Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Аюрведа май греши за млякото .Така поне твърди науката..  (Прочетена 62821 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Казоморфините и пристрастяването
« Отговор #40 -: 09-12-2013, 18:44:11 »

Днес в reddit ми попадна информация за казоморфините: морфиноподобни съединения с упойващ ефект, които се образуват при храносмилането на казеина. Излиза, че наистина може да има пристрастяване към млечните продукти.

Статия за казоморфините (англ.): http://www.chemeurope.com/en/encyclopedia/Casomorphin.html
И в уикипедия (отстрани има и руски превод): https://en.wikipedia.org/wiki/Casomorphin
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121

За зрял човек е пълен абсурд да пие прясно мляко, било то домашно, био, от най-хубавата козичка и т.н. Млечните във вид на кисело мляко, заквасена сметана, УЗРЯЛО сирене и по малко... щото дават доста слуз !
Млечното масло е супер !  ;)
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215

А аз искам да питам, от какво се приготвя сухото мляко за бебетата и то не съдържа ли животински продукти ?
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121

А аз искам да питам, от какво се приготвя сухото мляко за бебетата и то не съдържа ли животински продукти ?


Сухото мляко за бебета само по себе си е животински продукт. Адаптирано е на базата на краве мляко.

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Сериозна химия, достатъчно е да погледнем етикета :)  Изброени са десетки химически вещества, останалите са премълчани както обикновено  tooth
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215

Сериозна химия, достатъчно е да погледнем етикета :)  Изброени са десетки химически вещества, останалите са премълчани както обикновено  tooth

 :) Да, но се питам, тези майки които нямат кърма, с какво да хранят бебетата си ?
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215

А аз искам да питам, от какво се приготвя сухото мляко за бебетата и то не съдържа ли животински продукти ?


Сухото мляко за бебета само по себе си е животински продукт. Адаптирано е на базата на краве мляко.


Да, явно няма от какво друго да се направи.  :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Ами има варианти:
- козе мляко през съответния сезон
- кърма от жени, които имат в повече.
- домашно краве мляко също е по-добре от адаптираното..
Е да, по-неудобни са  като варианти , но всичко , както знаем, е въпрос на приоритети :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188

Майки, които нямат кьрма почти не сьщестуват (3% от населението). За сьжаление, жените не могат да кьрмят по други причини: не са добре информирани, не са добре подготвени, нямат нужната подкрепа и по всякакьв начин им се вменява да хранят с биберон.

Дори тригодишното ми дете, което доскоро беше кьрмено и никога не е имало шише, казва че бебетата пият от биберон. Така ни влияе обществото, в което живеем.  >:(
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148

С оризово мляко и сокове замених кърмата аз. Странно (за мен), но се прие с охота. (Аз самата не харесвам оризово мляко). 3 дни много "страшни" за мен, но много радостни за бебетата бяха. Ние също не ползваме биберони, детски колички и пр.
Иначе отказах да кърмя, защото стана така, че се натрових се с живачни пари на 20-ти. Във физически план имах проблеми с координацията, равновесието, походката, костния апарат (доколкова, че се случи нещо в колената ми и на 2 пъти се строполясах на земята), ужасно главоболие, кожата ми придоби шоколадов загар, който след 1-я "сух" ден, изчезна.  Имах доста високи нива на живак (над 6,9 мг) в кърмата. Затова и отказах интуитивно да кърмя още преди да излезнат резултатите. Съответно не бях поощрена за това си решение. Напротив. Бях обявена за НЕМОРАЛНА майка.   Бях уверена, че живака е необходим за организма.. за храносмилателната система и правилното функциониране на нервната система...  ;D
май направих грешка, че не ги ваксинирах. А? Откъде така необходимия тимерозал сега  tooth
« Последна редакция: 29-12-2013, 00:30:19 от Л.M. »
Активен

mak

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29

Л.М. това от самото раждане на бебетата ли е захранването с оризово мляко? Има ли някаква по-специална технология за приготвянето му?
Много се радвам на смелостта ти. А какви сокчета са подходящи в тази крехка възраст? Всичко ли им даваш? Благодаря ти за отговора, въпреки заетостта с децата, възхищавам се на майки като теб  :fluretaa:
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215

Майки, които нямат кьрма почти не сьщестуват (3% от населението). За сьжаление, жените не могат да кьрмят по други причини: не са добре информирани, не са добре подготвени, нямат нужната подкрепа и по всякакьв начин им се вменява да хранят с биберон.

