Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Тони :)  (Прочетена 24752 пъти)

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Дневникът на Тони :)
« -: 07-01-2015, 21:30:17 »

Здравейте и от мен   :Content_22:
Абсолютен начинаещ в материята съм и реших да си направя дневник предусещайки, че в един момент ще имам нужда от много морална подкрепа  ;D. Досега не съм се ограничавала в приема на храна - месо, млечни, сладко, солено, тестяно - изобщо бях един примерен лакомник.
През последните 1-2 месеца започнах да се интересувам от по-здравословен начин на хранене и живот и попаднах на форума. Доста теми изчетох, заредих се и с литература, която в момента изучавам.
Досега най-голямото ми постижение е, че спазих целия Коледен Пост без да хапна месо или млечен продукт. Видях, че не е толкова страшно и някак си придобих повече доверие в себе си. Големият ми проблем обаче не идва толкова от месните продукти, а от сладките и солените десертчета - шоколади, вафли, солети, соленки, понички, кроасани и тнт. Сладко мога да ям в промишлени количества всеки ден и то по няколко пъти. Соленото не ме привлича толкова много, но е идеална компания за пред телевизора.  :'( Имам добър метаболизъм и предполагам благодарение на него не качвам почити никакви килограми от цялото това тъпчене - 53кг съм и 167с. висока, което си е уж в норма. Но това не ме успокоява, защото осъзнавам, че тъпча тялото и организма си с боклуци и това ми вреди  :Confus_3:

Та засега съм си поставила 2 малки цели - да спра месото и да огранича сладкото и соленото, замествайки ги с по-полезни алтернативи като мед примерно :)  :Cherries :Appetit_4:щ

Стискайте палциии :)
« Последна редакция: 07-01-2015, 21:31:51 от Atlantis »
Активен

Евгени

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 88
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #1 -: 07-01-2015, 21:37:36 »

Препоръчвам ти да си по-внимателна с меда - поне не по много наведнъж. Като начало можеш да замениш сладкишите със сладки плодове, напр. ябълки, круши, райски ябълки, банани, малко фурми, сушени кайсии, смокини и сливи. Така по-плавно ще преминеш към новия тип хранене. Успех!
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #2 -: 07-01-2015, 23:54:58 »

Препоръчвам ти да си по-внимателна с меда - поне не по много наведнъж. Като начало можеш да замениш сладкишите със сладки плодове, напр. ябълки, круши, райски ябълки, банани, малко фурми, сушени кайсии, смокини и сливи. Така по-плавно ще преминеш към новия тип хранене. Успех!

 :Content_14: :Content_14:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Лози

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 164
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #3 -: 07-01-2015, 23:55:55 »

и аз много обичам сладките неща и съм веган. Има тооолкова много алтернативи, повярвай ми. В интернет можеш да намериш много рецепти с подсладители като сок от агаве(междувременно го има в почти всички здравословни и био магазини) или кленов сироп. Ако много много ми се прияде сладко и то бързо, използвам сушени плодове, като ги купувам главно от био магазини, за да нямат химия при изсушаването. Виж и тук в рецепти има предложения.

Промяната в начина на хранене те променя и като личност. Човек става по-чист душевно също, проявява повече съчувствие и към хора и към животни и започва да се замисля за стойностни неща. А как се чувства: направо е неописуемо. От 25 години не ям месо, още по онова време ми беше много лесно, защото винаги ама винаги има алтернативи!

Успех по пътя.
Активен

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #4 -: 08-01-2015, 10:28:00 »

Днес започнах деня си както обикновено - с чаша чисто кафе, без захар и други добавки.
Сутрин изобщо не обичам да закусвам, защото ми става много тежко дори един плод да хапна. Затова попринцип до към 12 зкарвамна тази чаша кафе и вода - около 1 литър.
За обяд още не съм решила, но ще гледам да си спретна някоя салатка или ще си направя 2 печени на микровълнова картофа :D В нашият офис тази храна много се тачи, защото е бърза и лесна за правене.
За вечеря съм си приготвила продукти за една голяяяма зеленчукова салата :)
Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #5 -: 08-01-2015, 16:21:48 »

Леле, Тони, ти задминаваш по пост дори и атонските монаси :). Чак ти завиждам, че имаш толкова силен организъм :). Но те поне когато се полага, ядат и риба :).
Ако продължаваш все така, да не да дойде ден, когато няма да имаш сили да дойдеш тук да пишеш  :).
Как си набавяш калция, силиция....и всички микрелементи, от които се нуждае тялото ти ежедневно? Някак само от салати и картофи трудно ще стане :).

