Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Стомашно Чревен Тракт - Здраве  (Прочетена 16373 пъти)

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519



   Здрасти на всички!   Отварям тази тема за да поместваме на едно място всичко свързано със здравето, правилното и неправилно функциониране на Стомашно Чревния Тракт, известни или не причини и състояния на дисбаланс.




Настрана майтапа, като продължение на предходния ми пост и че засегнахме въпроса за Киселинността в стомаха (pH), Стомашния рефлукс, Гастрита и не адекватната работа на клапата в края на хранопровода, попадам на материали в които като причинители на горните, се изтъкват именно следните причини:

  1. Ниската гъстота на стомашния сок (високо pH, т.е. ниската киселинност в стомаха):
Като главна причина за Стомашния Рефлукс и Гастрита се изтъква именно ниската/недостатъчна киселинност в стомаха. Това на свой ред води до понижено производство на храносмилателни ензими (Панкреатични и Стомашни), което води до частично и непълно разграждане и храносмилане на Белтъчини, Мазнини и в частност и на Въглехидрати.

  2. Свръхразрастването на бактерии в стомаха:
Ниската концентрация на стомашните сокове, което предполага че pH там е по-високо от колкото трябва да бъде, се явява предпоставка бактериите в стомаха да живеят по дълго.

  3. Не пълно храносмилане на Въглехидрати:
Тука изтъкват Въглехидратите като основен/предпочитан хранителен източник от бактериите. Когато в стомаха има непълно разградени въглехидрати, това задвижва верижна реакция- те ферментират, което води до образуване на водороден газ (H).

Стомашен Рефлукс, Гастрит
   Именно производството на този газ и последвалото увеличено вътрестомашно налягане всъщност избутва стомашните сокове в посока отдолу на горе и така те преминават през клапата на хранопровода и изгарят неговата лигавица. 
   Когато това се случи, усещането е изгаряща болка в гърдите- Стомашен рефлукс, а когато стане хронично може да доведе до познатото ни състояние- Гастрит.

При повишеното вътрестомашно налягане или проявата му, хората сме свикнали да казваме че "имаме киселини".

Дали това означава, че средата в стомаха като следствие се е подкиселила повече от колкото трябва/нормално, или първопричината е в ниската киселинност в стомаха?!  ;)

 


Гроуи, има и още причини за рефлукса ( напр. хиатална херния) , но мен ме интересува друго, а ти така и така си набрал инерция, затова донади още малко инфо :)  ( тъкмо да ме разтовариш малко от към време :) )
Откъде идва ниската киселинност в стомаха, освен от лошо работещ жлъчен мехур? ( той изстрелва в грешна посока  алкален сок , който смесвайки се със стомашните сокове намалява pH-то им ) 

                                                                                                                                 ................


Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #1 -: 13-12-2014, 10:52:58 »

Добре си решил, стига да има някой желание да помества , а и да има какво да се помества :)
Аз пак питам тогава - на какво се дължи ниската киселиност в стомаха, освен на лошо работеща жлъчка?   :surpris_23: Освен пак вегетативната нервна система да е дежурният виновник? Още помня баба ми  как се оплакваше , че всеки път като отидела на доктор и се интересувала от причината  да е болна, той имал само един отговор - "На нервна почва! "
« Последна редакция: 13-12-2014, 10:55:50 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Apple

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #2 -: 13-12-2014, 15:37:45 »

Интересна ви е темата.
Аз също се интересувам от някои точки по-нея, макар че при мен нещата са стомах -> черва, а не хранопровод.
За сега се опитвам да подсиля храносмилането си с Бетаин (в комплекс с други храносмилателни ензими).
За жалост съм още съвсем в началото за да споделя опит с вас .. ще видим след време, но се записвам да ви чета темата.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #3 -: 13-12-2014, 18:40:26 »

Както беше казано в друга тема:

"Глааааад"!
Т.е., каквито и сложни, от дълго време, неясни, нервни и пр. причини да има за намаляване киселинността в стомаха, след достатъчно качествено пречистване, и той, и дванадесетопръстника, че и всички черва, си се подобряват мнооого силно.

