Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Безусловен базов доход: "За", или "Против"  (Прочетена 10919 пъти)

VENCI

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82

  Отварям темата освен заради самата нея, така и във връзка с възникналите наскоро във форума, брожения относно предлагането на знания и дейности срещу заплащане. Линкът е към първата попаднала ми статия, която макар и по-емоционално, представя собственото ми мнение по темата:

https://glasutnamladitehora.wordpress.com/2015/08/12/%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%B0%D1%82-%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5/

Само ще помоля, ако въобще някой коментира, да избягва "долу богатите, горе бедните", че поне лично на мен ми е втръснал този подход!
Активен

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201

Моето мнение е, че с въвеждането му, лично аз ще се оприлича на шаран в изкуствен водоем, на който му хвърлят захранка. А след тази дейност всеки от вас може да достигне до логическото следствие, което предстои. :Appetit_17: :essen:
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

VENCI

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82

  Ммм, добре! А точно кое ще те докара до шаранното чувство?...И точно кое, в сегашното положение, не те кара да се чувстваш като шаран?
Активен

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201

Сега се чувствам по-скоро като рибар: ако мога да си уловя, значи съм понаучила нещо от живота.
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

VENCI

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82

 Добре де, ясно. Ама питам за причините, които сега те правят рибар, а иначе - шаран? Разбрах че си "против", но в следствие на какво? Ако си с ББД ще спреш да научаваш от/за живота ли, или какво? А ако в сегашната ти позиция на рибар, не успееш да си уловиш нищо, това ще значи ли че нищо не си научила за/от живота?
« Последна редакция: 13-08-2015, 16:40:27 от VENCI »
Активен

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201

 :pensif_29:---------------------------------------------------------------------
Нито съм против, нито съм за!
Просто като анализирах за себе си причинно-следствената връзка, достигнах до извода, че захранката, която искат да подхвърлят, ще донесе на "загрижените" дивидентите, които напоследък с дефлацията драстично са им намалели. С други думи, Ето ви от нашите парички, за да пазарите от нашите скромни магазинчета..... :essen:
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

VENCI

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82

:pensif_29:---------------------------------------------------------------------
 Ето ви от нашите парички, за да пазарите от нашите скромни магазинчета..... :essen:

  Е, не е ли по-добре за начало, отколкото: " Дайте вашите парички в нашите магазини"? Добре де, виждам, че не ти е точно до това сега. Поздравче  :flowers2:
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215

  Отварям темата освен заради самата нея, така и във връзка с възникналите наскоро във форума, брожения относно предлагането на знания и дейности срещу заплащане. Линкът е към първата попаднала ми статия, която макар и по-емоционално, представя собственото ми мнение по темата:

https://glasutnamladitehora.wordpress.com/2015/08/12/%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%B0%D1%82-%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5/

Само ще помоля, ако въобще някой коментира, да избягва "долу богатите, горе бедните", че поне лично на мен ми е втръснал този подход!

Първо, не ми е ясно, откъде ще се вземат толкова пари за този доход.

И второ, мисля, че ако по някакъв начин това се случи, мързеливите, ще станат още по-мързеливи.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Венци, не схванах каква е връзката на статията с "броженията", за които споменаваш  :surpris_23: . А също и връзката й с духовното израстване. ( в този раздел си я боцнал)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

VENCI

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82

 Ееей бате Бино тъкмо написах отговора и се бъгна нета...сега пак отначало, ама по-кратко!

  Броженията: Имаме хора, които не приемат, че за дадено знание/умение трябва да се искат пари. Имаме и хора, за които това е нормално.
   Ако си представим, че ББД е в действие: Първите, при положение че са им покрити жизнените нужди, много бързо ще насочат мислите си към "Какво бих правил с желание? Как да го развия? А защо да не изкарвам от него допълнителни пари? Нали с тях мога да си построя къщичката дето искам, на онова място дето съм си харесал? Еей, що пък да не идем с Мимето и децата на почивка....че май точно сега ни се ходи?".....така, не само че няма да ги интересува как другите си вадят парите, ами и сами ще мислят как да представят своето си нещо по-добре и да печелят от него допълнително.
   А вторите, след като им е покрито всичко, няма да се чудят колко човека ще им дойдат на събитието, как ще платят разноските и кой ще им гледа в паницата после. А отново ще гледат как да се развиват и да се чувстват добре.
  Така и едните и другите ще получават уважение и на свой ред ще уважават. А и ще живеят пълноценно, което ще доведе до липса на условия за брожения.

