Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Малко помощ :)  (Прочетена 10244 пъти)

radost98

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
Малко помощ :)
« -: 05-07-2013, 11:01:08 »

 Здравейте, съжалявам ако на темата ми не й е мястото тук или ако вече има подобна тема  :)
Аз съм вегетарианка от близо 3 години, през това време представата ми за добра храна се промени драстично и няколко пъти пробвах да премина на веганство, но предполагам, че не съм била подготвена защото издържах около 1-2 седмици, чувствах се много добре, но след това не знам какво ставаше и спирах  (много хора ми казват че на тази възраст-15г, веганството и суровоядството не са препоръчителни, на което аз не вярвам)  :(
Аз знам че заслужавам нещо по-добро и наистина не искам да продължавам да се тъпча с боклуци и за това се обръщам към вас. Моля ви да ми дадете съвети как да премина към веганство или суровоядство (кое е по-доброто за мен). Дали през зимата ще ми е по-трудно, защото плодовете са по-малко и всякакви други съвети, които ще ми бъдат полезни  :)
Предварително благодаря  :flower:
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Малко помощ :)
« Отговор #1 -: 05-07-2013, 19:25:34 »

Радост, ще споделя личното си мнение, вероятно другите съфорумци друго ще ти кажат.

Ти си само на 15 години, още си дете, независимо колко голяма се чувстваш. От 3 години казваш, че не ядеш месо (вегетарианка си). Имаш ли някакъв конкретен проблем, който искаш да решиш с веганство или суровоядство или по други причини мислиш да се насочиш към това? След като и месото си спряла, би трябвало да си ограничила и безбройните боклуци, наречени храни (чипсове, снаксове, пици, хот дог и т.н.), които много естествено и непринудено са почти основно меню за много твои връстници. Предполагам ти не си им почитател (дори и понякога да се случва да сложиш такова нещо в устата си). Ако действително се стремиш да се предпазиш от масовата интоксикация и разрушаване на здравето, с твоя начин на хранене имаш сериозен шанс да го направиш предвид крехката ти възраст. Ако беше на 40 и досега си се тъпкала с най-различни боклуци, считани за нормални, щеше да е друга ситуацията. Би следвало да се очаква, че при теб положението не е страшно (освен ако вече нямаш някакъв конкретен проблем, с който искаш да се пребориш). По-скоро би ти било от полза да правиш периодични разтоварващи режими - веганство или суровоядсто. (Защото все пак при съвременния живот всеки от нас има нужда от това). Но мисля, че при теб това би било достатъчно без нещо по-драстично.

Има ли нещо, което специално изисква да ограничиш храненето си, каква е твоята мотивация?
Активен

radost98

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
Re:Малко помощ :)
« Отговор #2 -: 05-07-2013, 20:12:51 »

shofilev, благодаря за отговора.  :) Не, нямам конкретен проблем, просто се замислям с какво храня тялото си, вярно е че съм ограничила до голяма степен боклуците, но от друга страна за съжаление нямам и от къде да си набавям пресни, органични плодове и зеленчуци, което според мен е много важно за суровоядците (био продуктите са ми малко съмнителни) за сега правя разтоварващи режими, сигурна съм че с времето ще разбера кой е точния хранителен режим за мен
Благодаря за съвета  :)
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Малко помощ :)
« Отговор #3 -: 05-07-2013, 21:03:55 »

Радост, ще споделя личното си мнение, вероятно другите съфорумци друго ще ти кажат.

Ти си само на 15 години, още си дете, независимо колко голяма се чувстваш. От 3 години казваш, че не ядеш месо (вегетарианка си). Имаш ли някакъв конкретен проблем, който искаш да решиш с веганство или суровоядство или по други причини мислиш да се насочиш към това? След като и месото си спряла, би трябвало да си ограничила и безбройните боклуци, наречени храни (чипсове, снаксове, пици, хот дог и т.н.), които много естествено и непринудено са почти основно меню за много твои връстници. Предполагам ти не си им почитател (дори и понякога да се случва да сложиш такова нещо в устата си). Ако действително се стремиш да се предпазиш от масовата интоксикация и разрушаване на здравето, с твоя начин на хранене имаш сериозен шанс да го направиш предвид крехката ти възраст. Ако беше на 40 и досега си се тъпкала с най-различни боклуци, считани за нормални, щеше да е друга ситуацията. Би следвало да се очаква, че при теб положението не е страшно (освен ако вече нямаш някакъв конкретен проблем, с който искаш да се пребориш). По-скоро би ти било от полза да правиш периодични разтоварващи режими - веганство или суровоядсто. (Защото все пак при съвременния живот всеки от нас има нужда от това). Но мисля, че при теб това би било достатъчно без нещо по-драстично.

