Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Домашни зеленчуци  (Прочетена 6885 пъти)

ivachaneva

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Домашни зеленчуци
« -: 27-01-2015, 10:54:20 »

Тази година смятам да засея картофи около декар,малко ягоди,естествено краставици,домати и други зеленчуци и плодове.Понеже вече съм отчаяна от това което се продава на пазара,предпочитам да си отглеждам сама,а пък ако успея и да продам нещо и да изкарам някой лев добре дошло.Имам и две деца и искам да се хранят със плодове и зеленчуци,който не са пластмасови и безвкусни,пък да не говорим,че са пълни с отрови.

« Последна редакция: 27-01-2015, 11:03:55 от ivachaneva »
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #1 -: 27-01-2015, 11:00:50 »

Привет,  ivachaneva,
Много правилно си се ориентирала, поздравления. :love_026:
Желая ти успешно земеделие, дано годината да е добра, както се казва в такъв случай.

Аз си мечтая за същото, но за сега съм на идейна фаза. :)
« Последна редакция: 27-01-2015, 11:21:12 от Ros »
Активен

ivachaneva

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #2 -: 27-01-2015, 11:03:02 »

Привет,  ivachaneva,
Много правилно си се ориентирала, поздравления. :love_026:

Аз си мечтая за същото, но за сега съм на идейна фаза. :)


Надява се да ми се получи хватката.Така или иначе сериозно съм го замислила само се надявам да намеря пазар за картофите,че един декар са си доста,пък другото каквото излезе.
Активен

Ouroborus

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #3 -: 27-01-2015, 12:17:18 »

Ivancheva, пиши ме редовен клиент за картофките, ако не ториш земята :)
Търся хора като теб и с радост бих си купувала, тъй като нямам възможност сама да отглеждам...ограничила съм се в отглеждането на домашни ябълки, дюли, ягоди, много подправки и билки, колкото мога, но за лична консумация и на тези от градинката - охлюви и червеи ;) Миналата пролет всички ягодки ги дарих на охлювите, една купа остана за нас, тази ще предприема охранителни мерки :)
Активен
Щастие е, когато мъдрите мисли, думите и делата ти са в единство и хармония. Затова е важно не само какви са делата ни, но и какво мислим и говорим...

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #4 -: 27-01-2015, 12:19:51 »

А какъв опит имаш до сега? Особено в отглеждането на чиста продукция?
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #5 -: 27-01-2015, 12:23:12 »

Ivancheva, пиши ме редовен клиент за картофките, ако не ториш земята :)
Търся хора като теб и с радост бих си купувала, тъй като нямам възможност сама да отглеждам...ограничила съм се в отглеждането на домашни ябълки, дюли, ягоди, много подправки и билки, колкото мога, но за лична консумация и на тези от градинката - охлюви и червеи ;) Миналата пролет всички ягодки ги дарих на охлювите, една купа остана за нас, тази ще предприема охранителни мерки :)
Ouroborus, би ли дефинирала понятието "ако не ториш земята"?
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Ouroborus

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #6 -: 27-01-2015, 13:10:28 »

Андрей, тогава когато не се слага тор - било то дори органична, това е изключително специфична и деликатна тема, която изисква много сериозни познания и за мен си е майсторски клас. Особено когато отглеждаш нещо за себе си и не целиш добив, едва ли е нужно. Аз лично не съм запозната с тази специфична тема, но не съм фен на торенето и пръскането...дори на цветята си не слагам подобрители на почвата, въпреки че и самата почва, която се взема трябва да се внимава каква е и какво съдържа.
Активен
Щастие е, когато мъдрите мисли, думите и делата ти са в единство и хармония. Затова е важно не само какви са делата ни, но и какво мислим и говорим...

Евгени

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 88
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #7 -: 27-01-2015, 13:34:43 »

Ouroborus, щом като е за лична консумация и имаш поне мъничко местенце, направи си повдигната леха и експериментирай. За да видиш как се прави прегледай тези две теми:
http://www.zemianazaem.com/archives/317
http://www.zemianazaem.com/archives/321
Колкото и да си произведеш ще е с качеството, което ти искаш, а и ще натрупаш немалко опит и със сигурност огромно вдъхновение и наслада.
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #8 -: 27-01-2015, 14:39:20 »

Андрей, тогава когато не се слага тор - било то дори органична, това е изключително специфична и деликатна тема, която изисква много сериозни познания и за мен си е майсторски клас.
Значи с торенето, което всъщност е връщане на част от взетите хранителни вещества от почвата е нежелателно и даже вредно?! Това няма ли да доведе до изтощаване на почвата и смъртта на живота в нея?!

