Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: А какво вечеряте?  (Прочетена 5513 пъти)

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
А какво вечеряте?
« -: 08-06-2016, 20:36:23 »

Моля помагайте  :flowers2:
Напоследък вечерята ми създава особено много проблеми. Храненето през деня ми е лесно, защото най-често се състои от сезонни зеленчуци и плодове, бял и зелен чай, и евентуално лъжичка тахан сутрин на гладно. Но когато дойде време за вечеря въображението ми просто изключва.
В този случай най-често посягам към бобовите като леща, елда, киноа, боб или ориз и картофи. Задължително добавям и филийка или две хляб от лимец.  И въпреки това ми се струва, че това не е напълно пълноценна вечеря.
Ще се радвам ако споделите вашите идеи :)

Иначе, моето примерно меню за дена звучи така:
Сутрин - супена лъжица тахан на гладно и по-късно в офиса, чаша бял чай
Обяд - салата от сезонни зеленчуци подправена с лимон и масло от ленено семе
Следобедна закуска - зрял плод + зелен чай
Вечеря - най-често бобови варива и веднъж в седмицата риба със зеленчуци  :Content_22:











Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:А какво вечеряте?
« Отговор #1 -: 09-06-2016, 13:33:22 »

Отговорът зависи от няколко други отговора.
На колко си години. Каква доша си приблизително поне. Каква ти е работата/ с хора или не, физическа или не, творческа или не/. Колко си висока и колко килограма си. В или извън града живееш.  Семейна ли си и имаш ли деца. Иначе по принцип пътища много.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:А какво вечеряте?
« Отговор #2 -: 09-06-2016, 14:53:16 »

Тихи, набързо мога да ти кажа, че съм на 29 (почити  tooth), нямам деца, но съм семейна. Работата ми е доста динамична, не-творческа и напреганата, главно с хора. А за дошата, всички тестове ми показват Вата-Питта, като Вата е малко по-изразена.
А да като телосложение съм 167см/51-52кг и нямам склонност към напълняване, дори когато си похапвам повече.

Иначе днеска съм решила, че мога да си спретна кьополу за вечеря, но дочух нещо за токсичността на патладжаните. Та сега ще чета в нета по този въпрос, че ми стана интересно  :surpris_23:
 :flowers2:
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:А какво вечеряте?
« Отговор #3 -: 09-06-2016, 19:24:26 »

По мое скромно мнение, твоята вата е в повечко. Това е най-трудната за контролиране енергия. Попрочети малко в тази насока. Начинът ти на хранене  я обостря още повече. Все още организмът ти е млад и компенсира донякъде. Дано ме разбираш какво искам да ти кажа. Ще намериш сама повечето отговори. Успех.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:А какво вечеряте?
« Отговор #4 -: 10-06-2016, 07:25:44 »

И аз мисля,че ако си вата ще имаш проблеми с това хранене.
Трябва да консумираш топли храни-супи,задушени зеленчуци и др.,защото вата няма огъня на питта,от който се нуждае.
Също-малко млечни(до 10-15% от менюто),защото вата са със много суха конституция.
Храни-зърнени,овесени ядки,ядки и по-сладки плодове и зеленчуци,характерни за вата.
Успех! :Content_22:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:А какво вечеряте?
« Отговор #5 -: 10-06-2016, 08:56:45 »

Atlantis, аз мислех, че си запозната  :surpris_23:  
За най-ОПТИМАЛНО вечерно хранене - гледай да е по-лесносмилаемо! Това е най-важното!
Тоест- риба , боб , леща.. - яж ги на обед. ( най-вече рибата! ) Тогава храносмилателният огън е най-силен.
След като си млада, а  и вата , дори и вечер да ги ядеш ,няма да имаш  осезаем проблем и по сегашния начин, стига  да е 3-4 часа преди лягане .
 Но ако се стремиш към еталона - премести ги  по-рано.
 Да, има такава теория  за вечерното белтъчно хранене ( описана напр. в "Сила за живот", от симпатичните за мен диетолози  Х. и М. Даймънд)
Но не е вярна!  tooth  Ако се познават природните закони , както и биоритмологията на органите ни, веднага става ясна несъстоятелността на тази " теория" . А и всеки може да я тества сам :)  
Аз например, съм я тествал  много пъти :)
      
« Последна редакция: 10-06-2016, 09:02:37 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:А какво вечеряте?
« Отговор #6 -: 10-06-2016, 10:54:46 »

