Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Аюрведа май греши за млякото .Така поне твърди науката..  (Прочетена 62823 пъти)

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

ако аюрведа греши даже само за едно, единствено нещице, аз не виждам резон да й се вярва за каквото и да било...
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Искрена, ако има годишна класация за форумни изцепки,
горното изказване директно се класира в Топ 10 за 2014 година.
:Content_14:

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Роми , хем си прав , хем има и още нещо ( пак :) )
 (В случая си чешем езиците, признавам, но така и така форумът е толкова замрял в последно време, та мисля , че можем да си позволим :))
Виж какво имам предвид: ТЕОРЕТИЧНО  не е добре наистина от една пукнатина в някоя доктрина  да правим извод и за останалата мъдрост и опит в нея. ( Аз съм се убеждавал хилядократно в правилността на Аюрведа по отношение на типовете хора - вата пита кафа..)  
ПРАКТИЧНО обаче : Предстои ни  отговорен изпит. Например дипломиране или кандидатстудентски.  Въпросник със 60 въпроса, от които ще ни се падне един!  Подготвили сме се брилянтно по 59 от тях, но 60-ия не сме го учили. Пада ни се обаче точно той  tooth
Питам: има ли комисия по света , която да ни оцени на база 59те иначе брилянтно научени въпроса.. ?  :surpris_23:
« Последна редакция: 12-03-2014, 12:10:34 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Леле човече, това е направо брилянтна спекулация. Извадена сякаш от политически учебник.
:Content_14: :Content_14: :Content_14:

Сякаш самият майстор на спекулативното говорене - Лютви Местан - проговори от твоята аргументация. tooth
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Нищо нередно , приятелю  :whistling2 - emotloader: Знаем, веригата се къса на най-слабото си място. :)
Същото е и когато между спорещи някой излага гениална теза, която реши да подкрепи с пример. Примерът му обаче е слаб, опонентът го осъзнава и точно там атакува -  в примера , а не  самата теза! :) А разгроми ли примера, тезата отива по дяволите , колкото и да е гениална  tooth   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

еххх, Боби, ти си... айде, няма да почваме пак с четките, да не ти дойде множко!   tooth
но, много добре казано...  как вникваш така в нещата!    :surpris_23:   
радвам се като чета такива дълбоко обмислени неща :)

Активен

Dess

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90

Ей, голями сладури и сладурки сте. Така се развеселих .. :heart_2:
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.

Всяка доктрина е прекрасна за вярващие в нея. За останалите - няма значение.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Има ново по темата  :peperudi:
Днес точно прослушвах една лекцийка на натуропата д-р Борис Увайдов. (Много знае този човек , а и безрезервно го споделя, смъкнал съм си всичките му 130 клипа от ютуб и във всеки един от тях има по няколко много ценни находки )
Та по темата за кисело-млечните продукти той обърна внимание на два момента, които биха обяснили симпатията на Аюрведа към млякото: (признавам,  не бях се сетил за тях )

1. Възможно е преди хилядолетия индийците да са можели да правят кисело мляко без да пастьоризирват млякото! А това е вече много много по-различен продукт от обичайното кисело мляко, което няма как да стане без да се свари млякото. А голямата част от проблема при млечните , е точно това, че се употребяват сварени. Като така са много по-трудно смилаеми, слузообразуващи , и т.н. А стават и киселинни.. Увайдов разказва , че  когато бил малък , в Узбекистан можело да се намери точно такова кисело мляко.

2. Възможно е също индийците да са имали предвид едно по-специално краве мляко.. Това е млякото , прясно издоено от кравата ( и до няколко дни  след раждането на телето ) Това е вече съвсем различен продукт!..- свръх питателен и силнолечебен , суров, алкален натурален продукт , богат на  коластра! ( за коластрата може да се прочете тук: http://pomaga.com/zdrave-za-vseki/kakvo-e-kolastra-izvora-na-mladostta  )
ЗА това мляко вече смело може да се каже ,че ползите от него са по-големи от вредите. (Точно обратното , което важи за индустриалното) Един -два месеца и аз бих попил  такова мляко, дори ако трябва да съм на клекалото половината от деня  tooth
Затова освен да помолим Аюрведа да е така любезна да уточнява кое точно мляко има предвид   tooth
 А още по-добре да уточнява всичко.. А най-добре е всеки да уточнява всичко  tooth Колко по-малко нерви ще имаме тогава  :angel:
 
