Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Свежо попълнение  (Прочетена 4898 пъти)

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Свежо попълнение
« -: 18-12-2009, 15:54:13 »

Поздрави на всички във форума  :)
Да се представя - Боряна, на 39 години и живея във Варна. От месец и половина съм изцяло вегетарианка и може би към 70-80 % суровоядка. Как стана това – в един момент ми писна да ме тормозят всяка година простуди и настинки и се поразрових в интернет. Попаднах на една статия за млякото и млечните продукти, която ме изуми и смрази. След това попаднах и на сайта на Мер, който доста ме заинтригува. Попрочетох доста и в него, и в други сайтове. След това гледах „Земляни”. Всъщност не целия, издържах 40 минути, повече нямах сърце да гледам. След ден-два, когато се поуспокоиха емоциите ми, си направих една ревизия с оглед на видяното и прочетеното и реших отведнъж да спра всички животински продукти. Това решение го взех с лекота и все едно си стана ей така, съвсем естествено. Преди винаги съм си казвала „а, пости, това не е за мен”, но тази година започнах и без никакви проблеми ще си ги приключа и ще продължа в същия дух. Това, че съм вегетарианка, е проблем по-скоро за хората около мен, но това е друга тема. Доколкото четох тук, всеки се е сблъсквал с дежурните „ама защо, как така без месо, поне риба яж” и така до безкрайност... Не намирам кой знае каква подкрепа, дори и интерес защо, аджеба, го правя това нещо, но не се засягам и оставям всеки да си яде това, което поиска.
Когато се замисля за доскорошните ми хранителни навици, ме хваща срам. За щастие не пуша от много отдавна, всякакви напитки от магазина не съм близвала, колбаси не ям, гледах да употребявам по-малко рафинирани продукти, особено захар, брашно и т. н., пиех кафе. По отношение на месото съжалявам, че досега не съм послушала вътрешния си глас. Знаете ли колко пъти, когато сме сядали на масата с месо, съм казвала (понякога на себе си, понякога на глас) – „как да го ям сега това, то е било живо”. Обичам животните от малка, затова казвам, че ме е срам, като си помисля за това. Едно е да видиш месото на витрината в магазина, опаковано и с етикетче, друго е да видиш какво се случва, докато стигне до магазина. Мога да кажа, че филмът за мен беше повратната точка. Не че не съм се замисляла за това и преди и наистина не мога да си обясня защо съм продължавала. Но сега по-важното е, че успешно се откъснах от старите си навици и се чувствам много добре. Може би преходът стана сравнително лесно, защото през лятото така или иначе почти не ядем месо по принцип. Наясно съм, че има още много да чета и да се образовам в тази насока, но поне началото е сложено. Интересното е, че сега месото и млечните продукти не ме блазнят, ама никак. Усещам подобрение както във физическо отношение, така и в емоционално и духовно до известна степен. Винаги съм обичала да пробвам различни неща и имам чувството, че е повдигната една завеса и сега цял един нов свят се е разкрил пред мен. С нетърпение чакам да дойдат пролетта и лятото, тогава има такова изобилие от любими плодове и зеленчуци, когато е топло и морето ни зове :)
Пожелавам на всички светли и весели коледни и новогодишни празници, които да посрещнем в любима компания и с по-чиста душа!
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Свежо попълнение
« Отговор #1 -: 18-12-2009, 16:05:03 »

Здравей, Боряна!  :flower:
По-добре късно отколкото никога. :)
Добре дошла!
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Свежо попълнение
« Отговор #2 -: 18-12-2009, 16:24:00 »

Добре дошла и от мен  :fluretaa:
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Свежо попълнение
« Отговор #3 -: 18-12-2009, 16:31:54 »

Браво Боряна! Наистина, никога не е късно човек да послуша себе си, както е в твоя случай!  :flower:
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Свежо попълнение
« Отговор #4 -: 18-12-2009, 16:35:37 »

Добре дошла! :flower:
Радвам се, че си направила тази важна стъпка в живота си. Пожелавам ти да изкачваш още стъпала към върха на просветлението :love_028:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

kobretta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
Re:Свежо попълнение
« Отговор #5 -: 18-12-2009, 17:22:07 »

Привет и от мен!  :bleh И аз съм нова в този начин на хранене. Определено виждам разликите: сега е мноооого пъти по-хубаво от преди. Назад не бих се върнала.
Активен
Свою болезнь ищи на дне тарелки.

