Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?  (Прочетена 9381 пъти)

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Стана ми интересно до каква степен световните концерни са ни промили съзнанието и вече приемаме като даденост една реклама.Всички знаем че простолутият Дядо Коледа е рекламен трик на Кока Кола.Дои ни се е наложил в битът,културната ни традиция и дори като начин на мислене.Подемам темата защото аз тази година разказах истината на моита 4 и половина годишна дещеря.Обесних и че едни лоши чичковци които се опитват да ни продадът гадостите си са създали добрия старец.Казах и че ние родителите слагаме подараците под елхата и дори я заведох в децкия магазин сама да си избере подарака за коледа.Но след това се замислих че всъщност така я леших от една вяра,макар и консуматорска това е една вяра която вече е прераснала дори и в религия.Щом и китаиците си имат дядо Коледа това вече е религия....хеххеххе...Тогава ми доиде наум да наложа едно нетлено същество като символ и въведох добрият дух,които има много лица и прави хората добри.Изненадващо щерката го прие доста на сиреозно.Та за това ми е интересно аз ли съм луд че се цепа от масовото съзнание или и други го правят?Също така ми е интересно в каква вяра възпитавате децата си?и дали ги въспитавате в някаква вяра ?Аз съм типично социалистическо дете с промит мозък.След промените се сблъсках с какви ли не секти и религи.За това бих казал за себе си че съм християномохамеданобудискипаганиски поклоник с лек уклон към толтекската традиция.....Вие какво мислите? :love_028:
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #1 -: 03-01-2010, 19:51:16 »

Аз мисля, че не съм съгласна с идеята,която се появи напоследък, и която ти споделяш тук, че дядо Коледа е измислица на кока-кола. Санта Никлаус си го празнуват разни народи като холандците например, на 6ти декември (Никулден).Това, че Кока-Кола си присвояват идеята и образа на дядо Коледа  и на никого не са платили патент (поне не ми е известно), е друга работа.
Ето тук : http://batpep.wordpress.com/2009/12/30/ho-ho-hoo/#more-1534 има едно интересно мнение по темата и аз съм по-склонна да се съглася с него.
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #2 -: 03-01-2010, 22:18:47 »

Не бих лишила децата от вълшебната им приказка. Нека вярват в дядо Коледа, нека вярватв чудеса. Като порастнат достатъчно бъррзо ще разберат колко е тежък и сложен живота, че е една борба. Защо да ги лишавам от едно удоволствие сега? Та, те са само дечица. Защо да не се радват? И аз не мисля, че това е идея на Кока-кола. Ама даже и да не мога да го докажа, какво от това? Малко крайно е това
Активен

Discworld

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 258
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #3 -: 03-01-2010, 22:43:45 »

за първи път чувам това твърдение,че дядо Коледа е измислен,или ако не измислен,то поне пропагандиран от кока-кола,не знам,може и да е така,но с интерес бих прочел някакви мнения или статии по въпроса,явно вие сте чували повече от мен за това :) ясно е,че корените са му дошли от Николаус и че кока-кола не са измислили топлата вода,но това и няма чак толкова голямо значение.като дете винаги съм чакал със затаен дъх празника(за разлика от повечето форумни герои аз не съм израстнал с дядо Мраз,млад и зелен съм tooth ),беше много по-голямо пиршество за фантазиите,мечтите и напълно материалните придобивки от рожден ден или който и да е друг празник.Коледа има своята прекрасна магия за много от възрастните,не мисля,че в момента даже е толкова силно свързан с християнството,пример за това е Япония-превърнал се е в национален спорт и въпреки пошлите консуматорство и комерсиализъм,които са в същността му в момента,този свят християнски празник прави милиони хора по-щастливи и ги кара да се замислят по какъв начин да зарадват най-близките си,пък и икономиката върви tooth като теглим чертата виждам повече преимущества да се празнува,от колкото не,в крайна сметка е въпрос на личен избор и мироглед,но според мен си направил голяма грешка,като си лишил дъщеря си от вярата и в Коледа,защото това са едни прекрасни емоции за всяко едно дете,от личен опит говоря :) и между другото аз нямам никакви проблеми да чета постове на латиница,стига да не са прекалено дълги,но в твоите мнения във форума,въпреки че изказваш едно разумно мнение,то почти винаги е пълно с фрапантни грешки.и останалите доста грешим,но при теб е тенденция,вероятно не ти се занимава да проверяваш поста си и си имаш много други неща на главата,освен да пишеш в някакъв форум,но от известно време ми се иска да ти го кажа,нищо лично :) и бтв някой беше те питал дали аватарът ти не е от 'смело сърце',аз също си мислех,че е от там tooth
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #4 -: 03-01-2010, 23:44:04 »

