Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Риба  (Прочетена 12063 пъти)

Lisana

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Риба
« -: 27-05-2014, 16:32:28 »

Здравейте всички!

Напоследък изчетох много литература за здравословно хранене, разгледах и много сайтове, вкл. този (макар едва сега да се регистрирам), но забелязах, че много малко е застъпен въпросът да ядем ли риба или не, каква, как и т.н.
След като спрях млякото и производните му (изключително любими мои храни!) и в момента съм на режима на Лидия Ковачева, много ми се иска да знам дали ще ми се наложи и от риба да се откажа, колкото и да не ми е приятна тази мисъл.
Като цяло, идеята ми е да подобря здравето си, но макар да има много книжки и статии, и сайтове по въпроса, има и противоречия. :)

Ще съм благодарна да споделите мнения по въпроса! :)
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Риба
« Отговор #1 -: 27-05-2014, 16:40:24 »

Риба? Тук такива теми са нещо като табу! Много е вредна  ;) Щотоо.. щотуу е киселинна хахахахаххаа 
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Риба
« Отговор #2 -: 27-05-2014, 22:24:49 »

рибата е нещо супер полезно, стига да е сравнително незамърсена!
омега - три в нея е с различно качество и по - лесно усвояеми, отколкото в лененото семе и масло, просто са различни категории.

млечните по малко също са добре, стига да са от животни неваксинирани, хранени с неГМО фуражи и с тревица и т.н. и т.н.   :)
Активен

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274
Re:Риба
« Отговор #3 -: 28-05-2014, 07:02:55 »

След като спрях млякото и производните му (изключително любими мои храни!) и в момента съм на режима на Лидия Ковачева, много ми се иска да знам дали ще ми се наложи и от риба да се откажа, колкото и да не ми е приятна тази мисъл.
Като цяло, идеята ми е да подобря здравето си, но макар да има много книжки и статии, и сайтове по въпроса, има и противоречия. :)
А какви точно здравословни проблеми бориш?
За рибата - лично аз не консумирам риба и месни продукти. Нито пък млечни (с изключение на масло). Зърнените храни също образуват слуз в организма (може-елда,ръжен хляб,царевица,ечемик).
Иначе ето как АЗ виждам нещата, без да налагам мнение естествено:за тези които имат склонност към пълнеене,едри и пълни са,с бавен метаболизъм(капха по аюрведа) месото и млечните НЕ са за предпочитане. За тях са добри плодо- и гладолечението.След гладолечение организма се самоочиства и синтезира всичко необходимо от растителната храна без проблеми. :whistling2 - emotloader:
За слабите,с бърз метаболизъм и променлива енергия (вата)-имам такава приятелка-тя консумира млечни и рядко-месни и риба.Храни се и с готвени храни.Също гладува,на 50 години е и се чувства супер.
А иначе...гледам, че някои хора тук доста ги избива на агресия,недоволство и критикарско поведение,но всъщност форума застъпва принципите на вегетарианството и НЕубиването на животни от какъвто и да било вид. За зонови и други "диетки" си има съответните сайтове и форуми и коментарите им тук са малко нееетични... ;)
 
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Риба
« Отговор #4 -: 28-05-2014, 14:08:52 »

Дамм.. зърнените наистина дават слуз, но това важи главно за тестените и по-точно тестените глутенови изделия.

И сега сериозно за рибата. За мене рибата е добра храна. Дивата риба съдържа омега-3, пълноценни белтъчини с висока усвоимост. А морската риба съдържа и редки, но ценни микроелементи като цинк, естествен флуор, селен, йод.
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Риба
« Отговор #5 -: 28-05-2014, 14:52:00 »

Присъединявам се към Калиа,
Не ям месо и риба, защото това са живи същества. Нито добити от тях продукти, разбира се, не само защото вредят, но и за да не подпомагам тяхното производство. Това е морален избор, с който не задължавам никого.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Lisana

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Риба
« Отговор #6 -: 28-05-2014, 14:53:53 »

