Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Кълнове  (Прочетена 78964 пъти)

Didinkka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Кълнове
« Отговор #100 -: 02-02-2015, 22:01:45 »

Здравейте, досега не съм отглеждала кълнове, но много искам да го направя. Моля да ме посъветвате откъде в София мога да си закупя семена? Благодаря предварително и се извинявам, ако вече е задавам такъв въпрос  :flowers2:
Активен

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194
Re:Кълнове
« Отговор #101 -: 03-02-2015, 11:06:40 »

Със сигурност е задаван и то точно тук, на предишната страница. Прочети я, ако си решила сериозно да опиташ семена. Аз лично си правя най - често суров белен слънчоглед и обожавам тези кълнове. Също леща напоследък покълвам. Темата е тази, просто върни малко назад.  :Confus_34:
Активен

Fostra

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Кълнове
« Отговор #102 -: 03-03-2015, 20:55:12 »

Здравейте,

Може и някой да ми каже даликълнове може да се дават на бебета? Имам близнаци на 7 месеца и наскоро трябва да им въвеждам зърнена храна за вечеря.

Поздрави,

Фостра
Активен

Iveta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 68
Re:Кълнове
« Отговор #103 -: 24-06-2015, 11:58:56 »

Здравейте!
Купих си нелющен лимец за тревичка. Някакви съвети?
Накиснах за 1 ден, за още 12 часа (приблизително) се появи кълнче и на някои и коренчета и го сложих върху пръст. Мокря с пулвелизатор, но само 10-на са израстнали, а на места леко има мухъл...дано някой ми помогне. Много искам да си правя сок, но по-трудното е покълването. Покълвала съм пшеница, лющена, пак малко трудно тръгва да расте, а е топло сега...
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Кълнове
« Отговор #104 -: 24-06-2015, 14:07:08 »

Правила съм поници от люцерна и жито.Първото условие е семената да са пресни.Накиснете ги във вода за 6 часа, да ги покрива напълно.След това отцедете напълно водата, използвайте цедка.Разстелете в тавичка или съд за покълване с преливник.Промивайте само с вода 1 път, при топло време 2 пъти дневно.Не трябва да остава никаква вода при семената . Ако използвате тавичка навлажнете семената леко и разбъркайте за да могат да се навлажнят равномерно навсякъде.Когато започнат да се образуват поници / големи кълнове, а в последствие и зелена част / трябва само да навлажнявате леко.Съдовете за кълнове са тавички с преливници, през които водата се отцежда.Не използвайте памук и почва / пръст /.Мухлясват лесно семената при топло време.По - лесният вариант е само чрез промиване с вода.По този лесен начин можете да направите и поници от слънчоглед за салати.
Поздрави !
Активен

Radostina

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Кълнове
« Отговор #105 -: 11-08-2015, 20:07:58 »

Здравейте,

искам да попитам, за да получа поници, например от лимец (слънчоглед, сусам, ленено семе ) трябва ли зърната (семената) да са неолющени или може и с олющени (белени)? За малките кълнчета знам ,че стават и от белени (неолющени), но дали ще поникнат и поници от тях. 
Благодаря предварително за отговора.


Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Кълнове
« Отговор #106 -: 12-08-2015, 12:14:13 »

Радостина, здравей,
за да приготвиш поници е важно какви са семената и как ще ги употребиш.Семената трябва да са пресни.Ако желаеш да употребиш не само поника, но и самото зърно е хубаво семето да е белено.Това се отнася за житните и някои други семена.Аз правя поници от небелен слънчоглед, когато станат високи 15 - 20 см.леко стръсквам с ръка пониците и люспата пада.Ечемикът ,когато не е белен става за поници, но самото семе понеже е с люспата не може да се консумира.Изрязва се с ножичка само самата поница.Така, че ако искаш да консумираш и зърното / семето / си вземи белено, но прясно семе за кълнове.
Активен

Radostina

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Кълнове
« Отговор #107 -: 12-08-2015, 21:35:57 »

Благодаря за отговора, Елиа! Значи да разбирам, че от олющения лимец, който имам ще станат поници, за да си направя сок от тях.  :)




Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Кълнове
« Отговор #108 -: 13-08-2015, 14:02:21 »

Ако е пресен лимеца ще станат хубави поници.
Активен

Iveta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 68
Re:Кълнове
« Отговор #109 -: 18-08-2015, 22:15:26 »

