Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Колко калории на ден  (Прочетена 3828 пъти)

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Колко калории на ден
« -: 07-01-2015, 14:35:17 »

Тази сутрин се рових из нета и случайно попаднах на формула за изчисляване на препоръчителният дневен прием от калории с цел запазване на теглото. Та същата формула гласи, че за да запазя теглото си, трябва да премам около 3200 калории, което на мен ми се струва невероятно огромно количество храна според това, което употребявам. За пример дневно меню от около 1200 кал включва примерно:
3 яйчни жълтъка
4 ябълки
2 портокала
1 грейпфрут
1 пилешка супа
1 чиния боб или леща
2 филии хляб
Менюто е съвсем примерно. Идеята ми е, че ми се струва невъзможно да погълна въпросното меню умножено х 2, камо ли х 3, ако следва да се ръководя по въпросната общоприета формула, която може да се открие навсякъде в гугъл. Какво мислите вие по въпроса?
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Колко калории на ден
« Отговор #1 -: 07-01-2015, 15:36:00 »

А смята ли някой колко калории приема човек от слънцето? Много е смешно това с калориите. Тази теория не прави голяма разлика между човешкото тяло и двигателя с вътрешно горене - колкото гориво му сложиш, толкова ще върви. Просто не обръщам внимание на тези факти.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Колко калории на ден
« Отговор #2 -: 07-01-2015, 16:18:37 »

А смята ли някой колко калории приема човек от слънцето? Много е смешно това с калориите. Тази теория не прави голяма разлика между човешкото тяло и двигателя с вътрешно горене - колкото гориво му сложиш, толкова ще върви. Просто не обръщам внимание на тези факти.
Точно това и аз се чудя. Дефакто тези формули са направени на принципа на термодинамиката, като, че ли сме някакви машини. Това е ужасно грешно, защото човек не е двигател, макар че доста често имам чувството, че науката, а и всички официални институции гледат на нас точно по този начин. Дори сме нимерирани с разни егн-та и други регистрационни номера, точно като някакви автомобили.
Ние се движим, дишаме и обменяме постоянно вещества със заобикалящата ни среда, чрез белите дробове, отделителната система, потните жлези, тоест за тези формули трябва да се вземат предвит законите на биодинамиката. Аз например с подобни меню или смесено хранене, както го наричат някой, и при усилена физическа активност, поддържам около 80 кг. Според формулата цитирана от мен по-горе, това е невъзможно. Е, ок де, но е факт, че е!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Колко калории на ден
« Отговор #3 -: 07-01-2015, 17:38:14 »

Отде я измисли тая тема, Дениро,  tooth
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Колко калории на ден
« Отговор #4 -: 07-01-2015, 20:48:34 »

Темата ме намери бате Бино, докато си сърфирах из гугъл. Зачетох се и малко ме подразниха тези глупави формули за пресмятане на калории, защото си личи, че отвсякъде издишат. Ето защо реших, че бихме могли да ги обсъдим заедно и съответно да ги дискредитираме по този начин:)
« Последна редакция: 07-01-2015, 20:51:20 от DeNiro »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Колко калории на ден
« Отговор #5 -: 07-01-2015, 21:21:33 »

Нека оставим това на "традиционните" лекари и диетолозите ( като например проф. Байкова?  :surpris_23: )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:Колко калории на ден
« Отговор #6 -: 07-01-2015, 21:45:03 »

Из форума има някъде такава тема, в която се обсъждаха на дълго и широко необходимите калории, но аз лично съм на космически години от нормативите. То за това тежа и 43 кг де  tooth
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Колко калории на ден
« Отговор #7 -: 07-01-2015, 23:52:35 »

Тази сутрин се рових из нета и случайно попаднах на формула за изчисляване на препоръчителният дневен прием от калории с цел запазване на теглото. Та същата формула гласи, че за да запазя теглото си, трябва да премам около 3200 калории, ....

Ааа създателите на такива формули казват ли колко е и как се мери КПД на усвояване на храната? Как се променя този КПД? Мога лесно да докажа (ако някой мнооого иска да знае), че усвояването на храна след проведено лечебно-учебно въздържане от такава и упорито-прилежно следване на правилата... месеци наред е много по-високо (по-голям КПД) отколкото преди въздържането... :pensif_29:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Колко калории на ден
« Отговор #8 -: 11-01-2015, 15:28:27 »

   
   Напълно е възможно тези формули да са част от някаква идея за увеличаване на консумацията на хранителни продукти. Предполагам е базирана на схващането че белтъчините и въглехидратите дават около 4 ккал на грам а мазнините около 9. Така някой е преценил че за да поддържаш тегло ти трябват около 1гр белтък на кг тегло в паунди, което не е малко като количество храна, по енергията която дава ей ти една 3та от 3000ккал.
 
   При бодибилдинг манията е различно, там предполагам трябва да има количества за да има резултати нагоре,
на обикновен човек с средна двигателна/умствена активност и далеч по-малко са му достатъчни, по-важно е мисля да няма липси на ккал от жизненоважни хранителни вещества.

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Колко калории на ден
« Отговор #9 -: 11-01-2015, 17:43:15 »

Вероятно тук е мястото да спомена, че от създаването на живота изобщо, та до 1944-50 година приблизително, приемането на хранителни вещества от живите организми винаги се е редувало с относително продължителни периоди на неприемане на такива... Възможно е тук да участват някакви свръх фини и сложни, свързани механизми, които далеч надхвърлят разсъжденията тип "двигател с вътрешно горене".
Затлъстяването и всички свързани болести започват да стават обществено значими в Европа чак няколко години след края на последната световна война - когато производството на храни нараства, трудът става по-малко физически, храните стават все по-вредни (да не кажа идиотско-убийствени).

В този смисъл въздържането от храна 1 ден в седмицата, плодови, зеленчукови дни, 2 или дори 1 хранене на денонощие, 1 (едно) продължително 14-21-23 дни въздържане от храна с вода(при специални условия!) в годината са стъпки в правилната посока. Те са необходими и поради невъзможността да се спасим от замърсяванията във всекидневния ни живот.
Не забравяме, че производителте съзнателно и нарочно правят така, че да създават зависими към храна купувачи.

Зина, с вариант на същата методика човек може и да си увеличи теглото.
« Последна редакция: 11-01-2015, 17:59:09 от Vov »
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

sabrina

  • Гост
Re:Колко калории на ден
« Отговор #10 -: 12-01-2015, 16:47:29 »

Според мен, не е важно колко калории на ден си изял, а колко витамини и минерали си погълнал с тази храната.     аз преброих калориите на моето дневно меню:  повече от 1100 не мога да събера.   ;D
Активен
 

Страницата е създадена за 0.067 секунди с 23 запитвания.