А постът ти, ако не си го съчетала с духовен пост,  изповед и причастяване, според моите скромни познания може да е бил безполезен, дори и вреден - организмът, имунната система  отслабват. Както казват някои православни старци - ``По добре яжте месо, но един друг не се яжте``:).

Дано не те засегна с нещо, искам просто да ти обърна внимание на храненето като един човек минал вече по този път и доста пострадал. Защото после тялото се възстановява трудно и не винаги всичко става така, както ние го искаме.
« Последна редакция: 08-01-2015, 16:33:00 от donna »
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #6 -: 08-01-2015, 17:12:33 »

Здравей Тони,
Разбирам писането ти на дневник като допускане/очакване на коментари...

Микровълновото действие на микровълновите печки е толкова вредно за хората, че използването им е било прекратено още през Втората св. война... Разглеждам сегашната продажба на тези уреди като престъпление, с изключение на чистото нагряване на фурничката само с горния реотан.

Пиенето на кафе сутрин подтиска и в крайна сметка прекратява създаването на ендорфини по етествения начин - от мозъка. Тоест, променя обичайни действия и способности на тялото и в по-дълъг срок води до зависимост. Освен това кафето има и други действия; не че не го пием никога, но е добре поне да сме наясно.  :)

Така описаните храни най-вероятно означават, че междувременно и вечер хапваш доста или много въглехидратни неща... иначе не ми се вярва да работиш активно и да ти стигат кафе и 2 картофа за цял ден...
Аз също сутрин не съм гладен, но то е защото още не мога да променя идиотския навик вечер да пълня огромния си стомах... Ако човек вечеря достатъчно рано (примерно до 19.30 ч.) и достатъчно малко отлично сдъвкана храна, спортува каквото и да е, сутрин ще е гладен.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #7 -: 08-01-2015, 19:25:35 »

Donna не се засягам, но общуването без сарказъм определено би ми допаднало повече  :)
Както вече споменах съм пълен начинаещ, затова още ми е трудно изведнъж да се отрека от старите навици. Засега правя малки крачки, които на първо време целят спиране на месото и шоколадовите вкусотии, за мен това би била една малка спечелена битка.
Vov  благодаря за съветите. Опитвам да заменя кафето със черен или зелен чай и обещавам да опитам да спра и използването на микровълновата  :Content_22:
Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #8 -: 08-01-2015, 20:41:26 »

Това не е сарказъм, а опит чрез шега да се каже една истина. И точно  защото не бях сигурна дали няма да те засегна, ти се извиних деликатно и накрая писах сериозно защо съм се включила.

Аз бих била много благодарна навремето, ако някой дори и със сърказъм ме беше предпазил от грешките, които ми донесоха големи страдания. За съжаление нямаше такъв човек, така че ти си късметлия!

Ако е прозвучало саркастично - извинявай :flower:!
Желая ти успех!

« Последна редакция: 08-01-2015, 20:45:56 от donna »
Активен

rrtedy

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #9 -: 11-01-2015, 02:59:49 »