А че е възможно, дори най-вероятно, причините да са много повече от една, възможно е. И преценяването коя точно причина с каква сила влияе, е много трудно.  :)
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #4 -: 13-12-2014, 19:00:21 »

И аз съм стигнал до такъв извод, Вова.  :-\

Apple, като казваш "а сега се опитвам да подсиля храносмилането си с Бетаин (в комплекс с други храносмилателни ензими)."   вероятно си искал да кажеш обратното - че искаш да го отслабиш с  Бетаин + др. храносмилателни ензими  ;)
Принципът е само един , и той е железен по отношение на физиологията - "когато някой ти помага отвън, почваш по-трудно да се оправяш сам"  ;) .
  " Подпомагайки" някоя жлеза ензимно или хормонално - щитовидна, задстомашна , стомах  ( той също е една голяма ендокринна жлеза  ;) )   ти им помагаш само временно. След като "подпомагането "приключи , органът изпада в шок - "къде ми е външният стимул?" и започва да работи по-зле от преди , защото си чака помощникът.. Ти преценяваш, че трябва да продължиш с Бетаина , докато в един момент се окаже , че трябва да го взимаш цял живот, което е било и интимната идея на БигФарма - да се превърнеш в редовен клиент  ;D
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #5 -: 14-12-2014, 01:49:10 »

И аз съм стигнал до такъв извод, Вова.  :-\

Apple, като казваш "а сега се опитвам да подсиля храносмилането си с Бетаин (в комплекс с други храносмилателни ензими)."  вероятно си искал да кажеш обратното - че искаш да го отслабиш с  Бетаин + др. храносмилателни ензими  ;)
Принципът е само един , и той е железен по отношение на физиологията - "когато някой ти помага отвън, почваш по-трудно да се оправяш сам"  ;) .
  " Подпомагайки" някоя жлеза ензимно или хормонално - щитовидна, задстомашна , стомах  ( той също е една голяма ендокринна жлеза  ;) )   ти им помагаш само временно. След като "подпомагането "приключи , органът изпада в шок - "къде ми е външният стимул?" и започва да работи по-зле от преди , защото си чака помощникът.. Ти преценяваш, че трябва да продължиш с Бетаина , докато в един момент се окаже , че трябва да го взимаш цял живот, което е било и интимната идея на БигФарма - да се превърнеш в редовен клиент  ;D
Много точен изстрел  :Content_14:. От известно време се замислям по този въпрос. Защото няма спор, че много хранителни добавки си вършат работата, но осъзнаваме ли, че именно, чрез тази помощ се сдобиваме с пореднаТа зависимост. Важно е преди да посегнем към добавките, а и лекарствата като цяло да се запитаме това ли е единственият начин? Аз лично винаги търся другият, макар и на пръв поглед по-труден начин, но пък правилният, а те са толкова много:спорт, суровоядство, плодолечение, соколечение, гладолечение, медитация...  Лесно е да се посегне към "вълшебните" молекули на фармацевтиката, въпросът е каква е цената, която ще плащаме впоследствие за тази услуга. Например употребата на пробиотици действително оказва вълшебно действие върху здравето. Конкретно съм изпитвал това действие и никой не може да ме убеди, че същите не помагат. Е ок, но какво се получава, когато сте ги употребявали с месеци или години и изведнъж прекратите употребата им. Няма ли да получите дефицит на тези пробиотични бактерии. Каква е гаранцията, че тези извънтелесни "нашественици" вече не са унищожили голяма част от естествените колонии от бактерии в бактериалната чревна екосистема и по този начин не са нарушили вътрешният микробен баланс?
« Последна редакция: 14-12-2014, 01:54:35 от DeNiro »
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #6 -: 14-12-2014, 08:31:22 »

От доста години не посягам към никакви добавки, камо ли лекарства. Каквото и да се обади в тялото ни, с правилно хранене и мислене, си тръгва както е и дошло. Организмът ни е уникална саморегулираща се система. Не мислете прекалено за физическите си проблеми, защото засилвате влиянието им.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Apple

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #7 -: 14-12-2014, 20:39:42 »

Вов, глада е ясен, спазване на диета след това също, но при мен подобрението е само за няколко дни и пак всичко отначало.

