Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Да си направим селце до/сред планината и да създадем пермакултура  (Прочетена 95570 пъти)

AdiSmile

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90

При девета степен и най новото строителство,конкретно в България би рухнало.....
Това не е вярно. Едни сгради ще се разрушат, а други-не. Освен това най-вероятно бъркаш скалите - ти пишеш за Рихтер /за който съобщават и по телевизията/, а аз питах за МСК.

В Египет керпичени къщи са остоили хиляди години..Тва е факт..В България също има керпичени къщи на повече от хиляда години...поинтересувай се..
Интересувам се много даже. Обаче аз говорех за ЗАКОННОСТА им, а не за здравината, тъй като днешните ни норми НЕ позволяват такова строителство, най-общо казано. Та затова питах Спанака как е преодолял тази спънка.
Айде, със здраве  :love_006 - emotloader:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Светльо, когато казваш, че "таванът падна" , вероятно имаш предвид, че МАЗИЛКАТА от тавана е паднала , предполагам  tooth ,  
ДА ти кажа ,  (така и така най-вече си чешем езиците в тая тема, защото на практика тази идея няма как да се реализира, колкото и да е образцова за всички нас.. ) , та исках да ти кажа , че безкрайните ядове по апартамента на майка ти всъщност са една добра база , нещо като "подарък свише" :)  
 Тъкмо  навреме е дошло, за да разбереш нещо, в което ние ( като мен, AdiSmile, Титан и др. съфорумци, с голям опит в строителните ремонти ) , сме се убедили отдавна :) И то е : Особено ако ще се захващаш с нещо нестандартно, което трябва да се мисли, моделира и прецизира "в движение" , те чакат КАТАКЛИЗМИЧНИ КАХЪРИ  ако нямаш ТИ САМИЯТ знанията и опита! Ако разчиташ някой друг да го свърши вместо теб, и то ДОБРЕ, по-добре зарязвай всичко преди да си го почнал :)  ПРепоръчвам ти точно тази книга ( може и да си я дръпнеш отнякъде ако я има) http://www.gotoviproekti.eu/bg/%D0%94%D0%B0-%D0%BD%D0%B5-%D0%BC%D0%B5-%D0%BE%D1%88%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B0%D1%82.html
преди да почнеш каквото и да е.. , а и ти гарантирам пълноценно забавление!

« Последна редакция: 16-12-2013, 10:35:00 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

svetlio17vt1

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56

Заемам се с четенето на книгата! :) Предполагам ще е ми е интересна.Не исках да бъда груб с горе написаното,нито да засегна някого.
За тавана..не само мазилката падна..част от плочата но много малка-т.е.един слой от около 2 сантиметра,което тогава очевидно се видя,че когато плочата е изливана,не е излята правилно,за което майка ми заведе дело.Но собственика нали е ''ГОЛЯМ ЧОВЕК'' се размина само с пълното плащане по ремонта..Нямахме шанс.Майка ми търси друго жилище изгодно,но това е друга тема.Просто жилището е на 6 години от  както се направи и Акт 16 а до момента всяка година следва ремонт по нещо.първо единият таван после другият,после на балкона външната стена,после канализацията ... Пишман ново да е та ново:)
Друго е тънкостното, полукерпичената ни къща на село  не е правена нито с архитект,нито със строителни майстори.Прадядо ми сам я е построил на 20 годишна възраст като се е оженил,а по думите на дядо ми баща му не можел една мотика да направи,но къща вековна е успял :) парадокс но факт.Две стаи и коридор.По-късно след над 20 години е узаконена..не знам как..документите съм ги гледал но нищо не се рабира..писали са с краката си на некви хвърчащи листи но важното е че е подпечатана и законна.
Дайте ми инфо как се узаконяват тези къщи.Не може да е невъзможно..И какви са вариантите да се узакони ако няма бетонна плоча за основа а нещо друго...споделяйте практика си.Какви са методите..от нулата..първо..второ..трето..
Активен
скайпа ми е :) svetlio17vt1
facebook:  https://www.facebook.com/svetlozar.petrov.165

