Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Двама експерти за тънкостите при суровоядството.(д-р Фред Биши и Кейт Меджик)  (Прочетена 13625 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Тук е мястото и поводът да споделя едно мое наблюдение. (И изводите за мен лично)
Хората се различават и по това: кой КАК взема своето решение.
Оформят се две "течения":

1. Една част от хората  проучва, изследва, анализира..  едва ли не всичката налична информация и гледни точки по даден проблем. Чак тогава избира своя вариант! Който най-често представлява  есенция от гледни точки, безпристрастно и  индивидуално напасната  стратегия.  
Ако искаш да си полезен на този тип хора , насочи ги към източниците на информация. На тях повече не им трябва , останалото те ще свършат сами и ще бъдат щастливи от това! Ще си изковат методика, в която ще вярват , защото си е като тяхна рожба -  вложили са от себе си и затова са емоционално свързани с нея.

2. При другата група от хора обаче е точно обратното: те изпитват ужас да се задълбочават, да ровичкат и да преценяват.  За тях това е загуба на време, а и не им е интересно..
Решенията те  вземат бързо, първосигнално, (уж "интуитивно") като най-често копират на 100%  становището на даден авторитет, когото припознават като такъв на база на абстрактни признаци: известност, висок пост  и т.н. Ако нещо не са доволни после, без много мислене зарязват конкретния авторитет и "пристават" веднага на следващия ( "Преди бях на диетата на д-р Аткинс, но сега съм на диетата на акад. Байкова" )      
Ако искаш да си полезен на такива хора, тук първият подход е неприложим! Те даже няма и да погледнат  материалите , които си им препоръчал, ако са повече от няколко изречения , и ако няма конкретни (и къси ) заповеди : " Сутрин половин лъжичка на гладно, вечер цяла лъжичка след десерта"
Тези хора имат нужда да вярват на някого! Затова не ги мъчи да мислят, и да вземат решения. "Сдъвчи " им го  и им го дай да го глътнат. Ще са ти благодарни.

Погледнато безпристрастно, не бива да се отсъжда кой от двата подхода е "висшият" и кой" низшият". Всеки от двата се явява оптимален  за съответната група хора. Но би било от голяма полза  да  използваш правилният подход  в конкретната ситуация, ако не искаш да стане  "хем вълкът гладен, хем агнето изядено" :)    
 
« Последна редакция: 27-02-2013, 13:25:57 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

analizator

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 94

Много добър анализ браво поздравления. :) Аз вярвам че втората група може да се подобри ако приложат медитация :peperudi: :peperudi: :Content_22:
Активен
Първият признак на състаряването е да мислиш повече за миналото отколкото за бъдещето! Децата мислят за бъдещето!
"Анализатор"

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Много вярно бате Бино...За съжаление, на мен комуникацията с втората група ми е доста трудна   :-\
Активен
Psychonaut

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303

Всъщност какво може да се направи с втората група, ако не си техния авторитет? Сигурно единствения начин да им спечелиш доверието е като започнеш да им хвалиш авторитета и колко са прави да му следват съветите, но нищо повече.  tooth

Сещам се за трета, малка, но интересна група (можеби под-група на първата): подозрителни са към всичко настойчиво препоръвано от голям брой "авторитети". Аз май имам някакво влечение към тая група.  :Content_4 - emotloader:
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.

Теодора употреби един прекрасен израз - " емоционално хранене". Вярвам в него и се стремя да го практикувам. Убеден съм, че той очаква своя следващ нобелов лауреат.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Мисля, че не си схванал смисъла в който го употребих. Това е когато си паднал емоционално и се мъчиш да притъпиш болката с приятния ефект на храненето. Със сигуност не е нещо към което трябва да се стремиш :surpris_22:
Активен
Psychonaut

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.

Имах друго предвид. Явно се разбрахме.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.
 

Страницата е създадена за 0.088 секунди с 23 запитвания.