Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Съвет за съживяване на коледно дръвче  (Прочетена 10149 пъти)

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649

Надявам се, че това е правилният раздел за подобна тема. Тази година си купих живо коледно дръвче. Бях леко скептичен към отглеждането му в домашни условия, но реших да рискувам. В миналото съм опитвал в да присаждя елхичка от гората в градината и не ми се получи, но реших да опитам отново. Когато я купих изглеждаше повяхнала. Сигурно едно 20-30 иглички изпадаха само с поставянето на саксията на земята. Та тогава ми хрумна, че може би ще и помогне някоя и друга лечебна процедура  ;) и реших да я подложа на аромотерапия. Капнах и 10 капки етерично масло от бор. Ефектът се прояви само след часове. На следващият ден беше разперила гордо клонките си. За две седмици повторих процедурата още три пъти и в момента елхичката изглежда великолено, дори имам чувството, че цветовете на игличките и на стеблото станаха по-ярки.
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #1 -: 26-12-2014, 00:22:01 »

Ако сега кажеш, че и не си го полял и ще повярвам в коледни чудеса.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #2 -: 26-12-2014, 01:17:07 »

За поливане я полях, но не смятам, че това е допринесло кой знае колко за оздравяването и, защото и в магазина казаха, че ги поливат, а елхичката не изглеждаше добре още преди покупката. Вече трета седмица е на стайна температура, а вкъщи е доста топло и все още изглежда в цветущо състояние. Ако си запознат, колко са капризни за отглеждане на стайна температура, ще разбереш за какво говоря.
« Последна редакция: 26-12-2014, 01:19:05 от DeNiro »
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #3 -: 26-12-2014, 15:29:16 »

 :Content_14:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #4 -: 06-01-2015, 01:15:27 »

Чудя се какво да предприема за коледното ни дръвче. Навсякъде пише да не се държи повече от 12 дена на стайна температура, а нашето вече, ще прави месец, при това меко казано изглежда супер свежо и препълнено с енергия. Предполагам, че това е благодарение на аромотерапията с етерично масло от бор. Не ми се иска да го засаждам навън, най-малкото, защото излъчва свежест и аромат на борова гора. Ако някой познава хора, които успешно отглеждат целогодишно елха или борче вкъщи, моля да сподели информация. Просто бих искал да знам дали все пак е възможно отглеждането му по този начин.
Поздрави
Дениро
« Последна редакция: 06-01-2015, 01:18:48 от DeNiro »
Активен

Sha

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #5 -: 06-01-2015, 21:46:04 »

Ex, че гот идея ДеНиро  :Content_14:
Качи някоя снимка на това дръвче, моля.. много ми се иска да го видя  :Content_22:
Дано да намериш начин да си го запазиш!
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #6 -: 15-01-2015, 16:40:42 »

Не разбирам много от дървета, но щом е свежо и жизнено, какво ти пука какво казват - слушай дръвчето!
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #7 -: 15-01-2015, 17:09:05 »

ДеНиро, преди няколко години и ние си купихме елхичка в саксия. Пресадих я в една кофа, малко мъка беше, щото пръстта не седи мирно и където трябва, но успях да я позиционирам добре в кофата. Обича много вода. Това сигурно го знаеш. Направо ме изуми идеята ти с етеричното масло. Чудно, че и дървото я е харесало :) Браво!
Нашето дърво остана в къщи чак до пролетта. После я засадихме в средата на двора, което не беше одобрено от другите живущи в къщата. Часове по - късно видяхме, че я няма. Бяха я преместили. След дебат с преобладаващи високи тонове й намерихме дружно ново място и я засадиха за трети път. Та дървото днес е щастливо, мисля си. Но расте бавно. Най - добре се чувства при поройни дъждове. Тогава просто грее. Иначе е много устойчива. Бих казала, че никак не се грижа за нея. Ако се сетя й лискам кофа с вода, ако не - тя не се сърди. Кучето дори отвреме на време ходи до нея да я обдушва.
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #8 -: 15-01-2015, 18:00:27 »

Когато е сред природата знам, че е така, но казват, че не виреят на стайна температура. Това наистина няма значение, защото моето дръвче се чувства отлично. Съжалявам, че неуспях да кача снимка, по-нататък във времето пак, ще опитам. И да, обожава етерично борово масло. Само с виждане става разликата от преди и след като и поставя капките веднъж седмично горе долу. Видимо толкова трае ефекта от тази терапия. С времето обаче дръвчето придобива все по-укрепнал и по-красив вид. Иначе го поливам веднъж седмично с около 200 мл вода. В началото го поливах доста по-обилно, но след това и намалих водата на 1/3, защото се опитвах да разбера дали се повлиява от нея или от маслото, като за целта правя двете процедури в различно време от седмицата. Определено от водата няма почти никакъв ефект, вяла работа, докато от маслото от бор направо подивява и коренно променя вида си, буквално след часове. Малко скъпичко излиза, но идеята да оцелее и да се пригоди към стайна температура е по-важна за мен.
« Последна редакция: 15-01-2015, 18:13:41 от DeNiro »
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #9 -: 08-02-2015, 21:56:51 »