Bella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 100
Re:Свежо попълнение
« Отговор #6 -: 18-12-2009, 17:36:18 »

Привет и от мен! :Content_22:
Ще обменяме опит!
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Свежо попълнение
« Отговор #7 -: 19-12-2009, 09:04:48 »

Благодаря ви за топлите думи и подкрепата и разбира се, с удоволствие ще споделям моя опит, засега все още скромен, но с времето ще се увеличава. В материалите на тема суровоядство, които досега съм изчела, не намерих еднозначен отговор как стои въпросът със замразените плодове и зеленчуци. В сайта в някои рецепти се ползват такива, но пък някои автори ги отричат напълно. Какво мислят по-напредналите по този въпрос, ще се радвам да споделят  :)
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Свежо попълнение
« Отговор #8 -: 19-12-2009, 09:30:55 »

Не трябва да се гледа с лупа ;) :laugh: Спокойно си ги ползвай,те са сурови.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Свежо попълнение
« Отговор #9 -: 19-12-2009, 10:52:23 »

Да, Боряна, слушай Бенато ;)
Активен

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105
Re:Свежо попълнение
« Отговор #10 -: 19-12-2009, 10:57:31 »

Antares здравей. Този сайт май ще промени живота на много хора.
И в къщи има много подмятания от рода на "ето я пак пасе", "само да не се разболееш"...Смятам, че с времето ще свикнат /или те или аз/.
Бенато, доверяваш ли се на замразените зеленчуци в магазина?
Активен
С желание всичко се постига!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Свежо попълнение
« Отговор #11 -: 19-12-2009, 12:07:28 »

Боряна, в суровоядството все нещо се отрича: мед, алкохол, гъби, замразени плодове и зеленчуци....Това се сещам на първо време. Течения бол. ;)
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Свежо попълнение
« Отговор #12 -: 19-12-2009, 12:41:31 »

Кейт, а ти на зеленчуците на пазара или в магазина доверяваш ли им се? Извинявам се, че отговарям без въпроса да е зададен на мен... Аз лично единствено си купувам замразен грах- и то не бланширан. Имам и замразени гъби, и замразени боровинки, все аз съм си ги брала. Не виждам логика в това на минусова температура витамините да се унищожават. И бих заложила на това, че на баба ми замразените зеленчуци собствено производство са по-добри от не-сезонните зеленчуци, които се продават през зимата, например.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Свежо попълнение
« Отговор #13 -: 19-12-2009, 15:38:14 »

И аз така само грах замразен купувам. Чушките са от нашата градина.Царевица не ям,нямям навик.
Но аз съм не 100%-ов суровоядец,около 80% :laugh:
Един ден седмично съм на сок,два на сурово и останалото време хапвам по нещо варено(картоф,ориз,леща,зеленчуци) Откакто се захранвам след шанка-пракшалана с Кхйчери,много ми хареса. :Appetit_17:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Свежо попълнение
« Отговор #14 -: 19-12-2009, 15:43:38 »

Смятам, че плодовете и зеленчуците, които съдържат много вода не трябва да се замразяват, защото това нарушава целоста на клетките и си губят вкуса
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Свежо попълнение
« Отговор #15 -: 19-12-2009, 17:06:27 »

Откакто се захранвам след шанка-пракшалана с Кхйчери,много ми хареса. :Appetit_17:
Ше вземеш ти всяка седмица да я правиш тая шанка май-май ;D :D :D :D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Свежо попълнение
« Отговор #16 -: 19-12-2009, 17:10:37 »

Другата ще е след празниците ;) Ти как я правиш? Ти си с друга структура,де :)
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Свежо попълнение
« Отговор #17 -: 19-12-2009, 17:12:04 »

Боряна, в суровоядството все нещо се отрича: мед, алкохол, гъби, замразени плодове и зеленчуци....Това се сещам на първо време. Течения бол. ;)
Завчера ходих да си взема някои книги за йога на Свами Рама. И гледам книга "Суровоядство". Вземам да я разгледам и на задната корица чета следното:
Д-р К. Джефри: "Дневното ни меню трябва да се състои от сурова храна с общо тегло 1,5 кг. И никакви банани!"
Ха сега, де :surpris_23: ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Свежо попълнение
« Отговор #18 -: 19-12-2009, 17:14:43 »

Другата ще е след празниците ;) Ти как я правиш? Ти си с друга структура,де :)
В какъв смисъл как я правя?
Както си е описано. Аз бях писал доста за шанката, когато я направих. На 12-та чаша вече всичко е кристално чистичко, ако за това питаш ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Свежо попълнение
« Отговор #19 -: 19-12-2009, 17:17:05 »

ЗА интервала между двете ;D Рашко каза да я правя по често в началото :surpris_23:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".
 

Страницата е създадена за 0.109 секунди с 22 запитвания.