Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: По колко вода на ден?  (Прочетена 12704 пъти)

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
По колко вода на ден?
« -: 18-06-2015, 13:08:35 »


Здравейте скъпи съфорумци,
тази сутрин попаднах на интернет страница, която пропагандира пиенето на големи количества вода. Направи ми впечатление, че преобладаващите членове на въпросната организация са хора с медицински и научни титли, голяма част от които "професор". Повечето от тях са личности, често коментирани сред медиите и обществото. В общи линии бих описал някой от въпросните, като собственици на ужасно състарен и нелицеприятен външен вид(според моите собствени разбирания за красота), а принципите, които защитават, като олд фешън. Та според калкулатора на въпросната страница на мен ми се препоръчва да пия по 2,6 литра вода на ден в дните в които нямам висока двигателна активност, тоест в които не работя. В дните в които работя, въпросният калкулатор ми препоръчва прием от 2,8 до 3,1 л. вода на ден. Как да коментирам препоръките на въпросните специалисти при положение, че аз лично от много месеци живея с около 1 литър вода на ден и се чувствам отлично? Вярно е, че преди пиех по над 2 литра на ден, както и, че сигурно бих се почувствал много зле по онова време със приема на сегашните количества от около 1 литър, тъй като съм бил под въздействието на двулитрова зависимост в онзи период. С времето обаче убежденията ми за нужните количества вода се промениха и започнах да мисля за подобни количества(над 2 литра), като за натоварваща тялото ми зависимост, и ето, че сега се чувствам здрав и щастлив с дневен прием от около 1 л. За пример вчера през деня изпих 500 мл, а късно вечерта още 250 мл. Разбира се вчера не бях на работа и ако работех, бих увеличил количеството до 1,5 л. което обаче също е далеко от препоръчителното.
 Другото, което ми направи впечатление беше, че въпросната страница е осеяна с множество реклами на една от големите български фирми, бутилираща питейна вода. Тоест в случая не ми става ясно дали въпросното научно общество проявява загриженост към хората или се занимава с чиста проба търговска рекламна дейност. Просто се чудя, удачно ли е някой да ми обяснява, по колко вода да пия, при положение, че за това си съществува природен механизъм наречен жажда. Искрено се надявам, че това са въпроси, които вълнуват и вас. Ще се радвам да науча и мнението ви в тази връзка.
Бих искал да Ви попитам също, по колко вода Вие пиете на ден, съответно в дни с ниска и висока двигателна активност? Предварително благодаря за отговорите.
Поздрави  :flowers2:
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #1 -: 18-06-2015, 14:06:05 »

Де Ниро, здравей,
относно твоя въпрос според мен е важно каква храна се приема.В книгата на Виктория Бутенко, на която цялото семейство е на сурова храна, пише, че суровата храна, понеже съдържа повече сокове не изисква прием на много вода.Приемът на зелени смутита и плодове също намалява дневния прием на вода, защото плодовете съдържат т.нар. плодова дестилирана вода.Но когато се храним с готвена храна, тя по принцип съдържа повече сол от суровата храна и приема на вода се увеличава.Но според мен е най - добре да се пие по 1 - 1.5 литра на ден.Водата според мен може да навреди когато се пие в количество над 2 литра, ще се натоварят бъбреците и сърцето.
Поздрави !
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #2 -: 18-06-2015, 15:26:12 »

Здрасти, Елиа,
сърдечни благодарности за отговора. Приемам, напълно споделям и подкрепям написаното от теб. :flowers2:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #3 -: 18-06-2015, 15:33:07 »

ДеНиро, професорите казаха ли КАК да се употребява водата?
И КАКВА вода всъщност да се пие?  ;)
Ако не , да идват тук, ще ги научим безплатно, а те да си заработват там от рекламите ,ние не им завиждаме  tooth
Това са не по-малко важни въпроси ,отколкото самото й количество.  
Разбира се , храната определя колко вода да се пие!
ПРи това не само КАКВА е храната, а и КОЛКО се яде .. ;) ;)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #4 -: 18-06-2015, 18:15:02 »