« Последна редакция: 12-03-2014, 23:58:21 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303

Напълно съм съгласен с двете точки!  ;D

Имам голямо уважение, към древното знание (не само аюрведа), но съм дълбоко скептичен, че това което разбира съвремения човек от него е това което неговите автори са искали да кажат...даже и да го четяхме в оригинал, а превода съвсем омазва нещата...
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Инка

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
  • All we need is LOVE between each other!

Много хубава тема. Браво за труда.
Активен

katia

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16

Много интересно и полезно, Дакота.
Като добро момче обаче, мисля да ти нашепна един друг метод,  с който да си следиш и бучките и всичко друго в организма, без да абсорбираш допълнителни токсични въздействия от разните диагностики, които до една са доста вредни, вкл. и "безобидният" ехограф.. ( Първенци по токсичност са мамографията, като даже самата тя провокира озлокачествяване! , томографа, 3D скенера, рентгена е ясен..)

Абсолютно безвредна, бърза ,точна и евтина диагностика,  която даже може да установява и онкология. Това е термовизуалната диагностика. Ще пускам тема за нея някога ама кога ли ..  :Confus_3: Неудобството й е , че я има само в 2 -3 града - София , Варна , Пловдив . Във Варна титуляр е Д-р Корбакова, извънредно сърдечна и приятна женица.  Аз лично, когато ме заболи нещо , веднага тичам при нея ( какво да се прави , такъв съм си  :-[ )  , сравнявам естествено и с това, което излиза и при диагностиката , която аз правя ( пълното й наименование е eлeктроакопунктурна диагностика  биогалваничен метод на точковите отсечки по Жуков , която в известен смисъл е доста по-чувствителна и от термовизуалната даже  :-[ )
 Та д-р Корбакова ходи и насам-натам из градовете, така че може да се направи уговорка за прием на място.

Наскоро си мислех ей така като съм седнал, че докторите са наистина карикатурни понякога ..
Когато имаш някои симтоми  и тръгнеш да се изследваш по няколко пъти и не ти открият нищо съществено, те изкарват хипохондрик и се гъбаркат с теб  най-безцеремонно.
Обаче ако се открие нещо наистина сериозно (да не дава Господ)  - тогава те гълчат защо не си отишъл по-рано,   ( и не си обърнал внимание на "някоите" симптоми )когато са имали повече шансове да те излекуват..   tooth tooth




Бате Бино от тук да разбираме че можем да имаме доверие на д-р Корбакова .Предполагам е доста важно при тази диагностика да се разчете правилно резултата от опитен лекар Да не те засилят нанякъде и да се чудиш какво се случва без основание.Тя е в София до 31,03,и мисля да се възползвам та затова питам поздрави
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Може , Кате, да й се има доверие , но до какъв процент - не мога да кажа точно :) Тя си ги разчита сама снимките, опит има достатъчно. Но пак да кажа - няма такава диагностика , която да замени всички други видове диагностики.   :-\  Такава някой ден ще бъде "компютърната" , но сега още е далеч от това си ниво. Затова колкото повече методики се изполват , толкова по-лесно се нарежда пъзела, това се разбира от само себе си.
Има хора , които залагат на съвсем друг метод - никога не ходят на лекар и не се изследват. Това си има своята мъдрост определено -  по този начин  те "не викат дявола"  tooth  Но от определена възраст това може да бъде и рисковано. Сред пациентите на болниците има и такива, които никога не са мислили за болести..,  оптимистично , ведро и волно са живели ( напр. мургавите ни приятели) но пак ги лепва все по нещо .. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Яничка

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

https://www.youtube.com/watch?v=gJMhLsNm1cc
много добър и подробен филм за млякото  :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Е нали именно въз основа на него сформирах темата  (целият втори  пост) :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Яничка

