Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Има ли вреди при сухо въздържане от храна?  (Прочетена 34408 пъти)

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Робърт, не е по моята логика, а само ти така твърдиш.
Няма как примерът на един случай(човек) да е (основание за) знания. Изобщо не зна(е)м той как си набавя енергия, на какви нива с какво общува и пр. и пр.

Все пак, споделянето си е добре.  :)
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Някои уточнения по казаното от теб, Вова.
1. "Много тесните граници" за които говориш , важат  само  за кръвта. Там е от особена важност това PH да е именно такова. И затова се използват буфери, които да пазят точно тези стойности.Без оглед на каква цена.
 (В другите системи на организма  стойностите на PH могат да варират доста широко. И вредите от това са най-често дългосрочни)
2. "буферите" , които  се използват за намаляване на киселинността, не са само калцият, а и други алкални минерали - натрий, калий , магнезий. ТЕ също изпадат в недостиг.
3. В краткосрочен период някакви запаси от тези минерали има и в меките тъкани , те са винаги на разположение за "бързо реагиране". Така че не всеки път организмът ще прибягва до  костите, откъдето ще му е по-трудно да ги издърпа.
4. Не само при сухото гладуване  се повишава киселинността. При водното тя също е много мощна, знаеш какво означава понятието "ацидозна криза" .
Но въпреки това ,ако някой някъде е засякъл остеопороза при сухогладуващи, този феномен заслужава внимание и изследване, без значение от какво точно е бил предизвикан.
"Невъзможното днес става възможно утре" - К. Циолковски.  
« Последна редакция: 08-06-2015, 18:23:45 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина

Едно очевидно, но все пак -  като, че ли забравяно в очевидността си уточнение:
-всяко гладуване /водно или сухо/ има смисъл само, ако е правилно проведено и е последвано от правилно захранване; тоест гладуването е "лечебно", тъй като има краен и точно подбран срок на действие, това не е всекидневен начин на живот;
-изчерпването на запасите и "окисляването" при ацидозата са именно тези на пръв поглед "влошаващи" обстоятелства, без които операциите на "природния хирург" биха били невъзможни;
-след гладуване изчерпаните запаси минерали и витамини се възстановяват и усвояват по-пълноценно, затова твърдението за остеопорозата, при условие, че всичко е правено грамотно, ми изглеждат неоснователни.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Благодаря ви Бино и Емо, за съшествените допълнения.
Искам да насоча мисленето в посока, че почти всички възрастни хора, дори без да възъдржат от храна, получават костни заболявания от всякакъв вид и род. Което означава, че ние системно се "държим" в киселата зона и неутрализиращите киселините елементи постепенно се изчерпват...
Ако към такова хранене/пиене/движение/мислене се добави и СГ, при това повече от практикуваните от руските корифеи 1-3 дни, при това през няколко месеца, най-вероятно вредите са повече от ползите - според мен.
Също съм убеден, че почти ожесточената привързаност към подхода СГ (поне на думи тук, във форума), се дължи главно на по-кратките срокове и по-"лесното" изпълнение на "очистването", а не на солидни данни, че то е по-"лечебно" от водното въздържане.
И затова обсъждам тази тема; всеки да прави каквото иска, тялото си е негово/нейно... ;)
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина

Доста хора са си навредили с безразборно сухо гладуване. В книгите на Малахов има такива описани случаи. Но и там се прави уточнението, че сухото гладуване не е за всеки, но и , че с него са постигани чудеса. Трябва обаче човек да е подготвен и да знае какво прави.
Грешка е и , ако тръгнеш да гладуваш още от първия път 20 или 40 дни на водно гладуване, с идеята да се излекуваш веднъж-завинаги. Това е погрешно. Лечебният процес е много по-силен, ако гладуваш  поне 6-7 пъти годишно, макар и за значително по-кратки в началото периоди. Важно е организмът ти да привикне да гладува, да тренира как се почиства редовно от шлаките. И ПОСЛЕ  пълноценно да се възстановява.
Ако перманентно гладуваш, много по-вероятно е да се гътнеш скоропостижно, отколкото да постигнеш идеално здраве  ;D

Междудругото, една от теориите за отеопорозата е, че тя се дължи не на липса на калций, а на негова прекомерност и неправилно усвояване в организма. А именно това се регулира с гладуването.
« Последна редакция: 08-06-2015, 23:22:44 от emo75 »
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Прекомерното ядене на калций-съдържащи неща като сирене и мляко, кашкавал, са отделна причина за ненатрупване на колция в костите. Отделна причина, която не се случва по време на въздържане от храна, но може да се добави към последствията от СГ. Ако това се направи скоро след СГ, вярвам, че отрицателното действие ще е многократно усилено.  :pensif_29:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152

-   Не мисля, че се губи калций по време на сух глад
-   Не съм съм съгласен с твърдението, че трябва да се пие вода по време на хранене

