Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Как да съветваме?  (Прочетена 6976 пъти)

Рекс

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
Как да съветваме?
« -: 10-06-2016, 22:05:44 »

 Здравейте! Зная, че е добре да гледаш в своята паничка, да не подаваш непоискана ръка. Да направиш промяната в себе си, да подскажеш пътя с личен пример. Но когато наш близък е тежко болен, на ръба да изгуби себе си, никога нечувал за възможно лечение без лекарства и доктори.. Как да го оставим да се лута, когато няма време? А какво да го посъветваме, накъде да го насочим, ако и ние самите не цъфтим от здраве и често сменяме посоката? Вие как съветвате другите, когато искате да им помогнете да оздравеят?
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Как да съветваме?
« Отговор #1 -: 10-06-2016, 22:37:48 »

Съобщавам - кратко, че има спасение от дадено състояние.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Как да съветваме?
« Отговор #2 -: 10-06-2016, 23:34:53 »

Рекс, според мен всичко опира до интелекта на дадения човек. Това заключение може и да звучи грубо, но за съжаления моят опит засега го потвърждава. За хората с по-ниско интелектуално ниво е изключително трудно да възприемат нови идеи, които излизат извън рамките на стандартното и общоприетото. Няма как да им обясниш и да ги убедиш, че има алтернатива на лекарите и техните медикаменти. Както се казва "Насила, хубост не става".
Мои роднини, мъж и жена, са с диабет тип 2 от доста години. Колкото и да им обясняваме за правилен начин на хранене и повече движение те не вдяват. Хората са на по 55-56 години, но главната им цел в живота е заветната пенсия. Вечер като се приберат сядат на масата, слагат си салата (задължително с майонеза или сметана и нещо пържено), сипват си ракийка и мечтаят да се пенсионират. По тяхната логика "Те не са добре здравословно, затова и не могат да се движат много". Невъзможно е да обърнеш тази логика, и да обясниш, че "Те са здравословно зле, точно защото не се движат достатъчно". Но за жалост, просто хората толкова знаят и толкова могат.

С казаното по никакъв начин не искам да засегна твоя познат, за който говориш. Моят съвет би бил, да му подариш книга, която смяташ, че би му помогнала и да го помолиш да и обърне внимание. Може и да му обясниш накратко, каква е твоята идея и защо вярваш, че че ще подейства. От там нататък, всичко зависи от него - дали ще успее да възприеме информацията и да я използва в своя полза, или ще те помисли за луд, че си му дал да четеш такава глупост.  :fluretaa:


« Последна редакция: 10-06-2016, 23:41:20 от Atlantis »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Как да съветваме?
« Отговор #3 -: 13-06-2016, 08:40:44 »

Точно така, Атлантис. Общовалидна формула няма как да има, трябва да се подхожда според случая. Както винаги :)

Всъщност , има някаква формула , ама прилича на  "Параграф 22 " :) :
 Да оцени съвет може само този, на който  "му трябва малко" :)
 Защото , ако   "му трябва много"  - всички напъни са излишни .
Обаче пък, този, "на който му трябва малко" , и без нашите съвети вече ще е наясно..  tooth
Май така стоят нещата според мен   tooth
 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Как да съветваме?
« Отговор #4 -: 13-06-2016, 10:32:35 »

Рекс, според мен всичко опира до интелекта на дадения човек. Това заключение може и да звучи грубо, но за съжаления моят опит засега го потвърждава. За хората с по-ниско интелектуално ниво е изключително трудно да възприемат нови идеи, които излизат извън рамките на стандартното и общоприетото. Няма как да им обясниш и да ги убедиш, че има алтернатива на лекарите и техните медикаменти. Както се казва "Насила, хубост не става".
Мои роднини, мъж и жена, са с диабет тип 2 от доста години. Колкото и да им обясняваме за правилен начин на хранене и повече движение те не вдяват. Хората са на по 55-56 години, но главната им цел в живота е заветната пенсия. Вечер като се приберат сядат на масата, слагат си салата (задължително с майонеза или сметана и нещо пържено), сипват си ракийка и мечтаят да се пенсионират. По тяхната логика "Те не са добре здравословно, затова и не могат да се движат много". Невъзможно е да обърнеш тази логика, и да обясниш, че "Те са здравословно зле, точно защото не се движат достатъчно". Но за жалост, просто хората толкова знаят и толкова могат.

