Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС  (Прочетена 3926 пъти)

peachlifter

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

Здравейте!
Ние сме едно млаааадо семейство, с момченце на годинка и половина. И тримата сме вегани, когато можем сме суровоядци, а когато не можем ядем и млечни продукти, като малкия суче, но това си е зареждане с течна космическа енергия; непостоянни сме, понеже от около година, заедно с месото отказахме и живота в града, отказахме апартамента под наем, както и всякаква работа за пари с договор, шеф и пр. Цяла зима бяхме на канарските оснрови, с една китара. Сега живеем в една прелестна гора и си търсим тук, наоколо, земя, на която да си построим малка кирпичена къща :Confus_3: :Confus_3: :Confus_3: Днес минахме пеша 20км, за да гледаме едни прекрасни пирински махали. Цял денядем само огромни къпини  :bleh, като разнообразихме с няколко джанки, диви ябълки, лешници и орехи :peperudi:
А сега се чудя... Ако човек има градина, но иска да си набавя на организма всичко най-необходимо, без  да изразходва тонове енергия в отглеждане на 1000 неща, какви са десетината /според всеки от вас/ най-практични и полезни растения за тази цел? Тук зимата е много топла, така че на първо място ще е киноа :weight_lift:
Изпращам поздрави на всички! :love_028:
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #1 -: 02-09-2014, 23:45:52 »

Това, което е сравнително лесно е овощарството. Бих засадил по 2-3 сорта от всички плодове, растящи в България. Първите 2-3 години трябва наесен да се увиват стеблата - напр. с найлон, после само леко се коригират короните, да не растат нависоко...
Зеленчуци за 3-4 човека може да се отглеждат на доста малка площ, но за тях (ми) трябват повече знания, почти всекидневни грижи и пак няма гаранция да успех.
Изкуственото напояване може съществено да повиши вероятността за добри добиви...
Десетина-двадесет кв. м. лимец...
Също бих потърсил и изчел наличната информация кои растения, насекоми и пр. при съжителство си помагат взаимно против вредители...
Желая ви успех!
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

peachlifter

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #2 -: 03-09-2014, 00:16:35 »

Благодаря! :love_028:
Активен

Евгени

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 88
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #3 -: 03-09-2014, 12:38:43 »

Докато си намерите подходящо местенце за пребиваване се оглеждайте и набелязвайте източниците за оформянето на градината. С минимални усилия можете да отглеждате смокини, хинап, лешници, орехи, дюли, череши, вишни, круши, ябълки, кестени, кайсии, сливи, мушмули и някои други овошки. В зеленчуковия сектор също можете да минете с малко напъни, но ви е необходима подготовка за оформяне на постоянни лехи /за предпочитане повдигнати/. С мулчиране нуждата от поливки значително намалява и не се изисква обработка на почвата. За не пръскате с отрови подберете стари устойчиви сортове от същия регион. Някои възрастни хора все още ги поддържат. Също от близките местности можете да си намерите и лесно да засадите лози от стари издържливи видове. Успех!
Активен

Daniella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 164
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #4 -: 03-09-2014, 12:47:16 »

хехе.. много сте готини!!!!!
Аз нямам какво да ви посъветвам, само искам да изкажа адмирациите си.  :flowers2:
Дано си намерите хубаво местенце за дом и бъдещите ви посеви пожънат гомеми успехи!  :Content_22:
Активен
Stay Hungry Stay Foolish

diva menta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #5 -: 03-09-2014, 22:17:41 »

