Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Семена от живовляк - psyllium husk  (Прочетена 26083 пъти)

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Проблеми с газове, лениви или пък свръх активни черва? Можете да опитате с фибри от псилиум. Те имат хилядoлетна слава на незаменими пречистващи агенти на стомашно-чревния тракт или поне така твърдят лечителите от китайските и индийската традиционни медицински практики. Добрата новина е, че всичко това е потвърдено от някои съвременни колоси в научните проучвания, както и в много други и несвързани медицински лаборатории.

Индийски живовляк (Psyllium)

Какво са влакна от индийския живовляк (псилиум фибри)?

Индийският бял живолвяк (Plantago Psyllium, Plantaginaceae) e растение, познато из цяла Европа, Азия и в двете Америки, заради ценните му разтворими фибри. Причината точно това растение да стане синоним на "разтворими фибри" в световен мащаб е голямото количество влакна (10-30%), които се съдържат в семенните му снопчета при сравнително лесният му добив.

Използването на влакната от псилиум има древна история, която води началото си в централна и югоизточна и Азия. В китайската народна медицина и в индийската медицинска практика Аюрведа с фибрите на псилиума се провеждат профилактики на чревната перисталтика и се подтискат състояния като констипация (запек) и стомашно-чревни разстройства (диария).

Какво трябва да знаем за активните съставки на индийски живовляк?

Най-ценната съставка, добивана от растението, са водно разтворимите влакна, от които са изградени стените на растителните клетки на псилиума. Потопени във вода, те набъбват и образуват плътен гел. Малка част от широката публика е наясно с това, че освен разтворимите фибри, индийският живовляк съдържа и не малка порция неразтворими влакна. Заедно в контакт със водата в стомашно-чревния тракт двата вида несмилаеми въглехидрати образуват желиран клей, който не може да бъде смлян от стомашните киселини и ензими, нито пък да бъде абсорбиран през клетъчните мембрани.

За какво се използва и какви здравословни ползи носят фибрите на псилиума?

Модерната медицинска дисциплина диететика доказа ползите на водноразтворимите фибри, за правилното усвояване на храната, стомашно чревна детоксикация, подобряване на перисталтиката и др.
Доказани ползи от приема на фибри от псилиум:

    * Стомашно-чревен детоксикатор: Полуразтворимите фибри оказват както механично, така и химично действие върху натрупаните отпадни молекули из микро гънките по повърхността на тънките черва. Те се свързват конкурентно с различни активно вещества и ги "извозват" извън тялото, преди последните да се превърнат в токсични агенти, способни да преминат в тъканите на чревните клетки, а от там и в кръвообращението.
    * Създава чувство за ситост: Големият обем на набъбналите фибри създава измамно чувство за засищане. Ефект, който може да се използва в приготвянето на различни нискокалорични и засищащи ястия, както и да се добавя към бедни на фибри храни, за да повиши усвоимостта им, да намали гликемичнят им индекс и не на последно място, да предотврати изяждането на големи количества от тях.
    * Регулатор на чревната перисталтика: Спомага за забавяне или ускоряване на перисталтиката.
    * Средство против диария и констипация: В случай на диария, псилиум фибрите абсорбират излишната вода в червата, изсушават хранителната маса и така забавят пътя й. При запек желирания клей натрупва маса в изпражненията, трие се в стените на червата и така стимулира перисталтиката да ускори движението на хранителната маса.
    * Газогонно средство: Най-вече при диети богати на ястия с висок и смесен протеинов произход (яйца с млечни, млечни с месни, бобови с месни, ядки с млечни и др. рецепти) или при свръх консумация на протеини и ниска консумация на влакна.

Предположения и недоказани твърдения:

    * Анти-холестеролен ефект: Установен, но непряк ефект. Вероятно се дължи на намаляване на блокиране усвояването на консумирания холестерол както и на понижаването на ГИ на въглехидратите в храната приета с влакна от псилиум.

Има ли установени странични ефекти и противопоказания за прием на фибри от индийски живовляк?

Употребата на фибри и цели семена от индийски живовляк се смята за генерално безопасна. Има проведени проучвания за прием на фибри от псилиум за периоди от няколко месеца, до една-две години без да са установени патологии свързани с това. Сега-засега няма убедителни проучвания за това как приемът на фибри от псилиум влияе в дълготраен аспект.

Има установени случаи на хора развили алергия към фибрите на псилиума. Смята се, че от автоимунен отговор са заплашени най-вече работниците в цехове за производство на фибри, където праховото замърсяване е огромно, а не толкова консуматорите на влакната.
В комбинация с какво не бива да приемаме псилиум?

Няма данни за лекарствени взаимодействия. Доказана е безопасността й при прием от здрави хора. Няма данни за безопасността на въздействието, което оказва гъбата върху здравето на кърмещи жени, бременни жени и плода им.

Какви дози е нужна и как се взима?

Обичайната доза е 7,5 гр. семена или 5 гр. прах от влакна, приети веднъж или два-пъти дневно с вода, мляко или пресни сокове. Важно е фибрите да се приемат с адекватни количества течности, заради склонността им да набъбват бързо. Не приемайте топчета от фибри (прах от фибри, който е влязъл в контакт с вода), заради трудното им преглъщане и опасността им от вдишване и запушване на трахеята.
В кои спортни и здравословни добавки можем да я срещнем?

Освен в самостоятелна формула, можете да срещнете фибрите от псилиум в комбинация с други билки в спортни хранителни добавки, за ограничаване на апетита или в смес с други билки в здравословни добавки за детоксикация на стомашно-чревния тракт и профилактика на гастрити, синдром на раздразненото дебело черво, диарии, хроничен запек и др.