С казаното по никакъв начин не искам да засегна твоя познат, за който говориш. Моят съвет би бил, да му подариш книга, която смяташ, че би му помогнала и да го помолиш да и обърне внимание. Може и да му обясниш накратко, каква е твоята идея и защо вярваш, че че ще подейства. От там нататък, всичко зависи от него - дали ще успее да възприеме информацията и да я използва в своя полза, или ще те помисли за луд, че си му дал да четеш такава глупост.  :fluretaa:

 :Content_14:


Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Как да съветваме?
« Отговор #5 -: 14-06-2016, 13:06:05 »

Рекс,
аз от години винаги при опит да ме попитат нещо във връзка с храненето или някоя болест съм се опитвала да дам най - правилният съвет.Днес не давам съвети, в случаите , когато не ми ги искат.Убедих се, че когато на даден човек не му е отворено духовното зрение той си остава духовно сляп, дори и физически да има очи и да вижда.
Така стана и с мен преди години.Не можех да се излекувам, а имах възпаление на нервите на ръцете.Пробвах какво ли не, какви ли не режими за хранене.Накрая се обърнах към вярата, дадох обещание пред една икона на Св.Богородица и оздравях.Но при мен също стана обръщане, отвориха се духовните ми очи, въпреки,че физически виждам.В моето семейство станаха над 10 чудеса, но близките ми възприемат всичко като чиста случайност.Само баща ми е склонен и вярва, че няма " Случайни случайности ".
Така,че не се опитвай да убеждаваш никого - нито по отношение на хранене, нито по отношение на вяра и истина.Аз вече не се опитвам да променям хората.Сам Бог, когато дойде момента и настъпи някое тежко изпитание в живота обръща хората било по отношение на хранене, било по отношение на вяра.
Така стана и с мен.За да се убедя къде е истината съм преминала през много и през тежки изпитания.Но това стана по Божия воля.Не е ли Божия воля хората така си и остават, не могат да прогледнат духовно - ни по отношение на хранене, ни по отношение на вяра.
Има един руски сайт, в него вярващи хора , желаещи да помогнат на други за решаване на здравословни проблеми или за други несгоди в живота четат молитви и Акатисти.По Божията воля хората се обръщат било за здраве, било за проблем ,било за някой порок.
Ако те интересува и искаш да помогнеш ето сайта :


http://xn----7sbabedbk5crfujheqog8q.xn--p1ai/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8B/%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B2%D1%8B-%D0%BF%D0%BE-%D1%81%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8E

Поздрави !
Активен

Рекс

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
Re:Как да съветваме?
« Отговор #6 -: 18-06-2016, 13:10:13 »

Благодаря на всички ви. Коя книга бихте подарили на някого като за първи стъпки към по-здрав живот?
Активен

iris

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re:Как да съветваме?
« Отговор #7 -: 20-06-2016, 16:09:04 »

Първата стъпка към по-здравословен живот би трябвало да е отказът от месо и млечни произведения.

Затова бих препоръчала "Китайското проучване". Но струва ми се, че е изчерпана.
Ето откъс от книгата. http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=rak&Number=1946813547
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Как да съветваме?
« Отговор #8 -: 21-06-2016, 12:51:14 »

Аз бих подарила някоя от книгите на Виктория Бутенко за зелените смутита.Там тя описва своят личен опит за лечение на някои заболявания в нейното семейство.Книгата " Китайското проучване " я имам.Но в нея са описани повече опити с плъхове, отколкото опити с промяната начина на хранене на хората.Но не е само начина на хранене причина за дадена болест.Зависи и какъв живот водим и имаме ли чиста съвест.Оттам - от чистата ни съвест зависи всичко.
Поздрави !
Активен

iris

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re:Как да съветваме?
« Отговор #9 -: 21-06-2016, 14:06:37 »

Аз бих подарила някоя от книгите на Виктория Бутенко за зелените смутита.Там тя описва своят личен опит за лечение на някои заболявания в нейното семейство.Книгата " Китайското проучване " я имам.Но в нея са описани повече опити с плъхове, отколкото опити с промяната начина на хранене на хората.Но не е само начина на хранене причина за дадена болест.Зависи и какъв живот водим и имаме ли чиста съвест.Оттам - от чистата ни съвест зависи всичко.
Поздрави !

Има описани и! опити с мишки в Китайското проучване.

Недоумявам как за Вас двадесет годишно проучване на базата на храненето на целия китайски народ е незначителен!? опит?!

« Последна редакция: 21-06-2016, 14:18:40 от iris »
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Как да съветваме?
« Отговор #10 -: 22-06-2016, 09:46:16 »

Аз закупих книгата " Китайското проучване ", но лично на мен не ми хареса.Почти цялата книга е опити - с мишки, с плъхове.Нямам нищо против проучванията, но човекът не е плъх, нито мишка.Човекът е създаден по Божий образ и подобие.Иначе на пазара има цяла камара книги, които описват разни експерименти с начина на хранене.Но едно е 20 годишен опит, друго е проучване в течение на хиляди години.В това отношение опитът на монасите от Атон е пример за подражание.А животът на човека трябва да бъде чист, с чиста съвест да се живее и тогава всичко ще се преодолява - и тежки болести и изпитания в живота.
Поздрави !
Активен

iris

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re:Как да съветваме?
« Отговор #11 -: 22-06-2016, 11:46:17 »

Извинете, че се осмелих да изкажа различно мнение от Вашето, Елиа.