Е,Аксим си каза,че пише с грешки..това беше някъде около поста, в който го издадох откъде е снимката  ;) Всъщност, Аксим, ти все пак си измисил твоя версия на дядо Коледа, като си казал на дъщеря си за добрия дух, който много прилича на този, описан в отговора на редактора,който постнах... Може малко да си се поядосал на Кока-кола, ама нищо,вашия семеен добър дух е нещо като истинския (метафоричния) дух на дядо Коледа под прикритие :)
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Активен

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #6 -: 04-01-2010, 06:10:59 »

Коледа е историческа личност - трако-илирийски владетел (около 750 пр.Хр.), син на Бладилий, баща на Болг и Брем. Когато се родил първият му син, Болг, заповядал да се пеят песни в цялата му страна. Пеят се и до днес. Но не от "Кока-кола". Никога ли не сте се питали защо ботушите на дяда ви Мраз/Сант Никлаус са червени? Червени ботуши е можел да носи само владетелят!

Върховна наглост е да чакаш - че и да настояваш - някой да ти подари нещо: цялата концепция на дядоколедианството е противочовешка. Светът днес не празнува, а открито се подиграва на онова, което е направил Никола. Ако беше иначе, на този ден всички щяхме да раздаваме до троха, щяхме да учим и децата си на това, а не да чакат подаръците от Николаушка глупака...
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #7 -: 04-01-2010, 08:58:35 »

Също така ми е интересно в каква вяра възпитавате децата си?и дали ги въспитавате в някаква вяра ?
Да вярват в себе си. На това уча децата.

Да си луд, не смятам, че си такъв. Нито, че си краен. Така си го почувствал, така си го казал/направил.
Аз нито съм против да се вярва в дядо Коледа, нито съм за. Нещо средно. Много повече обичам Бъдни вечер и нощта срещу Коледа. Духът на семейството, традициите, това, че сме заедно. В това е вълшебството. :)
« Последна редакция: 04-01-2010, 09:12:17 от Вери »
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #8 -: 04-01-2010, 09:36:49 »

Ами,както макдоналдс си присвоиха клоуна,така и кока кола - дядо коледа!Децата в САЩ,като ги питат кой е този,те не казват това е клоун...а казват,това е макдоналд.До там са я докарали.Но,то от нас си зависи!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #9 -: 04-01-2010, 19:08:10 »

Много повече обичам Бъдни вечер и нощта срещу Коледа. Духът на семейството, традициите, това, че сме заедно. В това е вълшебството. :)
Да, магията е невероятна! :peperudi:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #10 -: 05-01-2010, 21:48:20 »