Бино, наясно съм с това, но нещата изглеждат така: цял живот с добавки или цял живот на глад и диета.. и двете ми звучат по един и същ начин на мен.
В търсене съм на някакъв баланс, дано го открием тука.



Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #8 -: 15-12-2014, 00:17:28 »

   
   Това е добър въпрос бате Бино: "на какво се дължи ниската киселиност в стомаха, освен на лошо работеща жлъчка? ", върху който може да се разсъждава, много е вероятно да е един от важните моменти за оптимизиране работата на СЧТ, ако може да се допълни тоя въпрос би звучало така предполагам:
   На какво се дължи неправилната работа на жлъчката, дали не е на недостатъчната киселинност в стомаха?

Навярно именно вегетативната нервна система е замесена, ей какво пише в нета:


        Симпатикова част на ВНС.
   Симпатиковата и парасимпатиковата част на вегетативната нервна система имат протовоположно действие. Симпатиковата ускорява сърдечната дейност, стеснява кръвоносните съдове,повишава кръвното налягане, Намалява образуването на храносмилателни сокове,понижава перисталтиката на стомаха и червата ,разширява въздухоносните пътища в белите дробове,разширява зеницата. Под действието на симпатиковите импулси организмът се мобилизира. Израз на това е ускорената сърдечна дейност ,усиленото дишане,повишената температура ,намалената активност на храносмилателната система.

        Парасимпатикова част на ВНС.
   Парасимпатиковата част е обратната на симпатиковата - Забавя сърдечната дейност,понижава кръвното налягане,свива малките бронхи в белите дробове,т.е понижава дихателната активност,засилва перисталтиката на стомаха и червата, усилва дейността на храносмилателната система,стеснява зеницата.Под действие на парасимпатиковите импулси организмът се демобилизира.Така той се успокоява и запазва своята енергия.Тези два отдела(симпатикус и парасимпатикус)контролират изпразването на пикочния мехур и правото черво,половата функция.Централната симпатикова и парасимпатикова част са под висшия контрол на подхълмието в междинния мозък.


    Сякаш причината наистина е доста логично и да е на нервна почва, замесени са нервни връзки - поне има логика. Нерви, стрес.., между другото стрес е много особено понятия, супер широко понятие, силен стрес за тялото е напр. неправилното дишане, плиткото дишане, неснабдяването на дробовете с достатъчно кислород, което оказва отрицателно влияние на различни нива в цялото тяло.

   
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #9 -: 15-12-2014, 00:30:47 »

Apple , завиждам ти , защото си щастлива. Понеже си още наистина в началото на пътя.. и всичко , което ще научиш и разбереш , тепърва ти предстои  :peperudi:  
Най-важното , което ти трябва, е долу-горе да преценяваш на каква болежка  каква по сила методика  й трябва  ;)  и колко време ще я прилагаш.
"добавки" да сравняваш с гладуване , или с други наистина мощни методики , е неуместно.
Ако си падаш по "мързеливите лечения" ,  пробвай поне с нещо наистина ефективно, като например  АСД-2 , Тодикамп , билките също са вариант, (ако попаднеш на билкар естествено :) )
И зарежи ги (предлагам ти) тези неясни понятия като "баланс",  "крайности" и прочие "форумни" думи , които най-много да те объркат допълнително   tooth
« Последна редакция: 15-12-2014, 00:35:36 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #10 -: 15-12-2014, 00:50:47 »


    Пак да го кажа без да се натрапвам, Глада, Въздържането от храна, ок да речем работи, стига хората които го прилагат да знаят как да го използват умно - градивно, може да оправи за кратко или за дълго дадено състояние на дисбаланс (из цялото тяло), но аз към момента си мисля че не може да ми даде отговор на въпроса кое не е наред, къде е причината, кое придизвиква симптомите, в коя част на тялото. А като не ми дава отговора на някой от тези въпроси, не мога да стигна за себе си до това ниво на удовлетвореност което ми се иска.