Не ми се иска да анализирам Вашите два поста, но се набива в очи нещо, подсказващо ми Вашето подценяване на книгата "Китайското проучване" априори. В първия пост, отнасящ се за книгата, казвате, че я имате, а във втория -
Аз закупих книгата " Китайското проучване "
Това може да означава само едно, че не сте прочели книгата, а само сте я закупили и прелистили. Така, попадайки на опитите с мишките и не откривайки покъртителни лични истории за нечие чудодейно изцеление, сте й лепнали етикет "лично на мен не ми хареса".

С уважение и извинение, че наруших благочестивия Ви монолог и чисти помисли.
« Последна редакция: 22-06-2016, 11:51:08 от iris »
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Как да съветваме?
« Отговор #12 -: 22-06-2016, 14:15:30 »

Ирис,
всеки човек има право да харесва или да не харесва дадена книга.Ако на вас една книга Ви е харесала, не е задължително тя да харесва и на всички ваши познати , нали ? Истина е,че книгата съм я прочела не до края, но минах половината със сигурност и в тази част чета само за такива опити с мишки и плъхове.Честно казано съжалявам,че си дадох парите, защото половината от книгата съдържа само това.В интерес на истината имам още 2 - 3 познати, които не са я харесали и въобще не си я закупиха.Даже не пожелаха и аз да им я дам да я прочетат.Защото пазарът е пълен с такива книги.
Но не е важно само какво ядеш, всички лоши мисли и думи , които изговаряш или пишеш също са важни.Чистият и благочестив начин на живот също.А иначе всеки избира - каква книга да си закупи.Не е задължително не само тази, но и други книги да се харесат на всеки.
Читателят, който искаше съвет за подарък може да прегледа тези книги и ако му харесат сам да прецени коя да закупи, не е без значение и цената.Книгата Китайското проучване не е евтина - 35 лв. беше ако не се лъжа.Така,че всеки според финансовата си възможност може да прецени какъв подарък да избере.
Поздрави !
Активен

iris

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re:Как да съветваме?
« Отговор #13 -: 22-06-2016, 15:48:33 »

Елиа, чест ти прави да признаеш, че не си прочела книгата. Така ме освобождаваш от греха на сквернословието. Тоест, не съм написала нищо лошо, нито съм помислила нещо хулно.

Имам предложение за теб.
Книгата, както не е ценна за теб, е ценна за друг - можеш да предложиш тук да я подариш или продадеш на символична цена на някой, който я желае. Мисля, че е изчерпана, така ще зарадваш някого с тази съвсем нова книга. А също ще направиш едно добро.
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Как да съветваме?
« Отговор #14 -: 23-06-2016, 07:13:56 »

Ирис,
преди да предложа книгата на друг човек трябва да съм сигурна,че тази книга му харесва.Аз не съм я допрочела до края, но съм минала половината книга.Защото този , който я вземе не бива да съжалява един ден за това, както съжалявам аз.Но аз съм събрала толкова много книги , имам и на различни езици.Имам и такива, които са издадени преди доста време , още миналия век и не са преиздавани.От всички тези книги съм отсяла най - доброто, което изпробвах и смятам,че е важно.
Но днес се интересувам от храненето на монасите в Света гора.Те постят повече от 200 дни в годината, храната им е простичка, без излишни подправки и там както четох ракът , сърдечно - съдовите заболявания и диабетът не са познати.Но тези хора водят и се стараят да водят живот , така,че съвестта им да е чиста.
Аз не съм казала,че книгата " Китайското проучване " е лоша, или пък ,че Вие имате някакви лоши намерения като сте я предложили.Просто споделих,че лично на мен не ми допадна.Имам цяла камара такива книги с разни проучвания и опити върху животни.Но човекът, за разлика от животните се отличава.Той не е животно.И според мен грешат учените, които правят опити върху животни, а после на база тези опити дават мнение и за храненето на човека.
Скоро четох, според мнението на монасите ракът е " Милост Божия ", което за съвременния човек е невъзможно за осъзнаване.Но е факт,че монасите не болидуват на Света гора.Даже имало 1 монах - лекар, който нямал почти никаква работа.А днес в света болниците са пълни с народ и все нови и нови болници се строят.Значи има нещо, някаква причина, която води до влошено здраве в днешното напрегнато и забързано ежедневие.
Поздрави !
Активен