Има ли нещо, което специално изисква да ограничиш храненето си, каква е твоята мотивация?

напълно подкрепям това, аз също мислех да й напиша нещо в тази връзка.
освен това, ако човек има възможност за консумация на месо от животни, гледани с добра храна, без ГМО, хормони и антибиотици, то няма проблем да се яде понякога и по малко месо!
риба - също!
Активен

analizator

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 94
Re:Малко помощ :)
« Отговор #4 -: 06-07-2013, 02:25:59 »

Подложено на анализ твоите мисли и чуства показват несигурност и обърканост. Моята препоръка е активен непрофесионален спорт. Когато си изморена след тренировка твоят организъм сам ще ти подскаже от какво имаш нужда. Така най правилно ще си създадеш собствена диета от това реално от което имаш нужда.
Активен
Първият признак на състаряването е да мислиш повече за миналото отколкото за бъдещето! Децата мислят за бъдещето!
"Анализатор"

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Малко помощ :)
« Отговор #5 -: 06-07-2013, 11:30:30 »

Не, нямам конкретен проблем, просто се замислям с какво храня тялото си, вярно е че съм ограничила до голяма степен боклуците, но от друга страна за съжаление нямам и от къде да си набавям пресни, органични плодове и зеленчуци, което според мен е много важно за суровоядците (био продуктите са ми малко съмнителни)

Това са две крайности, който се опитвам да балансирам някак си.  ;D Едната е че ако плодовете и зеленчуците не са пресни и органични, то те са боклуци и няма смисал от суровоядството така че мога да си ям обичайните пържени, печени, варени боклуци...нали все е боклук, що да се ограничавам... :Content_4 - emotloader:

Другата крайност е да се стремя да ям толкова здравословно, че в крайна сметка да заживея в гората и да ям само горски плодове и зеленолистни, веднага след скъсването им разбира се.  ;D

Решението което ми върши работа за сега е да наблягам на плодове и зеленчуци без да се вманиачавам дали е био или не. И да се радвам, както не съм мислил че мога, от вкуса и аромата на летните плодове.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Малко помощ :)
« Отговор #6 -: 06-07-2013, 12:16:17 »

Крайностите, независимо в каква посока са, винаги са вредни за човека. Никога не е добре човек да предприема стъпки, от които практически няма необходимост. Рано или късно, ще го осъзнае. Аз съм залитал в една или друга посока и опитно съм установил, че когато нещата са балансирани, ми е най-добре, макар и да не е идеално. Имах период когато търсех начин да се храня единствено с био храни (при цялата условност колко реално са био), после да се храня разделно и т.н. Установих, че губя невероятно много време да мисля кога и какво да ям, да си го набавя, приготвя и т.н. И какво, започнах да живея, за да се храня правилно. Отделен въпрос е как ми се отразяваше финансово. Животът в големия град не предполага да е много лесно да си намериш качествени плодове и зеленчуци, при това на нормална цена. А когато си е претоварен с куп други ангажименти, несвързани с храненето, и нямаш време за нищо допълнително, нещата стават драматични. Осъзнах, че всичко това ме напряга и изнервя ненужно, което никак не е добре, и постепенно балансирах нещата. Ако някога неизбежно ми се наложи да променя храненето си, тогава ще мисля как точно да го направя, но засега приключих с експериментите.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Малко помощ :)
« Отговор #7 -: 06-07-2013, 12:21:18 »

Подложено на анализ твоите мисли и чуства показват несигурност и обърканост. Моята препоръка е активен непрофесионален спорт. Когато си изморена след тренировка твоят организъм сам ще ти подскаже от какво имаш нужда. Така най правилно ще си създадеш собствена диета от това реално от което имаш нужда.

подложено на анализ, твоето анализиране прави най - добър анализ на теб, самия, драги анализаторе!
несигурен и объркан е човек, който се занимава с това безплодно нещо непрекъснато да анализира хората, при все че всеки човек е бездна и един анализ е винаги обречен на провал!

освен това, на анализ подлежат  евентуално поведението, думите, емоциите, жестовете на човека, но всичко това е в сферата на душата, а духът му не може да се анализира, така че всичките тия глупости на психиатри и психолози са просто върла отврат!
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Малко помощ :)
« Отговор #8 -: 06-07-2013, 12:31:38 »

освен това, ако човек има възможност за консумация на месо от животни, гледани с добра храна, без ГМО, хормони и антибиотици, то няма проблем да се яде понякога и по малко месо!
риба - също!

