Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Смятате ли яденето за зависимост?  (Прочетена 7411 пъти)

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649

Здравейте скъпи съфорумци. Днес завърших 7 дни на сокове. Решението за това "гладуване"(в кавички, защото глад не усетих) беше провокирано от здравословен проблем. Факт е че проблема изчезна! Другото нещо което ме озадачи бе това, че се чувствах отлично през тази една седмица. Казвам го защото работата ми е много напрегната по принцип. В началото се чудех откъде ще имам енергия при все че когато се хранех такава не ми достигаше, а то се оказа точно обратното, през цялото време кипях от енергия, а работата вървеше като песен. Това, което забелязах беше че слънцето ме зареждаше в пъти повече от самите сокове. Спрях този експеримент основно заради предразсъдъци и защото нямам възможност да се любувам на слънцето всеки ден(работя от тъмно до тъмно). Ако имах тази възможност с удоволствие бих живял така. Смятате ли и вие  яденето(употребата на твърда храна) за зависимост?
« Последна редакция: 18-09-2013, 23:40:26 от DeNiro »
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #1 -: 19-09-2013, 09:07:45 »

По-скоро за хоби :)
Според мен човек има възможност да си набавя енергия по много различни начини, но храненето е един от най-достъпните. За разлика от животните, човекът го е превърнал и в удоволствие, от което му е трудно да се откаже, а и защо ли да го прави?
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #2 -: 19-09-2013, 18:13:04 »

Соковете са концентрирана храна :)
Активен

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #3 -: 20-09-2013, 21:15:52 »

he he  :Content_14:
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #4 -: 21-09-2013, 09:23:03 »

По-скоро за хоби :)
Според мен човек има възможност да си набавя енергия по много различни начини, но храненето е един от най-достъпните. За разлика от животните, човекът го е превърнал и в удоволствие, от което му е трудно да се откаже, а и защо ли да го прави?
Изключително интересно сравнение. Не ти ли се струва странно, че всички обитатели на Земята практикуват едно и също хоби?! Определено хобитата си ги избираме сами, докато това ни е насадено от родотелите ни. "а и защо ли да го прави?". Ще ти обясня защо според моите скромни разбирания. Представи си че автомобилите работещи на биодизел не разполагаха с течно гориво, а само с първоначалната суровина(рапица, слънчоглед). Всеки един подобен автомобил трябва да притежава на борда си собствена рафинерия за преработка на твърдата суровина. Такъв автомобил едва ли би могъл да развива скорост по-висока от 10-на км/ч поради това, че почти цялата му енергия ще бъде изразходвана от системата за рафиниране. Отпадъчните консистенции и отделянето на вредни емисии в атмосферата дори нямат нужда от коментар. На магистралата този автомобил щеше да бъде прекалено шумен и тромав да прекъсва да пуши и като цяло щеше да изглежда глуповато в сравнение с изпреварващият го със 110 км в час автомобил задвижван от слънчева енергия.
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #5 -: 23-09-2013, 08:23:41 »

Под хоби имам предвид дейност, която се извършва по-скоро за удоволствие, отколкото от необходимост. Та в този смисъл - не, не ми се струва странно. Бих окачествила и секса като хоби, когато не е със строго репродуктивна цел.

Да се влюбиш би ти дало в пъти повече енергия, но много по-лесно е да се наядеш :)

Иначе говорех за средностатистическия човек. Той няма причини да търси други методи за набавяне на енергия - храненето е лесно, бързо и приятно и му върши достатъчно добра работа. Не му е проблем да се явява трабант на магистралата на живота, защото хал-хабер си няма за по-изискани технологии.



Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #6 -: 23-09-2013, 09:08:01 »

Цитат
Това, което забелязах беше че слънцето ме зареждаше в пъти повече от самите сокове

Ентусиазмът и решимостта зареждат дори повече от слънцето. ;)
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #7 -: 12-10-2013, 11:24:51 »





Под хоби имам предвид дейност, която се извършва по-скоро за удоволствие, отколкото от необходимост. Та в този смисъл - не, не ми се струва странно. Бих окачествила и секса като хоби, когато не е със строго репродуктивна цел.

Да се влюбиш би ти дало в пъти повече енергия, но много по-лесно е да се наядеш :)

Иначе говорех за средностатистическия човек. Той няма причини да търси други методи за набавяне на енергия - храненето е лесно, бързо и приятно и му върши достатъчно добра работа. Не му е проблем да се явява трабант на магистралата на живота, защото хал-хабер си няма за по-изискани технологии.






