Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Латиница vs. Кирилица  (Прочетена 30895 пъти)

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #20 -: 07-03-2011, 09:54:24 »

Ми снимка с банера на форума и пише ГОЛия форум. :))))))))))))))
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #21 -: 07-03-2011, 10:08:35 »

а ти имаш ли регистрация в imageshack?
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #22 -: 07-03-2011, 10:34:48 »

Нямам...
Активен

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #23 -: 24-03-2011, 04:21:38 »

Аз предлагам да има предупреждение , както и в други форуми - постове на латиница са изтриват автоматично. ( или от модератор) 

Бате Бино,
ако администраторите се съгласят постове на латиница да не бъдат допускани, обещавам да си седна на задника и да напиша добавка за форума, която автоматично да ги връща преди публикуването с предупреждение, че са на латиница и няма да минат. Впрочем, не знам, може да има и някоя готова подобна добавка, не ми се търси в момента; ако има - още по-добре!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #24 -: 24-03-2011, 09:15:28 »

Е това е много интелигентно ако може да се реализира.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #25 -: 24-03-2011, 10:12:52 »

може и да има готово такова нещо, но проблемът е, че администраторката на форума е само една и едва ли ще има време за това преди да се прибере от Португалия, а аз ако си изкарвах толкова добре колкото нея там, изобщо не бих се върнала ;)

горе в дясното кьоше на форума има нещо което би трябвало да прави клавиатурата на всички кирилица, но аз ползвам mozilla и chrome и на двете излиза деформирано и май не бачка....
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #26 -: 24-03-2011, 10:16:04 »

всъщност то работи през модзилата, ама май е с руската кирилица щото буквите са на много странни места :Confus_3:
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #27 -: 24-03-2011, 18:35:48 »

Аз предлагам да има предупреждение , както и в други форуми - постове на латиница са изтриват автоматично. ( или от модератор) 

Бате Бино,
ако администраторите се съгласят постове на латиница да не бъдат допускани, обещавам да си седна на задника и да напиша добавка за форума, която автоматично да ги връща преди публикуването с предупреждение, че са на латиница и няма да минат. Впрочем, не знам, може да има и някоя готова подобна добавка, не ми се търси в момента; ако има - още по-добре!
То не е лошо като идея, ама да не вземе да блокира някой за това, че е постнал линк или е цитирал някое заглавие.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #28 -: 24-03-2011, 19:53:25 »

Била съм във форум, позволяващ 20% латиница на пост. Тоест ако напишеш 2 изречения и едното ти е на английски, надвишаваш.
Активен

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #29 -: 26-03-2011, 00:32:05 »

 Когато ми се налага да кирилизирам форуми, построявам логиката на програмния код така, че правилата да позволяват безпроблемно посочване на връзки (линкове) и употреба на друг език, освен български. Но няма проблеми и с проценти да е, даже е по-лесно за изпълнение.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #30 -: 26-03-2011, 17:28:38 »

Като помислих още малко смятам, че може на раздел "Здраве" да не му слагаме такива ограничения - там хората обикновено влизат за спешен съвет и ако някой от чужбина е в критично състояние и иска да потърси помощ сайта ще го блокира.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #31 -: 01-04-2011, 09:45:47 »

 :flowers2:
На нашия компютър би трябвало да има:

english - стандартно
Deutsch - защото в момента живеeм в Germany
шведски - защото съпругът ми е швед
българска фонетична - за да пиша във Форума
BDS - мисля, че е в комплект с фонетичната, макар че аз не мога да я ползвам

Eми...не е така, както бихте предложили.
А пък писането на постове през дадените Mep линкове е такава пипкава работа, че ми минава мерака да разказвам каквото и да е /a bih mogla da pi6a za yadlivite tcvetya naprimer ili za solta/

Аз мога да споделя, че четенето на текст с латински букви е само въпрос на навик.
Освен това, защо се приема, че хората, които пишат в този Форум са само българи?

Според мен не би трябвало да се прави ограничение за писането с латински букви, защото това само ще ограничи постовете. Не вярвам все пак това да е идеята ти, Mep...