Лоши нивини за коледното дръвче. Изсъхна преди две седмици, Опитвам се да присадя клонки от него в момента.
Активен

навигатор

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #10 -: 08-02-2015, 23:21:38 »

ДеНиро, от личен опит знам колко са капризни тия елхички, които се продават в саксии по Коледа. Правила съм нееднократно опити да засадя такова, винаги умират. Едва миналата година се сетих да се загледам какво все пак има в тая саксия, дето ми пробутват уж дърво за засаждане - ами то почти нямаше корени. Просто ги бяха отрязали, за да пасне на саксията, след което са я запълнили с пръст. Ти провери ли точно това- как е кореновата система на дръвчето? Каквото и да го правиш, с полуокастрени корени и особено центален корен, няма как да очакваш много. А и мисля, че не е нормално да се очаква, че дърво с такъв голям хабитус, каквото е елхичката, може да вирее с малък корен - не е възможно просто. Това са дървета, които нормално в природата развиват много стабилна и дълбока коренова система - как очакваш тогава да остане живо в саксия? Така поне си мисля аз....
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #11 -: 09-02-2015, 02:31:01 »

Направо ме срази с това, че са ти продали дръвче с окастрени корени, забодено в саксия. Понякога си мисля, че само в България може да се случи подобно нещо. Кореновата система на моята елхичка изглеждаше доста добре развита. Само върха беше отрязан. Освен това я присадих в два пъти по-голяма саксия още, когато я купих. Може би просто постъпих егоистично, защото не я присадих в парка веднага след коледа, знам ли. Надявах се да се климатизира, тоест да се адаптира към стайна температура.
Активен

навигатор

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #12 -: 09-02-2015, 12:56:06 »

Няма как да се адаптира - поне аз не съм чула за такъв случай. Това е иглолистно. То не е за стая и не понася високи температури. Може да издържи месеци, година, две, но най- накрая умират. Виж ако си вземеш стайна елхичка - Араукария се казва на латински, те са така генетично модифицирани, че са стайни растения всъщност и не могат пък да виреят на открито.
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #13 -: 09-02-2015, 13:07:21 »

Няма как да се адаптира - поне аз не съм чула за такъв случай. Това е иглолистно. То не е за стая и не понася високи температури. Може да издържи месеци, година, две, но най- накрая умират. Виж ако си вземеш стайна елхичка - Араукария се казва на латински, те са така генетично модифицирани, че са стайни растения всъщност и не могат пък да виреят на открито.
Благодаря за упътването навигаторке :). Ще потърся информация за това ГМО чудо на природата. Гледах един професор от БАН преди време по тв. Та същият каза нещо от рода, че се било спекулирало с наименованието ГМО. Видите ли и хората сме се били превърнали в ГМО от толкова употреба на въпросните храни.
Активен

навигатор

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #14 -: 09-02-2015, 13:14:12 »

Аз го казах метафористично ГМО, то си е сорт иглолистно, ДеНиро ;D

Ето ти линк :

http://www.parkove.bg/inf/Araukariia+Staina+ela+-++Araucaria-512.html

Можеш да попрочетеш тук, но все пак и с това дръвче трябва да се внимава с високите температури в стаята.
Активен

Ouroborus

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
Re:Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #15 -: 09-02-2015, 14:32:49 »

При засаждането на какъвто и да е вид иглолистни, винаги трябва да се откопае поне 50см диаметър около него пръст и да се досипе местна почва. Когато се пресажда, също - задължително пазим и пренасяме пръстта от/около дръвчето. На двора имаме вече две коледни борчета успешно засадени...от миналата и преди 2 години също...
Де Ниро, поне го дръж на терасата, но най-добрият вариант за мен е да го засадиш навън...ако ти е толкова жал, че няма да ти е вкъщи, поне пред входа или в близост, където живееш да си го гледаш как расте и хубавее ;)
Активен
Щастие е, когато мъдрите мисли, думите и делата ти са в единство и хармония. Затова е важно не само какви са делата ни, но и какво мислим и говорим...

Tommy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: Съвет за съживяване на коледно дръвче
« Отговор #16 -: 31-07-2022, 22:52:49 »

Който не може да си съживи коледното дръвче има един вариант от Надежда Семенова - натрошават се клонките и игличките, прави се чай от тях и си го изпивате! Изхвърлянето на коледно дръвче е престъпление!
Активен
 

Страницата е създадена за 0.177 секунди с 23 запитвания.