Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Суровоядство  (Прочетена 12937 пъти)

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Суровоядство
« -: 26-11-2014, 13:09:44 »

Може ли да живеем дълъг период от време на суров режим ?
Отговора на този въпрос могат да дадат само хора, които прилагат режима на 100 %.Аз го прилагах почти 8 години, а моя позната - вече над 20 години.Храним се с кълнове и зеленчуци./ в най - големи количества /.Употребяваме плодове и най - малко - семена и ядки.Суровоядството е перфектния режим за всички органи, то обаче трябва да се прилага правилно т.е. кълновете от бобови и житни растения да имат превес.Тогава има и лечебен ефект.Използването на дехидрататор според мен е голяма грешка, защото най - ценното в храната / соковете и / се унищожават, макар и температурата да е ниска.
Лечебни ефекти - загряване и лечение на болния орган, в който се усеща лека пулсация и спиране на болките.Болният орган има забавено и по- слабо кръвоснабдяване.Затова на болното място винаги се усеща студ.Суровата храна обаче може да възстанови органа, какъвто е случая с моята приятелка.Тя е била за хемодиализа и е с възстановена кора на бъбрека.Аз имах други проблеми, при мен суровата храна също даде чудесни резултати.От човек с 3 торби лекарства се превърнах в човек, живеещ без никакви лекарства.
Този режим на пълно суровоядство се прилага в Канада и САЩ.В България го прилагат на 100% само хора с тежки заболявания.Здравия човек не може да усети промените, които настъпват при приемане на сурова храна така осезателно.Причината е, че няма болки в органите.
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Суровоядство
« Отговор #1 -: 26-11-2014, 21:00:00 »

Може ли да живеем дълъг период от време на суров режим ?
Отговора на този въпрос могат да дадат само хора, които прилагат режима на 100 %.Аз го прилагах почти 8 години, а моя позната - вече над 20 години.Храним се с кълнове и зеленчуци./ в най - големи количества /.Употребяваме плодове и най - малко - семена и ядки.Суровоядството е перфектния режим за всички органи, то обаче трябва да се прилага правилно т.е. кълновете от бобови и житни растения да имат превес.Тогава има и лечебен ефект.Използването на дехидрататор според мен е голяма грешка, защото най - ценното в храната / соковете и / се унищожават, макар и температурата да е ниска.
Лечебни ефекти - загряване и лечение на болния орган, в който се усеща лека пулсация и спиране на болките.Болният орган има забавено и по- слабо кръвоснабдяване.Затова на болното място винаги се усеща студ.Суровата храна обаче може да възстанови органа, какъвто е случая с моята приятелка.Тя е била за хемодиализа и е с възстановена кора на бъбрека.Аз имах други проблеми, при мен суровата храна също даде чудесни резултати.От човек с 3 торби лекарства се превърнах в човек, живеещ без никакви лекарства.
Този режим на пълно суровоядство се прилага в Канада и САЩ.В България го прилагат на 100% само хора с тежки заболявания.Здравия човек не може да усети промените, които настъпват при приемане на сурова храна така осезателно.Причината е, че няма болки в органите.

Здравей, Елия! :fluretaa:

Много ми е интересно как издръжате на 100% суровоядство.
Какви протеини и въглехидрати приемате?
Би ли разказала накратко за твоя хранителен режим.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Суровоядство
« Отговор #2 -: 30-11-2014, 13:57:43 »

Много ми е интересно как издръжате на 100% суровоядство.
Какви протеини и въглехидрати приемате?
Би ли разказала накратко за твоя хранителен режим.



Привет, Елия !

Би било полезно, ако споделиш мнение. :)

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Суровоядство
« Отговор #3 -: 30-11-2014, 23:19:35 »

...Използването на дехидрататор според мен е голяма грешка, защото най - ценното в храната / соковете и / се унищожават, макар и температурата да е ниска.
....Болният орган има забавено и по- слабо кръвоснабдяване.Затова на болното място винаги се усеща студ.

Браво Елия!
Молекулите и атомите в течностите в плодовете и зеленчуците (както мнозина знаем) са подредени по най-добрия за хората вид за преработка от храносмилателната ни система...