ДеНиро, професорите казаха ли КАК да се употребява водата?
И КАКВА вода всъщност да се пие?  ;)
Ако не , да идват тук, ще ги научим безплатно, а те да си заработват там от рекламите ,ние не им завиждаме  tooth
Това са не по-малко важни въпроси ,отколкото самото й количество.  
Разбира се , храната определя колко вода да се пие!
ПРи това не само КАКВА е храната, а и КОЛКО се яде .. ;) ;)
Хм, заинтригува ме с това "И КаКВА вода всъщност да се пие? ;). Мен ако питаш водата си е вода, но усещам, че няма да се съгласиш, така, че давай подробностите, целият съм в слух. Между другото, на мен лично минералната вода, като, че ли не ми понася. Някой казват да се редуват изворна с минерална? Ще се радвам да науча, какво е мнението ти по въпроса!
Поздрави
« Последна редакция: 18-06-2015, 18:18:45 от DeNiro »
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #5 -: 18-06-2015, 18:50:11 »

аз сега си пийнах чаша минерална водица с лимон и сол от Мъртво море.
това ми е първата чаша вода за днес, но съм пила около 2 литра чай, а и сега ще ям диня :)
така че, не мисля, че е фатално, то и тази чаша вода не ми се пиеше  :)
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #6 -: 18-06-2015, 18:53:01 »

аз сега си пийнах чаша минерална водица с лимон и сол от Мъртво море.
това ми е първата чаша вода за днес, но съм пила около 2 литра чай, а и сега ще ям диня :)
така че, не мисля, че е фатално, то и тази чаша вода не ми се пиеше  :)
Ще ме умориш от смях. Може да ти е първата чаша, но със сигурност не ти е първата глътка. На практика си изпила към 2,5 литра вода, а сега, ще добавиш и още органична от динята....успех.
Активен

svetlio17vt1

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #7 -: 18-06-2015, 22:47:09 »

Не бива да се бърка естествената вода (само вода) с останалите течности съдържащи такава.Пример.Една приятелка на средна възраст замени почти изцяло(пие по чаша две вода на ден) с чай от Ройбос.Страхотен ефект след 2 години употреба-намаляха и значително белите косми,ноктите и придобиха естествен вид,винаги е свежа.Но..Винаги има голямо Но.Водата е безценната течност и не може да се замести с друга та ако ще и от органични плодове и зеленчуци да е.Проблемите няма да се отложат много във времето.първо.
Второ:Водата естествено се приема в чист вид по не по малко от 1,5 литра на ден,като е препоръчано да бъде средно 2 литра.А останалите течности на страна.Човек се нуждае от чиста прясна вода по 2 литра на ден.Всякаква друга течност отделно от тази.
Трето:моята приятелка получи и алергии в следствие от няколко неща-влага,мухал,прашец,мъх от тополи,аромати и всичко цъфтящо.Разбира се изписаха и 4 вида хапчета,Тя отказа хапчетата и си премина на чист воден режим от 2 литра на денонощие и отделно ройбос,друг чай,сокове,и по водносъдържащи плодове и зеленчуци.Алергиите и отшумяха в рамките на година.Тази година няма такива проблеми.Може да е единичен случай-но не мисля.Водата си е вода.Соковете са си сокове.и препоръчително на ден е нужна половин литър диня,защото ''Всяко нещо,колкото и органично да е,колкото и полезно да е,в прекомерни дози също вреди.'' и аз от личен опит знам.Прекалявах със сок от червено цвекло без да го оставям за отлитане на отровните му латентни миризми и не закъсня киста на черния дроб след няколко месеца.Но сега когато знам че 30 мл на ден след престой от 3 часа минимум са много полезни,проблеми нямам.:) Но водата не заменям.Поне докато не премина на постоянен сух режим и слънчево хранене :) :) :)
А относнбо солта-пробвал съм и ''соле'' и с морска сол.Когато човек яде нужното количество плодове и зеленчуци си набавя достатъчно количество сол.Изхвърлил съм солта от вкъщи.Единствено на три месеца си правя ''соле'' 26 % разтвор от хималайска сол розова за един месец чаена лъжичка на гладно с изворна вода.Но като детоксикация  а не заради друго.Помага ми за довеждане на хроничния ми колит до ремисия,което е много близко след проведените успешни и неуспешни опити с какво ли не.И успешно премахва слуз и шлаки от червата.
Активен
скайпа ми е :) svetlio17vt1
facebook:  https://www.facebook.com/svetlozar.petrov.165

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #8 -: 18-06-2015, 22:52:11 »

Ще ме умориш от смях. Може да ти е първата чаша, но със сигурност не ти е първата глътка. На практика си изпила към 2,5 литра вода, а сега, ще добавиш и още органична от динята....успех.