Защо в този раздел:  Ами, защото дори само приемайки мисълта и свиквайки с нея, че такова нещо може да се случи, настъпват много промени в мисленето, светоусещането и социум-пребиваването, което води до отваряне към всичко което съществува, навсякъде! Според мен това е процес на духовно израстване.
  Вярно, методиката е финансова, ама вместо парите, като разменна монета можеш да сложиш всичко - резултата ще е същия!
  Е, къде да я боцна, ако не тук?  tooth

 На Mia ми се ще да задам 1-2 въпроса, ама утре, че ме домързя да пиша вече
« Последна редакция: 14-08-2015, 00:40:47 от VENCI »
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Безусловен базов доход: "За", или "Против"
« Отговор #10 -: 14-08-2015, 01:11:18 »

   Моще би още 1 мераклия да се включи в битака Земя на заем?.. Ползвате някаква дума брожения, няма и да проверявам какво значи.., ако все пак VENCI имаш предвид тази тема: Форум за споделяне на здраве или място за търговия , както става ясно заключена е, а и малко със закъснение се включваш към нея с препрадка от друга тема...!?, та другата тема е явно само за параван за да се дискутира темата от линка..!?

   Принципно няма значение кой с какво е съгласен и с какво не е - всеки да си поръчва каквото му е "вкусно", свободно общество сме, става въпрос за това форумът да не става поле за изява на дребни търговски мераци, да се налага да се занимават хората с това какво иска да си купи някой и къде иска да ходи на почивка с припечелените пари от услугите които предлага, както и приказките за пари..., защото най-малкото никой не го интересуват такива сиромашки истории..
   Никъде пък не помня да е насърчавана и липсата на развитие, напротив..

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Евгени

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 88
Re:Безусловен базов доход: "За", или "Против"
« Отговор #11 -: 14-08-2015, 08:17:12 »

grow, този форум продължава да съществува, защото има един човек, който вади по някой лев от него и благодарение на това може да си оправдае разходите под формата на пари и време. Имало е призиви той да сподели това бреме, но желаещи така и не са се намерили. За да се промени нещо някой трябва да си бръкне в джоба и да покрие масрафа. Ти все недоволстваш, но не предприемаш стъпка в тази посока. Аз също не го направих. Причината: нямам какво повече да кажа на 99% от пишещите тук, а и новопостъпващата интересна информация е все по-оскъдна. Но не роптая. Сега надничам по веднъж на седмица само за да проверя дали има признаци за промяна. Надявам се някой ден Мер да поднови изявите си.
Желая на всички здраве и добро настроение!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Безусловен базов доход: "За", или "Против"
« Отговор #12 -: 14-08-2015, 09:01:38 »

 "Един страхливец видял спяща змия и възкликнал: Ей, жалко , че няма мъже и камъни.. "
 
Евгени,  и теб да питам, драги .. ( другият роптаещ, когото питах, още не ми е отговорил   :surpris_23: )

ТИ ЛИЧНО с какво  допринесе за "интересната информация във форума" , че  да имаш  основание вече половин година само да мънкаш и да роптаеш?  ( ЧЕ и  да ни плашиш, че обмисляш напускане..  tooth )

Разгледай си постовете и кажи кое беше ценното, полезното и интересното за една година ..  :surpris_23:
Или , викаш,  другите да четат и практикуват с години, да се бъхтат да ти издирват, да ти превеждат по няколко часа  (или няколко дена) конкретна тема, да ти я  синтезирват в сбит вид , да я пишат по два часа , ( докато ти заработваш !) и то така  че ,  хем да ти е интересно, хем да ти е "позитивно".. а ти  да цъкнеш вечер разсеяно и мързеливо на компа и да си напълниш душичката : " Аш колсун  какъв съм тарикат - аз си седя , а балъците се бъхтат  за да ми е хубаво на мен "    
И ако не е било написано достатъчнонапоследък -  да  почнеш да роптаеш и да изцъркваш жлъч, защото  крастичката ти е останала неначесана  ..
И като няма какво да кажеш, да почнеш да изреждаш КОЙ и КАКВО във форума те дразни..
Не знам, кой те е възпитал така.., че и с претенции..  tooth
Малко по-деликатен бъди де, поне от "хорска срама"..

