Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Взамиоотношения с околните въртящи се около храненето  (Прочетена 9199 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Със съмишлениците винаги е лесно. Дори  да ги познаваме от 3 мин..
С другите е трудно.  Дори да сме с тях цял живот..   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Дам, бате Бино си е прав...някои хора просто им е скучно и искат да имат кой да обсъдят... :surpris_23:

Аз пък още се кефя да шокирам такива "скучаещи" индивиди. Често ми се случва хора наистина да ме питат какво "взимам" (разчитайки че ще им изредя 1 куп стимуланти и добавки), при което аз казвам  - ми аз ям само сурови плодове и зеленчуци  tooth При което естествено ченетата са до земята и се започва - ама как, защо, не може, протеина.... и аз казвам нещо кратко като : "ми може/сигурно/не знам" Общо взето е забавно да оставяш хората в недоумение  8)
Активен
Psychonaut

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303

И аз се стремя да не се паля много на хората, които ме убеждават колко е вредно суровоядството. Ако са ми близки, обеснявам си поведението им с това че са свикнали да се хранят по шаблон. Ако са ми познати само, забелязал съм че те всъщност не убеждават мен а самите себе си, че техния замразяван, отмразяван, печен, притоплян, жилав и смърдящ бут е здравословен.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът

Що за психопат трябва да е чоевк за да обвини някой тежащ 72 килограма, че е слаб  :surpris_23:
Аз съм висок 175 и по-добре да не казвам колко са ми килограмите, че ще ме помислят за избягал отнякъде...
В интерес на истината не се чувствам слаб и изглеждам нормално.

Е, що... щото в нашата мила родина е едва ли не "срамно" да си слаб.  tooth Трябва да се тресат телеса, така било здравословно (липсва ми повръщаш емотикон  tooth) Едно време, мноооого отдавна до към шеснайстата ми година бях слаба. Нормално слаба, не скелет с кожа. Баба ми вечно опяваше, че ще се счупя и че ми се четат ребрата. WTF?  ??? От тогава имам чувството, че ми е промит мозъка, че за да си здрав трябва да си дебел... ъф...

Бате Бино е направил хубав разбор! :)
Аз съм много устат човек по принцип, дай ми да приказвам и да се обяснявам... Но след няколко доста неприятни попарвания си научих най-сетне урока и стигнах долу-горе до същите изводи като неговите. По-малко приказки, повече слушане. :) И нещата си дойдоха на мястото. Като ми похвалят "завистливо" новото постижения благодаря с усмивка и казвам (ако ме попитат), че съм го постигнала с мерак.  tooth
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96

Колко на мястото си се чувствам в този форум! Понякога дори не е необходимо да споделям мислите си - просто ги прочитам от вашите постове. Всичко това и аз съм го преживявала. Като момиче бях доста емоционална и си мислех, че мога да убедя с думи или действия. Сега не се паля да обяснявам. Само ако поискат, не ако попитат, защото наистина чешат езици и се присмиват. Не че ми пука, но да си задоволяват тази страст другаде.
Много интересна развръзка се получи обаче в личния ми живот, свързана с точно този отколешен спор. По принцип семейството на мъжа ми са доста земни хора, не си пасваме по нито един параграф:храна, светоглед, вярвания, душевни търсения, да се чуди човек как съм се сбъркала да ги приема в живота си толкова близо. Както и да е. Както казах преди бях доста емоционална, а братът на мъжа ми има МНЕНИЕ по всеки въпрос и естествено неговото мнение не подлежи на коментар. Много се дразнеше, че не ям месо, не че беше загрижен за здравето ми, просто защото според него това са категория хора, които не са с всичкия си. По негово мнение човек трябвало да яде, да пие и други неща от сорта, защото "животът трябва да се консумира"!!!
Ние с мъжа ми се разделихме за 4 години, просто много различия в почти всички точки на човешкото възприятие. След като се събрахме отново намирам следната ситуация: девер ми ограничил месото до минимум, спрял алкохола - открили му хепатит и доктора му дал рестриктивна диета. Позициите ни се доближиха, но нали има разлика как и на каква цена: моята по убеденост и заради това водеща ме до по-стабилно здраве, а неговата поради стечение на обстоятелствата и то с увредено здраве. Но така е, колкото и да искаш да промениш някого към по-добро това става само, когато един човек вътрешно узрее и съзнателно приеме дадена промяна!
Бъдете здрави всички вие, които сте ми като семейство и с вас се чувствам добре и разбрана!  :thankyou:
« Последна редакция: 14-12-2012, 10:42:20 от Shine »
Активен