Доста интересни мнения са се събрали.Изглежда ще трябва да се дооточня и да дам повече достъп до собствените ми потбуди.Происхода на Дядо ви Коледа наистина е от свети Никълас.Които е преди всичко католически празник да ще повторя това е празник на англос саксонците.Тези мили племена които са принасали човешки жертви.Но това е една друга тема.Против св.Никълъс нямам нищо.Честно.Светинята му се е обличал бедно .Подарявал е подараци на децата по коледа......по коледа.Мда....Мога да ви направя и препратка с циганският еквивалент които се казва Банго Василица и се празнува на 14яноари.Въпросният е живял в Румънско и е бил доста мил с циганските деца,нещо доста изненадващо имаики предвит световната история.Та така стигаме до моите подбуди и Дядо ви Коледа.Неви ли втръсна да виждате ликът на милият белобрат захаросан добряга.Не ви ли омръзна да ви нашепва от всеки ъгъл..купуваи ....купуваи....купуваи....ти си добър когато копуваш...ти си готин когато ядеш коледни сладки...купуваи...абре хора само аз ли съзирам промивката на съзнание което ни прилагат на наще деца.Поне по мое време когато благият старец носеше пороруското име Дет Мароз ни казваха да бъдем добри и да почитаме възрастните.Сега и това го няма.Важното е да купуваш пласмасовите китаиски буклуци.....ох...мисля че схванахте мисълта ми.
А сега една историческа справка за нащо население.Ни допреди 60г горе доло сме били преди всичко аграрно население.Демек в българия поне 80%от хората са били селяни.Така.Ние се водим источноправославни.Демек в българия дядо ви коледа не се е празнувал до средата на 20в когато любознателният българин или по скоро тогаващната градцка бюржоазия с помоща на царската фамилия налагат този привнесен празник.Преди това отново потчертавам несме го празнували.Ние си имаме древният празник коледа на които от както сме покръстене се пее за млада бога.....но това е една друга тема.Накрая ще ви кажа че основната причина която ме накара да унищожа коледа в моя дом е това че ни епознаваме в детаили таинствата на келтите.Знаем в детаили празници като хелоин и денят на благодарноста.Можем да говорим за разликата между тибецкият и японският будизъм.Познаваме индиската религия и какво ли не още но когато някои външен ни попита-Българино кажи един исконен твои празник ние дълбоко се замисляме.Има много празници които са наши и трябва да ги подържаме и празнуваме зада си останем ние,а не поредният консуматор на китаиска пласмаса.
Благодаря за вниманието и извиняваите ако съм ви нагрубил по някакъв начин на мен лично ми е много тъжно че дещерями комаи няма да тънцува танца на пеперудата.Няма да ладува и да пуска пръстени,няма да ходи от врата на врата и да сурвакарва за здраве.Няма да прескача огън за здраве и берекет.Но вие сте прави комаи наи важно е вярата в дебелият добряга........
п.п.ДРАГИ МОИ СЪФОРОМЦИ МНОГО СЕ ИЗВИНЯВАМ ЧЕ ПИША С ПРАВОПИСНИ ГРЕШКИ.ВИНОВЕН СЪМ И СЕ СРАМУВАМ.ИМАТЕ ПРАВОТО ДА МИ СЕ ПОДИГРАВЕТЕ И МАИТАПИТЕ КОЛКОТО СИ ИСКАТЕ ВИЕ СТЕ ПРАВИ.СРАМ МЕ  Е........ :Confus_3: :Confus_3: :Confus_3:
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

Discworld

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 258
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #11 -: 05-01-2010, 22:07:05 »

нека ти tooth
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #12 -: 05-01-2010, 22:34:48 »

Ако може и аз да се изепя,по западно е крисмас или нещо такова(погледнете те как пишат Исус),а нашето идва от някакво прабългарско езическо божество-Колад.Подробности съм забравил.
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #13 -: 05-01-2010, 22:43:04 »

axim, след като отричаш комерсиалното в образа на Дядо Коледа, защо все пак си решил да купиш подарък на дъщеря си?

Колкото до старитe български традиции - наистина би било хубаво да се възродят.
« Последна редакция: 05-01-2010, 23:22:41 от canat »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #14 -: 05-01-2010, 22:57:28 »

Аз харесвам да правя подаръци без значение дали е Kоледа и дали има някакъв конкретен повод. Правя ги на хората, който обичам, на хората които са важни и ценни за мен, на тези които имат нужда или тези които бих успяла да изненадам и зарадвам. Не ми трябва Коледа за да се чуствам празнично или щастливо. Използвам всеки случай, за да празнувам, измислям си поводи за празници много често.

"Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?" Името и датата на празника може да се сменят, но смисълът/символът е все един и същ. Има го, ако го има в нас, ако му вярваме. Аз вярвам в чудесатa, вярвам в доброто, вярвам в наградата, в надеждата, в очакването.
Като правя подарък не мисля, че пълня нечии джоб, а че пълня нечие сърце  :Content_22:
« Последна редакция: 05-01-2010, 23:04:00 от canat »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #15 -: 06-01-2010, 00:21:43 »

canat , ти си пчеличка , която дава мед. ( И много хубаво си го поднесла, според мен :)  )      
   А  axim   има предвид пчелите, които жилят.  Така че и двете идейни линии си съществуват , като не си пречат една на друга. :)  