Болният орган има забавено и като цяло "по-слабо" кръвообращение заради наличните в него боклуци, чужди за тялото молекули, които затрудняват=забавят всички обичайни процеси там. Е, и съответно температурата е по-ниска... Вероятно всеки познава най-често срещания жест на хората: слагане ръка на болно/ударено и пр. място. Внасяме допълнителна енергия от някакъв вид и така подпомагаме възстановителните процеси.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Суровоядство
« Отговор #4 -: 01-12-2014, 11:13:05 »

Няма нищо сложно в режима, просто се храним с много кълнове от житни и бобови растения, зеленчуци, плодове.Много малко ядки и семена.Правя кълнове от просо, фий, нахут, боб - мунг, боб - мот, боб - черно око, люцерна, слънчоглед, лимец, бурчак, елда, киноа, ръж, овес, поници от ечемик, грах - жълт и обикновен, соя, сминдух, броколи и всички други ядливи кълнове ,за които намеря информация / напр. от репички и ряпа./ Употребявам много диви растения - пресни и сушени почти цялогодишно.
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Суровоядство
« Отговор #5 -: 01-12-2014, 15:35:36 »

Протеините се набавят от кълновете на всички бобови растения, а въглехидратите - от житните растения, диви зеленолистни растения.Кълновете, които имат най - голям процент в менюто са основната причина за доброто оздравяване на всички органи.
Активен

raw

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 58
Re:Суровоядство
« Отговор #6 -: 29-07-2016, 22:07:02 »

Протеините се набавят от кълновете на всички бобови растения, а въглехидратите - от житните растения, диви зеленолистни растения.Кълновете, които имат най - голям процент в менюто са основната причина за доброто оздравяване на всички органи.
Здравей Елиа,разбирам те напълно,и аз вече 9-т години живея на пълно суровоядство, и за това всичко е Ок. :whistling2 - emotloader:
Активен

lin

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Суровоядство
« Отговор #7 -: 12-11-2018, 09:06:53 »

Elia,

Искам да попитам доколко пч. мед се вписва в суровоядството. Аз не мога/не трябва да ям глутен, а в бобовите, житните, соевите семена покълнати или не се съдържа голямо количество глутен та си оставам понякога гладна и чаша с лимонов сок, вода и мед ме стабилизират.
Храната ми включва зелена салата, карфиол, много авокадо, ябълки, аспержи, боровинки но протеините ми отсъстват и това ме смущава. Единствената замяна за сега виждам в протеините на прах, но те са ужасно безвкусни и миришат на лошо. Опитвам се да избягвам бананите заради високия гликемичен коефицент, въпреки че засищат.
Вече един месец съм суровоядка и опитвам да си стабилизирам диетата, да разбера какво да ям и с какво  да го съчетавам,   но се чувствам чудесно.

Благодаря ти, че ми пишеш!
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Суровоядство
« Отговор #8 -: 12-11-2018, 12:16:33 »

Здравейте Лин,
да, ако ви понася добре няма проблем да ползвате мед.Той е натурален продукт произведен от пчелите и съдържа много ензими.Стига да нямате проблем с кръвната захар разбира се.При ракови заболявания също е противопоказан.Обработените протеини на прах според мен не са подходящи.Все пак има някаква обработка.Ползвайте кълнове дори и да има малко глутен в тях.Пробвайте и вижте как ви понасят.При покълване дори и зърното да съдържа глутен състава се променя, не е както при сухо зърно.Така ,че нещата много се променят по отношение на ензими и витамини при покълване, глутенът също се променя.
Пробвайте и вижте как понасяте кълнове от нахут, боб мунг, може и други бобови да се ползват като леща обикновена и кафява.Пробата е най - добър учител в случая.Овесът и просото също са добри и нискоглутенни както и ръжта за кълнове.Можете и тях да пробвате.Но няма проблем и нещо варено да се включи при нужда.Аз винаги ползвам картофи при язвени кризи както сурови, така и варени или печени.Така,че ако организма има нужда включете и нещо примерно варено на пара.Защото при сериозни проблеми със здравето трябва да се вземат в предвид дори няколко вида заболявания, храната при които е взаимоизключваща се.Например при камъни в жлъчката се взема зехтин + лимонов сок, а при панкреатит лимоновият сок се изключва.А камъните са предпоставка за панкреатит.Сложни са нещата, преодоляват се само с помощта на Господ.Силната вяра и молитва са предпоставка за успех.
Поздрави !
Активен

lin

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Суровоядство
« Отговор #9 -: 13-11-2018, 12:24:01 »