благодаря, ДеНиро!
и на теб успех в пречистване, гладуване и дано потърсиш истински важните неща!

аз си мислех, че освен плодове, чай, зеленчуци и подобни, пак трябва повече от 1,5 вода на ден.
а ти не бива да се притесняваш, че имаш зависимост към вода и храна!
това е нормално, човек наистина зависи за физическото си съществуване от тях.

Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #9 -: 18-06-2015, 22:56:15 »

че какво й е на солта, Светльо?
много си  е добра и полезна в разумни количества, говоря за натуралната сол.
Активен

svetlio17vt1

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #10 -: 18-06-2015, 23:10:27 »

 ''Изглежда съм останал неразбран - никога не съм твърдял, че натрият (най-често като хлорид, но не само) е излишен или вреден за здравето в стойностите, в които ни го предлага природата, при това съчетан органично и синергично действащ с останалите соли. Напротив, както е известно на всеки студент, той е основен екстрацелуларен катион. Но, и тук е голямото НО - природата ни дава натриевият хлорид, най-вече в суровите зеленчуци, под формата на сложен и балансиран органичен комплекс от соли, в който само неизолиран вид, той действа физиологично. Изкуствено добавеният, подобно на другите изолати - олио,захар и т.н. е пагубен за здравето''.-Това е мнение на до Гайдурков,което си позволих да копирам и съм съгласен с неговият опит.От както отказах солта като добавка такава каквато я познаваме се справям освен с колита,подуване на стомах,но и с кръвното.Имам аритмия която се нормализира.Щом усетя дестабилизиране-то си давам сметка че и сол е имало в нещо което съм ял.(предимно когато евентуално не се храня вкъщи).Спрях солта на баба ми-тя си похапваше прекомерно-и си пиеше три пъти на ден хапчета за кръвно.Сега не пие хапчета и я замести със селърито и лимонът.Резултата и бе след месец ..но успешен.Сега не се и сеща за сол.Цаката е основто в това да се отхвърлят на макс всякакви технологично обработени продукти..
Активен
скайпа ми е :) svetlio17vt1
facebook:  https://www.facebook.com/svetlozar.petrov.165

VENCI

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #11 -: 13-08-2015, 03:01:36 »

  Абе...това, че има рекламки или невдъхващи доверие лица около дадена информация, на мен лично не ми пречи, защото сама по себе си може и да е полезна. Би могъл да прочетеш книжките и на онзи иранец..Батманджелидж май че беше (ако не си ги чел де). На книжка, съществената информация е около 5 листа...другото е потупвания по рамото и локуми, за да може да се продаде.
 
  Пия между 3 и 4 литра вода дневно, според настроението. От Варна съм, което значи много жега, много вятър и най-вече влага. А в последните години, влажността през лятото край морето се увеличи. Високата влажност ме скапва, затова се наливам с водичка, с голямо удоволствие и ми е леко.
Как да се пие?: Пия наведнъж не по-малко от 2 големи чаши, като след ядене изчаквам да минат към два часа, преди да се наквася. Също така, сегиз-тогиз хвърлям по една мини-щипка сол, че от потенето все пак губя солчица (освен това вкусът на водата ми е по-плътен). Руски командоси казват, че всяка глътка вода трябва да се завърта няколко секунди из устата преди да се преглътне. Така жаждата се утолявала повече, защото влагата влизала по-бързо през лигавиците....ами пробвах - факт, така си е.
 
  В книжлетата на въпросния пише разни работи, които истина или не, ги забелязвам при себе си: С напредването на годините усещането за жажда все повече намалява, а ние сме свикнали да пием само като сме жадни(тоест, ако ти изчезне индикаторът , естествено забравяш да пиеш). Като го прочетох това преди няколко години, се усетих че и аз съм така...с дни непиене на вода. Сега хич не чакам да ожаднея, ами си се наливам на воля. Резултат: Много енергия, винаги добре подмокрен и щастлив  :D
   Ако преди душ не пия вода, след това се чувствам неприятно дехидратиран, затова- 2 чашки преди баня! Преди физически упражнения(а не по време на), също се наквасвам яко. Като цяло, колото повече вода приемам, толкова по-добре се чувствам.
 