Извинявай, френд, но ти приличаш на човек, който си е купил  трактор вместо кола  и после навсякъде се оплаква колко лошо е да се придвижваш с трактор из града !  :pensif_29:     tooth


Май си от тия, дето имат нужда да хленчат и да се оплакват, за да се чувстват значими  ;)

( А и тракторът  си е добро превозно средство, стига да знаеш за какво да го ползваш  ;) ;)  )
« Последна редакция: 14-08-2015, 09:34:04 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Безусловен базов доход: "За", или "Против"
« Отговор #13 -: 14-08-2015, 09:46:41 »


   Евгени, споменаваш ме, редно е да ти върна жеста нали :)
grow, този форум продължава да съществува, защото има един човек, който вади по някой лев от него и благодарение на това може да си оправдае разходите под формата на пари и време. Имало е призиви той да сподели това бреме, но желаещи така и не са се намерили. За да се промени нещо някой трябва да си бръкне в джоба и да покрие масрафа.


   Да добър пример даваш т.е. още едно нещо което не е гот да слушаме, че 1 човек плаща годишния абонамент за място в нета на форума и да се ползва това като основание за еди си какви работи..

Ти все недоволстваш, но не предприемаш стъпка в тази посока. Аз също не го направих.


   Аз недоволствам по отношение на конкретни неща и стъпката която съм предприел би следвало да е напълно достатъчна (ако има хора които да чуят, а ако се правят на нечуващи - ще направим така че да чуят и те).., и да предприел съм я, нз защо с друго убеждение си останал.. :)

Причината: нямам какво повече да кажа на 99% от пишещите тук, а и новопостъпващата интересна информация е все по-оскъдна.

То сега излиза че аз попадам в този 1% с който имаш голямо желание да комуникираш, не мога да не отбележа поласкан съм от този факт, най-после и аз да си намеря едно другарче..  tooth 

Но не роптая. Сега надничам по веднъж на седмица само за да проверя дали има признаци за промяна. Надявам се някой ден Мер да поднови изявите си.
Желая на всички здраве и добро настроение!

   Признаци за промяна има, зависи в каква посока обаче, като не ти е достатъчна информацията тука, върви навънка и чети, но не забравяй да се върнеш след това да споделиш под някаква форма "наученото", така че и останалите "нови" заинтересовани читатели (не непременно тези дет влизат за да пълнат тумбака на готово), да могат да почерпят някакъви идеи и така колелото да продължава да се върти..

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Евгени

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 88
Re:Безусловен базов доход: "За", или "Против"
« Отговор #14 -: 14-08-2015, 10:31:14 »

Пак повтарям, не роптая. Против никого и против нищо. Позволих си да напиша горния пост единствено заради симпатията ми към grow, основаваща се на това, че мислим горе-долу в една посока. Съжалявам, че не го направих с лично съобщение. Не съобразих, че веднага ще възникне полемика, а това ни най-малко не желая. Моля за извинение! Пиша там, където има хора, на които имам какво да кажа. В този сайт не са достатъчно. Да се оттегля е лично решение и то е в интерес на форума. Не виждам смисъл да критикувам, недоволствам и т.н. Надявам се с този пост да приключи спаменето на темата, което, за съжаление, предизвиках, макар и да не го целях. Предпочитам постовете да бъдат изтрити. Онова, което исках да кажа, така или иначе стигна до адресата. За другите във форума те нямат стойност.
Отново моля за извинение, всички незасегнати, прочели постовете!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Безусловен базов доход: "За", или "Против"
« Отговор #15 -: 14-08-2015, 13:37:02 »

ДА , Евгени , естествено, че ще имаш симпатия точно към Гроу, защото  "двама се разбират най-добре когато говорят лошо за трети"  tooth tooth
 ( Понеже нищо друго не могат или не се сещат до обсъдят заедно, та поне да си начешат езиците  на гърба на някой друг  tooth )
След като успяваш да забележиш само отделни ( дразнещи те ) фрагменти , като не оценяваш  колосалното познание , което сме нагнетили тук  за 6 години.. , тогава наистина и аз се питам защо си губиш времето с нас, само да си разваляш настроението..  :surpris_23:

