Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Какъв подход имате към децата си по въпросите с месото?  (Прочетена 2235 пъти)

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182

Бате Бино.. дано добре да съм оформила заглавието  :Content_14:
Въпросът ми е ориентирам към всички и най-вече деца имащите. Как им обяснявате защо не ядат месо.Какво правите ако все пак проявяват интерес?
По морални съображения или чисто здравословни?
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

...
По морални съображения или чисто здравословни?

И двете. Обяснявам, че човек се разболява, когато яде месо. Показвам кучето или някое коте, пате, зайче, или друго мило животно и обяснявам, че е лошо такива хубави животни да бъдат убивани, защото на някого му се яде месо. Повтарям горните две упражнения много пъти. По подобен начин действам и за сладките неща и другите боклуци, които не одобрявам за консумация.

Дотук има ефект. Големият е на 4 години и месо не опитва. Уча го да го избягва тихо и да не се бута между шамарите и да обяснява на останалите много-много защо не яде месо и дали останалите трябва да правят като него. Нататък има много време и места за обяснения на такива неща.

Предполагам, че ако детето проявява интерес, можеш да го пуснеш да опита 1-2 пъти. Няма да свърши света. Но и също така вярвам, че сме отговорни за това какво яде детето и сме длъжни да наложим ограничения, ако интересът към вредните неща се засили.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина

Моята гледна точка вероятно не съвпада с повечето  потребители в този форум, но ще я споделя... Насилственото приучаване да се яде месо е толкова вредно, колкото и насилственото отнемане на правото на избор, тоест на правото детето да избере само дали да яде или да не яде месо. Нямам право да промивам мозъка на детето си с моите системи от убеждения. В крайна сметка личният пример е най-важен. Но не и заповед!
Накратко казано: не ограничавам сина си, но и не му налагам нищо. И честно казано, той не ламти да яде месо.
Според мен, далеч по-важно е да създам здравословни хранителни навици на детето си: да съчетава правилно храните, да свиква с фрешовете сутрин, да приема салатите за неделима част от храната. Разбира се, не мога да го изолирам от света, затова понякога се налага тактическо отстъпление в името на по-голямата цел.
Бил съм свидетел на вегански терор над деца, и повярвайте ми, той не е с нищо "по-хумамен" от матрицата на месоядците. Дете, което яде много тесто, шоколад и полуфабрикати, но не яде месо по "морални" причини, си е чиста здравословна перверзия и никога не води до добро здраве.

В крайна сметка децата са отделни личности, а не наши придатъци и подобия. Целта е да ги учим и да им помагаме, но не и да ги задушаваме с убежденията си. Като станат осъзнати хора, те сами ще си изберат принципите на живот.
« Последна редакция: 28-03-2013, 12:13:49 от emo75 »
Активен

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът

Моята тактика е да обясня, защо аз не ям месо (колкото здравословни, толкова и морални подбуди), като натъртвам на това, че това е мой избор и никой не ме е карал насила. Могат да ядат каквото пожелаят, като аз лично обяснявам защо намирам определена храна за приемлива или неприемлива. И двете ми деца ядат месо, но не са кой знае какви фенове. Като малкия яде с една идея повече от батко си. Той и по-рано от батко си прояви интерес към месото - малко след годинката. Батко му чак след две годишна възраст.
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182

Благодаря за отговорите.И аз ще се придържам към принципа личен пример и повечко приказки .
Активен
 

Страницата е създадена за 0.118 секунди с 23 запитвания.