст, мисля че това е едно добро местенце за изява, а и виждам че в съграждането на тези неща се влага любов и позитивизъм. С никакви капиталистически печалбарски депресии не съм се сблъскала досега и това много ме радва.

    А за меда :). И моят е от село, селото на бивш приятел. Няма как, леглото може вече да не делим  tooth, но медът остава! Затова я харесвам България, най-интересното се случва в съседския двор, и ти винаги си поканен  8). :Confus_3:
« Последна редакция: 17-03-2010, 15:10:17 от Gubka »
Активен

٠ Тео ٠

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • I took the red pill
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #12 -: 12-05-2010, 22:01:21 »

Не вярвам, всичко е медийна маркетингова заблуда,а цените са отказващи
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #13 -: 12-05-2010, 22:42:37 »

Не вярвам, всичко е медийна маркетингова заблуда,а цените са отказващи
Баш всичко не, но доста голяма част си е точно индустрия. Да не говорим, че зад някои био търговски марки стоят големи концерни, като например Nestle. Напоследък "напипаха" къде е далаверата и се преориентираха. Лошо е, че истинските био-производители ще пострадат в известна степен.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

DOT

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #14 -: 15-05-2010, 00:27:23 »

Накараха хората да избягат от селата, да забравят как се гледат градини и сега им тикат в ръцете някакви скъпотии на много високи цени. Аз само за някой неща съм склонна да пазарувам от био магазини. Даже малко тая дума "био", заедно със "еко" малко ме дразнят,- природо-съобразно си е друго нещо. Мисля, че това просто ще е новата вълна във бизнеса-по-лоша от предишната. Струва ми се тъпо да си купиш био-бисквити и разни такива. Естествено има изключения. В моя квартал има 4 био-магазинчета, и в четирите се предлага различен тип био-продукция.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #15 -: 15-05-2010, 07:15:52 »

 :kisss:Мдаааааааааааааааа, спи съзнанието, сън дълбок и нездравословен...не знам как се буди мечка по време на летаргия...но долу-горе си представям колко трудно е било на Левски и приятели да събудят нещо което тооооооооооолкова дълбоко заспало!!!!!!!!!!Работатае там, че когато е сред природата , ТО -съзнанието е будно, държи го будно самата природа и го води към еволюцию и развитие...но когато ТО-самото съзнание се самоизолира в доброволен затвор-град,апартамент...сред радио-телевизионите близалки-залагалки....как да чуе какво му говори Майката-природа...как да чуе птичата песен, вятъра в клоните, шума на водата....аз тази сутрин си дойдох от село...потопена в потока на живота и в пряк и преносен смисъл директно живеейки го,усетих с огромна сила огромната разлика ...Бягайте, деца, бягайте всяка минута и час, който ви се удадат...бягайте и слушайте...!!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #16 -: 15-05-2010, 09:54:15 »

Лельо Маринче , много въздействащо! Мъдра както винаги . :)   

Аз мисля ,че на Левски му е било все пак по-лесно , защото народецът е чувстал все някакъв дискомфорт. Докато сега дискомфортът се усеща чак когато е по-късничко - когато се разболеем . Ама тогава почваме да се чудим откъде да я подхващаме , защото умен докторчо ни казва, че или е "на нервна почва" или е "наследствено"   или сме били в твърде близки отношения с дървеното си конче като деца :)

И аз мисля като ДОТ , нещо това "био" започва да става подозрително ..Налага се като мода.  Освен това има едно ярко противоречие , което ще ми е интересно  накъде ще се развие :  ПО принцип ( вероятно с много малки изключения)  истински симпатизиращи на БИО храните  са хора с по-скромни доходи. ( Заради съвсем различната си ценностна система )    Обаче как тези хора ще си купят биобисквити за 9 лв, биояйца 5лв за 6 бр. , биомед за 19 лв килото !! биошоколад за 8лв и т.н.  До нас откриха лъскав Биомагазин -някакъв си "Балев".. , зашеметих се като видях цените. 
Вероятно това БИО ще го наложат като поредната "привилегия" за богатите. Белег за високо социално положение. Защото е скъпо. И така потребители на биото ще се окажат хора ,които ще го потребяват само защото е скъпо и това допълнително ще ги издигне в собствените им очи , а естествено и в очите на "простолюдието" . 
Но на този тип хора трябва да припомним, че никакво Био не може да компенсира например пробойните в етично-нравствената им система.
 Със средства от по-нисък порядък не могат да се решават проблеми , зародени на нива от по-висок порядък..
 тоест - и тук йерархията трябва да се съблюдава :)   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #17 -: 15-05-2010, 15:05:45 »