  Добавките, подпомагането на храносмилането с ензими, препарати и т.н., това е интересно да се обсъди, всеобщото схващане е че с възрастта разбираш ли тялото намалява производството на стомашни ензими, стомашен сок, гъстотата му е намалена вероятно в следствие на това, което води след себе си още и още проблемации по пътя нодолу и нагоре от стомаха.

  Ако се вкарват допънително ензими да подпомагат жлезите от една страна това е добре - би могло да подпомогне храносмилането и останалите процеси които зависят от правилното разграждане и усвояване на храната. От друга страна закърняват системите като им вкарваме наготово материал от вънка, отгоре на всичко ни струва и пари..  :'(  кое е по-малкото зло?

   Ами ако наистина тялото с възрастта произвежда по малко от необходимите съставки, тогава усилията и знанията за тялото трябва да са на 100% за да сме в състояние да си помогнем сами, нали?  :)

   Какво правим в случай че причината е в самите нас, и то е било така още от раждането т.е. ако още в ранна възраст не сме успели да стартираме с оптималните нива на това или онова по независещи от нас обстоятелства?  ако е така наистина май ще трябва да се допитаме до финтове и техники иначе   :-[..

  Apple темата не е само за стомах -> хранопровод, надявам се да изкочат и още посоки и дестинации които правят връзка със стомаха и червата, но ще видим :)
     
     
   
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Apple

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #11 -: 15-12-2014, 10:10:58 »


  Добавките, подпомагането на храносмилането с ензими, препарати и т.н., това е интересно да се обсъди, всеобщото схващане е че с възрастта разбираш ли тялото намалява производството на стомашни ензими, стомашен сок, гъстотата му е намалена вероятно в следствие на това, което води след себе си още и още проблемации по пътя нодолу и нагоре от стомаха.
    

Факт са думите ти, grow.
Проблема тук е че тези признаци се явяват и на млади хора като нас.
То не е само и до храносмилателната ни система, защото примери за подобен вид "преждевременно състаряване" мога да дам много. Имам в предвид че болестите, които преди 10 години са били нормални за хора от възрастова група 60-70+ сега се явяват на хора от 20-30.
Един приятел с подобни проблеми си вари и пасира всичко .. те и бебетата + по-възрастните хора са на каши и кремчета.
В двата случая причината е липсата на храносмилателни ензими!
Идеята за вегетативната нервна система, вероятно е ключов фактор при някои хора, но по мое мнение не трябва да се третира като основен проблем, защото както споменах по-горе, тези явления се среща при новородени също така.
« Последна редакция: 15-12-2014, 10:25:33 от Apple »
Активен

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #12 -: 15-12-2014, 11:09:02 »

Стомашно-чревения тракт се изчиства най-лесно с гладуване.От тази система започва пречистването.
Най-вече от дебелото черво-отделят се слузове,фекални камъни,налепи.И то още на 3,4-ия ден при едно водно гладуване за доша капха.Колит се лекува за 7-10 дни.При вата процесите протичат още по-бързо.
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #13 -: 15-12-2014, 11:48:44 »

Не можем с това ниво на осъзнаване, да си отговорим на глобални въпроси от типа как функционира тялото ни и защо се появяват болежки тук и там. Няма и нужда. Западният човек е фалирал изначално в тези си стремления. Да разглоби всичко на съставните му части. Да си обясни всичко. Губите само ценна жизнена енергия в преследване на такива цели. Така се формира перманентно безпокойство на ума, защото не му се получава обяснението на света. А това безпокойство ражда само проблеми и на физическо ниво. Писал съм и преди, че светът трябва не да се обяснява, а почувства.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #14 -: 15-12-2014, 14:19:03 »

Вов, глада е ясен, спазване на диета след това също, но при мен подобрението е само за няколко дни и пак всичко отначало.