 :peperudi:




Активен
за всичко имам време   :-)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #32 -: 01-04-2011, 11:15:32 »

Здравей Гали,

За многото подредби мога да дам съвет. Повечето операционни системи (дори и Windows) могат да слагат шорткът за определени подредби, така че с една комбинация от клавиши лесно да превключиш от директно на български. После с друга - на английски. Това без да извърташ 4-5 комбинации, ако караш със стандартното Alt+Shift. Съпругът ти може да нагласи подобна комбинация за шведския. БДС подредбата просто я махни - аз така правя, защото от времената на "Правец 82" съм свикнал на фонетична подредба и не мога да се отуча от нея.

Не мога да се съглася с това, че четенето на шльокавица е въпрос на навик. Едно-две изречения не са проблем, но като някой избълва огромен ферман, директно прескачам. Нямам нерви да гоня 4-ки и 6-ци по екрана. Това ти го казвам като обръгнал чатър, който е мазал със шльокавица на безброй места и след това е видял правилния път. Лесно се свиква пък и нашите букви са си по-удобни за нашия език.  :Content_14:

Кой е казал, че "небългари" не могат да пишат тук. Нека си пишат на английски или на друг език. Достатъчно четливо и разбираемо ще е. Те чужденците така или иначе пак няма да разберат шльокавицата :). Тъкмо напротив  - тя може да им пречи, ако те знаят малко български. Аз например разбирам малко руски и почти се оправям с форуми и статии. Обаче, като видя руски написан на латиница, бъкел не разбирам, защото не знам коя буква на коя съответства.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #33 -: 01-04-2011, 15:54:35 »

Ей това му е лошото на демокрацията! :)  Че всеки иска да наложи приоритетите си , дори и на висшестоящите в йерархията  :)

Има хубава поговорка , Гале - "На чужда каруца щом седиш- чужди песни ще пееш " :)
В момента сме в каруцата на Мер. И щем не щем - ще се съобразяваме. Защото това е желанието на собственика. Както и на почти всички съфорумци. Нямаме право да го подлагаме на оспорване, на тълкуване и т.н. Защото това е правото на собственика.
Ти вероятно си отскоро в Германия  и още не си забелязала , че точно  тази пък държава  е пълна с милиони правила, указания, уточнения, алинейки , като отвсякъде дебне контрол за тяхното безпрекословно спазване. Желязна дисциплина. (Гъмжи и от неписани правила като например че не можеш да си паркираш евтиното Опелче пред елитен ресторант , редом до наточените мерджани и баварци.  Законът не ти забранява , но тутакси ще ти бъде намекнато ) 
Искаш да кажеш , че не се съобразявате  с това в Германия ? :)   
Ти си права за себе си, разбира се. И аз си мисля, че съм прав , когато правя забележка във фитнесклуба, където нонстоп дъни долнопробен рап с разложен акустичноизкривен бас и перманентното " фак"  и "мадъфакъ"  и опитвам да обясня на собственика , че това му гони клиентите, но той ми отговаря : "Повечето искат да слушат това" :)
За съжаление правилата няма как да са такива , че да паснат на всички :)



Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #34 -: 09-04-2011, 16:32:45 »

ооо, аз очаквах големи нападки/обиди, защото споделих мнение, което не съвпада с мнението на Mep    :)

Радвам се, че не е тaka   :flowers2:
не ми се обяснява в детайли. за мен писането с кирилица е наистина само технически проблем....или въпрос за улеснение на живота...от години живея с това да общувам на три езика всеки ден и ако...   ...и наистина четенето на шльокавица е въпрос на навик

Хареса ми мнението на Злояд, защото някой е помислил, че за някои неща сигурно си има причини    :flowers2:

Mep, голяма почитателка съм ти, точно както и повечето хора, които пишат тук    :fluretaa:  все пак мисля, че ако на някого не му допада нечие мнение - това да не го чете и да не му отговаря е съвсем достатъчно. Така без да има забрани нещата се регулират сами    :)

Мога и още да бъбря /голяма бърборана съм/ , ама е пипкаво писането през помощни сайтове    ;)   ще си пестя времето за по-важни въпроси    :)

Хубави емоции    :peperudi:

...сещам се и за: Кой не скача е червен
Активен
за всичко имам време   :-)
 

Страницата е създадена за 0.077 секунди с 23 запитвания.