Бабо Марийо, трогателно, почти се разплаках  :surpris_25:. Аз днес пък си дойдох отново в малкия град, сред природата и близо до планината... и мигом ми премина и мигрената, и нервните кризи, и всичко - така че ми е ясно какво имаш предвид... Ех, само дето не за всички е така - ти ще се радваш на природата - други няма да обърнат и грам внимание; ти няма да посмееш и тревичка да стъпчеш - други ще си угасят цигарата в цветето, ще си облекчат нуждите отгоре му и накрая подобаващо ще парфюмират въздуха с изпаренията от ауспуха на новата кола. Тъжно, но факт.
А за Левски не знам, но лошото е, че и днес чат-пат се намират хора, опитващи да разбудят духовете за някаква кауза, но ефектът е слаб, ако изобщо го има - примери много... Протестите срещу ГМО-тата, на които имаше, меко казано, слаб наплив от доброволци, са само капка в морето от подобни случаи у нас.....
Като се замисля, за тия био продукти изглежда сте прави  :(. Може би един малък процент са читави, а останалото е добре организирана измама... Ама нали човек няма как да различи плодове, расли при специални условия, на чисто в планината, и такива, нападали от дървото току до магистралата, и за мнозина търговци е лесно да се възползват и понапълнят гушите за наша сметка... Е, излиза, че не можем да вярваме на етикети, а само/предимно на видяното и изпробвано от нас самите. Дано успеем!
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #18 -: 15-05-2010, 17:25:36 »

...
И аз мисля като ДОТ , нещо това "био" започва да става подозрително ..Налага се като мода.
...

И аз почвам да си мисля така. Има мода и хората събират повече пари просто защото има кой да ги даде. Има го и тънкия момент с българските комплекси, където нещо, ако не е брутално скъпо, че да се изфукаш, че си си го купил, никакъв мъж/жена не си.   :Content_14: След като парирах опита да ми сложат пармезан в ресторанта на обяд, се заговорихме се с жената, чисто като мисловен експеримент, какво би трябвало, за да успее един вегански или суровоядски ресторант в България. Мина ми през акъла, че трябва да е на адски добро централно място в София, да е супер излъскан и да "дере без надуване" с поне по 50 лв. за салатка. Ще се избият да идват и всички ще са супер доволни като споделят на приятелите си къде са били.  ;D Хеле пък, ако някой навие Тони Стораро да обяви, че е веган-суровояд... :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:

Иначе и аз днес влязох за първи път в един био магазин - Биомаг. Спомних си как дядката на село даваше на кобилата овес и този овес, хем е бил турбобио, хем не е струвал 5 лв. и си излязох.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Относно БИО-то...
« Отговор #19 -: 15-05-2010, 18:14:41 »

Никой не може да ме убеди, че разходите за производството на един органичен продукт са десет пъти по-високи от това на неорганичния. Няма фактори, които да оправдават тези прекалено високи цена.
Наскоро в един магазин за здравословни и био-храни видях следната гледка: Затлъстял, потен костюмиран, дърт чичка изсипа един куп конфитюри на касата като преди това вся голям смут в магазина и пита всички "Вие ли сте продавача". Продавачката явно разбра с какво пиленце си има работа и възкликна "Ау, ма тия конфитюри не са био, само диабетични са", оня като чу веднага ги смени с биологични и взе ей така още няколко продукта, за които първо пита "Това от биологично земеделие ли е?" без въобще да се интересува нито от състав, нито от качества на самата храна. После се вайкаше, че хартиената торбичка, която му дадоха от магазина може да се скъса и я смени с найлонова. Пълен фарс - това са хората, които могат да си позволят да пазаруват подобни продукти! Бизнесмени - парвенюта, а не пропаднали вегета като нас...
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"
 

Страницата е създадена за 0.092 секунди с 21 запитвания.