Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: козметика за коса  (Прочетена 50961 пъти)

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:козметика за коса
« Отговор #20 -: 23-02-2010, 15:34:28 »

Ако не е натурален,нама смисъл от оцета :surpris_23:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:козметика за коса
« Отговор #21 -: 23-02-2010, 16:38:24 »

Ако не е натурален,нама смисъл от оцета :surpris_23:

 :bleh  Ми пробвах да си правя на два пъти - единият от малини / щото на вилата има бол / ама ми го изляха малките и така и не сложих нов да правя - вторият от ябълки - удави ми се полска мишка в него  :Confus_3: не ми било писано да правя таз година домашен оцет
Ама другата ще повторя опитите по упорито  tooth
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:козметика за коса
« Отговор #22 -: 24-02-2010, 14:38:14 »

Другия път ще затвориш съдовете добре и всичко ще е ок ;) То в купешкия също може да се е удавила мишка,та даже и плъх :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Nun

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 248
    • Моят Facebook
Re:козметика за коса
« Отговор #23 -: 25-02-2010, 14:24:36 »

А аз искам да попитам, някой зне ли натурално средство за справяне с пурхута ?
Активен
Имаме силата да променяме всичко и всичко зависи от нас, ние сме Бог!

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:козметика за коса
« Отговор #24 -: 25-02-2010, 14:51:00 »

Коприва.
Аз навремето си правех рани на главата от чесане и имах пърхут, но се махна с втриване на някакъв лосион от коприва. Предполагам, че ако си измиваш главата с отвара от коприва, ще има положителен ефект.
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:козметика за коса
« Отговор #25 -: 25-02-2010, 21:06:46 »

моята коса също клони към суха и 4есто я мажа със зехтин, бадемово масло или стимуланта за коса на Икаров и правя както Мер е написала - увивам си косата с найлонов плик и кърпа и седя 4ас-два. след това само я измивам без да слагам балсам. Понякога не я мажа с нищо предварително, но след измиването и малко преди да изсъхне напълно косата я мажа или с малко кокосово масло по краищата или с алое. Алоето прави косата мека и блестяща.

Активен

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:козметика за коса
« Отговор #26 -: 25-02-2010, 22:03:41 »

Сусамовото масло е против пърхут -това от  китайската медицина / ще проверя дали чист или с билки в него /
Активен

Светла

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re:козметика за коса
« Отговор #27 -: 04-03-2010, 18:03:59 »

За изплакване на косата (като последна вода след измиване) използвам отвара от билки, по рецепта на баба Ванга. Косата става мекичка с повече блясък, лесно се разресва, изчиства се пърхут с нея, а и при редовна употреба покрива леко тук таме някой бял косъм  ;) Прилага се само на кестенява коса, че ако сте блондини има вероятност да станете като морковче  ;D Рецептата е следната: в литър вода се добавят по една лъжица листа от коприва, орехова шума, лайка, корен от репей и половин лъжица корен от коприва и се варят 20мин на водна баня (ако имате стар млековар е най-удобно) или просто се слага на котлона докато водата кипне. Сместта се оставя да изстине, прецежда се и с нея се изплаква косата, като леко се втрива в корените. Ако нямате буйни дълги коси може да си заделите част от отварата в бутилка и да си я държите в хладилника до следващото измиване. Аз нямам истински оцет и понякога добавям 2-3капки лимон в тази вода, но в този случай изплаквам само косата по дължина, без да втривам в корените.
Активен
„И плътта на убитите животни в човешкото тяло ще стане негов собствен гроб. Защото истина ви казвам, който убива, убива себе си и който яде от плътта на убити животни, яде от плътта на смъртта."

fidana

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:козметика за коса
« Отговор #28 -: 25-01-2012, 12:06:51 »

Препоръчайте моля природен дар с антистатичен ефект върху косата.
Благодаря..  :peperudi:
Активен

Марияна

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:козметика за коса
« Отговор #29 -: 26-02-2012, 16:16:42 »