  Elia,
  Горещо ти благодаря за съветите!
 След кръвни тестове, които показаха известни отклонения, моят доктор ми каза, че ако на следващите тестове(средата на Декември) резултатите ми останат извън рамките ще ме сложи на лекарство, което трябва да приемам до края на живота си. Аз като върл противник на лекарствата започнах да дълбая и да  търся информация. Смених си изцало храненето със суровоядство.  Чувствам се страхотно, но съм решила да направя и гладуване. Искам да си изчистя тялото. Гладуване съм правила и преди, но не дълги само тридневни.  Сега си правя програма, чета дневниците от форума, за да имам представа, какво мога да очаквам. Някакъв съвет за гладуването да ми дадеш от къде да чета ? Имам една от книгите на Брег, но не е тази която дава обяснения и режим за захранване, които са изключително важни при гладуване.
Поздрави,


 
Активен

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167
Re:Суровоядство
« Отговор #10 -: 13-11-2018, 15:05:28 »

lin, а ти що не казваш какво точно ти има и за какво лекарство става дума да вземаш до края на живота си? Задаваш някакви си въпроси тук, а дори не казваш с какво се бориш там, това е малко странно :surpris_23:
Активен

lin

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Суровоядство
« Отговор #11 -: 14-11-2018, 02:56:24 »

Здравеѝ Огризко,

  Не искам да досаждам на форумците и да, това е причината да задавам само въпроси, както казваш. Но щом питаш ще ти кажа -  имам субклиничен хипотиреодизъм т.е. тялото ми не произвежда достатъчно таѝроиден хормон, които се отделя от хипофизата. Трябва да си възстановя тънките черва и  това би трябвало да ми реши проблема. Глутенът много ми пречи, затова правя всичко възможно да не ям нищо, което го съдържа. Винаги, когато ям глутен се чувствам зле, това е причината да избягвам кълновете. Трябва ми гладолечение и не мога да реша коя от формите (със сокове, само вода и т.н ) да приложа. Всяка идея или предложение приветствам. Поздрави,

Lin
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Суровоядство
« Отговор #12 -: 14-11-2018, 09:48:10 »

Лин, защо не пробваш първо по лесният начин ? :) Обикновено това е предпочитаният подход :) Възможно е просто  да не ти достига йод.  Приемай йод известно време ( ще ти кажем как )  и може хипофункцията ти  да отпадне.  :Content_22: Хипофизата я остави, тя е на втори план. Нейната работа е да натяга щитовидната, когато последната не успява да си върши работата. А не си я върши най-често заради недостига на йод , който или не постъпва с храната в достатъчна степен или пък  не се усвоява заради проблеми в тънките черва. ( Някак си си достигнала до тази истина и ти, не знам как :) )

 Почти всички проблеми със щитовидната са заради йода. Но това не значи  , че са лесно решими ,макар  и да изглежда така, защото неусвояването му е следствие от други, (понякога сложни) нарушения в други органи и системи.
Редно е да се обърне внимание и върху емоционалният фактор :) Жените имат проблеми с тази жлеза 10 пъти по-често от мъжете. А няма как да се твърди, че приемат по-малко йод,  след като се хранят по същият начин :) Но пък има как да се твърди , че се вълнуват доста по-често от необходимото   tooth


Нещо бъркаш около глутена обаче. Колко глутен има в кълнове от лимец, боб, слънчоглед, леща.. ? Ако не се чувстваш добре от тях, то не е заради глутена. Най-вероятно е заради някакви нарушения в храносмилането. А и в какви количества ги приемаш тези кълнове ? :)  Да не би да преяждаш с тях? :)
 
 
« Последна редакция: 14-11-2018, 10:00:04 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Суровоядство
« Отговор #13 -: 14-11-2018, 11:03:50 »