Много добре казано!!!! Напълно споделям...според мен храненето е само удоволствие, но индустриите са го превърнали в необходимост и зависимост. Храната е наркотик като всички други субстанции...само дето има по-добра и по-лоша такава. Напълно вярвам, че не е ни е нужна храната, но разбира се нивото на съзнание трябва да е на ниво, за да не сме зависими от храната. Слънцето е достатъчно! Ама като сме примитивни, ще папкаме;))
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #8 -: 12-10-2013, 12:37:13 »

Много интересна тема. Поздравления. Дори само задаването на този въпрос говори за извървяния път. Според мен тук думите не помагат за достигане до същността. Така погледнато и дишането е зависимост, само там нямаме много време за да се отдалечим от процеса и се погледнем отстрани. Аз смятам, че яденето е отменима потребност. За да достигнем обаче до този бряг, трябва да настроим потребителя, /нашето физическо тяло/, на необходимата вибрация.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #9 -: 12-10-2013, 15:22:19 »

Ето как изглежда човешко същество, което живее за да яде http://vbox7.com/play:e5d62a1365
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #10 -: 12-10-2013, 17:43:50 »

да интересно е
но защо все пак? никак да не ям...звучи ми екстремно колкото преяждането и робуването на храната
аз лично мога 23 часа на 24 да не се и сетя за ядене, но като си приготвя една богата и сочна салата се наслаждавам още като я правя, да не говоря как е докато я хапвам, изобилие от аромат, цветове, вкус. За какво са ако не за мен ;D
освен това да приготвяш за другите и за себе си е ритуал, вид обич, а живеем с ритуали и с обич. Нека не е зависимост, но все пак какво сбъркано намирате в хапването, дишането? ако не дишам и не опитвам с всичкити си сетива и клетки света... за какво са ми?
да, май скоро няма да се кача на това по високо ниво
Активен

polka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #11 -: 12-10-2013, 20:15:11 »

Здравейте! Храненето не е изолирано от цялостното ни поведение. Пристрастяваме се към какво ли не! Препоръчвам да видите този филм, ако не сте го гледали, разбира се  :)
http://www.dokumentalni.com/?p=2177 /Глад за промяна/
Активен

Nature_Boy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 44
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #12 -: 10-12-2013, 12:59:45 »

Да и то за голяма зависимост, въпреки че никога не съм си падал по храната. Вътрешно от малък съм знаел че не трябва да се храня. Незнам защо, ама затова и скоро не съм ял. На вода и на слънце съм и се чувствам много добре. Кофти само че не всеки ден има слънце. Единствено ей тва че незнам ако си направя изследвания колко недостика ще имам...за тва може би ще спра гладуването след 1-2 седмици. Дано успея постепенно да мина на слънце. Сега съм на 2 минути дневно. И също и водата незнаех че има такова действие на стомаха. Наистина доста го успокоява и по-сит ставаш. Не усещам глад. И странното е че имам дори повече енергия отколкото като ям плодове и зеленчуци  :Content_22:
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #13 -: 12-07-2014, 21:35:25 »

Здравейте,
Позабравихме темата, а ми се струва, че заслужава много по-голямо внимание. Ако изпишите в google фразата "вкусната храна действа като наркотик", ще ви излезнат десетки резултати водещи към съответните публикации. В тези публикации се цитира с точност механизма на действие на вкусната храна върху мозъка, както и са опоменати конкретни научни изследвания и техните автори. Не ви ли се струва странно, че всичките тези научни изследвания и доказателства не успяват да привлекат върху себе си нужното внимание от страна на обществеността? На мен подобно безразличие към подобни факти ми се струва странно и нелогично. Та нали точно вкусната храна е тази, която води до системно неконтролируемо преяждане. Защо ли тогава като цяло никой не говори за този проблем? Възможно ли е обществото ни дотолкова да е зависимо към вкусната храна, че да не може да осъзнае проблема? Възможно ли е зависимите да отказват на подсъзнателно ниво да акцентират вниманието си върху проблема? Знам, че звучи страшно, но дали не е истина въпреки това?
« Последна редакция: 12-07-2014, 22:24:52 от DeNiro »
Активен

Dafni

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #14 -: 13-07-2014, 18:30:47 »

Активен
Музиката, любовта и смеха са единствените стимуланти които употребявам!

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #15 -: 13-07-2014, 21:06:19 »

Разбрахте ли сега, че всички сме луди tooth

http://agronet.bg/agro-news/interesni-novini/6823-priznaha-vegetarianstvoto-za-psihichno-zabolyavane.html
То и според д-р Бартман вманиачаването по здравословното хранене е проблем, който той определя като орторексия. Въпросът е дали орторексията е заболяване или е нормален начин на живот? А новината за СЗО ми се струва просто клюка, ето го и опровержението:
http://bulgarian.ruvr.ru/2012_03_30/70143317/
« Последна редакция: 13-07-2014, 21:20:14 от DeNiro »
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Смятате ли яденето за зависимост?
« Отговор #16 -: 22-08-2014, 22:15:33 »

Да, смятам, че в голяма част от годината съм зависим от представите, процеса, усещанията, мириса, вида, поглъщането, усещанията в стомаха и пр. и пр. на твърдата и течна храна.

Наблюдавал съм многократно и смятам, че имам представа за механизма: какво точно се случва на хората, които не сме приемали храна по 15 - 20 и повече дни, след това сме пили вода и сокове, после - сокове и т.н, усещали сме огромния прираст на жизнени сили и радостни вълнения.... и пак се връщаме към твърда храна.
Дори имам намерения да опитам да променя тази зависимост.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.
 

Страницата е създадена за 0.103 секунди с 24 запитвания.