Здравейте!
Да кажа и аз своя челен опит с маските за коса :) Аз също съм с много суха коса, което мисля се получава и от шампоаните, които ползвам (ама то и такива се продават...). Та моето тайно средство, заради което обирах комплименти за косата ми още от училище, са етеричните масла. Първото ми и напълно интуитивно откритие беше (а после се оказа, че съм открила топлата вода tooth) рециновото масло, което можете да закупите от всяка аптека - действа овлажняващо, изключително заздравява косата (досега с най-добър ефект в това отношение от всички етерични масла, които съм ползвала), прави косъма дебел и лъскав, и намалява чувствително косопада при сезонните капения на косата, при които ви се струва, че започвате да оплешивявате... Единственият проблем е, че е доста тежко и мазно и иска две миения с шампоан вместо едно в банята. Иначе бадемовото масло е много добро за блясък, но косата става прекалено мекичка и няма прическа, която да ви се задържи, ако използвате само него. Аз лично си правя комбинация от масла на основата на зехтин като добавям "на око" рециново масло, бадемово масло и кайсиево масло. Втривам малко от тази смес в корените като се наканя да се къпя и въобще не се разправям да завивам с найлони, кърпи и т.н. (макар че ефектът сигурно е по-добър, ама не ми се разправя), разресвам добре, че маслата да се разнесат до края на косъма и стоя поне 15-20 мин. - това е абсолютният минимум, за да има някакъв ефект, а най-добре около час - час и половина и повече. Измива се лесно и просто имате чувството, че косата ви е жива, многооого жива  :flower:

Искам да ви питам за нещо, което прочетох наскоро като любопитна новинка - в някои фризьорски салони в щатите вместо шампоан използват като отмиващо средство най-обикновена сода за хляб. Слага се на мръсната коса, разтрива се и просто се отмива... Някой знае ли нещо за това, реално ли е и дали някой го е пробвал? Много ми се ще да заменя тези химии, които ползвам, с нещо натурално, и основно - да не ми привиква косата към него. Всеки шампоан и балсам, който ползвам, започва да ми действа зле на косата и скалпа едва след 2-3 месеца употреба и трябва да си търся нова марка...  :'( Ако имате опит с това или ползвате някоя бабина рецепта, моля, споделете!  :fluretaa:
Активен

Виолета

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:козметика за коса
« Отговор #30 -: 27-02-2012, 20:08:06 »

Здравейте и от мен,

Включвам се и аз по темата - не мога да пропусна, защото косата ми се чувства супер, откакто започнах да я мия само с т.нар. индийски билки. В интерес на истината все си мислех, че тук ги знаете. Ползвам ги за миене и боядисване в черно от август 2010г.   Определено си харесвам косата, а винаги съм имала проблеми с нея - омазняваше се за 2-3 дена и сивееше. След измиване нанасям на краищата масло от жожоба - 3-4 капки.Но са нещо съвсем различно от това, с което свикваме още от деца - меките и ароматни шампоани. Няма пяна, но наистина измива.
Относно содата - пробвах 2 пъти подред, но не ми понесе добре. Май ми се появиха пъпчици и дразнене на кожата. Определено не е моето средство за измиване на косата. Все пак е най-добре всеки да пробва за себе си. :)
Освен това съм и много горда и доволна от себе си, че вече и сама се подстригвам. Но това не е по темата, тъй че толкова.
Активен

RoJe

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70
Re:козметика за коса
« Отговор #31 -: 28-02-2012, 13:50:35 »

Да се включа и аз в подкрепа на индийските билки. Боядисвам се с къната от посочения сайт от близо година и косата ми е супер. /Плюсове: природна боя, излиза в пъти по-евтино, по-дълготрайна е от химическите бои и понеже имам и бели косми, които стават в по-светъл нюанс, се получава ефект на кичури. Минусът е, че вече взе да ми поомръзва цвета/. За измиване ползвам билковата им смес за измиване на коса, но я редувам с обичайните шампоани, от които оставам все по-разочарована.
Активен

Марияна

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:козметика за коса
« Отговор #32 -: 09-03-2012, 10:04:16 »

Благодаря ти за челния опит, Виолета  :fluretaa: Някак си ме беше страх да я пробвам, защото имах чувството, че ще има твърде агресивно действие върху кожата на главата, както и ти си установила... Но може би ще пробвам веднъж все пак, защото реших да си направя препоръчваното тук или в другия форум за природна козметика ( ::)) обтриване на тялото със сода, така че ще пиша и второ мнение по въпроса  :)
Хубав ден на всички!
Активен

Виолета

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:козметика за коса
« Отговор #33 -: 10-03-2012, 14:31:18 »

Марияна, очаквах да се включи Деси с препратка към нейния блог, където е описала как става измиването на косата със сода. Ще го постна аз вместо нея (надявам се няма да се засегне): Евтина алтернатива на шампоана.
После ще ми е интересно да споделиш как ти е понесло на теб. ^-^
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:козметика за коса
« Отговор #34 -: 10-03-2012, 16:22:57 »

Ха, браво на Деси - страхотна статия. Тези дни си мислех да пусна тема за "No Poo" движението, но направо мога да си пусна историята тук.