Но определено съм най-доволен ,когато   "  и вълкът гладен, и агнето изядено " , :)   тоест когато успея да зарадвам някого с подарък ,който не пълни ничий джоб. Това става например  когато седна да събирам  от фонотеката си компилация от музика специално за някой определен човек. Случвало се е да отделям много часове докато подбера това ,което смятам че ще му (й)   хареса . И през цялото това време аз изживявам силна тръпка ,представяйки си приятната емоция, която вероятно ще предизвикам  чрез  споделеното. Никога не ми е така приятна музиката, както когато очаквам да я споделя с някой друг.
   Освен това , отделяйки време лично да направиш нещо за някого ( било то музика, картина, ушита дреха ,изкопано лозе  и т.н. )    съдържа в себе си съвсем различно послание   от това да влезеш в магазин и за 1 минута да купиш някоя, макар и голяма скъпотия.  Лично аз бих се разчувствал в първия случай.

Разбира се , уместно е да се запитаме , защо честваме Коледа ,на датата ,на която я честват католиците и протестантите,  след като се водим православни ?   Аз се досещам защо , и имам мнение, но нещо не съм съгласен с него :)   В  Русия , Македония , а и още някъде май,  си се празнува след два три дни.   Има си значение коя дата е избрана , може и символично да е , но си има стойността.

Ето малко за Коледата, който иска по-подробно -
http://www.ivanstamenov.com/?p=789


Лектор: Рудолф Щайнер   (19 декември 1904 г.)

Като гледаме коледните дръвчета по днешните улици, може да си речем, че обичаят да се украсяват дървета по Коледа е древен. Самият обичай обаче показва как се променят навиците на хората. Коледните дръвчета, които се намират в почти всеки съвременен дом, са обичай, който не съществуваше до преди сто години (до 19 век – бел. пр.). Преди век нямаше да намерите улиците украсени с дръвчета, нито щяхте да чуете нещо за тях в празничните стихове и песни.
Обичаят е доста скорошно явление, което стана модно в Европа и Америка едва от втората половина на деветнадесети век. Първоначално елхите станаха символи на Коледа около 1800 година. Но самият празник е древен, дори по-стар от самото християнство. Всъщност той беше честван през всички исторически епохи.
Коледа се смята за символ на рождеството на християнския Спасител едва от четвърти век сл. Хр. През първите християнски векове 25 декември по никакъв начин не се празнуваше като рождения ден на Христос. Тази практика започна от четвърти век. И все пак по римско време сред келтските и германските народи – даже в древен Египет и много други области – това време на годината беше празнувано, но същността на празника беше различна от тази при по-късното християнство.

Някой може да си извади заключението, че християнската църква е установила 25 декември за рожден ден на Исус, за да се противопостави на отминалите (езически) традиции и за да въведе нещо като корекция. Случаят не е такъв. Ако искаме да разберем значението на Коледа, трябва да разпознаваме древната мъдрост, скрита в празника.

..............


« Последна редакция: 06-01-2010, 01:15:15 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #16 -: 06-01-2010, 09:56:35 »

Тук много спокойно трябва да чете Петко(а може би и още много други),и да разбере историята за "готиният аватар" ...а може и да ви светне ,защо всички са срещу християнството от както се е зародило....
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #17 -: 06-01-2010, 11:17:37 »

ГОРЕЩО ПРЕПОРЪЧВАМ на модераторите лекцийте на РУДОЛФ ЩАЙНЕР да ги сложат на видно място за четене ,крайно време е да влеем светлина в живота си,а тя не идва без да сме информирани.Искренно се надявам да ме послушате,бате Бино не случайно ги е пуснал тези лекций от началото на векът.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #18 -: 06-01-2010, 12:57:01 »

Благодаря, Кристиянчо, но  в случая ,без да искам, имах предвид историческата страна на въпроса, не религиозната, но може да съм уцелил и нещо друго в тъмното :)  По отношение на вярата имам твърди убеждения, но те не са на база на  задълбочено изследване ,( както  по другите теми по които пиша) ,затова и по принцип  избягвам разгорещени дискусии .  ( не искам тръгвайки на сляпо да рискувам да ме обори едноок   :)    )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Има ли Дядо Коледа или Дядо Мраз?
« Отговор #19 -: 06-01-2010, 13:00:26 »

Кристиане, не препоръчвай да се чете само, а да се практукува! ;) Практика му трябва на народа, а не сладки приказки и залъгалки tooth
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов
 

Страницата е създадена за 0.086 секунди с 23 запитвания.