Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Отърваване от задължителни предучилищни занимални  (Прочетена 10179 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Скоро получих от общината подканяне с напомняне, че ако не запишем детето на такова, са щели да ни глобяват.

Не искам да навлизам в подробности, защо не искам да давам детето на такова място. Някой дали не е попаднал на схема за заобикаляне на тези институции без плащане на глоби?  :surpris_23:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

Питай мургавите ни братчеди, едва ли има глобен ром за такова нещо.  tooth
... между другото, ако не го дадеш (без значение с глоба или не) ще си имаш ядове със записването в 1 клас ... за решаване на този проблем, пак може да питаш мургавите, те нямат такива проблеми ...
... между другото, някой знае ли как се става ром?
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Някъде бях прочел ( и ми хареса :) )  - "Законите трябва да се познават перфектно, за да се заобикалят елегантно"
От тук насетне това ще ни се налага все по-често по все повече поводи..
След като лесно не можем да станем роми, трябва да се изследват нормативните документи, по които общинарите действат и да се търсят вратички.
И след като се намерят, идва ред на другият девиз - "Челният опит - масов подход! "  :sorcerer - emotloader:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Диего, какви ядове да имам на 1-ви клас? Няма да го вземат ли? Уж са длъжни.  :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

Цитирам:
 Необходими документи за прием:
 
1. Заявление по образец
2. Копие от акта за раждане.
3. Оригинално удостоверение за завършена подготвителна група.

Е, може и да успееш да го запишеш в Ботунец например, но за по-елитните у-ща, където за 1 място се борят 10-15 деца и се чудят как да те порежат и какви странни критерии да измислят - забрави!
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Еха! Аз мераци за турбоелитни училища не знам дали имам (поне не от първи клас), но Ботунец ми идва далечко.  :-\
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649

Законът за задължителната предучилищна е приет, но влиза в сила от 2016-та доколкото аз знам!
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

И сега е в сила закона - трябва детето да е минало през предучилищната подготовка като условие за първи клас. Братовчедка на жена ми искаше да запише и двете деца заедно в първи клас, а едното реално беше на 5.5 год. и не беше минало предучилищната. Бяха големи ядове.
А за записване в добро училище - да, трябва всички изисквания да са изпълнени, иначе те декласират служебно, без въобще да участваш в реалното класиране. А от личен опит мога да кажа, че училището е наистина от голямо значение и когато дойде момента за него, може и да не го осъзнаеш, но след първи клас - със сигурност ще го оцениш. Тогава може да ти се наложи да сменяш училището, а това в днешно време никак не е лесна работа, особено ако се целиш в някое от предпочитаните софийски училища (което ще започнеш да го чувстваш като необходимост при първоначален лош избор и последващо проучване).
Активен

analizator

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 94

Аз не съм много запознат но мисля че има начин да се заобиколи закона. Това е така нареченото домашно обучение мисля че родителя се води като учител. Мисля че дори могат да ти плащат за това. Проучи това :peperudi: :peperudi:
Активен
Първият признак на състаряването е да мислиш повече за миналото отколкото за бъдещето! Децата мислят за бъдещето!
"Анализатор"

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Някой ако има повече време , да проучи "религиозният вариант" . Както  в много други случаи (например с ваксините) , може и тук да се окаже единственият.. Да се види къде коя църква има нещо против тази "предучилищна" , става се нейн член  и после на висок глас се повежда разговор, който се състои предимно от  думите "религиозна нетърпимост"  " прокурор" , "адвокат" .. 
Ако не щат да чуват, се уведомява комисията за защита от дискриминация  и т.н...

Има и втори вариант, но той е само теоретичен и не го препоръчвам! Да се действа   в направление
"по здравословни причини" - измисля се някоя болест и  законно да се постигне целта.. Така е най-лесно , обаче не бива , защото това е  енерго-информационна  поръчка на болест! ( Вероятно за същата болест  ,която ще бъде измислена за  в документите )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

Еха! Аз мераци за турбоелитни училища не знам дали имам (поне не от първи клас), ...