От над три месеца не ползвам нито сапун нито шампоан за косата и брадата (втората отдавна е по-дълга от първата). И аз разчитам на хлебна сода, но я прилагам по леко различен начин. Не разтварям във вода, а разтривам направо, както си е на прах и така си остъргвам главата и лицето. Оставям да подейства 2-3-4 минути и после изплаквам. Една седмица откакто почнах да го правя това и пърхотът ми изчезна. Напълно! И за постоянно! Три месеца не съм видял нито снежинка. Това за мен е огромен успех - влача я тази гадост от ученик и единствените успехи срещу нея са били временни след ползване на специални скъпи шампоани. А кой да ти каже, че точно шампоаните го причиняват!

Някой сега ще каже, че директният причинител на пърхота са гъбички, а точно тях содата ги трепе доста успешно. Въпреки това мисля, че при мен причинителят е шампоана, защото преди правех същото нещо със содата, но след нея измивах с шампоан. Ефект имаше, но беше много по-слаб и пърхотът винаги се връщаше. Отделно, след спирането на шампоана, експериментирах като спрях содата за няколко дни - миех си главата само с вода. Пърхотът не се върна. Почти ме е страх да го кажа, но май този път го победих!

Разкажете това на някоя от многото жертви на козметичната индустрия и им помогнете да изхвърлят боклуци като Head & Shoulders в коша.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:козметика за коса
« Отговор #35 -: 11-03-2012, 10:59:12 »

Чудесно Ице, и ние с моя мъж имаме пърхут, особено той. Ще опитам  със содата  :Content_22: :love_026:благодаря
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:козметика за коса
« Отговор #36 -: 12-03-2012, 13:14:27 »

Дани, дано скоро да пишете, че сте го разкарали и вие. Според мен содата само помага в началото и истинското зло всъщност е шампоанът. Ето тук (англ.) попаднах на описание на някои от съставките в шампоанчетата, които се ползват масово. Ще опитам да преведа съответния пасаж от статията:

Цитат
Спирт, изопропил (isopropyl) (SD-40) е силно изсушаващ и дразнещ разтворител с дехидратиращо действие, който извлича влагата - естествената имунна бариера от кожата и ви прави по-уязвими към бактерии, гъбички и вируси. Съединението се състои от пропилен (propylen), петролен дериват, който обикновено се среща и в много продукти за коса и кожа, парфюми, антибактериални сапуни за ръце, както и в шеллака и антифриза. Той може да действа като "носител", ускорявайки навлизането на други вредни химикали в кожата ви. Също така може да е част от причините за появяването на кафяви петна и преждевременно остаряване на кожата. Речникът на потребителя на козметични съставки, казва, че изопропиловият спирт може да предизвика главоболие, зачервяване, замайване, психическа депресия, гадене, повръщане, упояване, загуба на чувствителност и кома. Смъртоносната доза е една унция (29.5 ml) или дори по-малко от това.

FD & C цветните пигменти са синтетични оцветители, направени от въглищен катран и съдържащи соли на тежки метали, които остават върху кожата и предизвикват свръхчувствителност и възпаление. Абсорбирането на определени оцветители може да доведе до недостиг на кислорода в организма и смърт. Опитите с животни са показали, че почти всички от тези оцветители са канцерогенни.

Минералното масло е остатъчен продукт при преработката на петрола, който покрива кожата като пластмаса и запушва на порите. Това пречи на кожата да елиминират токсините и подпомага образуването на акне и други заболявания.

Пропилен гликолът (propylene glycol - PG) и бутилен гликолът (butylene glycol) са пластмаси, които се правят от петрол и които действат като повърхностноактивни вещества (овлажнители и разтворители). Те лесно проникват в кожата и могат да отслабят протеиновата и клетъчнатата структура. Често се използван за извличането на екстракти от билки, PG е достатъчно силен, за да премахне черупки на морски ракообразни от лодки!

Натриевият лаурилов сулфат (sodium lauryl sulfate - SLS) и натриевият лауретов сулфат (sodium laureth sulfate - SLES) са перилни препарати и повърхностноактивни вещества, които могат да представляват сериозни заплахи за здравето. Те се използват в препарати за измиване на коли, почистване на гаражни и сервизни подове и обезмаслители за двигатели - и също така в 90% от продуктите за лична хигиена, които се пенят. Животни, изложени на SLS страдат от увреждания на очите, депресия, затруднено дишане, диария, силни кожни възпаления и дори смърт.


