Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Нужно количество храна на ден  (Прочетена 10549 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #20 -: 14-01-2015, 20:09:06 »

Който не е запознат с Аюрведа, ще има да пита и да се чуди..  ;)
Ако дамита са тип "кафа" , нормално е да пълнеят дори "от въздуха". Винаги ще са едри, каквото и да ядат. ( е , ако минат изцяло на сурово, може и да поотслабнат леко.. )
Ако са "вата" , дори по 15 баклави да изяждат на ден, пак ще са слаби и стройни  ( последното - ако е дал Бог , разбира се :)  ).  
« Последна редакция: 14-01-2015, 20:11:57 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #21 -: 15-01-2015, 09:28:02 »

бате Бино мен ми стана интересно за Аюрведа и си направих 2 различни теста снощи.
Единият ме изкара Питта-Кафа, а другият Вата-Питта. Двата бяха на различен принцип.

Попринцип аз имам навик за преяждане и си похапвам доста геройски (особено сладко и тестяно), но теглото ми не се влияе особено от това. Къде най-точно мога да проверя какъв тип съм?  :Content_22:
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #22 -: 15-01-2015, 12:26:03 »

Нужно количество храна на ден за кого и за какво обаче? Ако, човек е с ниско тегло и се излежава по цял ден и 800 г плодове може да са му много. Ако същият ще пътува с автомобил до офиса, работи зад бюро пак ми се струва нормален същият грамаж. Ако е с наднормено тегло и при същите обстоятелства, спокойно може да изяде и 2-3 кг храна! Ако е музикант, ако е щангист, теглото, колко силна е хранителната му зависимост, практикува ли сънгейзинг, стреса присъства ли в ежедневието....подробностите са от значение!
« Последна редакция: 15-01-2015, 12:33:19 от DeNiro »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #23 -: 15-01-2015, 14:07:52 »

Атлантис, и аз се чудя на тези раздути тестове с  десетки въпроси, които силно  затрудняват потребителя най-вече заради субективността на отговорите , които най-често се дават в степени от 1 - до 6.
За мен е излишно. Има  2 -3 белега ,които са почти достатъчни да се самоопределиш  - 1. усещането за студ/топлина. 2. Външени вид ( ръст , килограми ) 3. Как качваш на тегло ако се отпуснеш да хапваш  , както и  на маса ,ако вземеш да тренираш здраво  ( например фитнес)  . Останалите въпроси - най-много да ни объркат.
Ако не пълнееш от преяждане с тестяно и сладко - няма как да имаш от кафа.
  Разбира се , че е интересна Аюрведа :kisss: Ако любознателността не те напусне бързо - можеш да я задоволиш, пуснаха добра книжка -  "АЮРВЕДА"  от д-р Васант Лад.
« Последна редакция: 15-01-2015, 14:37:51 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #24 -: 15-01-2015, 15:14:55 »

Явно и тази книжка ще си добавя в колекцията. Самата Аюрведа ми прилича малко на така прочутите Вега-Тестове... където накрая ти казват какво е добре и какво не като храна за теб :)
Иначе относно трите основни въпроса: 1. много съм чувствителна към температурите. ако е малко по-студено или топло от нормалното, умирам или от студ или от жега :D; 2. Тежа 53кг на 165см ръст. ; 3. Ако почна да ям повече, качвам съвсем малко и много бързо го изгарям във фитнеса. Попринцип  имам атлетична структура с добре изразени мускули на краката и корема. :)
« Последна редакция: 15-01-2015, 15:18:44 от Atlantis »
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #25 -: 15-01-2015, 16:32:53 »

Който не е запознат с Аюрведа, ще има да пита и да се чуди..  ;)
Ако дамита са тип "кафа" , нормално е да пълнеят дори "от въздуха". Винаги ще са едри, каквото и да ядат. ( е , ако минат изцяло на сурово, може и да поотслабнат леко.. )
Ако са "вата" , дори по 15 баклави да изяждат на ден, пак ще са слаби и стройни  ( последното - ако е дал Бог , разбира се :)  ).  

Кафите нещо много се разпространиха в последните години(особено след 2000г.)...
Не е само въпрос каква доша си, но и на какъв режим на хранене и движение си(Може би това не важи за ватата, която е "право черво" с лошо храносмилане и усвояване на храната, и качването на тегло е трудна работа. Познавам няколко човека.).
Аз съм пита с малко кафа. Ако се отпусна с малко готвено и стрелката на картара потегля нагоре. На сурово и без сол и при по-големи количества храна, теглото не помръдва.
Бил съм и 94.5, бил съм и 69(след поредица от гладувания на вода). Като внимавам в чинията съм около 80кг.
В случая те(въпросните жени) са антиреклама на вегетарианството  tooth .
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #26 -: 15-01-2015, 19:13:38 »

Скоро бях в Южна Индия и посетих няколко аюрведични центрове. Общата представа за това древно знание у нас, се различава от дълбочината с която се гледа на него там. Васант Лад е много добър за да те въведе в това. Колкото до дошите, сега можеш да бъдеш определен криво ляво, но майсторлъка е да разбереш с каква доша си бил роден и се стремиш да се върнеш към това състояние.Така наречените викрути и пракрути.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #27 -: 15-01-2015, 22:29:36 »

Тихий, нали знаеш:  като няма риба - и ракът е риба  ;D   Аюрведа се учи цял живот!  Същото е с хомеопатията, с йога, с билките дори , а и с почти всяка друга наука. А ние искаме за кракто време да станем експерти по всичко  tooth Ясно е , че няма как. Остава ни единствено да се надяваме, че като клъвнем от тук от там, или от всичко по малко,  това ще ни спаси поне от груби грешки.. Колкото - толкова , все е нещо. ( някои и толкова не си правят труда )
А е въпрос и на индивидуалност. Аз например никога не бих могъл да седна да усвоявам само една материя цял живот, без да поглеждам поне към още 50  tooth Не знам дали е по-добре, но на мен лично ми пасва да съм добър по малко, но  в много области, отколкото да съм абсолютен експерт, но само в една. Макар че прогресът се движи от другият тип, от експертите , признавам.    
« Последна редакция: 15-01-2015, 22:31:49 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.094 секунди с 23 запитвания.