източник - http://www.bb-team.org/articles/3214/
« Последна редакция: 24-01-2010, 00:57:05 от Mep »
Активен
Духът владее материята!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #1 -: 24-01-2010, 02:19:20 »

Моят мъж пи живовляк/псилиум/хуск първите 3 дена от 7 лятото, когато беше на вода. Спря го след 3-я ден, защото го запече. Иначе го взима 3 пъти на ден по 1 с.л. разтворен в чаша вода като след това изпиваше още една чаша чиста вода.

Ползвали сме го няколко пъти в суровото сладкарство за желиране/сгъстяване.
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #2 -: 24-01-2010, 02:47:13 »

Една моя приятелка си прави пречистване с псилиум и беше много доволна. Твърдеше, че това пречистване й донесло по-добри резултати от хидроколоно терапията.
Аз не съм го правила.
Иначе и аз го ползвам за направата на торти и мусчета. Мнооооого ми харесват с него.
Активен
Духът владее материята!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #3 -: 24-01-2010, 03:41:37 »

Ескориал също е правила пречистване с него в началото.

Мъжът ми го пи след като си прави колониката.
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #4 -: 24-01-2010, 16:25:58 »

Да ви кажа, и аз останах с впечатление, че ме запича...пих го и аз май 3 последователни сутрини. Но може да опитам да го пия вечер преди лягане, да видя ще има ли разлика..
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #5 -: 26-01-2010, 13:09:05 »

И аз от почти 2месеца пия живовляк, но в съчетание с други билки /алое, репей, зърнастец, карамфил, царевична свила, келп, ензими, йонни минерали, ацидофилу,с цитросови биофлаваноиди, корен от джинджифил, мате, ревен/. Много съм доволна.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #6 -: 26-01-2010, 13:54:59 »

Аз пък съм решил нищо да не пия,никакви добавки,ще видя как се справя тялото,какво може да синтезира и усвои от храната. Ходя си нормално по няколко пъти сутрин и един път след обед.
Изключение са само противопаразитните,но тях аз си ги правя :bleh
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Bella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 100
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #7 -: 27-01-2010, 09:55:28 »

Benato, възможно ли е от тези противопаразитни продукти да ми се образуват киселини и да ми дразнят лигавицата на стомаха?
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #8 -: 27-01-2010, 13:50:52 »

Да,напълно,те се взимат първо по малко,за да свикне тялото. Ти какво пиеш?
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Bella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 100
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #9 -: 27-01-2010, 16:01:07 »

Ами ореховата тинктура и карамфил, купени са, а пелин не посмях, че с тези микроерозии на стомашната лигавица. Но сега спрях всичко, по добре да не ги пия, отколкото да си раздразня стомаха!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #10 -: 29-01-2010, 01:25:32 »

По-добре не ги пий, докато не си стабилизираш напълно стомаха. Аз също не успях да ги понеса есента, поради подобни проблеми :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #11 -: 29-01-2010, 08:39:02 »

Ами ореховата тинктура и карамфил, купени са
Ореховата тинктура е за паразитното прочистване нали?От къде може да се купи?
Активен

Bella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 100
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #12 -: 29-01-2010, 10:03:53 »

Прав си Петко, няма да ги пия, че вместо да изпиша вежди, мога да си избода очите! Благодаря ти за съвета, много ценя твоите съвети!

Светльо, тинктурата си я купих мисля за 9 лв от медицински център "ДАР" в София.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #13 -: 31-01-2010, 19:32:30 »

Ами ореховата тинктура и карамфил, купени са
Ореховата тинктура е за паразитното прочистване нали?От къде може да се купи?

Във Варна има магазин за здравословни храни  на синия пазар. Там е единственото място където срещу 12 лева ще получите 100 мл тинктура от черен орех. Да се прави разлика с нашия зелен орех.
В последно време от многото сурови неща с които се храня не съм особено добре. Подозирам че съм фрашкан с паразити от салатите и този месец ще им обявя война. Утре смятам да купя една опаковка от черната течност 
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #14 -: 01-02-2010, 10:27:28 »

Ортодоксален, пробвай салатата да я накисващ за 20-30 минути в купа с вода с разтворена сода бикарбонат вътре. Или избягвай да си купуваш несезонни зеленчуци- салатите са оранжерийни, а моркови, репи, цвекло издържат през зимата ;)
Активен

bkrassimira

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #15 -: 09-03-2010, 10:21:24 »

Една моя приятелка си прави пречистване с псилиум и беше много доволна. Твърдеше, че това пречистване й донесло по-добри резултати от хидроколоно терапията.
Аз не съм го правила.
Иначе и аз го ползвам за направата на торти и мусчета. Мнооооого ми харесват с него.

Къде мога да намеря повече информация за това пречистване.
Активен
Да се смята, че по пътя на изследванията и откритията човечеството може да създаде нещо по-добро и съвършено от природата – това е илюзия. Аз мисля, че всички усилия на хората са само за да разберат накрая онова, което могат да нарекат великата непостижимост на природата.

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Семена от живовляк - psyllium husk
« Отговор #16 -: 09-03-2010, 14:09:31 »

http://www.doctornatura.net/bg/nashite-produkti/dr-natura-usa
до колкото си спомням за тази програма става въпрос, в сайта мисля че Мер я е споменала като ползваната от нейната приятелка, но меже и да се лъжа.
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.
 

Страницата е създадена за 0.828 секунди с 23 запитвания.