Ще се радвам, ако някой, който е по-напред с химията от мен, хвърли едно око на имената на химичните съединения. Почти сигурно съм ги объркал и на български им казваме по друг начин.

Сагата продължава. Човек като попрочете малко съставките на шампоаните и сапуните, които ползва и могат да му се изправят косите. Най-много се ядосвам на бебешките "меки" и "нежни" (според рекламите) продукти, които имат абсолютно същите отрови. Но и на това му намерих решението - почнах сам да си правя сапун. Рецепти в интернет и нагледни демонстрации и указания в youtube има колкото искаш. Първите две партиди станаха изключително успешни и ще продължавам с експериментите. Цялата история е изключително занимателна и интересна. Как да не се радва човек, като бърка разни работи с натриева основа вкъщи.  :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
« Последна редакция: 12-03-2012, 13:17:07 от hdeshev »
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Силвия

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:козметика за коса
« Отговор #37 -: 12-03-2012, 19:55:17 »

Ице, много добра статия. А, да ! И за всички тези усукани понятия освен познаването и приложението им ни трябват още две неща - задължително лупа и голямоооо търпение, докато успее човек да разчете някакви дребни буквички, толкова миниатюрни, че едва ли не човек да реши, че са незначителни на фона на огромния рекламен надпис. Дълги години и аз не им обръщах внимание и ги държах навсякъде из къщи, включително и в дамската чанта, под формата на каква ли не скъпа козметика.В момента дори не ми се занимава да чета и етикетите. Списъка се оказва доста дълъг. Що се отнася до опоменатите в статията химикали  ще си позволя да добавя по няколко думи: Пропиленгликол /Propylene Glicol/ (познат ни в практиката като антифриз)- производен нефтопродукт, разяждаща течност. В козметиката го наричат овлажнител, но в действителност това е антифриз за водно охлаждане. Приложен върху кожата, той дава усещането за гладкост, но това е в резултат от изтласкването на важни за здравето на кожата съставки. Един от основните дразнители на кожата, който спомага за появата на акне. Има сведения, че редизвиква изменения в черния дроб и уврежда бъбреците.
Натриев лаурил сулфат /Sodium Lau­ryl Sul­fate – SLS/ - Получава от кокосовото масло и широко се употребява в козметичните почистващи средства, шампоаните и гелове.Много Евтино миещо средство! Това е най-вредната съставка на препаратите за коса и кожа. Прониквайки в организма, той се натрупва в тъканите на очите, главния мозък, черния дроб. Може да предизвика появата на косопад и пърхот. Отстранява защитната мазнина от кожата…но това звучи почти безобидно на фона на гореспоменатото.
Натриев лаурет сулфат /Sodium Lau­reth Sul­fate – SLES/ - Съставка №1 в почистващите средства и шампоаните. Образува много пяна и създава илюзията, че шампоанът е гъст. В действителност това е доста слабо миещо средство. Освен това може да влезе в реакция с широко употребяваните в шампоаните съставки, като образува канцерогенни диоксини и нитрати.
Фталати /Phthalates/ - Тези химикали са виновни за някои аномалии в тялото, както и за ендокринни нарушения. Два от тях, редовно използвани в козметиката – Дибутил /dibutil/ и Диетилхексил /diethylhexyl/ — са забранени в страните от ЕС.
Имена, под които ще срещнете написани фталатите, са - диетилфталат /dietilftalat/ и диметилфталат /dimetilftalat/. Използват се за придаване мекота на козметичните продукти и разтварят ароматизаторите. Срещат се най-често в парфюми, пяна и гел за коса, лакове за нокти. Фталатите са заподозрени за вредно въздействие върху ДНК. Този извод е бил направен след изследване на американската организация „Работна група по охрана на околната среда”. Ако по време на бременността жената е използвала козметика с фталат, това може да се отрази зле на плода, ако детето е от мъжки пол. Този химикал блокира процесите, които регулират мъжките полови хормони – андрогените. Това може да доведе до импотентност и стерилитет.
Живак /thimerosal/ - Силен невротоксин, оказващ влияние върху функциите на мозъка и на нервната система. Възможен човешки карциноген и токсин, влияещ на човешката репродуктивност и развитие. Намира се в някои капки за очи, спирали и кремове.
Триклозанът /Triclosan/- Използва се често като антибактирицидно средство при производството на сапун, лосиони, дезодоранти, гелове за душ, кремове, пасти за зъби. Влияе пагубно на ендокринната система, по-точно влияе на щитовидната жлеза. Ако се съедини с хлора, възможно е образуването на хлороформ, който вероятно е канцероген.
Плацента /Placenta/ - Плацентарните препарати действително могат забележимо да намалят признаците на стареене. Причината за това е в действието на различни стероидни хормони, които се съдържат в плацентата в големи количества и които активно проникват в кожата. Но се оказва, че тези хормони са в състояние да объркат човешката хормонална фунцкия и да причинят сериозни здравни проблеми /рак на гърдата например/, когато се употребяват в козметиката. Плацента се използва в някои стимулантите за коса и в овлажняващите кремове, особено нощните.
Оловен ацетат /Lead Acetate/ - Токсин, отразяващ се пагубно на човешката репордуктивност и развитие. Забранен е за използване в козметиката в ЕС. Намерен в някои почистващи кремове и боя за коса.
Хидрохинон /Hidroquinone/ - Възможен карциноген и вероятен невротоксин, прави кожата чувствителна. Може да причини също кожно заболяване наречено ochronosis /черно сини петна на кожата/. Има подчертано депигментиращ ефект. Съдържа се най-често в избелващи кремове.
Активен