Здравей Лин,
хубаво е,че си разбрала как въздейства суровата храна.Обикновено има ли проблем с жлезите той е повсеместен т.е. по всички жлези.Но щитовидната е коша за боклук и нея най - напред трябва да чистим.Що се отнася до кълновете те променят състава си.Не е все един и същ глутена в сухо и в покълнало зърно.Има изменение и кълновете вече имат друг състав.Така,че пробвай кълнове, а в линка, който ти изпратих можеш да видиш и система на захранване, която правя аз.Това е захранване само със сурова храна.Според мен при щитовидната жлеза проблем не е само йода, има значение и емоционалният фактор , но и степента на пречистване на тази жлеза.А тя е свързана и с други жлези в цялото тяло т.е. всички органи са взаимосвързани.Добра е системата на гладуване със сокове, тя дава възможност за приложение и когато човек ходи на работа.Докато водният глад изисква по - активна почивка и се провежда малко по - трудно особено когато времето е студено.Така,че трябва да съобразиш твоите възможности и ангажименти както и здравословно състояние.От друга страна водният глад е най - бърз като ефект, но трябва да се внимава при проблеми и болести на стомаха - язви, гастрити и подобни.Чистото суровоядство се оказва най - добър режим при доста проблеми, човек сам го усеща, когато е на сурово се чувства прекрасно със здравето.Но самите кризи на очестване в началото понякога са доста тежки свързани със световъртеж, болки тук и там по тялото, промяна в температурния режим и други подобни.И без да гладуваш само смениш ли храната постепенно организма ще се самоочиства и захранва с необходимото.Но не изключвай кълновете в никакъв случай, те набавят това, което сме изключили и набавяме от по - тежката животинска храна.Без кълнове се чувства слабост, отпадналост, хемоглобина пада, белтъка пада.Разбира се ако без кълнове се храним по - продължително време / 3 месеца и повече /.
Поздрави !
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Суровоядство
« Отговор #14 -: 14-11-2018, 13:10:22 »

Лин,
правила съм гладувания до 14 дни на вода, 25 дни на сокове, на плодове също.Най - ефективен е водният глад, но най - безопасен според мен е глъдът със сокове.Той е лесно приложим и може за 10 -на дни да се приложи във всеки сезон.Правят се сокове със сокоизтисквачка от моркови, червено цвекло, целина, магданоз, домати, тиквички, краставици и др. според сезона.До 1 - 1.5 - 2 литра дневно.Пият се задължително със стайна температура.А захранването е лесно, направо след това се минава на зеленчукови и плодови салати.След това ядкови млека и млека от кълнове.Най - накрая се включват кълновете от бобови и целите ядки.Ако режимът е на вода първоначално се включва плодов сок, след това зеленчуков и редът понататък е млеката от кълнове и ядки.Задължително при всички гладувания правя клизми.За мен Лидия Ковачева прави грешка,че не препоръчва клизми при режим на плодове.Аз при всички гладувания без клизми не оставам.Даже понякога правя по 3 клизми на ден, по - леко и по - конфортно ми е.Пол Брег също не препоръчва клизмите, но за мен е грешка.Димитър Станев препоръчва задължителни клизми и е прав.Ходила съм при него и той ми е насочвал първоначално гладуванията на вода.Сега вече гладувания не правя, правя веднъж в седмицата 1 ден само на вода или сух глад / без вода и храна /.Така като се храня що годе добре се чувствам добре със здравето.Храната всекидневната е важна, тя дори и без глад чисти и захранва.Ако я смениш ще постигнеш макар и постепенно резултати.Прави периодично изследвания и ще видиш разликата.Но задължително ползвай кълнове или млека от тях.
Поздрави !
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Суровоядство
« Отговор #15 -: 14-11-2018, 15:29:17 »

Лин,
според мен не предприемай мерки за вземане на някакво лекарство до живот.И на мен така ми бяха казали навремето,че трябва постоянно да вземам обезболяващи заради постоянните болки.Но аз тогава като теб се поразтърсих и молих Бог да ми покаже някакъв път.Така стигнах до суровата храна.Слава на Бога отдавна не вземам лекарства.Пия понякога капсули с натурални масла за различни проблеми, даже сега за язвата вземам стопено краве масло с прополис.И това е всичко.Ако се налага вземам винаги нещо натурално - билки, капсули на билкова основа и т.н.Скоро паднах лошо и си ударих рамото, като отидох при ортопед той ми каза,че трябва да вземам обезболяващи.Искаше да ми изписва разни хапове.Казах му,че не вземам лекарства, а и тези, които той искаше да предпише вредят на стомаха.Като му казах каква ми е храната се шашна.Още повече днес не вземаш ли лекарства си голямо изключение от нормата.Хората, а и лекарите смятат за нормално в днешно време да се пият хапове.Но....о ..о всеки сам избира.Не го забравяй и върви напред !
Поздрави !
Активен

lin

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re:Суровоядство
« Отговор #16 -: 15-11-2018, 09:20:03 »