 Каква вода?: Никога студена. Гледам да е от градските чешми, дето уж водата по я бива. Ако ме мързи да мъкна, взимам от магазина....в краен случай чешмяна. Чешмянката я оставям да отлежи денонощие, с надеждата че поне някоя гадост ще отлети. Думам по едно "Благодаря" на водицата, може и някоя целувка и пия. Отвреме на време се разнообразявам и с туба дестилирана вода. И на мен ми се ще да живея до чист, планински извор, ама докато не си купя един, спасявам се както мога.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #12 -: 13-08-2015, 10:14:30 »

добре правиш, Венци!  :)
само като казваш "благодаря" на водата, няма да е хич зле да знаеш на Кого реално благодариш!   :)
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #13 -: 13-08-2015, 10:51:29 »

относно препоръките за неядене на сол, че била неорганичен продукт и подобни, ми, то и водата е такъв продукт.
хората открай време са пили вода и са яли сол, разбира се не от тази, бялата и рафинирана сол.

тия странни учения не са добро нещо.
Активен

Shangrila

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 179
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #14 -: 13-08-2015, 13:04:35 »

То и аз така малко бях скарана с водата преди години, но се понаучих да я пия.
Започнах с топла чаша вода сутрин и по някоя друга чаша през деня до литър на ден.
Сега съм стигнала до два, но разликата е че изпитвам потребност.
Пазарувам си бутилирана с висок PH, но обичам да се разнообразявам с трапезна и изворна.
Понякога и слагам сол, понякога сода .. зависи как се чувствам.
Обожавам я студена, не знам защо не е хубаво да се консумира студена, Венци?
Инак пиенето на вода преди баня, това е нещо ново за мен, не бях го чувала.. ще опитам през зимата, когато си правя истинска парна баня.
Активен

VENCI

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #15 -: 13-08-2015, 13:59:33 »

   Шангрила, аз лично не пия студена, защото не ми носи удоволствие. Но....май Дънов казваше, че "човекът не е създаден за студена вода"....логично ми изглежда, организма да хаби доста енергия за затоплянето на студената вода в тумбака. Не знам, аз я пийвам топла заради по-приятното усещане.
Активен

papa64

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #16 -: 13-08-2015, 15:35:38 »

  Абе...това, че има рекламки или невдъхващи доверие лица около дадена информация, на мен лично не ми пречи, защото сама по себе си може и да е полезна. Би могъл да прочетеш книжките и на онзи иранец..Батманджелидж май че беше (ако не си ги чел де). На книжка, съществената информация е около 5 листа...другото е потупвания по рамото и локуми, за да може да се продаде.
 
  Пия между 3 и 4 литра вода дневно, според настроението. От Варна съм, което значи много жега, много вятър и най-вече влага. А в последните години, влажността през лятото край морето се увеличи. Високата влажност ме скапва, затова се наливам с водичка, с голямо удоволствие и ми е леко.
Как да се пие?: Пия наведнъж не по-малко от 2 големи чаши, като след ядене изчаквам да минат към два часа, преди да се наквася. Също така, сегиз-тогиз хвърлям по една мини-щипка сол, че от потенето все пак губя солчица (освен това вкусът на водата ми е по-плътен). Руски командоси казват, че всяка глътка вода трябва да се завърта няколко секунди из устата преди да се преглътне. Така жаждата се утолявала повече, защото влагата влизала по-бързо през лигавиците....ами пробвах - факт, така си е.
 
  В книжлетата на въпросния пише разни работи, които истина или не, ги забелязвам при себе си: С напредването на годините усещането за жажда все повече намалява, а ние сме свикнали да пием само като сме жадни(тоест, ако ти изчезне индикаторът , естествено забравяш да пиеш). Като го прочетох това преди няколко години, се усетих че и аз съм така...с дни непиене на вода. Сега хич не чакам да ожаднея, ами си се наливам на воля. Резултат: Много енергия, винаги добре подмокрен и щастлив  :D
   Ако преди душ не пия вода, след това се чувствам неприятно дехидратиран, затова- 2 чашки преди баня! Преди физически упражнения(а не по време на), също се наквасвам яко. Като цяло, колото повече вода приемам, толкова по-добре се чувствам.
 