Здравей Тони,

денят ти, така както го описваш, прилича много на моя от преди 2 години:-) По-здравословният начин на живот, обаче, изисква отделянето на малко повече време за него. Предлагам ти да опиташ следните неща:
- започвай деня с поне чаша топла вода. От вечерта приготви голяма порцеланова чаша до каната за варене на вода и зареди ледарката в камерата на хладилника. Със ставането включи водата да заври, сложи 3-4 ледчета в чашата и залей с преварената вода. Леда едновременно ще я охлади и има шанс да бъде малко по-структурирана от обикновената чешмяна. Изпиваш я и чак тогава отиваш в банята. Моята понякога я допивам и там :-)
- измий си от предишната вечер някакъв малък плод, сложи го в чинийка остро ножче до него. В този сезон може да бъде киви, ябълка, ако намериш круша. По-нататък нека са череши, ягоди, праскова и т.н., та дори и половин банан в краен случай. Разбирам, че не обичаш да закусваш сутрин и по-добре. Организма до обяд се пречиства и липсата на храна даже ще му помогне. Но кафето на гладно прецаква нещата. За това е добре, според мен, да си "подложиш" нещо. Когато успееш да го замениш с билков чай или фреш няма да има нужда от друга храна преди него. Отървах се от зависимостта към кафето с първото си 36 часово гладуване, не можех да повярвам, че е възможно!
- преди излизане от къщи сложи щипка содичка на езичето - да неутрализира киселинноста на кафето
- сладкото...тоолкова го обичам и аз. Всичките ми прегрешения в момента са свързани само с него. Не ми се дояждат нито месо, нито сирена или мляко, но със сладкишите не е лесно, пристрастяването е страшно. Когато си в офиса и всички дъвчат вафли в 3 след обяд, не е лесно да не правиш и ти като тях...Започнах първо с намаляване на "дажбата". Открих, че един шоколадов бонбон ми задоволявава също толкова успешно глада за сладко, колкото и кутия такива. И започнах да си купувам само по 1. В кафенето до офиса ми продаваха насипно бонбончета Линд, Сникерс, Марс и т.н. боклуци. Започнах да си взимам само по 1 и да си хо ям бавничко, да го дъвча дълго и да му се наслаждавам. Следващата алтернатива е да отделиш време и да си приготвиш някои от здравословните десерти тук и да си ги носиш за работа. Сигурна съм, че колежките също ще се заинтригуват :-) Най-добрият вариант за мен, който практикувам в момента е пликче с нарязани сутринта плодове - ябълки, круши и т.н. Най-добре в големи количества за всеки случай. След 1 седмица в офиса ще има поне още 2-ма, които ще започнат да правят същото :-) В къщи не купувай и не дръж сладки неща.
- обяда - нека е поне и салатка с картофа (който също е приготен в къщи на не микровълнова печка). Или просто още едно пликче с нарязана краставичка или чушка или прясно зеле и т.н.Често колегите не гледат одобрително на кутийките с храна, носени от къщи, но когато това са основно сурови плодове и зеленчуци, не само че няма да са проблем, ами и със сигурност ще ги заинтригуваш и ще намериш последователи там!
 
Вярвам в теб! Успех!
Активен

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #10 -: 12-01-2015, 17:24:26 »

Здравей и от мен, Тони. Добре дошла във форума и в новия начин на хранене, който искаш да приемеш. Аз също съм в твоето положение, т.е начинаеща в новия начин на хранене. Успех ти пожелавам!
Активен

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #11 -: 13-01-2015, 13:10:13 »

rrtedy и Newly благодаря за подкрепата  :flowers2:
От 2 дена не съм хапвала нищо сладко или шоколадово, само малко мед. Надявам се, че в един момент организмът ми ще свикне с положението.
Иначе преди малко си взех Киноа от магазина до нас и довечера ще се пробвам да я готвя.
Да стискате палциии :)

Успех и на вас !!! н :Content_22:
Активен

veronika

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 129
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #12 -: 13-01-2015, 14:56:16 »

И аз така преди около 2 години си промених хранителните навици.
Първо спрях кафето, също до обяд изкарвах на кафе и вода.
Основното ми хранене беше вечер. Сладкото и до сега ми е страст,
но го замествам с тахан с малко мед или фурми, сладки плодове..има варианти.
Като цяло вечерята ми е най оскъдна - зеленчукова салата  предимно.
Киноата е супер, елда,кафяв ориз със зеленчуци обикновено ми е обяда.
Все още ми е проблем бавното дъвчене и ядене :)
Храна си нося приготвена от вкъщи, не си поръчвам с колегите в офиса.
И в 15 часа наистина всички се изсипват за вафли и т.н. малко съм като странник за тях,
но не се впечатлявам твърде. Често си нося и термос с чай от джинджифил.
Интересно е че повечето неща са въпрос на навик,
който с малко воля лесно се променя.
Щом си решила да започнеш ще ти се получи.
Изключваш всичко вредно, като му търсиш полезна алтернатива.
Успех Атлантис!
« Последна редакция: 13-01-2015, 15:13:05 от veronika »
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #13 -: 13-01-2015, 16:54:53 »