Дори тригодишното ми дете, което доскоро беше кьрмено и никога не е имало шише, казва че бебетата пият от биберон. Така ни влияе обществото, в което живеем.  >:(
Аз лично, нямах кърма след 30-ия ден. И двете си деца не съм ги кърмила по повече от 2 месеца. Но това беше доста отдавна и нямах никаква информация тогава как да продължа кърменето.
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215

http://eva.bg/article/14414-V-nomadskite-plemena-karmyat-momchetata-do-tri-godini
Тъкмо си мислех да пусна тема за д-р Гайдурков.
 :Content_14:
Не видях някъде да има такава... :)
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309

Сериозна химия, достатъчно е да погледнем етикета :)  Изброени са десетки химически вещества, останалите са премълчани както обикновено  tooth

 :) Да, но се питам, тези майки които нямат кърма, с какво да хранят бебетата си ?

аз съм захранена от 18ия ден с домашно кисело. Майка ми не е имала кърма, а аз разреденото кравешко не съм го поемала, стояла съм и гладна и не съм го пила, пробвали с кисело и така са ме хранили до годинка. Майка ми казва че като ми дали първото шише за пръв път съм спряла да рева, и съм спала рекордните 7 часа без прекъсване   :D и от там нататък не са ми чували гласа докато не съм проговирила
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215

Сериозна химия, достатъчно е да погледнем етикета :)  Изброени са десетки химически вещества, останалите са премълчани както обикновено  tooth

 :) Да, но се питам, тези майки които нямат кърма, с какво да хранят бебетата си ?

аз съм захранена от 18ия ден с домашно кисело. Майка ми не е имала кърма, а аз разреденото кравешко не съм го поемала, стояла съм и гладна и не съм го пила, пробвали с кисело и така са ме хранили до годинка. Майка ми казва че като ми дали първото шише за пръв път съм спряла да рева, и съм спала рекордните 7 часа без прекъсване   :D и от там нататък не са ми чували гласа докато не съм проговирила


В миналото не бяха толкова нашумели адаптираните млека, а и хората като че ли нямаха толкова средства да си купуват такива и повечето деца са израснали с българското кисело мляко, което беше истинско кисело мляко.
Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96

И двете си деца съм ги кърмила приблизително до три годинки. Кърма имах още, но неодобрението на околните беше основна причина за това да ги откажа. А и успоредно с това, фактът че работата ми е свързана с дълги командировки, си оказа влияние. Кърменето беше като приказка за мен, усещане за неимоверна близост и връзка с малкото човече!
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Благословени деца, Shine :)  Възхищавам ти се!

Би било похвално, ако някой ден науката напредне дотам, за да открие, че чрез майчиното мляко дребосъците поемат "нещо" неизмеримо по-ценно от простия сбор на неговите химически съставки.
Активен

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188

Аз мисля, че вече го е открила. Така поне твьрдят многоброните сайтове про-кьрмене и дори СЗО препорьчва 6 месеца само на кьрма и след това кьрмене поне до две години и по желание и повече.

Нашето кьрмене свьрши постепенно и от само себе си. Но моето тяло беше много изтощено кьм края. Навьрзвах болести една след друга. Сега сьм стабилизирана.

Иначе няма друга такава радост и друга такава любов, както и подобно блаженство в очите на детето и отпуснатото му тяло, когато заспива на гьрдата. Имам и доста приятелки, които нямаха намерение да кьрмят. Казвах си го директно, че не им изглежда "гламур" да вадят цицата навскякьде, а сега не могат да се откажат  :)

Моята цица е позната по всички европейски летища. Даже ведньж в самолета и двете бяхме заспали, на нея й се отпуснала главата назад и сьм си пьтувала така с гьрда свободно висяща навьн. После разправям на мьжа ми, а той вика: "Много важно, нали детето не е ревало"  ;D
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...
 

Страницата е създадена за 0.118 секунди с 23 запитвания.