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Няма проблем, Светльо , никого не си засегнал.  :whistling2 - emotloader:
По отношение  кахърният апартамент на майка ти - по-рано ако се познавахме  щяхме да ти нашепнем какво се прави в такива случаи -  договаряте и си плащате апартамента на фаза "плоча и голи стени" и всичко останало  си завършвате вие, след прецизен избор  на нужните специалисти. Което след прочитането на горната книга няма да е проблем, ще можеш да ги преценяваш за 10 мин. ( аз вече мога за 3 секунди  tooth )  А и каквото вие самите можете да свършите - напр. за лепене на тапети , боядисване , полагане на ламинат  "майстори " не са нужни при наличие на минимум умения и инструменти.)  

По "узаконяването" на подобен дом :
Мога да ти пошушна хитра маневра, а ти ще почерпиш един фреш от бреза ( като се научиш да го правиш естествено :) )  
Вместо да си скъсяваш живота  ( и бюджета  tooth )  и да узаконяваш невъзможното, най-добре прибарай за без пари из балкана някоя съборетина  като моята ( https://www.dropbox.com/s/9vj0wy7c5053v1n/IMG_2716.JPG ), която да е с изрядни документи. После я бутни и на нейно място си направи каквото си искаш! Да дойдат да доказват че си го правил ти , а не си го купил точно в същия вид .. tooth tooth  И тогава дюшеш - хем вълкът гладен, хем агнето изядено ..  tooth
Да не говорим, че на места като моето на снимката  чиновнически крак не е стъпвал сигурно от времето на съпротивата  tooth

Има обаче и друга работа , която е добре да вземеш под внимание..
Възможно е да дойдат , а и май се задават гладни години .. :Appetit_17: Ще се озлостят селските багабонти ( и особено тези  по-пигментните..  tooth )  и ще тръгнат по къщята..  И ако твоята е като моята - в радиус от 5 км да имаш само един комшия, защитата на такъв дом ще стане особено приоритетен фактор!  Иначе  да  не се изненадаш , ако когато се върнеш от бране на дренки да установиш , че някой е изцоцал със сламка зеленото ти смути , след като е проникнал през керпичената ти стена  с помощта на тесла, обикновена лъжица или друго подръчно средство.. tooth  
« Последна редакция: 16-12-2013, 23:22:10 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

 Иначе  да  не се изненадаш , ако когато се върнеш от бране на дренки да установиш , че някой е изцоцал със сламка зеленото ти смути , след като е проникнал през керпичената ти стена  с помощта на тесла, обикновена лъжица или друго подръчно средство.. tooth  

 tooth   tooth   tooth    :Content_4 - emotloader:    :Content_4 - emotloader:     :Content_4 - emotloader:
Активен

svetlio17vt1

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Активен
скайпа ми е :) svetlio17vt1
facebook:  https://www.facebook.com/svetlozar.petrov.165

AdiSmile

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90

По "узаконяването" на подобен дом :
Мога да ти пошушна хитра маневра, а ти ще почерпиш един фреш от бреза ( като се научиш да го правиш естествено :) )  
Вместо да си скъсяваш живота  ( и бюджета  tooth )  и да узаконяваш невъзможното, най-добре прибарай за без пари из балкана някоя съборетина  като моята ( https://www.dropbox.com/s/9vj0wy7c5053v1n/IMG_2716.JPG ), която да е с изрядни документи. После я бутни и на нейно място си направи каквото си искаш! Да дойдат да доказват че си го правил ти , а не си го купил точно в същия вид .. tooth tooth  И тогава дюшеш - хем вълкът гладен, хем агнето изядено ..  tooth
Да не говорим, че на места като моето на снимката  чиновнически крак не е стъпвал сигурно от времето на съпротивата  tooth
Зависи какво пише в Нотариалния ти акт! Например ако пише "каменна постройка", а ти създадеш стоманобетонова ......   :pensif_29:

Дайте ми инфо как се узаконяват тези къщи.Не може да е невъзможно..И какви са вариантите да се узакони ако няма бетонна плоча за основа а нещо друго...споделяйте практика си.Какви са методите..от нулата..първо..второ..трето..
Узаконяването на съществуващи е трудно/невъзможно. Ако ще се правиш нова, тогава има начини:
Първо парцела ти трябва да е УПИ, т.е. не можеш да строиш в гората или на полето. В полето може барака до 35м2.
Второ трябва ти проект от проектанти с пълна проектантска правоспособност. Тук обаче идва проблем за конструктура - за керепичени къщи не може да се докаже, че отговарят на съвременните не норми. Аз затова и питах Спанака каква хватка е измислил.
Трето одобряваш го в общината и ти издават Разрешение за строеж.
Четвърто трябва да сключиш договор за изграждане със строител. Тук може и ти сам да си го изградиш, а строителя само да подпише, че той го е направил.
Дано да съм била полезна!
« Последна редакция: 17-12-2013, 12:11:59 от AdiSmile »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

В моя Нотариален Акт пише: "жилищна сграда 45 кв.м. " и толкоз.. Дали е от тухла, камък или от шишарки - не се споменава  :surpris_23:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96

Svelio и аз от известно време съм се насочила към търсене на подходящ терен, но естествено се замислям да е в близост до повече хора с мото виждане, тоест екоселище. Естествено имам много питанки в детайлите все още. Попаднах и на този сайт http://ekoselishta.koren.bg/. Интересът ми е насочен към Троян, Елена, Новогорци.
Бате Бино наистина много хитро измъкване - явно ще имаш още един фреш от бреза и от мен, когато се науча да го правя.  ;D
Ще следя темата с внимание.
Активен

svetlio17vt1

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56

shine: Ако искаш повечко информация свържи се с мен на имеил или скайп:svetlio17vt1      svetlio17vt@abv.bg
Аз лично съм се насочил към северозападна България..На лято ще карам един курс за еко строене в Белоградчик и ще се възползвам тогава от малко разглеждане на околностите...Природата там е най непокътната,намират се ефтини земи..и въобще..харесва ми :) иначе има вече никак не малко хора в България които трудно,но успешно живеят в така наречени еко среди.Мен лично ме интересуват глинени къщи,устойчивост извън системата,самозахранваща общност,пермакултура.Не отшелнически живот.От старите хора по селата може да се трупа много опит..Ще ти пусна малко линкове на това с което разполагам:
https://www.facebook.com/groups/1419296608301503/
https://www.facebook.com/groups/221757471286540/
https://www.facebook.com/groups/376822292342415/
https://www.facebook.com/groups/252946844788459/
https://www.facebook.com/groups/187941634577967/
http://www.ekoselishta.koren.bg/node/12

Ако се интересуваш може да обсъдим всичко което ти е на душа и да споделим мнения и интереси,опит и информация.Ще се радвам.. ;)
Активен
скайпа ми е :) svetlio17vt1
facebook:  https://www.facebook.com/svetlozar.petrov.165

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Аз също имам интерес към еко селище със себеподобни .
Активен

pyrron

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
  • I was not. I am not. I care not
Активен
When   you   understand  why   you   dismiss   all   the   other   possible   gods,   you  will understand why I dismiss yours.

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96

Доказателство, че и на голяма надморска височина може да се изгради разнообразна градина от растителни видове е дейността на Зеп Холцер. "В най-студената част на Австрия Зеп обръща представите на конвенционалното земеделие с главата на горе, като буквално успява да създаде една райска градина, пълна с тропически плодове и простираща се по стръмните му алпийски пасища."
http://zelenazemia.com/%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D1%87%D1%83%D0%B4%D0%B5%D1%81%D0%B0-%D0%B2-%D0%B0%D0%B2%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5/
Активен

peachlifter

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

Хей, хора! Помощ малко! Много спешно трябва съвет! Трябват ми бали за строене - някой има ли опит или да знае някакво предприятие, където да има добре пресовани бали сено? Казаха ми, че пшеница и ръж, нили най-добри, а компресията трябва да е около 90кг на кубик. Някакви идеи?
(Извинявам се, че спамя, без дори да прочета всички мнения, но съм в клуб и имам една шепа жълти стотинки. Ако някои има конкретна идея може и на лично, за да не пълним темата)
Б
Л
А
Г
О
Д
А
Р
Я
!!!
 :heart_2:
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649