Силвия

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:козметика за коса
« Отговор #38 -: 12-03-2012, 20:04:18 »

Парабени /Parabens/ - Парабените са естери на ал-хидроксибензоена киселина, откъдето идва и наименованието им. Ще ги видите написани като: метилпарабен /methylparaben E218/, етилпарабен /ethylparaben E214/, пропилпарабен /propylparaben E216/, бутилпарабен /butylparaben/, исобутилпарабен /isobutylparaben/,бензилпарабен /benzylparaben/. Парабените са вещества без цвят, мирис, аромат и вкус, които лесно се смесват с всяка консистенция, прекратяват напълно ензимната активност в продукта и той получава дълъг живот. Имат антибактериалното си действие, което предотвратява развитието на гъбички в продуктите.Парабените обаче имат естрогеноподобно действие и разстройват хормоналния баланс. И не само това… Ксеноестрогените /чуждородни естрогени, които попадат в организма с храната и козметиката/ увеличават риска от рак на гърдата. Молекулярният биолог Филипа Дарбре от Университета в Рединг казва, че откритите в туморни клетки съединения, носители на естер форма на парабен, са индикатор за употребата на препарати, нанесени върху кожата като дезодорант и део стик. Парабените са открити в проби от тумори на гърдата. Смята се, че стабилните и неразградими молекули на парабените,  продължават да действат и след като проникнат в тъканите, после в кръвообръщението и накрая – в органите на човека,  като ограничават нормалната ензимна активност на тялото. Един от най-зловещите ефекти на парабените е коварното им проникване в ДНК – генетичния код на клетката.
Вазелина /petrolatum/, парафина /paraffin/ и минерално масло /mineral oil/ са вторични продукти на суровия петрол. Продукти с тяхното съдържание може да съдържат човешки карциногенни, също така вредни продукти или примеси от фабричния процес /известен като Диоксан — 1,4 Diox­ine/, които не се вписват в етикетите със съставките. Намерени са в някои стимуланти за коса, шампоани, кремове против стареене, спирали, парфюми, фон дьо тен, балсам и червила за устни.
Глицерин /Glycerin/ ми е най- интересен. Рекламират го като полезен овлажнител, но се оказва, че при влажност на въздуха под 65%, глицеринът изсмуква водата от най-дълбоките клетъчни слоеве на кожата,  вместо да черпи влага от въздуха. По този начин глицеринът прави кожата още по-суха и ускорява процеса на стареенето й.
Активен

purelove

  • Гост
Re:козметика за коса
« Отговор #39 -: 20-03-2012, 21:13:49 »

Смятам да спестя половината от спецификациите от опаковките на сапуните с хидратиращи субстанции и сусамово масло, които съм ползвала .., на безсмислено луксозните шампоани с протеини и енергизиращи маски и душ-гелове  :Confus_3:  Вече трета поред година си мия косата с няколко жълтъка и няколко капки лимон. Косата ми изглежда абсурдно добре, предвид "простичките" продукти, които използвам-бляскава, мека,жива.  :Content_22: Баналната класика, но според мои приятелки, девойчетата снимащи се по разни реклами за шампоани, могат да излязат в пенсия, т.к. косите им изглеждали ужасно лошо…  tooth :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: Ако някой не е пробвал колко страшно оръжие може да е комбинацията от бабината рецепта с жълтъци и лимон - нека опита. Гарантирам за неувладяем женствен чар  :whistling2 - emotloader: :flowers2: tooth   
Активен
 

Страницата е създадена за 0.068 секунди с 22 запитвания.