Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Искам да изразя недоволството си!  (Прочетена 5230 пъти)

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182

Снощи си седя и си смятам месечния бюджет за храната,и направо ахнах като теглих чертата на раздела с био продуктите!Адски съм ядосана от факта,че едните гадове долни мръсни (ям животиснки и имам повече агресия от тревопасните във форума) тъпчат яко пестициди в плодовете и зеленчуците,освен това струват майка си и баща си,а другите хитреци обаче ти дават,разбира се,алтернативата да си купуваш био органик тинтири минтири за луди пари,между времено се оказва,че едни от водещите Гимел слагали и те половината менделеева таблица,само без тези,които няма да им костват лиценза! А едно пакетче конопено семе струва 15-16 кинта! тоест литър конопено мляко е адски скъпо,защото отива цялото!
Голямо обикаляне пада по тия плод и зеленчуци в преследване на по-читавия домат и по-хубава краставица,а те всичките от една и съща борса в София,просто в по-големите вериги магазини ги съхраняват по-зле.
Чудя се,като сме спряли месото и повечето животински дали да не спрем и останалата част от храната..
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #1 -: 18-05-2013, 08:49:15 »

Гимел не струват. Чери доматите им миришат на оделонон. Вкарай тая агресийка в малко спорт, ше ти мине  ;)
Активен
Psychonaut

Freshcheto

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #2 -: 18-05-2013, 09:19:53 »

... познавам търговци, които са ми казвали, че до два часа могат да ми донесат сертификат, че продукцията им е БИО, а тя реално не е :Confus_3:...........за жалост много е малка вероятността човек да попадне на нещо наистина био...а цените....те наистина са много "БИО" :surpris_22:
Активен

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #3 -: 18-05-2013, 10:06:35 »

Рано или късно много хора ще осъзнаят, че не е чак толкова лошо да бъдат "селяни", че не е срамно да обработваш земята и да си отглеждаш собствени плодове  и зеленчуци. Може да не са "био", но ти най-добре си знаеш как си ги гледал и спокойно може да ги даваш на децата си. Не говоря за това всички да ставаме "земеделски производители", а за завръщане към една традиция - "гражданите" да ходят събота и неделя на село, за да копат градинките си. У нас земята пустее, плодородна земя,  а няма кой да  я обработва! Затова ще дойдат китайци, турци, и всякаква паплач и след 20-30 години ще работим за тях върху тяхната земя /нашата бивша земя/, ние ще бъдем само обслужващ персонал...
Казвам всичко това с болка, защото и аз не съм по-различен случай. А виждам, че така не може да продължава. Трябва да се съчетава някак градското със селското, но  по нов начин - в 21-ви век.
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #4 -: 18-05-2013, 11:40:10 »

Няма полза да се ядосваме за нещо, което не можем да променим. Имам предвид суровата логика на пазарното стопанство. Защото т. нар. биопродукти се произвеждат от предприемачи, чиято дейност е подчинена на същия безусловен императив за печалба, който диктува пазарното поведение и на всички други производители на земеделска продукция.

С други думи, за "биопроизводителите" е също толкова важно да отгледат и реализират възможно по-големи количества продукция. За да се случи това, те също са принудени да прилагат най-сигурните мерки за защита на растенията от биологични вредители, плевели и т. н., както правят и останалите земеделски производители, което - по логиката на императива за най-високата възможна печалба - не изключва и третиране с химикали, за които нашите прабаби не са чували.

Аз пък съм чувал, че има и биопроизводители, у които комерсиалният мотив е мъдро балансиран с идеалистично отношение към чистотата на продукцията, но... нищо чудно и да ми се е присънило. :Dormir_13 - emotloader:

А "гаранцията", която дават сертификатите, не е нищо повече от една зле изтъкана нишка в паяжината от илюзии, в които е оплетена потребителската фантазия на днешния консуматор. Естествено, ако поискаме от търговеца сертификат за качество, той най-вероятно ще извади такъв и дори ще ни посочи доматите, за които се отнася. Но за всеки трезвомислещ човек е очевидно отсъствието на обективна връзка между съдържанието на сертификата и посочените домати на рафта. Точно тук нишката се къса.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #5 -: 18-05-2013, 11:55:30 »

уф аз кво съм написала  :Confus_3: одеколон трябваше да е...
Активен
Psychonaut

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #6 -: 18-05-2013, 12:05:09 »

хехе ...не мога да не се обадя и да не си призная, че адски ме забавлява мукито с тая нейна агресия  tooth
единственото решение в случая е да идеш при тях и лично да им набиеш тиквите в земята докато се осъзнаят и почнат да не слагат химикали в "био" продукцията си  :police: :peperudi:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #7 -: 18-05-2013, 13:00:50 »

Но въпросът има и друга, не икономическа, а психофизиологична страна. Намирам я за по-важна, понеже е изцяло в периметъра на това, което можем да променим.