За месото без химия и ГМО съм ОК - това е постижимо, може да се намери. Но за рибата не ми идва наум откъде. Рибата, която се продава в България, е само два вида. По-масовия: отглеждана в развъдници и тъпкана с химия и хранена с фураж на основата на ГМО царевица. Другият вид е хваната от морето или океана и пълна с живак, олово и други тежки метали. Има внос от Гърция, която е наистина дива риба (морски улов), но е безумно скъпа (пример: лаврак нечистен - 80 лв./кг, като го изчистиш, цената скача двойно). Истинска дива риба, уловена в чисти северни води, у нас не се продава по разбираеми причини - няма кой да плати цената й.
Общото схващане, че рибата е богата на омега-3  и др. мастни киселини важи само и единствено за дивата риба, тази от развъдниците няма откъде да ги има, защото рибата не може сама да ги синтезира - те се натрупват в хранителната верига до рибата (тя трябва да ги поеме с храната си).
Като пиша горните редове, не означава, че от време на време не ям риба, но не живея с илюзията, че е много полезна.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Малко помощ :)
« Отговор #9 -: 06-07-2013, 12:44:23 »

Животът в големия град не предполага да е много лесно да си намериш качествени плодове и зеленчуци, при това на нормална цена. А когато си е претоварен с куп други ангажименти, несвързани с храненето, и нямаш време за нищо допълнително, нещата стават драматични.

ми, то затова не се и предполага човек да живее в голям град...
трябва си живот на независимост от тъпата система, където човек сам си произвежда храната, поне повечето неща и не губи времето си в работа, при която в повечето случаи е роб в някоя корпорация, а после си купува с мизерните парици някаква още по - мизерна храна, пардон - антихрана!
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Малко помощ :)
« Отговор #10 -: 06-07-2013, 12:50:27 »

освен това, ако човек има възможност за консумация на месо от животни, гледани с добра храна, без ГМО, хормони и антибиотици, то няма проблем да се яде понякога и по малко месо!
риба - също!

За месото без химия и ГМО съм ОК - това е постижимо, може да се намери. Но за рибата не ми идва наум откъде. Рибата, която се продава в България, е само два вида. По-масовия: отглеждана в развъдници и тъпкана с химия и хранена с фураж на основата на ГМО царевица. Другият вид е хваната от морето или океана и пълна с живак, олово и други тежки метали. Има внос от Гърция, която е наистина дива риба (морски улов), но е безумно скъпа (пример: лаврак нечистен - 80 лв./кг, като го изчистиш, цената скача двойно). Истинска дива риба, уловена в чисти северни води, у нас не се продава по разбираеми причини - няма кой да плати цената й.
Общото схващане, че рибата е богата на омега-3  и др. мастни киселини важи само и единствено за дивата риба, тази от развъдниците няма откъде да ги има, защото рибата не може сама да ги синтезира - те се натрупват в хранителната верига до рибата (тя трябва да ги поеме с храната си).
Като пиша горните редове, не означава, че от време на време не ям риба, но не живея с илюзията, че е много полезна.

благодаря ти за инфото, някои неща не ги знаех!
а каква риба препоръчваш, не говоря за баш най - скъпите?

хубаво нещо си е рибата!
Активен

radost98

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
Re:Малко помощ :)
« Отговор #11 -: 06-07-2013, 13:21:45 »

Благодаря на всички за отговорите  :)
Сигурна съм че ще намеря златната среда, това, което  е най-добро за мен.
Относно месото, със сигурност има и чисто , но аз съм вегетарианка по съвсем друга причина. За мен е нехуманно и наистина жестоко животните да бъдат отглеждани, само за да бъдат убити (малко ми напомня на приказката Хензел и Гретел)  ;D  Същото се отнася и за рибата.
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Малко помощ :)
« Отговор #12 -: 06-07-2013, 14:43:16 »

Да препоръчам риба е трудно. Предвид гореказаното по въпроса мога да препоръчам само уловената от планинска река, за която се знае, че не е замърсена. Всичко друго е сериозен компромис. По принцип препоръчват се мазните морски/океански риби (те имат високо съдържание на омега-киселини), но металите в тях са наистина много. Така че какво да препоръчам? Ако се яде по-малко и рядко, това е някакъв компромисен вариант. Би било най-добре, ако познаваш някой, който има развъдник за риба, да се уговориш да ти отглежда някоя рибка без фуражи. Ама и това е труден момент - къде да го намериш такъв човек. Общо взето това са решенията, за други не се сещам.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Малко помощ :)
« Отговор #13 -: 06-07-2013, 14:55:13 »

Да препоръчам риба е трудно. Предвид гореказаното по въпроса мога да препоръчам само уловената от планинска река, за която се знае, че не е замърсена. Всичко друго е сериозен компромис. По принцип препоръчват се мазните морски/океански риби (те имат високо съдържание на омега-киселини), но металите в тях са наистина много. Така че какво да препоръчам? Ако се яде по-малко и рядко, това е някакъв компромисен вариант. Би било най-добре, ако познаваш някой, който има развъдник за риба, да се уговориш да ти отглежда някоя рибка без фуражи. Ама и това е труден момент - къде да го намериш такъв човек. Общо взето това са решенията, за други не се сещам.