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Тук филма е с Бг превод,може някой да има желание да го изгледа целия  :)
Активен

klav

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 35

 :love_028: :love_028: :love_028: :love_028: :love_028: """"Възможно е преди хилядолетия индийците да са можели да правят кисело мляко без да пастьоризирват млякото! """" :love_028: :love_028: :love_028: :love_028: :love_028:

КИСЕЛОТО МЛЯКО МОЖЕ ДА СЕ ПРАВИ САМО И ЕДИНСТВЕНО В БЪЛГАРИЯ.МЛЕЧНАТА БАКТЕРИЯ ВИРЕЕ САМО И ЕДИНСТВЕНО В ТОЗИ РАЙОН
Активен
"Да познаваш другите е мъдрост.
Да познаваш себе си е просветление.
Да управляваш другите изисква сила.
Да управляваш себе си – нужна е мощ."

Дао Дъ Дзин

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

 :flowers2: Абсолютно си прав, klav , че на етикетите  на кисело-млечните продукти , които се произвеждат в други страни , не пише "КИСЕЛО МЛЯКО"  :pensif_29:.
Там си имат други наименования - кефир, кепы, капу, kewra, talai, mudu kekiya, milkkefir .. и др.
  Възможно е някой недобросъвестен човек да те е избудалкал, че ферментационни процеси в млякото са възможни само с помощта на "млечна българска бактерия"(бацилус булгарикус) 8)  Когато си по-свободен, го намери  и му разясни , че това може да стане и по друг начин - например с кефирни зърна - комбинация от (други) бактерии, дрожди ,липиди , захари.. По този начин се правят КИСЕЛО-МЛЕЧНИТЕ напитки в Централна Азия ( Киргистан, Узбекистан, Таджикистан, Туркменистан), Монголия и разбира се - Русия.  

Бацилус булгарикус е открита през 1905г. Тогава как си обясняваш, че кисело-млечни напитки е имало в Кавказ още през 13 век?  Значи излиза , че кавказците са я открили още 12 века назад?  :o И са дохождали тук тайно да я вземат и  отнасят при тях?  :surpris_23: ( щом казваш, че я има само тук)

Чингиз Хан също е употребявал кисело-млечна напитка, с която е  "подхранвал" войската си. Там пък са я  правили по доста по-различен ( и интересен начин) : Наливали прясно мляко в овчи стомаси и чакали да ферментира под въздействие на наличната в тях флора. После вадят готовото "кисело" ( ферментирало) мляко. Хитреци , нали?  

Ако имаш нови забележки - моля , сподели ги :Content_22:
« Последна редакция: 17-04-2014, 20:39:16 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

klav

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 35

Съществуват множество млечни бактерии но конкретната  Lacto bacterium Bulgaricum
вирее единствено на територията на България.Както Кефирът (аз също ползвам Кефир) си има своите качества така и  Lacto bacterium Bulgaricum си има нейните.Не бива да се отричат способностите на българската бактерия.
Също така,Учителя Петър Дънов препоръчва в свой рецепти киселото мляко като храна за физическо и духовното тяло.Аз лично съм се лекувала с домашно кисело мляко със домашна закваска в моменти с тежко здравословно състояние и съм способна да оспоря всекиго!
Активен
"Да познаваш другите е мъдрост.
Да познаваш себе си е просветление.
Да управляваш другите изисква сила.
Да управляваш себе си – нужна е мощ."

Дао Дъ Дзин

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист


Да, знаем къде живее бактерията. Но ти каза, че кисело мляко можело да се прави само в БГ.., а сега вече знаеш ,че може и извън БГ :)
Възможно е учителят П.Дънов да е по-запознат от официалната и алтернативната медицина , взети заедно. ( Не съм се задълбочавал достатъчно в книгите му)
 А ти прочете ли изобщо темата ? :)
Вредата от млякото не е заради  бактерията :) Проблемът са казеинът , лактозата и хормонът на растежа.    
« Последна редакция: 17-04-2014, 22:24:31 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.094 секунди с 23 запитвания.