Хей, хора! Помощ малко! Много спешно трябва съвет! Трябват ми бали за строене - някой има ли опит или да знае някакво предприятие, където да има добре пресовани бали сено? Казаха ми, че пшеница и ръж, нили най-добри, а компресията трябва да е около 90кг на кубик. Някакви идеи?
(Извинявам се, че спамя, без дори да прочета всички мнения, но съм в клуб и имам една шепа жълти стотинки. Ако някои има конкретна идея може и на лично, за да не пълним темата)
Б
Л
А
Г
О
Д
А
Р
Я
!!!
 :heart_2:
Здравейте и от мен. Изпитвам силно любопитство свързано с идеите ви. Може ли повече да споделите за плановете си, като например: 1. Тази къща от бали върху УПИ ли ще я строите или директно на някоя китна полянка или може би в гората направо? Изобщо ще използвате ли архитектурни планове и чертежи за строежа? Електричество и вода, ще има ли и ако да, откъде и как точно? Как стои въпроса с отоплението през зимните месеци? 2. Как стои въпроса с препитанието ви? Споделяте, че сте приключили с работата с шеф и договор, но как възнамерявате да се прехранвате? Ок, ще си засеете храни от първа необходимост, но какво се случва, ако дойде градушка, порои, суша и реколтата се съсипе? Освен това, как ще плащате сметките си за отопление през зимата? 3. Във връзка с възпитанието и отглеждането на детето ви, имате ли достъп до подходяща за целта инфраструктура, като обрзователна система и здравеопазване?
« Последна редакция: 06-09-2014, 10:49:27 от DeNiro »
Активен

Daniella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 164

+1 ДеНиро  .. и на мен подобен тип идеи много ми допадат.  :Content_22:
Активен
Stay Hungry Stay Foolish

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

Здравейте и от мен. Изпитвам силно любопитство свързано с идеите ви. Може ли повече да споделите за плановете си, като например: 1. Тази къща от бали върху УПИ ли ще я строите или директно на някоя китна полянка или може би в гората направо? Изобщо ще използвате ли архитектурни планове и чертежи за строежа? Електричество и вода, ще има ли и ако да, откъде и как точно? Как стои въпроса с отоплението през зимните месеци? 2. Как стои въпроса с препитанието ви? Споделяте, че сте приключили с работата с шеф и договор, но как възнамерявате да се прехранвате? Ок, ще си засеете храни от първа необходимост, но какво се случва, ако дойде градушка, порои, суша и реколтата се съсипе? Освен това, как ще плащате сметките си за отопление през зимата? 3. Във връзка с възпитанието и отглеждането на детето ви, имате ли достъп до подходяща за целта инфраструктура, като обрзователна система и здравеопазване?

хахаха, Роби, какви са тия въпроси, ве човек?
отопление през зимата, ми хората ти казват къде са, няма страшни зими там.
а образованието и здравеопазването са си направо за зарязване, така че изобщо никаква инфраструктура не им трябва на хората.
за  другите проблеми също си има решение.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

+1 ДеНиро  .. и на мен подобен тип идеи много ми допадат.  :Content_22:

аз не останах с убеждението, че на него му допадат   tooth
Активен

Daniella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 164

+1 ДеНиро  .. и на мен подобен тип идеи много ми допадат.  :Content_22:

аз не останах с убеждението, че на него му допадат   tooth

Искрена, ама че си и тииииии!!!!!
+1 към въпросите на ДеНиро, така като АЗ ЛИЧНО се интересувам от подобен тип идеи и тяхната реализация .. ахахах  :Content_4 - emotloader:
Активен
Stay Hungry Stay Foolish
 

Страницата е създадена за 0.319 секунди с 22 запитвания.