Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Латиница vs. Кирилица  (Прочетена 30896 пъти)

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Латиница vs. Кирилица
« -: 24-11-2009, 01:52:33 »

Приятели, напоследък все по-често получавам молби за въвеждане на задължителна кирилизация във форума. Знаете, доста е трудно и уморително да се чете на латиница, особено дългите постове, затова и повечето четящи често ги прескачат. Молбата ми е още от днес да започнем всички да пишем на кирилица..... от уважение към съфорумниците и към себе си. При технически проблеми, лесно и бързо може да се конвертира текст от латиница на кирилица. Ето полезни места за това:

http://lat2cyr.hit.bg/

http://2cyr.com/

http://www.metodii.com/bg_Prevedi.html

http://5ko.free.fr/bg/sites.html


Благодаря ви за съдействието!  :peperudi:

P.P. Ще се опитам да намеря по-удобен метод за конвертиране.
« Последна редакция: 01-08-2011, 10:54:09 от Mep »
Активен
Духът владее материята!

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #1 -: 24-11-2009, 06:35:58 »

Само така Мер.Ако намериш и програма за оправяне на правописа ще съм ти много благодарен.....че станах пословичен!!!! :bleh :bleh :bleh
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #2 -: 24-11-2009, 08:13:30 »

 ;D ;D ;D Стига бе axim,нищо ти няма,свикнали сме ти и сме те приели такъв.
 ;)
Активен

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #3 -: 24-11-2009, 09:36:49 »

коленопоклоно благодаря.....макар че да ти призная отдавна се боря с право писа си....но ме мързи постояно да си редактирам текста......мда борбата е безмилостно жестока..... :Content_22:
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #4 -: 24-11-2009, 10:29:02 »

Аксим, ако ползваш мозилата ето от тук https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:3 - си инсталирай речник на български. И след това, когато пишеш нещо, кликни с дясно копче на мишката и от менюто избери Check spelling, а от Languages избери българския. Така, докато пишеш, всяка неправилно написана дума се подчертава и като кликнеш на нея с десен бутон ти излизат предложения за правилни думи. Речникът не е пълен и понякога подчертава правилни думи, които не са включени в него.
Активен
Духът владее материята!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #5 -: 24-11-2009, 11:38:01 »

Едно поздравче за теб, Аксим.  ;)

"Зантее ли, че кгоато чтеете нисапаното, вжано е првътаа и поледсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си. Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки и все пак нпиасатноо ще прдъолажва да се чтее с лкоета. Твоа ещ пкаоже, че вскичтоо твоа вемре котео сте попрлеили в уилчище е нпразано, доасттънчо е блио да ви начуат да слгатае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиеште. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио енда дмуа не е изиспана пвраинло."

С това искам да кажа, че те разбирам какво пишеш.  :D
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #6 -: 24-11-2009, 11:46:39 »

 :D :D :D откъде го намери това,Вери :D
Активен

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #7 -: 24-11-2009, 12:03:51 »

хахахахахахахахахахахахахахахахаха.....еха......знах че всички тук сме гениални.....хахаххаха...леле че съм се смял...Мер като се върне благонадежната ми половинка ще и кажа за програмата и тя ще се произнесе за исталирането и...аз нищо не отбирам от програми....само ги консомирам....срам... :love_006 - emotloader:
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #8 -: 25-11-2009, 00:08:57 »

В момента ще видите едно бяло квадратче до бутона "изход". С поредни натискания превключва между латиница и кирилица - тествайте (като започнете да пишете коментар, кликнете върху него и така превключвате от латиница на кирилица). Още не е както трябва визуално, но поне работи. Ако не успея да открия бъга (защото не трябва да е бяло и не трябва да разбутва останалите бутони) ще се наложи да го махна.
Активен
Духът владее материята!

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #9 -: 25-11-2009, 00:53:06 »

Едно поздравче за теб, Аксим.  ;)

"Зантее ли, че кгоато чтеете нисапаното, вжано е првътаа и поледсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си. Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки и все пак нпиасатноо ще прдъолажва да се чтее с лкоета. Твоа ещ пкаоже, че вскичтоо твоа вемре котео сте попрлеили в уилчище е нпразано, доасттънчо е блио да ви начуат да слгатае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиеште. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио енда дмуа не е изиспана пвраинло."