Когато изпитваме чувство на недоволство от продуктите, с които се храним, породено от мисълта, че те не са толкова качествени, колкото би ни се искало, тогава ние се отнасяме към тях толкова грубо и бездушно, колкото и техният производител, за когото е важна само мисълта за печалба.

Според мен, чувството на недоволство, разочарование или огорчение има способността да влоши качеството и най-качествената храна, доколкото влияе пагубно върху биохимията в организма. :)

По този въпрос май вече стана дума, макар и в контекста на друга тема:
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=953.msg63921#msg63921
« Последна редакция: 18-05-2013, 13:09:28 от Роми »
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #8 -: 18-05-2013, 15:00:08 »

хехе, сега тъкмо разглеждах какво се предлага в един био магазин и бях доста впечатлен .....цяло пиле - 55 лв  tooth

някъде само 10 пъти повече от другите пилета... интересно ми е кой ще си вземе пиле, или може би за великден или коледа вместо пуйка едно 2 кг пиле  :surpris_23:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

AdiSmile

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #9 -: 18-05-2013, 15:13:41 »

И за мен въпроса с БИО продукцията е доста спорен. Специално за Гимел, съдейки по "честността" на собственика, а пък и на персонала му, то може да се съди и за БИО-то на продукцията му  :whistling2 - emotloader:
Иначе съм много съгласна с Роми:
Когато изпитваме чувство на недоволство от продуктите, с които се храним, породено от мисълта, че те не са толкова качествени, колкото би ни се искало, тогава ние се отнасяме към тях толкова грубо и бездушно, колкото и техният производител, за когото е важна само мисълта за печалба. Според мен, чувството на недоволство, разочарование или огорчение има способността да влоши качеството и най-качествената храна, доколкото влияе пагубно върху биохимията в организма. :)
:Content_14:
muki_w, нямаш ли възможност да отскачаш до някое село от време на време, за да си набавяш по-качествена продукция?
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #10 -: 18-05-2013, 15:27:55 »

Нямам ни една баба и сме закотвени в тая София вече няколко поколения,в момента си търсим парче земя,което се надявам с пот и много желание да обработваме и то да ни дарява с някой и друг корен домати и тн.Преследвам тука едни баби дето уж продават тяхна сезонна продукция,обаче миналата година една се изпусна,че и те от борсата се снабдявали,щях да ги изтребя :Confus_3: иначе Роми...! Това точно си мислех и аз,с такова отвращение ям всичките тия псевдно био продукти и пластмасови магазинерски продукти,че го подкарах само на ориз и вино последната седмица,то поне е с доказан био селски произход ;D
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #11 -: 18-05-2013, 15:29:12 »

Тита: аз спортувам..мощно! ски,сърф,скално катерене,бадминтон! иначе имам и бебе,което е отделна дисциплина,тежка категория.
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #12 -: 18-05-2013, 15:30:12 »

Да не забравя гребане,другия уикенд ще гребем около Тасос,всеки ден по много!
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #13 -: 18-05-2013, 17:13:11 »

Maшинка си значи, браво!  :heart_2:
Активен
Psychonaut

violetblossom

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 74
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #14 -: 18-05-2013, 23:05:48 »

Може да е за добро. Виж какво им причиняват тия био боклици: Човек преяде с био-продукти, постигна безсмъртие
"Чочи насмалко да умре, щяхме да му пробиваме стомаха, така се поду. Заведохме го на доктор и се оказа, че е безсмъртен. Само за около 400 лева в зарзавати."
...
Активен
Човекът е твърде нетраен!
Към вечния миг устремен,
той тича в несвяст, но не знае,
че бе от Нетрайност роден.

mandjolina_chery

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Искам да изразя недоволството си!
« Отговор #15 -: 19-05-2013, 02:16:32 »

Може да е за добро. Виж какво им причиняват тия био боклици: Човек преяде с био-продукти, постигна безсмъртие
"Чочи насмалко да умре, щяхме да му пробиваме стомаха, така се поду. Заведохме го на доктор и се оказа, че е безсмъртен. Само за около 400 лева в зарзавати."
...


Супер забавна статия и разкрива целия потенциал на опаковката.   Вкусно срещу безвкусно трябва да е показател за качеството а не  измислени термини за биологичност. 
Активен
 

Страницата е създадена за 0.082 секунди с 24 запитвания.