Kalia, опитвам се да се преборя с една много тежка мигрена и болки в ставите. Традиционното лечение не ми помага особено, затова реших да пробвам нещо различно. :) Нещата не опират до визия и килограми, друг е въпросът, че когато ме боли, не изглеждам особено свежа.  ;)
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Риба
« Отговор #7 -: 28-05-2014, 15:03:28 »

Всичките мляко и млечни продукти са в основата на мигрена - слузта, която дават запушва синосите.
Активен

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274
Re:Риба
« Отговор #8 -: 28-05-2014, 15:24:49 »

Kalia, опитвам се да се преборя с една много тежка мигрена и болки в ставите. Традиционното лечение не ми помага особено, затова реших да пробвам нещо различно. :) Нещата не опират до визия и килограми, друг е въпросът, че когато ме боли, не изглеждам особено свежа.  ;)
Не съм специалист,но според мен и мигрената и болките в ставите се получават най-вече от млечните продукти.Чела съм за жени, излекували мигрена с гладолечение.
Калций може да се набави и от черупки от яйца(извлича се с лимон) и да се избегнат млечните продукти.
Малахов пише, че хората,които са предразположение към образуването на слуз я натрупват в: червата(колит), околоосните кухини(синузит), в междумозъчните пространства(мигрена).
При гладуване тази слуз се изхвърля от организма.
« Последна редакция: 28-05-2014, 15:27:58 от Kalia »
Активен

Lisana

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Риба
« Отговор #9 -: 28-05-2014, 15:44:02 »

Четох и аз доста по въпроса. Факт е, че консумацията на мляко и млечни при мен поне винаги е била в огромни количества. Особено що се отнася до киселото мляко - обожавам го! Но след като се "поограмотих" малко  :Confus_3:, реших да опитам известно време поне без тях. Към месото никога не съм имала чак такива влечения, та не ми e кой знае колко тъжно. Но за рибата конкретно.. ще ми липсва.. :(

Искам да подчертая, че съм съвсем зелена в природосъобразния начин на живот, мнооого далеч от вегетарианството във всичките му форми, но ако неконсумацията на определена храна ще ме избави от шепите хапове, няма да се замисля изобщо дали да се "жертвам".  :D
Активен

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Риба
« Отговор #10 -: 28-05-2014, 16:51:10 »

Четох и аз доста по въпроса. Факт е, че консумацията на мляко и млечни при мен поне винаги е била в огромни количества. Особено що се отнася до киселото мляко - обожавам го! Но след като се "поограмотих" малко  :Confus_3:, реших да опитам известно време поне без тях. Към месото никога не съм имала чак такива влечения, та не ми e кой знае колко тъжно. Но за рибата конкретно.. ще ми липсва.. :(

Искам да подчертая, че съм съвсем зелена в природосъобразния начин на живот, мнооого далеч от вегетарианството във всичките му форми, но ако неконсумацията на определена храна ще ме избави от шепите хапове, няма да се замисля изобщо дали да се "жертвам".  :D
Вие в момента сте жертва.Ще го разберете само след 1-2 мес (зависи докъде сте стигнали в общия модел с помоща на "докторите") ако решите да се "жертвате".
Успех :)
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

Lisana

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Риба
« Отговор #11 -: 28-05-2014, 17:31:00 »

Аз не съм се чувствала жертва никога. Съзнателно или не, изборът си е бил мой. Отскоро не ям месо и мляко, споменах го в първия си пост, започнах програмата на Лидия Ковачева (и това споменах). Надявам се да има добър ефект.

Очаквах мнения на хора, минали по този път, най-вече по въпроса за консумацията на риба (както личи и от темата). :)

Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Риба
« Отговор #12 -: 28-05-2014, 18:17:25 »

Значи Лиске, няма защо да пресилваш. Свикни първо без млечни, за коите иде реч. Ще усетиш нови с нови сетива тялото си. Ще се поизчистиш. След като видиш от първо лице реалната полза, ще си готова за другите стъпки - риба, тестени, кафе...  На всеки етап ще се отварят нови прозорци към света. Хапчета и лекари няма да срещаш по пътя си. Ще съжаляваш за хората около себе си, които са заробени от системата. И така напред...
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Lisana