С това искам да кажа, че те разбирам какво пишеш.  :D
ГЕНИАЛНО!  :Content_14:ВЕРИ, НАПРАВО ИЗБИ РИБАТА! /това за рибата е само лаф и то не за пред вегани  :D ;)/
Активен

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #10 -: 26-11-2009, 06:10:52 »

Мда.....няма д ами истълират програмата.... :surpris_25:.ЖЕНАТА каза да съм се научел САМ да пиша правилно а не с помощни средства....доста нравоочително от неина страна.... :Confus_3:
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #11 -: 26-11-2009, 13:30:21 »

Добре е направила жената, с всичката тази техника която използваме ежедневно българския език страда и тук ще кажа за себе си..... от смс-ите понякога пиша 6-тица и 4-ка, ia вместо я... вкарвам латински букви без да искам ако си водя някоя бележка..... едвам си спомних правилата за  ръкописните букви да помагам на дъщеря ми.... от калкулатора таблицата за умножение ми е изфирясала от главата и се налага да помисля за момент да не объркам нещо, а преди автоматично отговарях.....
Лично на мен са ми интересни твоите постове и ги чета, а скучните и досадните и с най- перфектен правопис да са май, май ги подминавам.:)
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #12 -: 26-11-2009, 13:42:13 »

леле...благодаря наистина съм трогнат :thankyou:
« Последна редакция: 27-12-2009, 23:47:36 от Mep »
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #13 -: 27-03-2010, 10:31:42 »

http://download.cnet.com/Bulgarian-Phonetic-Keyboard-Layout/3000-2110_4-10657280.html
Теглите, инсталирате, пооправяте малко настройки в менюто Language Settings (за Windows). Под Ubuntu на Linux, пък, си има вградена фонетика, някъде из опциите беше (ползвала съм само веднъж и не помня). Не е нужно да си хакер за да пишеш на кирилица. Windows XP, например, си я има вградена и ако можете да пишете с "червените букви" от клавиатурата няма проблем. За разни "американизирани" като мен си има фонетика.
Относно правописните грешки, Firefox предлага речници на много езици, включае български. Когато изпишете грешно въпросната дума, тя се подчертава с червено (ей, що ги нямаше тия неща като бях в началното :D)
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:3
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #14 -: 06-03-2011, 10:05:47 »

Аз предлагам да има предупреждение , както и в други форуми - постове на латиница са изтриват автоматично. ( или от модератор) 
Има си своите  оправдания да си либерален, но   либералността си се заплаща обаче.  :)
Ето каква тема е останала в архива на форума :
Особено последните два коментара :)   :

http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=2254.msg38604#msg38604

безобразие. Направо да се премахне цялата тема.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #15 -: 07-03-2011, 08:39:15 »

Нямам представа може ли да се направи това с автоматичното изтриване... Мога да ги редактирам/кирилизирам и да ги предупреждавам да пишат на кирилица за в бъдеще, ама като видях в тая тема какво отношение към забележката за латиницата и направо не ми се почва...

Което си е вярно, вярно си е, по-либерален форум от нашия нема, някой забелязал ли е, че отгоре пише, че е "суров форум", пък това е най-слабо коментираното нещо, да не говорим колко ли от тези дето творят най-цветущите теми са били, са в момента или имат някакво намерения някога да станат вегетарианци, остави вегани и суровоядци... Самата Мер е много либерална и от самото начало държеше да не се трият анти-коментари и т.н. за да има свобода на словото, пък то че свободата е станала свободия отдавна няма спор :Confus_3:
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #16 -: 07-03-2011, 08:53:32 »

някой забелязал ли е, че отгоре пише, че е "суров форум", пък това е най-слабо коментираното нещо, да не говорим колко ли от тези дето творят най-цветущите теми са били, са в момента или имат някакво намерения някога да станат вегетарианци, остави вегани и суровоядци... Самата Мер е много либерална и от самото начало държеше да не се трият анти-коментари и т.н. за да има свобода на словото, пък то че свободата е станала свободия отдавна няма спор :Confus_3:
E те туй и аз вече няколко пъти го пиша...радвам се, че и друг мисли като мен. Значи че или не съм на грешен път или сме двама (две де) вече объркалите се.
Аз даже вече мислех да давам предложения да го преименуваме форума... ;D

А за въпросната тема мисля, че се сещам, но сутринта (мое сутрин) като реших да цъкна на линка и вече я нямаше. Аз там исках да търна коментари 1-2, но нямам такива права. ;)
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #17 -: 07-03-2011, 09:12:12 »

Ооо, ние го бяхме прекръстили форума едно време http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=318.msg6075#msg6075, обаче снимката по-надолу в темата не се показва, че imageshack ни е блокирал (писах на Мер и за този проблем)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #18 -: 07-03-2011, 09:24:03 »

Как бре?! Аз я виждам снимката.  :)

Дам, виждам там хора, които отдавна са спряли да пишат....разбирам ги.
Аз имам друго предложение за прекръстване, но ще се направя на тактична и толерантна. Хъх, хъх.  tooth
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Латиница vs. Кирилизация
« Отговор #19 -: 07-03-2011, 09:53:00 »

коя снимка виждаш? при мен на всички imageshack снимки изкарва съобщение, че домейнът не е регистриран и да идем нейде си да регистрираме?
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels
 

Страницата е създадена за 0.141 секунди с 23 запитвания.