Здравейте, младо семейство! Кефите ме!  :Content_14: И дано ентусиазмът не ви напусне като дойде време за практическата част!
Аз тази година като на майтап насадих градинка на около 80кв.м. Градината ми е жива, не е отглеждано нищо в нея вече двайсетина години, та почвата е много богата. И при тези дъждове, почти не се наложи да се полива. Два-три пъти прекопаване - повърхностно, само за да се премахнат плевелите, които при тези дъждове растат с минути. Никакво пръскане с препарати, един път само с чеснова отвара (доматите, след като един дъжд ги повали с колците барабар в калта, малко се маньосват, но нагоре изкарват зелено и раждат) и още пролетта бостана със сапунена вода. Равносметката до тук е следната: имам магданоз за половината село, расте като луд; чери домати - колкото щеш, прекрасни моркови, червено цвекло и пащърнак, патладжан - много добра реколта, тиквички - добре, краставиците също дават, но те искат много вода и не знам, ако нямаше толкова дъжд дали щяха изобщо да връзват. Царевицата стна за чудо и приказ. Слънчогледа, който насадихме за привличане на птичките стана прекрасен с по 10-ина пити на стебло (една главна и останалите за красота:)). А тиквите - те като едни живи багери газят всичко по пътя си. Уф, за съжаление прегазиха и бостана. От него нищо не стана, просто се скапваха дините и пъпешите на място. А, и да не забравя босилека - той е като от френски журнал:)
Това се получи тази година, при положение, че живееме на 200км от там и си ходиме в събота и неделя. Ако трябва да се изхранваме 4ма големи от своята градина, ще ни трябват повече от 80кв.м. Но не е невъзможно, дори и от далече...
Активен
Когато вятърът огъваше бамбука, той се заливаше от смях...

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #6 -: 03-09-2014, 23:42:49 »

diva menta , тиквите трябва да се наглеждат редовно да не тръгнат в неправилна посока и да се местят преди да са пуснали лъжливи корени. И моите бяха тръгнали към бостана ми, но ги преместихме навреме и успях да опитам няколко динчета. Другия път ги насочи да се катерят по някое здраво дърво.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

peachlifter

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #7 -: 04-09-2014, 02:07:17 »

Еха! Благодаря за съветите!
Това с устойчивите сортове добре, че беше споменато!  :Content_14: Ашладисване на нови сортове с резници от местни, стари сортове? Някой въобще в България пробвал ли е да каже от семе за колко се развиват до плодородие? То аз ще пробвам и по този начин, пък дано стане добре, че всъщност всички болести идвали баш от голамото рязане, разсаждане и стресиране на дървото.
Иначе в Германия има някакви хипари, които правят революция, като гледат от семе и разпространяват стари сортове и диви сортове овошки! Добре, че ме подсетихте!
Ами дано стане хубава тема! Благодаря пак!  :heart_2:
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #8 -: 04-09-2014, 22:51:44 »


Десетина-двадесет кв. м. лимец...


това за какво ще е достатъчно?   :surpris_23:
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #9 -: 04-09-2014, 23:00:44 »

Здравейте, младо семейство! Кефите ме!  :Content_14: И дано ентусиазмът не ви напусне като дойде време за практическата част!
Аз тази година като на майтап насадих градинка на около 80кв.м. Градината ми е жива, не е отглеждано нищо в нея вече двайсетина години, та почвата е много богата. И при тези дъждове, почти не се наложи да се полива. Два-три пъти прекопаване - повърхностно, само за да се премахнат плевелите, които при тези дъждове растат с минути. Никакво пръскане с препарати, един път само с чеснова отвара (доматите, след като един дъжд ги повали с колците барабар в калта, малко се маньосват, но нагоре изкарват зелено и раждат) и още пролетта бостана със сапунена вода. Равносметката до тук е следната: имам магданоз за половината село, расте като луд; чери домати - колкото щеш, прекрасни моркови, червено цвекло и пащърнак, патладжан - много добра реколта, тиквички - добре, краставиците също дават, но те искат много вода и не знам, ако нямаше толкова дъжд дали щяха изобщо да връзват. Царевицата стна за чудо и приказ. Слънчогледа, който насадихме за привличане на птичките стана прекрасен с по 10-ина пити на стебло (една главна и останалите за красота:)). А тиквите - те като едни живи багери газят всичко по пътя си. Уф, за съжаление прегазиха и бостана. От него нищо не стана, просто се скапваха дините и пъпешите на място. А, и да не забравя босилека - той е като от френски журнал:)
Това се получи тази година, при положение, че живееме на 200км от там и си ходиме в събота и неделя. Ако трябва да се изхранваме 4ма големи от своята градина, ще ни трябват повече от 80кв.м. Но не е невъзможно, дори и от далече...

значи ли това, че с около декар, два човек може да изхрани семейството си с почти всичко, че и за кокошки?
при вас лошото е че много пари отиват за път и така става супер скъпо...
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #10 -: 06-09-2014, 22:03:31 »

Десетина-двадесет кв. м. лимец...