Рекс

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
Re:Как да съветваме?
« Отговор #15 -: 23-06-2016, 08:23:25 »

Благодаря и на двете ви сърдечно. Моля, сложете точка. Други идеи?
Активен

iris

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re:Как да съветваме?
« Отговор #16 -: 23-06-2016, 09:13:07 »

Елиа, тези дни обменихме някои мисли и така неусетно ... станахме по-близки.
Струва ми се, че ти се явяваш в ролята на кучето, което не гризе кокала, но и на друг не го дава. Или в ролята на цензор на свободното слово и мисъл. Нали на теб не харесва книгата - хайде на кладата.

Точка.

Друго, подходящо, според мен, е  Безслузестата диета на Арнолд Ерет. Точното име на книгата все ми бяга. Има я в спиралата. Може и да се купи.
Също така ми харесват книгите за водата “Ти не си болен, а просто си жаден” и “Водата и солта - първоизточник на живота” /също изчерпана, мисля/.
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Как да съветваме?
« Отговор #17 -: 23-06-2016, 10:09:59 »

Рекс,
много зависи от какво се интересува човекът, на когото желаеш да подариш дадена книга.В момента на пазара се появи книгата " Диворастяща храна ".Автор е Пенчо Далев.Книгата струва само 6 лв., а съдържа 540 страници.Много и интересна информация за дивите растения в България.Аз лично закупих книгата, хареса ми и съм подарила вече няколко книги.
Но за промяна в начина на хранене трябва и самият човек да има нагласа за това, да е отворено духовното му зрение.Иначе и да прочете книгата нищо от нея няма да приложи на практика.
Хубава, но по - скъпа книга е книгата на Роберт Морс за Детоксикацията.Съдържа лечетелски опит и много информация както за лечението, така и  за функционирането на тялото.Тя обаче мисля,че е вече 40 лв.
И двете книги могат да се поръчат по Интернет.
Ирис,
ти направи от мухата - слон.Всеки е свободен да харесва или не дадена книга.Какво лошо има в това недоумявам.Затова трябва да се сложи наистина точка.
Има много книги на пазара, които могат да се прочетат, но трябва да се видят и разгледат.Защото в повечето се пишат неща, които не са истината.Книгата обикновено е скъпа, а като отсееш информацията и това, което е ценно се оказва,че много малко неща в цялостната информация са наистина важни.За начина на хранене се пишат толкова неща,че човек напълно може да се обърка, ако не е практик и то напълно и с основание.
Поздрави !
Активен

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Как да съветваме?
« Отговор #18 -: 23-06-2016, 12:31:37 »

Рекс, на мен лично много ми допада книгата на Лидия Ковачева за Плодолечението.
Във форум има противоречиви мнения за тази методика, но все пак мисля, че тя е добра за начинаещи.
Информацията е лесна за разбиране и осмисляне. Има дадени конкретни примери с хранителни продукти и техният прием.
При всяко положение, ако човекът тепърва ще се запознава с идеята за влиянието на храната върху организма е добре да почне от нещо по-леко за четене. Не го хвърляй в дълбокото, със книги за напреднали  :Confus_3:
Примерно, книга за 20 дена на вода, според мен ще му дойде повече в началото. Важното е да свикне с идеята за ограничаването на вредната храна и изключването и от менюто като цяло. И с идеята за дни и периоди на разтоварване.
Дето се вика, ако издържи 3-4 дена на плодове и чай и му хареса, той сам ще започне да търси повече информация и да навлиза по-навътре в материята :)
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Как да съветваме?
« Отговор #19 -: 23-06-2016, 13:47:25 »

Подкрепям напълно Атлантис.И аз в началото започнах именно от книгата на Лидия Ковачева.Но не е препоръчително да се правят в началото дълги плодови гладувания.В това отношение и книгите на Виктория Бутенко / повече от 1 са / за зелените смутита ще ориентират начинаещия.Освен това зелените смутита са лесни за приготвяне и приемане от всеки.Лидия на много достъпен език е обяснила всичко.Но когато човек иска да задълбочи познанията си в тази област трябва да потърси и друга информация.Книгите за дивите растения също могат да ориентират читателя към промяна на храненето и включване на много плевели и билки в менюто.Това е в началото, а след това се включват и кълнове.В книгата " Обичай тялото си " на Викторас Кулвинкас също има интересни рецепти за сурова храна и как да преминем към повече сурови ястия в менюто.Рецептите са много лесни и достъпни за изпълнение.Книгата в момента я има по книжарниците.И не е скъпа.
Поздрави !
Активен
 

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 23 запитвания.