Когато организма е обезводнен (при цялата си условност) топи с по-бързи темпове мазнините, защото се опитва да си набави хаш2ото (Н-а го взема от тях, О-то от въздуха при вдишване). Поради тази причина „вата“ практикуващите профилактично гладуване е по-добре да го избягват за да удължат колкото се може повече курса (мисля). Аз лично (кафа) включвам сухото някъде в средата на водното. Защо? Значи, който е кафа знае, че през първите 2-3дни се свалят по 1-2кг телесно тегло на ден. Това е вода, остатъчна храна и в много малка степен стопени мазнини. Затова (и друг път съм споменавал) реално свалените килограми започват от тук нататък. На всяка калория складирания гликоген в черния дроб се падат от 2 до 4грама вода (в зависимост от конституция, сезон...). Тази вода няма нищо общо със задържането на течности при прекомерна употреба на сол, подсладители и пр. Затова много често при захранване някой казва: „уж ям само зелени салати пък качвам килограми“, а всъщност попълвайки гликогеновите си запаси - задържаме вода. И така трябва да бъде. Та...след като започна да свалям вече по 300-400гр. дневно  вмъквам безводието за 3дена (ако е лято 2). Повечко ми се вижда пракалено...не знам.

Това, че се топят мазнините по-бързо при СГ съм го чел в руски сйтове и при експерименти върху себе си мога да го потвърдя. Там пак мисля казват, че чезнат главно подкожните (беше и подробно обяснено защо). Не го отричам, но лично аз не забелязах такова нещо.
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Цитат от тема:"Почистване на дебелото черво с Псилиум Хъск и Бентонит":
"По време на сухия глад токсините се изхвърлят през кожата,при дишане,чрез урината.След захранване-червата се пречистват механически.Сухия глад е най-мощния метод за детоксикация.1 сух ден се равнява на 2-3 водни дни.Чисти невероятно на психическо и ментално ниво.Има група във фейса за сух глад и там има стотици хора у нас,които го практикуват.Но сухия глад не е за доша вата,а също и за по-замърсените организми."

Бих насочил мисленето в посока: Да си представим една-единствена "мръсна" или "отровна" молекула (изобщо - лоша), която се намира в ...черния ни дроб.
Или да си представим една частица от последната свръх-безценна амброзия, погълната преди да започнем сухото гладуване (СГ).
Можем ли да сравним усилията (и резултатите) за изхвърлянето на лошата молекула и последната храна ...през кожата, урината (?!?) или с издишваните газове,  на организъм, подложен на СГ, с усилията, необходими за същото при организъм, приемащ 2,5 - 3,5 л вода на денонощие и извършващ поне 1 клизма на ден, плюс множество дихателни, двигателни, мисловни... упражнения?
Не, не можем, защото при СГ усилията са много по-големи, а резултатите ...хм, ...няма да ги измерваме обективно.
За проясняване е добре да имаме пред вид, че при клизмите, съпътстващи въздържане от храна с вода, се отделят силно смърдящи и съответно отровни топчета, далеч след 12 - 14 ден от началото на въздържането. Топчета, които отдавна не са остатъци от храна, а радостно отхвърляни натрупвания, за които червата са най-лесния път за отделяне. При това всички части на тялото отделят нечистотии, белият дроб - също...
Тезата ми продължава да бъде, че в дългосрочен план СГ нанася повече вреди отколкото ползи.
Но, разбира се, едно изразено мнение няма да повлияе на мисленето и поведението на хората, изпитали "прекрасните" лечебни въздействия от, ха, някакви си 3-5 дни СГ.
Пиша тези редове, защото от сърце вярвам, че е възможно някой като ги прочете, да се замисли и чак след това да вземе решение какво прочистване да прави.  :flower:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

kiti13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48

Пиене на вода само по време на ядене, топла, на малки глътки между хапките. Изключение - ако ядеш течна храна, например супа. Иначе пиенето преди ядене действа отслабващо, а след ядене - напълняващо.

Е това направо ме изуми. Нали уж се твърди, че точно по време на ядене не трябвало да се пие вода, за да не се нарушава храносмилането, поради разреждането на стомашните сокове с вода?....
Вече съм тотално (дано не безвъзвратно) объркана!!!...
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Кити, чети още, различни източници...
И по обща логика, и по препоръки от хора, които твърдят, че е изследвано, 20-30 минути преди и 80-90 минути след храна, не е добре да пием вода, чай, кафе, течности...
Според мен, ако ни се пие вода по време или незабавно след хранене, храната е била пресолена или недосдъвкана, или неподходяща, или всичко изброено.  :love_006 - emotloader:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Тихия се е объркал нещо в този случай. Не се пие вода по време на хранене. А то и не ти се допива ако има една хубава салата, сочна.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.076 секунди с 23 запитвания.