...направи си повдигната леха и експериментирай.
4 години съм правил повдигнати лехи. Живеех на дъждовен климат, където 200 литра на квадрат за денонощие бяха често явление през лятото. Повдигнатите лехи помагаха на растенията да оцелеят при толкова вода. Имаше смисъл от тях.
Едно от летата се случи сухо. Незапомнена 100 годишна суша. Повдигнатите лехи се оказаха кошмар при тези условия - трудно се поливаха и бързо изсъхваха. Реколта почти нямаше.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Ouroborus

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #9 -: 27-01-2015, 15:35:40 »

Благодаря, Евгени, ще разгледам, темата с градинарството ме вълнува отдавна макар и да нямам опит и познания, следя, чета и трупам "теоретични" знания...но нямам особено много място, особено за картофи, за съжаление...
Относно торенето исках това да споделя като мнение, може би не се е разбрало. Считам торенето просто ей така, за вредно и опасно, но все си мисля, че сторено професионално и с чисти или органични субстанции за производствени цели и с внимание към почвата и опазването й, е МОЖЕ БИ? добро като вариант...както споделих обаче, това са си мои лаически разсъждения по темата
Активен
Щастие е, когато мъдрите мисли, думите и делата ти са в единство и хармония. Затова е важно не само какви са делата ни, но и какво мислим и говорим...

ivachaneva

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #10 -: 28-01-2015, 14:32:01 »

Ivancheva, пиши ме редовен клиент за картофките, ако не ториш земята :)
Търся хора като теб и с радост бих си купувала, тъй като нямам възможност сама да отглеждам...ограничила съм се в отглеждането на домашни ябълки, дюли, ягоди, много подправки и билки, колкото мога, но за лична консумация и на тези от градинката - охлюви и червеи ;) Миналата пролет всички ягодки ги дарих на охлювите, една купа остана за нас, тази ще предприема охранителни мерки :)

Смятам да обогатя почвата с оборска тор или с биохумус,понеже мястото където ще си правя градината не е работено мн години.Иначе други торове смятам няма да ми трябват.
Активен

ivachaneva

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #11 -: 28-01-2015, 14:33:51 »

А какъв опит имаш до сега? Особено в отглеждането на чиста продукция?

Опит нямам,но за щастие дядо ми е жив и здрав,а той цял живот това се занимава.За съвет ще се обръщам към него.
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #12 -: 28-01-2015, 15:47:03 »

Смятам да обогатя почвата с оборска тор или с биохумус,понеже мястото където ще си правя градината не е работено мн години.Иначе други торове смятам няма да ми трябват.
Почвата възстановява плодородието си, когато се остави на мира. Ако не е ползвана поне 2-3 години и преди това е била плодородна, най-вероятно не ти е необходим никакъв тор. Все пак ако имаш добре угнил оборски тор или компост можеш да хвърлиш 1-2 кг. на квадрат. За повечето култури, нормата е 3-4 кг/кв.
Биохумусът е ненужен лукс според мен. Може би единствено за растителна защита.

А какъв опит имаш до сега? Особено в отглеждането на чиста продукция?
Опит нямам,но за щастие дядо ми е жив и здрав,а той цял живот това се занимава.За съвет ще се обръщам към него.
Това може да е нож с 2 остриета.
Много е важно какво и как е практикувал през годините.
Аз лично слушам старите хора, но взимам само това, което отговаря на философията ми. Те се дразнят малко и често съм обект на присмех, но природата е благосклонна и щедра, и за 5 години не съм останал съвсем гладен.
Къде ти е градината? За площа, която сматаш да работиш, ще ти са нужни повече от 1 чифт ръце и малко техника в началото.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

ivachaneva

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #13 -: 28-01-2015, 16:17:22 »

Смятам да обогатя почвата с оборска тор или с биохумус,понеже мястото където ще си правя градината не е работено мн години.Иначе други торове смятам няма да ми трябват.
Почвата възстановява плодородието си, когато се остави на мира. Ако не е ползвана поне 2-3 години и преди това е била плодородна, най-вероятно не ти е необходим никакъв тор. Все пак ако имаш добре угнил оборски тор или компост можеш да хвърлиш 1-2 кг. на квадрат. За повечето култури, нормата е 3-4 кг/кв.
Биохумусът е ненужен лукс според мен. Може би единствено за растителна защита.