Атлантис,
аз няма да ти дам препоръка за хранене.Нито ме интересува дали си ватта, пита или някаква друга конституция съгласно индийските учения.Аз мисля, че всеки сам трябва да усети какво точно да консумира, а не да се влияе какво му казват или пишат другите.Аз вече толкова години изпробвах куп режими и съм се убедила в тяхната несъстоятелност относно моят организъм.
Ето моите заключения и препоръки, които съм установила за мен.Сама прецени дали това се отнася и за теб.
1. Сутрин - консумирам само плодове, плодова салата.Към 10 ч. хапвам или плод или някой зеленчук под форма на лека салата.Обяд - най - обилно хранене / бобови, риба, салата с кълнове, млечни - каквото прецениш.Аз използвам много и различни кълнове./
2.След обяд - 16ч. плодове
3.Вечеря - много леко хранене и то не късно вечер.Вечерям в 17,18 или 19 ч. според това какви ангажименти имам.И обикновено правя плодова салата, няколко различни плода или лека вечеря със задушен зеленчук, ориз, мляко от ядки или лек десерт с плодове и чия.
Ако човек не е на пълно суровоядство може да избере от тези храни коя да употреби.Но вечерята установих,че трябва да е лека и да не е късно вечер в никакъв случай.Легнеш ли да спиш трябва да ти е леко и спокойно.
Желая ти успех !
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:А какво вечеряте?
« Отговор #7 -: 10-06-2016, 12:02:00 »

Ели, не е изненада , че си установила за себе си това, което са установили и  "индийските учения" още преди хиляди години  tooth
Но нищо, няма нищо лошо човек да изживее емоцията да направи "откритие" , без значение,  че такова е било направено сигурно хиляди пъти от други хора :)
Това е необходимо за лично убеждаване, което е и единственото възможно убеждаване :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:А какво вечеряте?
« Отговор #8 -: 10-06-2016, 12:26:18 »

Елиа, мерси за съветите, риба все още хапвам. Виж за млечните гледам да ги ограничавам в момента.

Бате Бино и аз си мислех, че съм запозната ама напоследък съвсем се ошашках.
В стремежа си да събера повече информация за видовете здравословно и лечебно хранене, почнах да се оплитам като пате в калчище :D
Истината е, че Аюрведа ми е изключително объркваща сама по себе си. Не мога да хвана логиката на нещата и да си ги обясня.
Заради здравословен проблем, реших сега да си регулирам храненето, а след това да направя един 5 дневен режим на чай и плодове по Лидия Ковачева и ако мине добре след това да пробвам с целия курс от 14-20 дена. Хубаво, ама чета тука във форума, от доста по вещите и опитните, че това е вредно, даже и опасно.

И така съм се объркала .... Едното хранене не мога да го разбера и да го свържа логически, другото, което ми допада не е съвсем полезно, а да правя гладуване само на вода ме е страх.  :Confus_3:

Затова засега съм задържала и основната ми цел на този етап е да нормализирам храненето си през деня. Да влезна в някакъв режим, пък след това ще го мисля с прочистването :)  :peperudi:
« Последна редакция: 10-06-2016, 12:28:04 от Atlantis »
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:А какво вечеряте?
« Отговор #9 -: 10-06-2016, 14:14:35 »

Атлантис,
точно така е, колкото повече четеш за храненето, толкова повече се объркваш.Аз обаче за да не се обърквам реших преди години да пробвам режима както е по индийските учения, а като не постигнах резултата , който желаех реших да изпробвам и режимът, който спазват православните монаси на Атон.Истината е,че най - добрият режим зависи и от вида на работата, натоварването - физическо и психическо и др. фактори.Монасите се хранят 2 пъти дневно и считат този режим за най - добър.И аз мисля,че това е така - в 10ч. сутрин и в 16 ч. след обяд хранения и това е.Обаче аз с тази язва не мога да спазя такова нещо.Но наистина това е най - доброто.И животните така се хранят / котки  и кучета - два пъти дневно /.И според мен е със сигурност добра Средиземноморската диета - пресни зеленчуци, риба, плодове и леко обработена зърнена храна.
От друга страна почти всички индийски учения препоръчват запържване на остри подправки, което за мен не е добро.Аз рядко ползвам каквито и да е подправки с много остър вкус, а черният пипер го изключвам напълно.В Индия хората живеят при друг климат - лютите и остри подправки при тях убиват всякакви вируси.Най - доброто е храненето в Гърция, Израел - проста, разнообразна храна.И млечни и месо да не се смесват.
Така,че прецени за теб кое е най - доброто.Поздрави !
Активен
 

Страницата е създадена за 0.117 секунди с 22 запитвания.