това за какво ще е достатъчно?   :surpris_23:
Хм, това е повече за пълнота на предложенията... понеже знам колко е трудно да "гледам" дори само една овощна градина на ...200 км от жилището ми, а и за начало, да няма големи разочарования... по-добре помалки(евтини) начинания..., после те сами ще разберат и решат. 10-20 кв.м при средна кълняемост ще са достатъчен добив за пролетно почистване и за добавка към други ядки. Дори не знам при такива малки количества - трябва да се жънат, вършеят и сушат на ръка...
Важно е ентусиазмът да не угасва, и да се почва с малки площи, малки количества... изпълними цели  :)
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #11 -: 06-09-2014, 22:08:36 »

да, съгласна съм.
а според теб, за едно семейство от пет, шест души и малко кокошки и няколко кози и евентуално пъдпъдъци, колко декара лимец ще трябват?
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #12 -: 08-09-2014, 11:28:45 »

Искре, Искре,
Вземаш ме за всезнайко. Не съм такъв.
Единият сорт лимец давал по 1 зърно, другия - по 2, третия - по 4 зърна... Разликата е огромна.
Независимо, че е лимец, добивите всяка година ще са различни.
Ще има грешки в целия производствен цикъл - подготовка на нивите, засяване, скриване на засятото от птици, засяване на подпомагащи борбата с вредители култури, жънене, вършеене, сушене, съхранение, мелене(покълване) и чаааак тогава идва изхранването на споменатите хора...
Аз бих започнал с най-малкото мислимо количество (площ) - напр. 5-600 м2... Така и влиянието на грешките ще е по-малко, докато хората се научат.
Никак не е срамно човек да се учи; и никога не е късно.

Прекрасното тук е, че изобщо водим обсъждане по такива въпроси, че имаме мечти, желание и (дано) достатъчна решимост и последователност да променим нашия и на близките ни живот! :angel: :)

Значи, бих искал да си купя 10, дори 15 дка обработваема земя. Да има място за къща със стопански двор и за по 2 дървета от всеки от прекрасните сортове и породи череши, кайсии, зарзали, ябълки, праскови, круши, сливи, афъзки, търносливки, дюли, мушмули, орехи, бадеми, дини, пъпеши, тикви... Защо по 2? Защото много е вероятно на едното дърво да се случи нещо и също - при пръскане само 2-3 пъти със "син камък" на сезон, ще има доста червиви, т.е. чисти, но нетрайни плодове. Като пораснат дърветата (5-8 години) ще има излишък от плодове, но той лесно ще се продава.
Лимецът може да се сади, надявам се, в овощната градина, но може и да съм в грешка.
Поради огромните му хранителни качества, потреблението на зрънца от хора, животни и птици ще е пъти по-малко...
Ех, че се размечтахххх... :Dormir_13 - emotloader: :)
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

diva menta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:ЕДНО "ЗДРАВЕЙТЕ" И ЕДИН РЕБУС
« Отговор #13 -: 09-09-2014, 22:46:30 »

Iskrena, ние така или иначе си ходиме всяка събота и неделя, та парите за път отдавна не ги пресмятаме, не че са без значение, де. Но удоволствието да се видиш с близките, да подишаш чист въздух, да се нагледаш на звездното небе...Та зеленчука ни е само бонус:)
А иначе декар-два са огромна градина и са много за четиричленно семейство, много труд е това. Ще трябва да се намери пазар за излишъците. Но това си е ангажимент, на моменти по-тежък от това да отгледаш продуктите. Аз това лято правех за една приятелка кашон със зеленчуци, така и тя беше много доволна, че детето хапва слънчеви плодове, а и аз не изхвърлях много от продукцията.

А всички плодове, които е изброил Vov, ги има в градината на татко ми и е прекрасно от пролетта до късна есен да има какво да си откъснеш от дървото и да отхапеш сладко, сладко.

Ех, че се размечтахххх... :Dormir_13 - emotloader: :)
За мечтаене си е  :Appetit_17:
Активен
Когато вятърът огъваше бамбука, той се заливаше от смях...
 

Страницата е създадена за 0.063 секунди с 22 запитвания.