Добре дошла Atlantis и испех в здравословните начинания. :flowers2:
Здравей и на теб Вероника "малко съм като странник за тях". Моят съвет е да не обръщаш внимание на това явление. Мисля си, че заради различията в хранителните си убеждения, в крайна сметка всички ние сме различни, според може би над 99% от околните. И тъй като околните не притежават необходимият интелект да проумеят това, които ние сме проумели, най-първичната им реакция е да ни обявяват за странници. Лично аз с времето се научих да не комуникирам с познати и "минувачи" на тема здравословно хранене. Приятелите, семейството и до там на тази тема. В крайна сметка проблемът си остава за тези, които не знаят и не вярват, защото не аз, а те продължават да живеят и тялом и духом в замърсеният свят на нездравословните си хранителни навици.
Поздрави
Активен

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #14 -: 14-01-2015, 10:23:56 »

Уф, аз снощи киснах до 9 в офиса и не можех да си направя киноата.
Иначе менюто ми за деня беше: сутринта ябълка+кафе, към 12:00 салата от пресни зеленчуци, към 16:00 няколко парченца тиква на пара и след като се върнах от работа към 21:30 изядох два моркова и малко чери доматки.

Ще ми е интересно да чуя и вашите мнения за готвените гозби - леща, грах, боб яхния.
Аз много ги обичам и са чест гост в къщи .... да не споменавам, че са най-лесни за готвене, а аз не съм от най-добрите готвачи :D
Активен

veronika

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 129
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #15 -: 14-01-2015, 12:44:34 »

Прав си ДеНиро не трябва да им се обръща внимание :)
Лошото е, че няма с кой да се проведе един нормален интелигентен разговор...
...но затова пък ви има вас:)


Атлантис аз леща, боб, грах нещо не ми понасят,
но иначе бих ги приготвила като ги накисна и след това ги сваря на бавен огън
и добавям към салата или зеленчуци.
Максимално опростено готвене правя.
Киноа, елда, кафяв ориз приготвям по подобен начин.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #16 -: 14-01-2015, 17:19:56 »

Оказа се, че "чери" доматите съдържат мнооого малко от едно най-ценно нещо, заради което главно ядем домати.
Аз спрях да ги купувам.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

mak

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #17 -: 14-01-2015, 17:38:31 »

Кое е това най-ценно в доматите нещо, Вов?
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #18 -: 14-01-2015, 17:43:55 »

Не се и старая да им запомням имената - на всичките... В едно ТВ предаване  показаха таблица с различни зеленчуци и се оказа, че главното достойнство на класическия домат [...бил даден на хората от висши същества, в Андите, преди много векове...] за хората, се съдържа в твърде малки количества в тези дребни домати.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Sha

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Дневникът на Тони :)
« Отговор #19 -: 14-01-2015, 19:46:31 »

Здравей Тони,

Аз също не прекарвам часове в кухнята, но обичам да си варя грах, леща, ориз и прочие..
Миналата година се бях вманиачила на тема леща, тази година съм на тема ориз, НО що се отнася до лещатата..
Освен варена във вид на супа или по гъста със застройка, открих че мога да си я правя и на пастет.
Сготви си я както ти харесва, но малко по гъстичка или пък ако е рядка, си отдели бульона, а останалото блендирай.
После може да си я мажеш на препечена филийка, сухарче или дори на варен картоф.
Сега се сетих, че с зелена салата много ми се услаждаше ... пробвай ако ти се занимава :)

Предполагам същото важи и за боба - пастет от боб.. що пък не  :Content_22:


« Последна редакция: 14-01-2015, 19:48:12 от Sha »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.112 секунди с 22 запитвания.