Под "елитни" имам предвид у-ще с що-годе нормална дисциплина и що-годе задоволителен учебен процес, щото обикновените квартални у-ща са .... абе неам думи просто, има достатъчно клипчета в мрежата - по време на час, децата правят каквото си искат, разхождат се, бият се, натискат се и т.н. а "учителката" си мърмори нещо на дъската, колкото да отбие номера и да си получи надницата, а ако направи забележка, най-много да си изкара някоя псувня!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Диего има предвид продполагам тези деца..:
http://tv7.bg/predavaneto//video/?id=9724125
(малко за разведряване   :) )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Анализаторе, и аз към домашно обучение се озъртам. Нямам илюзии, че в училище ще научат детето на каквото и да било и съм убеден, че ще се справя по-добре от повечето начални учителки. Другият вариант е някакво "по-нормално" училище комбинирано с истинско обучение от наша страна.

Диего, точно училищата и историите от клипчетата искам да избегна.

Здравословните неща ги обмислях, за религиозните вече не знам. Може да се пишем цялото семейство джедаи и да кажем, че си имаме наши занимални.  O0
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

Това е по въпроса с домашното образование:

Чл. 347. (1) Наказват се с глоба, съответно с имуществена
санкция, от 5000 до 10 000 лв. физически или юридически лица, които:
1. организират и провеждат без регистрация при условията и по реда
на този закон дейности по отглеждане, възпитание и обучение на деца от 3-
годишна възраст до постъпването им в І клас с цел осигуряване на
подготовката им за училище в съответствие с държавния образователен
стандарт за предучилищното образование и/или с цел издаване на документ
за завършена предучилищна подготовка;

« Последна редакция: 13-06-2013, 15:20:47 от Diego de la Vege »
Активен

милена

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

В Холандия е задължително, когато детето навърши 4 години (не се изчаква началото на учебната година) да ходи на училище. Не съм се интересувала, но предполагам, че в повечето западно-европейски страни е така. Може би политиката на нашите държавници е да се уеднаквят нашите условия  с "европейските", но просто не се интересуват, че не са осигурени същите условия/стандарти на занимания/обучение на децата. Ако е така просто отново политиката ни е да се "отчетем", а това означава, че няма измъкване. Ще се спазват условията. Децата ни са "отнесли" и продължават да "отнасят" много неподплатени реформи.
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182

Х дешев  :) и ние,макар да е много рано сме се замислили,защото времето лети,а законите са все по в ущърб на хората,ще пропуснем яслата,а градината само година,но такава като валдорфците,те уж не са към министерствата и са нещо като организация с идеална цел,обаче имат призната предучилищна група. Домашното образование е позволено само по няколко точки,болест,често пътуване и смесени двойки,иначе и ние на там клоним,но по-скоро на малки групи съмишленици,а не съвсем изолирано.
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182

Само да допълня,аз преподавам в най-елитното частно училище в София,няма да го цитирам,на първо място в класацията на матурите  tooth И никога ама нииииииииикога не бих записала детето ми там или в държавна институция  tooth
Активен

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694

Скоро получих от общината подканяне с напомняне, че ако не запишем детето на такова, са щели да ни глобяват.

Не искам да навлизам в подробности, защо не искам да давам детето на такова място. Някой дали не е попаднал на схема за заобикаляне на тези институции без плащане на глоби?  :surpris_23:

Ето какъв междинен вариант ти предлагам аз -
Записваш го, и ще го водиш когато ти е кеф на теб и на детето, а като отсъства, ще го извиняваш по "семейни причини" :)
И като наваксвате вкъщи "учебния материал", няма да има за какво да се хванат, и щат, не щат, ще ти дадат така важната бележка, че детето е завършило този толкова важен образователен етап в живота...

Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182

в наш'то училище има присъствен списък и дори дневници за предучилищните паралелки,трябват 75 процента присъствие,за да го допуснат до финалните тестове към първи клас,не може много много да не се води.Мисля,че и в другите е така.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Само да попитам ...началното / основното образование задължително ли е ?
Активен
 

Страницата е създадена за 0.082 секунди с 23 запитвания.