 Каква вода?: Никога студена. Гледам да е от градските чешми, дето уж водата по я бива. Ако ме мързи да мъкна, взимам от магазина....в краен случай чешмяна. Чешмянката я оставям да отлежи денонощие, с надеждата че поне някоя гадост ще отлети. Думам по едно "Благодаря" на водицата, може и някоя целувка и пия. Отвреме на време се разнообразявам и с туба дестилирана вода. И на мен ми се ще да живея до чист, планински извор, ама докато не си купя един, спасявам се както мога.
             Водата се пие на глътки.
Активен

VENCI

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #17 -: 13-08-2015, 15:51:09 »

  Абе...това, че има рекламки или невдъхващи доверие лица около дадена информация, на мен лично не ми пречи, защото сама по себе си може и да е полезна. Би могъл да прочетеш книжките и на онзи иранец..Батманджелидж май че беше (ако не си ги чел де). На книжка, съществената информация е около 5 листа...другото е потупвания по рамото и локуми, за да може да се продаде.
 
  Пия между 3 и 4 литра вода дневно, според настроението. От Варна съм, което значи много жега, много вятър и най-вече влага. А в последните години, влажността през лятото край морето се увеличи. Високата влажност ме скапва, затова се наливам с водичка, с голямо удоволствие и ми е леко.
Как да се пие?: Пия наведнъж не по-малко от 2 големи чаши, като след ядене изчаквам да минат към два часа, преди да се наквася. Също така, сегиз-тогиз хвърлям по една мини-щипка сол, че от потенето все пак губя солчица (освен това вкусът на водата ми е по-плътен). Руски командоси казват, че всяка глътка вода трябва да се завърта няколко секунди из устата преди да се преглътне. Така жаждата се утолявала повече, защото влагата влизала по-бързо през лигавиците....ами пробвах - факт, така си е.
 
  В книжлетата на въпросния пише разни работи, които истина или не, ги забелязвам при себе си: С напредването на годините усещането за жажда все повече намалява, а ние сме свикнали да пием само като сме жадни(тоест, ако ти изчезне индикаторът , естествено забравяш да пиеш). Като го прочетох това преди няколко години, се усетих че и аз съм така...с дни непиене на вода. Сега хич не чакам да ожаднея, ами си се наливам на воля. Резултат: Много енергия, винаги добре подмокрен и щастлив  :D
   Ако преди душ не пия вода, след това се чувствам неприятно дехидратиран, затова- 2 чашки преди баня! Преди физически упражнения(а не по време на), също се наквасвам яко. Като цяло, колото повече вода приемам, толкова по-добре се чувствам.
 
 Каква вода?: Никога студена. Гледам да е от градските чешми, дето уж водата по я бива. Ако ме мързи да мъкна, взимам от магазина....в краен случай чешмяна. Чешмянката я оставям да отлежи денонощие, с надеждата че поне някоя гадост ще отлети. Думам по едно "Благодаря" на водицата, може и някоя целувка и пия. Отвреме на време се разнообразявам и с туба дестилирана вода. И на мен ми се ще да живея до чист, планински извор, ама докато не си купя един, спасявам се както мога.
             Водата се пие на глътки.
  Е, да де. То на какво друго да я пиеш?
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #18 -: 13-08-2015, 18:29:37 »

А аз искам да питам, трябва ли да се насилваме да пием вода, ако не ни се пие?
Това не е ли като да се насилваш да ядеш, когато не ти се яде?
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:По колко вода на ден?
« Отговор #19 -: 13-08-2015, 19:18:28 »

  Разлика не би трябвало да има, дали за вода или храна става въпрос или за нещо друго от живота ни... Когато нещо не ти се прави, не желаеш, не чувстваш необходимост/нужда - дали е нужно да го правиш.., това ли обаче е най-правилното нещо..?
 
  Все ми се струва че има далеч по належащи "неща" от които да се лишаваме/намаляваме доброволно от които всъщност ще имаме подобрение правейки го.., дали обаче зареждането на тялото с качествени течности и енергия е ненужно и с какъв приоритет - е въпрос на личен избор/гледна точка..

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..
 

Страницата е създадена за 0.109 секунди с 23 запитвания.