Ябълче сладко, работното име на лечебно-оздравителния курс е "Временно въздържане от храна+ пиене на видове вода + упражнения за тялото, ума и духа..." Наистина в него главното необходимо условие за възстановяване на здравето е даването на почивка на тялото и същевременно възможност да се занимае с разместените си, нарушени свойства и качества... НО то съвсем не е единственото! И изобщо, почети още доста из този форум, ще намериш много информация. Стомашно-чревни, жлъчни, чернодробни (без доказана цироза) и хранопроводни разстройства са просто дребни, с понижена трудност задачи. Решават се от един, най-много от два пъти (курса).
А какво ще се случи 3-6 месеца по-късно, е отделен въпрос, също с понижена трудност. Ако слушаме тялото, ще сме добре. Ако слушаме паметта и неудържимо се стремим да се върнем към познатите зависимости, чувстваме се неудобно пред близки и познати (напр. "Ми той заякът, като хрупа само моркови и зеле, много ли живее...?") и други оправдания за връщане към предишните навици на мислене, хранене, пиене, дишане, физически усилия и пр., след няколко месеца ще сме в същото положение.

Така главният въпрос е: "Какво аз искам и съм решен(а) да направя за моето здраве?" 
Ако отговорът е: "Решен(а) съм да направя всичко възможно, за да подобря иподдържам здравето си в отлично състояние..." - има решение.

Ако отговорът е: "Искам някой да се погрижи за мен, да ми обръща внимание, защото и аз искам да съм важен/важна, необходим(а), обичан(а) ит.н ит.н..." ...не бих се занимавал.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Apple

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #15 -: 15-12-2014, 17:41:53 »

Благодаря Ви за вниманието, Cherry, Тихий и Vov.
Разбрах Ви приятели!
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #16 -: 16-12-2014, 11:33:20 »


   Тихия хванах ти идеята за хабенето на енергия за по приятни неща от ежедневието и живота, но мисля това е единствения минус на такова хабене на енергия свързано с търсене на отговори на въпроси за тялото и ума.

   Излиза обаче малко криво, един вид да не се занимаваме въобще, е как тогава ще се опознаем?, как без опознаване ще се стигне до ниво на интелигентност, при всички положения не смятам за постигнато такова ниво ако сме спряли да се питаме едни или други въпроси,
    т.е. неоптимално е в един или друг смилъл човек като стигне нивото си на компетентност и едно е да не може да мине на следващо по-горно ниво, друго е съзнателно да не го желае!, т.е. да сме леко невежи е напълно нормално (всеки има различни интереси), но да се правиме на недостатъчно компетентни да не можем да избутаме няколко "задачи с понижена трудност" :) несериозно звучи!
 
   Така поставен въпроса обезмисля задаването и отговарянето на каквито и да било въпроси, то ако можеше само да си благнеем по цял ден и да не се замисляме за нищо, най добре щеше да е но уви.

Ами ако отговорите на въпросите не са толкова уплетени колкото изгежда, и дори вече има отговори... какво правиме тогава?


Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #17 -: 16-12-2014, 13:00:00 »

Не казвам да не търсим отговори, а просто тези не са състоятелни, според мен. Базовите въпроси са по скоро от типа кой съм аз, къде съм, какво правя тук? 
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #18 -: 16-12-2014, 18:32:03 »

Не казвам да не търсим отговори, а просто тези не са състоятелни, според мен. Базовите въпроси са по скоро от типа кой съм аз, къде съм, какво правя тук? 
Правилни въпроси задаваш Тихия, но ще бъде добре, ако споделиш и твоите отговори!
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Стомашно Чревен Тракт - Здраве
« Отговор #19 -: 16-12-2014, 20:16:16 »

Моите отговори са важни само за мен. Износът на духовност не ми е присъщ.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.
 

Страницата е създадена за 0.079 секунди с 22 запитвания.