да, така е!
хрумна  ми вариант човек сам да си отглежда във ваната, ако има такава или в голям леген, рибки от малки!   tooth

п.с.  но пак, за да имат омегите, то трябва да се хранят с такава храна, така че не знам...
« Последна редакция: 06-07-2013, 15:04:37 от iskrena »
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Малко помощ :)
« Отговор #14 -: 07-07-2013, 10:19:04 »

Радост, аз бих ти препоръчал да опиташ още няколко пъти, като експериментираш с различни хранителни режими. Има хора, които са залагали на много млечни и мазни продукти и понякога им е по-лесно да ги заместят с ядки. Има други, на които им пасват 80/10/10 схемите (виж дневника на Теодора), има и трети, които изпадат в junk food схеми с кока кола, пържени картофи и соеви заместители (не го препоръчвам).

Много автори залагат на специални рецепти и техники на приготвяне (Как да си продават лъскавите книжлета иначе? Пък и как да сложиш в една скъпа книга за $50 проста рецепта за леща например?), но истината е, че няма нужда от такова нещо. В българската кухня е пълно със здравословни вегански манджи, които могат да се комбинират с доста сурова храна под формата на плодове и зеленчуци и това е напълно достатъчно.

А колкото до това колко е хубаво да се яде "чисто" месо и риба, мисля че, за разлика от някои животни, които нямат избор дали да ядат месо или не, ние имаме. И аз станах вегетарианец и веган в търсене на по-здравословен начин на живот, но без да усетя в мен се събуди и състраданието към животните. Сега дори и не купувам кожени продукти и гледам да гласувам с портфейла си и да не подкрепям хора и бизнеси, които мъчат животни.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Малко помощ :)
« Отговор #15 -: 07-07-2013, 12:31:41 »


А колкото до това колко е хубаво да се яде "чисто" месо и риба, мисля че, за разлика от някои животни, които нямат избор дали да ядат месо или не, ние имаме. И аз станах вегетарианец и веган в търсене на по-здравословен начин на живот, но без да усетя в мен се събуди и състраданието към животните. Сега дори и не купувам кожени продукти и гледам да гласувам с портфейла си и да не подкрепям хора и бизнеси, които мъчат животни.

ти явно си  по - милостив от Бог, Който е разрешил след потопа яденето на месо / едва след него / и Който, като Създател на твоето тяло, знае много по- добре от какво имаш нужда!    :surpris_23:
това си е излишен хуманизъм в ход....

аз също избягвам месото, но поради споменатите причини и не бих се замислила дали да ям, ако имам избор на добро месо / без свинско, заешко и другите нечисти меса и риби/.
иначе, ако трябва сама да заколя животното, се съмнявам, че бих го направила с животни, които съм отгледала, та и аз страдам от излишни сантименти, де!   
Активен

djordji

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Малко помощ :)
« Отговор #16 -: 07-07-2013, 14:44:12 »

Извинявам се,че се намесвам в темата,но не разбрах защо заешкото е "нечисто" месо ?  ???
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Малко помощ :)
« Отговор #17 -: 07-07-2013, 18:37:35 »

Извинявам се,че се намесвам в темата,но не разбрах защо заешкото е "нечисто" месо ?  ???

защото така пише в библията, а тя е Божието слово и напътствие за хората.

п.с. науката го доказва също - зайците са много страхливи и месото им е пълно със стресови хормони, така че не са най - доброто нещо за ядене.
« Последна редакция: 07-07-2013, 18:53:00 от iskrena »
Активен

radost98

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
Re:Малко помощ :)
« Отговор #18 -: 07-07-2013, 19:55:06 »

iskrena, а нима когато колят другите животни, те не са стресирани  ;D
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Малко помощ :)
« Отговор #19 -: 07-07-2013, 21:31:52 »

iskrena, а нима когато колят другите животни, те не са стресирани  ;D


да, но заекът е винаги "стресиран"!
Активен
 

Страницата е създадена за 0.089 секунди с 23 запитвания.