Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Продукти - сгъстилели  (Прочетена 4444 пъти)

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Продукти - сгъстилели
« -: 25-04-2009, 12:31:31 »

Всички сме чели, предполагам, в масово разпространените вафли и сладкиши, че присъства соев лецитин. Никога не съм знаела каква е функцията му.

Попаднах на една интересна рецепта за чийзкейк (скоро ще я споделя), и като сгъстител жената (Елайна Лав) сложи соев лецитин, разбира се органик, супер качество...

Какво мислите за соевия лецитин като сгъстител? Пробвали ли сте, знаете ли дали по здравословните магазини може да се намери наистина качествен?
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #1 -: 25-04-2009, 13:25:16 »

Соевите продукти са много спорни, точно се наврях в един спор в чужд форум относно соята... Доста остри коментари, изкараха я даже по-вредна от животинските продукти...  :o Прекалената консумация водела до импотентност при мъжете и повишава риска от рак на гърдата при жените... И понеже е много популярна и се сее масово, е сред най често генно-модифицираните култури, наред със царевицата...  :-\

Може би преувеличават, но аз гледам да избягвам всякакви соеви производни, има достатъчно други начини да се замести всичко... В темата за тортата с киви мисля, че имаше коментари за варианти за сгъстител... Аз си купих от този псилиум-хуск, на опаковката пише, че са фибри, които се ползват като хранителна добавка при проблеми с червата... Предполагам, че в малки количества няма проблем да се консумира, иначе и на мен ми е интересно кой би бил най-добрият вариант за сгъстител... Има едно тапиока-саго май се казваше, в много магазини го виждам, но никой не го споменава тук, та се чудех добро ли е?
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #2 -: 25-04-2009, 14:07:14 »

Аз за моята първа сурова торта използвах смляно ленено семе за сгъстител и много добре се получи, ваобще не се разтече.
Относно соевите продукти съм на периоди, от време на време си пийвах соево мляко и си хапвах сандвич с печено тофу, но може би от половин година не съм консумирала. И аз чета доста противоположни мнения, но си мисля, че ако е умерено няма как да ти навреди. Има много по-вредни продукти и както Марулка написа, изкарват я едва ли не отрова. А за жени с хормонални проблеми /нисъм естроген/ е дори полезна.
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #3 -: 25-04-2009, 19:03:16 »

Разбира се, точно поради спорния въпрос, наблегнах, че напълно органик, био продукт ще е, ако се стигне до ползването му,
но питам, защото последния път правих на едни гости тортата с киви и банани, беше ми за втори път, и съвсем се разкапа крема, а бях сложила 2 суп. лъжици ленено семе на брашно.... Явно повече трябва, или и аз не знам... А ако има наистина качествен соев лецитин, който това му е основното действие... знам ли, защо не.
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #4 -: 26-04-2009, 21:24:50 »

До сега никога не съм срещала по магазините соев лецитин. Може би защото не съм го търсила. И не съм запозната с него (не съм полезна в случая  :D).
Любимият ми сгъстител е псилиума (люспи от семена на живовляк). Много е полезен (но не бива да се прекалява - 3-4 лъжици от него в торта е в нормата). Придава добра консистенция и не променя вкуса.

Активен
Духът владее материята!

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #5 -: 26-04-2009, 21:42:04 »

А къде се продава псилиум? :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #6 -: 26-04-2009, 23:00:12 »

В аптеките... "Хуск" се казва, беше десетина лева за 100гр, но предвид че се ползват по 2 лъжици на торта мисля да изкарам дълго време с тази опаковка  :)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #7 -: 28-04-2009, 15:26:57 »

Момичета,за първата ми торта на Мер,използвах тиква вместо сушени сливи,но не ми хареса толкова много,явно бях прекалила с дозата от тиква/като имаш слагаш/.Вторият опит беше точно по рецептата на Мер плюс пектин към блата и крема и беше неописуемо вкусна...!Като я сложих в хладилника вечерта беше невъзможно да се нареже на парченца,но на сутринта спокойно си отрязах порция.Искам да кажа,че пектина също е сгъстител,хем не е скъп и е много полезен.За да се сгъсти обаче ,трябва да престой около 10-12 часа за да набъбне.
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #8 -: 28-04-2009, 20:22:31 »

И аз реших да пробвам с пектин, още не съм си правила торта но за някой от празниците ще направя една с пектин и ще споделя резултата.
Активен
Духът владее материята!

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #9 -: 30-04-2009, 09:56:08 »

А каква марка пектин ползвате - иска ми се да намеря най-чистия и натурален пектин - без добавки и Е-та.
Активен
Духът владее материята!

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #10 -: 30-04-2009, 14:48:05 »

Мер,пектина който имам е полско производство и пакетиран у нас-софийска фирма.На хартиената опаковка пише -ПЕКТИН чист ябълков 100% -40грама е,но той се ползва по 1-2 лъжици,така че ще направя още няколко вкусотийки с него.И аз като теб обичам мнооого сладкото.Има едно Е440 в съдържанието,но като знам кооолко Е-та съм изяла за 43 години,на това ще си затворя очите...ха,ха,ха! Сигурна съм, че има и по-добри варианти на пектин,но не съм виждала/ние тук свястни ябълки нямаме,та пектин.../
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #11 -: 30-04-2009, 15:11:04 »

Пектинът, който си купих - няма Е-та, но има добавена захар  :-\
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #12 -: 30-04-2009, 16:22:36 »

Забравих да пиша, че няма захар.
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Продукти - сгъстилели
« Отговор #13 -: 04-05-2009, 21:18:01 »

И аз единствено откривам или с добавена захар или като Е-440. Не знам дали това означава, че не е естествено добит.
Пробвах и с пектин да направя банановия крема, но сложих явно доста и стана чак твърд. Тъй че да се внимава с количеството.
Активен
Духът владее материята!
 

Страницата е създадена за 0.089 секунди с 23 запитвания.