Да очакваш някъде или нещо  да е на 100 %  по вкуса ти , при условие , че ти лично не влагаш дори и минимум  усилия.., това наистина си е интересна житейска философия, заслужаваща задълбочено научно изследване ,    O0(  според мен )      
 
Искаш ли нищо да не те дразни - създаваш си нещо свое, в което никой друг да няма участие. Където има и други участници , все ще има нещо да те дразни. Единственият ти вариант тогава ( за да не пощурееш  tooth ) остава да се съсредоточиш върху хубавото в тях , а не върху лошото ( лошото за теб..:), защото което за теб е лошо , за други може да е добро ..  ;)  )  
   Точно това е и смисълът на думата ПОЗИТИВИЗЪМ.  Пчелата жили , но дава и мед..  ;) Жиленето ли е най-характерното за нея.. ?

Преди време се беше пак оплкал, че форумът бил негативен.. Ами като виждаш само негативното ( за теб) , той ще е негативен, разбира се   tooth
Жена ти , децата ти , приятелите ти , родителите ти , колата ти .. те само плюсове ли имат?   :surpris_23: Естествено , че не.. но ти си с тях, заради плюсовете им , а не заради минусите нали?  ;)
Ако вземеш по цял ден да им оправяш минусите , колко време ще ти остане да си щастлив ?  :surpris_23:
Народът правилно е казал:  "пълно щастие няма "   :pensif_29: поне не в този живот ..  tooth
« Последна редакция: 14-08-2015, 14:22:42 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Безусловен базов доход: "За", или "Против"
« Отговор #16 -: 14-08-2015, 14:25:34 »

   Ех бе баткото на право като децата си, за малко да се въздържиш ама не можа. Кога съм говорил аз лошо за някого, пък чак и без да има нужда, посочи ми една невярна приказка която да съм казал. Лошо съм говорил за лошия и той в замяна лош се почувствал без причина..? :), да не обобщаваме с лоши приказки а, не е коректно.             
    Когато съм искал да кажа нещо на някого съм се конкретизирал, не съм обобщавал, така че "причината" е известна.., ако някой се обидил, еми ок, но си има основателна причина за поведението му, защо да се обижда от ответната реакция тогава.., значи някой прави тези неща с цел, т.е. нарочно, пък после се обижда..?  :surpris_23:

   Евгени, не съм забранил на никой да ми пише на лични, но тел номер не давам, да знаеш :), надявам се и ти си ме разбрал правилно..

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

VENCI

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82
Re:Безусловен базов доход: "За", или "Против"
« Отговор #17 -: 14-08-2015, 14:55:15 »

Ох, пак коментари не по темата.

    Гроу, друже,
 Не "може би", а сигурен мераклия съм, да се включа в който и да е битак, включително и в този! Но само, ако имам възможно най-добрия продукт с който да го направя. Ако някъде има възможност за "покупко-продажби и подаряжби", търсещи и предлагащи винаги ще има. Тук такава възможност е дадена в съответния раздел.
  - Като не си проверил какво значи "брожения", как ще разбереш какво казвам? Не е обидна, или осъждаща дума, а обозначава определено състояние.
  - Хич не се включвам в темата за търговията - вие се включвате, при това не на място. В коментара ми пише, че ако настоящата тема(ББД) е в действие, въобще няма да съществуват теми като "търговската".
   Ама, хайде и за търговската да си кажа(вие първи почнахте): Искаш пари - не искаш пари. И двете положения, сами по себе си, са напълно равностойни и естествени. И поради това, е абсурдно да съществува напрежение между тях. Лично аз, за едно и също нещо, понякога искам пари, а понякога - не (според заобикалящите условия в момента). Важното е не дали продавам, или подарявам нещо, а то да е с най-високо качество и полезност:
 1. Голям праз, че някой ми подарява нещо дето се разпада на 3ия ден?
 2. Ако някой предлагаше в този форум ръждясали гайки, зимни гуми, половин торпеден катер за скрап, или русенско варено от '68ма.....щях да го наругая, без значение дали ги продава, или подарява!