Elia, благодаря много   :love_026:
Ще опитам и така. Казаха ми, че е тазгодишен лимеца, но аз и си преди с лющен като съм опитвала трудно ми покулва.
Активен

suarez

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Кълнове
« Отговор #110 -: 23-09-2015, 14:32:43 »

Здравейте, скоро се запалих по кълновете, от няколко години все повече се интересувам от здравословно хранене. Нямам конкретна причина, на 31г, в добра форма, слаб строен бил винаги, просто започнах да обръщам внимание с какво се храня защото здравето е най-ценно, всичко друго се оправя. Досега съм покълвал успешно леща, лимец, слънчоглед и тиквено семе. По най-елементарния начин, в буркан. Няколко въпроса имам към по-опитните:

Замразен грах(не Bonduelle, други фирми бих пробвал :bleh) може ли да се покълне?

Къде в София се намират не-грухани, парени и тн - жито, люцерна, овес, просо, пшеница, ръж? Зоя бг не ги харесвам, алчни, най-мразя да ми слагат нагло надценка за какъвто и да е продукт.

Чета за кълновете от леща, че подсилвали женските хормони на жени в менопауза. Някой мъж ял ли е редовно такива кълнове и имал ли е проблеми? Като растене на цици, спад в сексуалността?

Ще се радвам на изпробвани отговори 8)
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Кълнове
« Отговор #111 -: 24-09-2015, 07:19:25 »

Здравейте,
замразеният грах не покълва.Грах, който покълва може да се закупи от големите търговски вериги и е сух грах в пакети.Но покълвайте само 1 с.л. сух грах, доста е силен и може да ви стане лошо.Леща покълвам, но нямам конкретни наблюдения за нея.Купувайте зърна за кълнове от пазарите, там където се продава зърно за храна на животните.По - евтино е и по - качествено.
Поздрави !
Активен

Poly

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Кълнове
« Отговор #112 -: 05-11-2015, 21:04:38 »

Здравейте!След един неуспешен опит успях да си отгледам прекрасни кълнове от ръж !!!Много съм щастлива,само един въпрос:след като са готови кълновете ,със зрънцето ли се консумират или  трябва да изрежа само кълновете?   ???
« Последна редакция: 05-11-2015, 21:07:00 от Poly »
Активен

suarez

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Кълнове
« Отговор #113 -: 11-11-2015, 06:37:55 »

Благодаря, Elia

Със зрънцето, Poly :) Не знам колко си отгледала, не виждам смисъл от голямо количество, свикнах да приготвям на око за ~ 2 дена, после пак. През нощта във вода, на сутринта изливам водата, промивам и като се върна от работа са готови, в хладилника. Сутрин, вечер и преди консумация е желателно да се промиват. И на манджи отива, но за салати и айрян/таратор ми е personal favorite :heart_2:
Активен

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194
Re:Кълнове
« Отговор #114 -: 20-11-2015, 18:27:55 »

suarez, добре дошъл във форума. Ще си позволя да коментирам аватара ти с една дума - потресаващ. Поздравления за интереса ти към кълновете. Аз също редовно си хапвам кълнове от леща. По - точно от скоро ги започнах пак, но не мисля, че биха оказали силно въздействие върху моя, следователно и върху твоя организъм, по отношение на хормоните. То ако мъжете така лесно се сдобиваха с цици....  tooth Всички травестити щяха да ядат покълнала леща. По- скоро мисля, че хормоналните пилета по - биха помогнали за израстването на вторични полови белези  :surpris_22:.
Radostina, направи ли си сок? Би ли споделила какво количество поници отиват за сока и в каква машинка ги слагаш? Какъв изобщо е вкуса на този сок? Аз веднъж покълвах до трева, но беше някак доста жилава и не ми хареса особено.  ::)
Активен

beki13

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Кълнове
« Отговор #115 -: 23-11-2017, 16:54:19 »

Здравейте.Тъй като  съм новак за правенето на кълнове имам нужда от помощ.Купих си уред 4нива и капак.Всичко е ОК но не съвсем.На снимката е  използувано и най-горното нива.Въпроса е как ще се навлажняват семената когато на капака няма отвор.И ако сипя в него вода както е указано няма ли да е много на семената които са там.В упътването не пише че съдинките трябва да се покрият с хартия под семената.Трябва ли да сложа и вместо хартия примерно да е марля.Вече доста време уреда е като декор защото не съм наясно как се ползува. Да уточня продавачката изобщо не знае да четем упътването.Ще бъда много благодарна ако някой ми помогне зада почна да го ползувам.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.083 секунди с 22 запитвания.