Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: За сравненията ...  (Прочетена 2823 пъти)

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
За сравненията ...
« -: 02-01-2015, 11:51:01 »

Понякога чета един индийски мислител, който имайки милиони последователи, ги събира един ден и им казва нещо от рода: Аз ви освобождавам от задължението да ме следвате. Няма утъпкан път към съвършенството. Истината е земя без пътища. Затова нека всеки тръгне да търси своя такъв. По този начин всички, независимо къде са в развитието си, стават равни. Тръгват от еднаква изходна позиция. Ето как липсата на сравнение с някого или нещо, ни дава лекота по пътя напред.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:За сравненията ...
« Отговор #1 -: 02-01-2015, 12:40:31 »

Е как така четеш индийски мислители, Тихий, нали уж не признаваш никакви авторитети?
        
Или , тези ни ги разправяш само на нас , докато ти напредваш тайно и тихомълком?
 Не бива така, приятелю, не бива..

Сега сериозно..
Значи индийският мислител иска да каже, че ако извадим няколко ученика от четвърти клас  и ги пуснем "сами да си търсят пътя"  без обучение в училище или в къщи, то те ще имат равни шансове с останалите ли?  ;)
Ще кажеш - "ама то това е друго" ..
Не е .. Ние всички сме си ученици. При това - цял живот. А ученик без учител може ли да има  ;)? Ти явно добре знаеш отговора  и затова неслучайно четеш индийски мислители
« Последна редакция: 02-01-2015, 12:46:54 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:За сравненията ...
« Отговор #2 -: 02-01-2015, 17:03:03 »

 В книгата на живота, всяко едно прието насила(без да се почувства или просто защото излиза от устата на авторитет) обяснение изгражда рамка, а всяка рамка е ограничение, защото рефлектира и променя собственото Аз. На фона на подобно обяснение, ще си изградим някаква представа, но тя ще бъде неточна, непълна и често дори подвеждаща, защото в нея ще липсва онази основополагаща искра, която обяснява всичко още преди самият творец да го е формулирал с мисъл, думи или движение. Тоест, ще липсва душата на представата.
А когато сами си изградим представа, вървеки по собствения си път, осланяйки се на собствените си чувства и умозаключения, обяснение дори не ни е нужно, защото чувствата не се нуждаят от обяснения, опровержения и доказателства. Може ли човек да напише красива музика или поема без прилив на муза, ако ще да е вземал уроци при най-големите виртуози в музиката и прозата? Е какво е музата, ако не и нещо индивидуално и невъзможно за клониране и обяснение чувство.
Дано ме разбирате, какво се опитвам да кажа. Тук, ще взаимствам думите на Тихия и ще кажа, че най-верният път наистина е моят собствен.
« Последна редакция: 02-01-2015, 17:05:56 от DeNiro »
Активен

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:За сравненията ...
« Отговор #3 -: 02-01-2015, 18:05:39 »

И ДеНиро и Тихия чудесно разбирам , но едно не ми е ясно : какво щяхме да дирим всички в този форум , ако мислехме точно така ? Всеки щеше да си  има своя път и това място щеше да е излишно...?
 Писала съм го вече на няколко места из форума, но пак ще го напиша: ако нямахме опит на  т.нар . Авторитети, опита на съфорумците , описали позитивите  и негативите на своите начинания , вървейки по пътя на здравословното хранене, как щяхме да решим да тръгнем по своя собствен и ОСЪЗНАТ път ? Никой никого не кара насила нищо да прави, но за това пък , когато реши да предприеме някоя стъпка ( например пречистване, гладуване) може да разчита на съвет тук. И за това съм благодарна , на тези които дават съветите си вече няколко години безвъзмездно  :fluretaa:  Защото с това и за това е ценен този форум!
Активен

Sha

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:За сравненията ...
« Отговор #4 -: 02-01-2015, 22:29:58 »

От как свят светува, има и ще има учители и ученици.
Хора със силно влияние .. лидери и последователи.
Те не са избрали пътят си, хората са ги направили такива.
За да те изберат, значи си нужен, а това е признание и призвание.
Всеки в даден момент има нужда от съвет и направление, хубаво е че има хора да споделят натрупалия си опит през годините.

Понякога чета един индийски мислител, който имайки милиони последователи, ги събира един ден и им казва нещо от рода: Аз ви освобождавам от задължението да ме следвате. Няма утъпкан път към съвършенството. Истината е земя без пътища. Затова нека всеки тръгне да търси своя такъв. По този начин всички, независимо къде са в развитието си, стават равни. Тръгват от еднаква изходна позиция. Ето как липсата на сравнение с някого или нещо, ни дава лекота по пътя напред.

Тихий, на човека сигур му е писнало да се прави на Светая Светих.. ще му мине, споко.  tooth
(сори, не се сдържах, просто ме осени тази мисъл)
« Последна редакция: 02-01-2015, 22:39:01 от Sha »
Активен

Лози

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 164
Re:За сравненията ...
« Отговор #5 -: 02-01-2015, 23:00:28 »

Благодаря, Тихия:-) Много добре казано.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:За сравненията ...
« Отговор #6 -: 03-01-2015, 01:48:23 »

Доста мъдро, sha.  :angel:
Понеже и аз си падам по психологията , този казус с "авторитетите" можем да го доразнищим и в малко по-различна посока  ;)
Ама стана късно, нека го оставим за утре.  :Dormir_13 - emotloader:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:За сравненията ...
« Отговор #7 -: 03-01-2015, 08:56:50 »

Надявам се правите разлика, между това какво е написал някой някъде и истинската връзка учител ученик. Космически безкрайна е тя. Както съм писал и тук преди, Гуру на санскрит означава: ГУ - тъмнина, РУ - светлина. Този който те превежда от тъмнината към светлината. Като правило учителят избира ученика.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:За сравненията ...
« Отговор #8 -: 03-01-2015, 10:05:29 »

Тихий, а този твоят мислител ( учител)  кога и как те избра за ученик ?  :surpris_23:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:За сравненията ...
« Отговор #9 -: 03-01-2015, 21:41:48 »

Хм, аз също мисля, че винаги между хората има и учители и ученици...
Първите никога не са само учители, а вторите, от дадена степен на научаване, почват да имат свои мисли, решения, действия ...свой Път. Те си обменят мисли (възможно и други енергии) с учителите си, получават или не съвети, въпроси, насоки и пр., а следват Своя Път. Дори и да не искат, пак го следват, той пак е само техен.

Учителите пък, опознавайки себе си и света, заимстват идеи, гледни точки, неподправен ентусиазъм и пр. от своите ученици, учат се и от техните грешки...

Не виждам нищо странно или необичайно в тези отношения, в това развитие. Разказът за индийския мъдрец по-горе разбирам като призив, отправен към тези ученици(последователи), които сляпо и буквално са следвали учителя си.  Всички знаем важността на избягване на догми, кумири... нали?  :)
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Мими

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:За сравненията ...
« Отговор #10 -: 03-01-2015, 22:06:28 »

Мда, собственият път обикновено е навътре, а там си сам. И няма два еднакви, няма напреднали и начинаещи.
Активен
Най-доброто време да променя живота си беше преди двадесет години. Второто най-добро време е сега!
 

Страницата е създадена за 0.116 секунди с 23 запитвания.