  И още нещо, ами ако вместо пари, разменната монета беше "духане в ухото"(купувачът духва определен брой пъти в ухото на продавача)? Каква щеше да е разликата и кой щеше да е крив/прав? Поради писаното дотук, се отнасям с голямо уважение към принципите и на двете страни, но смятам за вредно, противоборството между тях.
  Та, ако искаме да няма противоречия, трябва да се премахнат причините за тях (те са изкуствено създадени). Смятам, че настоящата тема(ББД), помага точно за това.
  - Не съм писал, че някой е насърчавал липсата на развитие, а че настоящата тема би освободила всички да се развиват в желаната от тях посока.
  Моля те, напиши нещо по темичката! С желание и удоволствие ще го прочета(нали за туй съм я пуснал)!

    Здрасти Евгени,
  Какъв е смисълът да направиш нещо, за което после да се извиняваш? Удоволствието да се извиниш ли? :angel: То е ясно, че като оспамиш някоя тема, все някой ще те нахока за нещо и няма да излезе нищо добро! Е, не е ли по-добре просто да напишеш нещо по темата, на което евентуално някой да се израдва ... и току-виж, онези 99% станали 98  tooth


А сега по темата:
     Mia, въпрос: Ако това се случи, ти би ли продължила да работиш?
- Ако ми отговориш с "Да", ще запитам: А защо си мислиш, че другите не биха работили?
- Ако ми отговориш с "Не", ще запитам: А кое му е лошото, че и другите ще спрат да работят?
- Ако ми отговориш с "Не знам", ще запитам: След като не знаеш за себе си, как знаеш за другите?
    
   Втори въпрос: Какво значение има за теб, как си прекарват времето мързеливите, при положение, че и ти и те сте подсигурени и всичко оттам нагоре е по желание? Ако всичко при теб върви добре, развиваш се и поради това имаш все по-добър жизнен стандарт, какво значение има че други са решили да живеят с по-нисък стандарт във всичко, чувствайки се толкова добре, колкото и ти?
  Задавам тези въпроси за да разбера причините за твърдението ти!!!
  
А по повод първото ти притеснение: Мисля, че "откъде ще се вземат толкова пари", не е персонална твоя или моя отговорност, освен ако не сме професионални познавачи на настоящите финансови принципи и докато не ни натоварят пряко с тази задача!
« Последна редакция: 14-08-2015, 15:19:31 от VENCI »
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Безусловен базов доход: "За", или "Против"
« Отговор #18 -: 14-08-2015, 15:26:16 »

  Ако продукта ти е най-качествения и аз ще се включа за, макар че не съм видял още тема в съответния раздел с свободни количества, ако въобще мога да се доредя до маслото, поради големия интерес и нужни количества.
 
 Аз съм на мнение че именно темата от линка е точната, макар че кой ли би искал да влиза в пряк двубой, те дори някои от хората които бяха "набедени" уж ненужно, даже не успяха/пожелаха да се аргументират дет се вика какви ги вършат.

  Тема си има за всичко и начини също, пътя през нивата никога не е бил, а и аз не съм месия да ги изтъквам тия работи, те са ясни, само че някои хора явно си мислят че насреща им има стадо овци и те са тия с ножиците!!

  "По темата", прочетох още преди статията, но нз в момента какво мога да кажа освен че "няма време - минута е много" ;)

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Евгени

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 88
Re:Безусловен базов доход: "За", или "Против"
« Отговор #19 -: 14-08-2015, 16:13:59 »

Добре, VENCI, ето накратко мнението ми. Реализирането на идеята на практика означава СМЯНА НА СИСТЕМАТА. Това се прави, когато разполагаш с инструментите на властта. Кои от тях са под твой контрол? Само с идея, облечена в идеология, не става. За България, ако се приложи на практика, въпреки досегашния ми инат да остана, ще си събера партакешите и довиждане. Нямам намерение да издържам над милион мургави потомствени безработни в по-голяма степен отколкото го правя сега под формата на данъци. С тази перспектива пред споменатите изпадам в тих ужас. По-добре да дадем държавата на концесия.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.095 секунди с 22 запитвания.