А какъв опит имаш до сега? Особено в отглеждането на чиста продукция?
Опит нямам,но за щастие дядо ми е жив и здрав,а той цял живот това се занимава.За съвет ще се обръщам към него.
Това може да е нож с 2 остриета.
Много е важно какво и как е практикувал през годините.
Аз лично слушам старите хора, но взимам само това, което отговаря на философията ми. Те се дразнят малко и често съм обект на присмех, но природата е благосклонна и щедра, и за 5 години не съм останал съвсем гладен.
Къде ти е градината? За площа, която сматаш да работиш, ще ти са нужни повече от 1 чифт ръце и малко техника в началото.



Аз съм от Сливен,градината ни се намира във вилна зона,лошото е че почвата там по смътни спомени е глинеста.До колкото четох из нета има начин да се направи годна за отглеждане на зеленчуци и там каквото се сетиш.Имам и още един вариант за земя намира се в село "Желю Войвода".Там почвата е хубава,но със сигурност и там ще иска малко тор.
За мястото смятам един декар картофи,пък за другите неща,които искам не съм решила,ще мисля в движение.Що се отнася до помощта не съм мислила,като му дойде времето ще я смятам,това е най-лесната работа.
« Последна редакция: 28-01-2015, 16:21:48 от ivachaneva »
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #14 -: 28-01-2015, 22:07:23 »

Глинестата почва е проблем за кореноплодните, особено за картофи и моркови.
При мен е също глина тази година.
Картофите ще ги пробвам под слама/сено. За морковите евентуално ще донеса малко пясък.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #15 -: 29-01-2015, 02:27:50 »



Смятам да обогатя почвата с оборска тор или с биохумус,понеже мястото където ще си правя градината не е работено мн години.Иначе други торове смятам няма да ми трябват.

щом не е работено толкова години, защо ще ториш?
не би трябвало да има нужда.

иначе, на всяка седма година земята трябва да се остави да си почива, така ще се минава с минимално количество оборска тор или хумус.
Активен

ivachaneva

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #16 -: 29-01-2015, 08:23:04 »



Смятам да обогатя почвата с оборска тор или с биохумус,понеже мястото където ще си правя градината не е работено мн години.Иначе други торове смятам няма да ми трябват.

щом не е работено толкова години, защо ще ториш?
не би трябвало да има нужда.

иначе, на всяка седма година земята трябва да се остави да си почива, така ще се минава с минимално количество оборска тор или хумус.


Както съм писала по-горе,почвата е глинеста и ще трябва да се натори.Поне по това което четох е необходимо.
Активен

ivachaneva

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #17 -: 29-01-2015, 08:24:32 »

Глинестата почва е проблем за кореноплодните, особено за картофи и моркови.
При мен е също глина тази година.
Картофите ще ги пробвам под слама/сено. За морковите евентуално ще донеса малко пясък.

Как става гледането под слама/сено?
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #18 -: 29-01-2015, 10:45:54 »

Когато мястото не е работено дълги години няма нужда от торене.Ние засяхме едно такова място и станаха прекрасни зеленчуци.Друг вариант е да се засее люцерна, тя обогатява почвата и след нея като се засеят зеленчуци стават прекрасни на вид и вкус без използване на никакъв тор.Така ние редуваме в градината ни - част засяваме с люцерна за 5 години, др. част - зеленчуци, а после сменяме местата.
Активен

aichryson

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:Домашни зеленчуци
« Отговор #19 -: 29-01-2015, 11:45:42 »

Ето тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=495252.720
потребител Ljuboznatelna, много добре е обяснила, и приложила и снимков материал за гледане на картофи под сено/слама.
Много по лесно е, от общоприетият начин.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.06 секунди с 22 запитвания.