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Риба
« Отговор #13 -: 28-05-2014, 20:40:40 »

Със сигурност ще продължа и след тези 20 дни и да, вероятно ще е с малко информация за насока и най-вече по усет! ;) Благодаря! :)
« Последна редакция: 28-05-2014, 20:45:32 от Lisana »
Активен

sweetie

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re:Риба
« Отговор #14 -: 30-05-2014, 12:24:17 »

Аз също понякога имам доста тежко главоболие, наподобяващо мигрена, а и цялата съм задръстена със слуз, дори и в момента ми тече нос- това се дължи на упорита сенна хрема.
Явно наистина трябва да се откажем от млякото завинаги, ако искаме да сме здрави.
Въпросът е защо то е толкова пристрастяващо, аз съм доста нервна натура и винаги съм си мислела, че чаша топло мляко с какао ме успокоява и отпуска. С какво да го заместя, с ядки и сусамов тахан ли?
Същото важи и за рибата, миг след като хапна шаран или сьомга усещам как напрежението се изпарява от тялото, не вярвам да си въобразявам.
А и след парче сьомга концентрацията ми е на 100 %, не че този ефект не се постига и със други средста, но е по-бавно.
За млечните обаче се убедих, че ако не ги консумирам, по-рядко имам проблеми с кожата, стомаха и червата.
Активен
Господ чува молбите на хората, които искат да забравят омразата, но е глух за тези, които искат да избягат от любовта.

съншине :3

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re:Риба
« Отговор #15 -: 30-05-2014, 21:34:27 »

Въпросът е защо то е толкова пристрастяващо, аз съм доста нервна натура и винаги съм си мислела, че чаша топло мляко с какао ме успокоява и отпуска. С какво да го заместя, с ядки и сусамов тахан ли?
Същото важи и за рибата, миг след като хапна шаран или сьомга усещам как напрежението се изпарява от тялото, не вярвам да си въобразявам.
Чаша топла вода може да направи същото, а топла вода с лъжичка сусамов тахан ще ти даде и енергия и настроение.  :)  А иначе може от детството ти да е останал приятен спомен от млякото и какаото и да се нуждаеш от това подсъзнателно, помисли.
Храната действа успокояващо. Аз доста пъти бягам от неприятни емоции с храна. 2 банана например и съм забравила всичко лошо, което ми се е случило през деня. tooth :surpris_23:
Активен

sweetie

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re:Риба
« Отговор #16 -: 03-06-2014, 11:05:07 »

Съгласна съм, съншине, с твоите съвети. Бананите и авокадото наистина ми действат доста успокояващо, всеки ден ги хапвам. Някои видове храна наистина помагат срещу стрес и особено при ПМС, особено семките от тиква и слънчоглед, заради Вит. Е и магнезия, който съдържат.
За жалост, тази година не ни се родиха много вишни- любим плод, за които се твърди, че помага при нервност и безсъние заради мелатонина в него. Вишни ям с килограми, правя си сок без захар и ликьор от тях, наистина обожавам кисели плодове.
Активен
Господ чува молбите на хората, които искат да забравят омразата, но е глух за тези, които искат да избягат от любовта.

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Риба
« Отговор #17 -: 03-06-2014, 11:08:59 »

правя си ... ликьор от тях...
Как точно се приготвя ликьор от вишни?
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Риба
« Отговор #18 -: 04-06-2014, 22:35:30 »

Стига бе , риба, шегувате ли се ? Рибата е токсична храна. Само хора без самоконтрол си търсят оправдания , за да ядат риба и всякакви други боклуци  tooth. Ето вземете за пример Искрена, тя яде риба, пие мляко и вярва в Йешуа помазаника :)
Активен

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274
Re:Риба
« Отговор #19 -: 05-06-2014, 06:54:19 »

Ето вземете за пример Искрена, тя яде риба, пие мляко...
И свинско си хапва (и сланинка), но само от време на време... tooth tooth tooth
Активен
 

Страницата е създадена за 0.104 секунди с 23 запитвания.