  Много мило от ваша страна Бате Бино и Elia,
 За усилието да ми давате идеи и насоки. Вече започвам да се ориентирам в ситуацията около мен. Сега чета " Как вернуться к жизни" на Столешников.
 Мисля да мина само на водно гладолечение, тук времето е сравнително топло (26 С) и е подходящо. Ще пиша в "дневниците" как ми минават дните и как се чувствам.  Просто усещам, че трябва да го направя.
Разбира се, че има много хора, които предпочитат да си пият хапчетата и да продължават да се тъпчат (извинявам се за думата) с боклучава храна, аз с изненада установих, че може би са по - голямата част от обществото. Аз мисля, че всеки прави своя избор като  избира това, което е наѝ -добро за него, според неговата култура, познания, възприятия, навици и т.н. Всеки гледа на света и живота от собствената си камбанария и го преценява, осмисля и опознава по своѝ си начин, затова хората сме толкова разнообразни.
Още веднъж благодаря ви за подкрепата.
Лин
 
Активен

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167
Re:Суровоядство
« Отговор #17 -: 15-11-2018, 13:05:16 »

Първо, според мен гладуването няма да ти помогне ако смяташ да ходиш на работа и да гладуваш. Дори може да ти навреди ..защото тялото ще черпи запаси да имаш сили за работата, а не за гладуване. Така че може би е по-добре на сокове ако ще гладуваш, или на плодове плодуване за известно време.

Второ, не се знае какъв ти е проблема ..дали си за чистене или с дефицити, в случая - йод, селен, вит. Д

Трето, лекуването е въпрос на начин на живот, така че трябва да намериш правилните за теб начини за почивка, физическа активност, редуциране на стрес и т.н.

Четвърто, щитовидната жлеза и хормоните се лекуват и балансират бавно и трябва много постоянство и търпение и така.

Пето, вместо глутен може да ядеш просо, киноа, елда!

Шесто, успех!
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Суровоядство
« Отговор #18 -: 15-11-2018, 14:28:45 »

Да,
прав си Огризко, гладуването на вода в студено време е риск.Тялото трябва да е свикнало все пак и трябва да има някакъв опит.Дори и само ако се правят на ден повечко сокове без типичният глад ще има резултат, но наистина става бавно.А и има Божия воля.Чела съм,че за някои болести не е Божия воля да бъдат излекувани.Те се дават тук на земята за изпитания за да търси човек Бога.Скоро четох пак за такива случаи.Нещо повече, Бог ги дава за да се осъзнаят и други хора и да имат милост и прошка.Така,че не на всяка цена каквото и да правим можем да се излекуваме.Но все пак трябва да правим нещо, не да стоим и да чакаме.Аз скоро само след едно причастие си оправих проблем.Така,че болестите ги лекува напълно само Бог.Ако някой си мисли,че само със свои сили ще постигне изцеление жестоко се лъже.
В това студено време навън е по - добре да не се гладува въобще, защото може да има обратен ефект - преохлаждане на тялото.Суровата храна през зимата има охлаждащ ефект затова трябва да се пие горещ чай.Така,че внимавайте и не предприемайте рискове.
Според мен е по - добре сега да се направи суров режим с повече сокове, плодове и кълнове и бавно нещата би трябвало да се променят.Има на пазара вече доста храни несъдържащи глутен, а кълновете са като зеленчуци когато ги ползваме във вид на поници - 10 - 15 см.
Поздрави и успех !
Активен

ogrizko

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 167
Re:Суровоядство
« Отговор #19 -: 15-11-2018, 21:17:33 »

Elia, на мен нещо ми се счу да се говори за някакви 26 градуса ...зимата толкова ли е? :bleh

Просто не схващам логиката какво толкова трябва да се чисти, за да работят хормоните? По-скоро трябва да се оптимизира начина на хранене и да се запълнят дефицитите, но това си е мое мнение. И също и да се работи с червата, нали има там разни пропускливи и всякакви черва, ако глутена е пречка, би трябвало да има подобен проблем.

Така или иначе тялото си работи докато човек спи и се лекува всяка вечер. Ако не се претоварва с тежки храни и не се яде късно вечер преди лягане, вероятно ще може да оправи тук там по нещо.

Но който иска разбира се може да гладува 30 дни и да каже във форума дали са се нагласили хормоните :surpris_23: Но ако смята да ходи на работа и да гладува ми е още по-съмнително... аз лично спрях да го правя това, защото обикновено съм супер стресиран после хем на работа хем гладуване ;)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.916 секунди с 23 запитвания.