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът

Shine, много интересна история! Май на твоя девер му е било "писано". tooth
Аз съм на мнение, че има един набор от уроци, които е добре да научим в този живот. И те ни биват поднасяни под различна форма. И с всеки следващ път когато не ги възприемем, в по-настойчив и категоричен вариант. Твоята поява в живота му може би е била "меката" версия, ама той не е вдянал тогава... tooth

Приказвам си...
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Нека и аз да споделя собственият си опит , който без да иска бате ни Бино добре описа. Навремето при отлични резултати обяснявах на приятелите си колко е полезно човек да гладува и да се храни правилнно, а те се забавляваха на мой гръб , аз разбира се също се забавлявах с тях посочвайки ги като лош пример с увисналите  шкембета, гуши и всякакви сланинести израстъци, постоянното кашляне от цигарите , капилярите по лицето от месото и алкохола, невъзможността да се изкачат на Златните мостове или да правят секс , даже им казвах,че понеже съм им приятел мога да ги замествам от време на време , но това не е добра идея , защото жените им могат да се пристрастят и да ги изоставят, след което ще почнат да ми готвят на мен и ще ме докарат до тяхното положение. И така в безкрайни шеги и закачки минаха 8 години и вчера един приятел от тия същите ми казва как яде месо и му било вкусно , но после изпитвал угризения и не можел да се пребори и каквото и да ми говорел и въпреки самоуспокоението знаел ,че съм прав  Ето за 8 години заклетите месоядци дори и не искат да прочетат една тънка книжка , защото тя ще разклати модела им, по който живеят. Гумаджията има множествена склероза, но въпреки всичко продължава да яде боклуци и за 1 година не се е обадил да му направя хранителен режим, нито се е поинтересувал как да си помогне. Мои близки са със сериозни проблеми и въпреки всичко не се грижат за себе си и продължават да набиват пържоли. В общи линии това, което искам да кажа е ,че не трябва да си хабим енергията да обясняваме на другите за храненето ни, освен ако не са особено настоятелни и сериозно интересуващи се. Всеки трябва да извърви собствения си път и едва ли ще можем да му го съкратим..всичко зависи от това на какво ниво на развитие е.  На маса ако ме попитат защо не ядеш животински продукти обикновено казвам,че ми влияят зле и не се чувствам добре..явно кръвната ми група е такава,че не понасям вече месото. Тази глупост с кръвните групи доста добре работи и в двата случая . Много от мършоядите се нуждаят от оправдания и ги намират точно в тази книга и затова тя има небивал успех по света. По същият начин когато искаш да обясниш защо н еконсумираш животински продукти  на средни и под средното ниво интелигентни слушатели, които дори само са чували за тази глупост с кръвните групи , работи успешно и дори няма да те разпитват. Приели са тази теория за абсолютна истина и не се нуждаят от никакви обяснения повече. Пробвайте и ще се уверите, но ако попаднете на човек, който не е прочел и страница през живота си ще е трудно, тогава е по-лесно да кажеш,че ти става много лошо от животинските и ти не знаеш защо и го оставяш да се чуди без да ти досажда. Веднъж един такъв селски дебил се опита да разнищи докрай загадката и ми казва я да видя как ще ти стане лошо като изядеш една пържола , а аз го накарах да се обади на Бърза помощ да дойдат на събирането преди да съм започнал и да ми бият необходимата инжеция , за да не умра и той някак си се разколеба , махна с ръка и ми каза "Яж тогава салата щом не искаш месо". Въобще към различните хора трябва да се подхожда по различен начин. Това между другото работи и при най-близките , казваш им,че от месото ти става много зле водят те веднъж дваж на лекар , те, лекарите са дебили в това отношение , вдигат рамена и съветват  да се разнообрази храната с растителна :) Изпробвано е :) Вчера имах среща с някакъв доктор, който работи в Англия и пак започна да ми обяснява как нямало значени каква храна ядем , а всичко било въпрос на стрес. Казах му ,че ми трябват 2 часа да го оборя , но нямам толкова време и с това приключих.Докторче... но пък той сподели ,че индустрията е много порочна , особено в България.
« Последна редакция: 14-12-2012, 11:45:29 от titan »
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Преди, като ме питаха защо ям така, казвах че е по здравословни причини(един вид го играех жертва) О, виждаш ли, горката аз дето не мога да ям месо, мляко и т.н Работата е, че не го чувствам като правилно, въпреки че минава доста леко като го правя. Просто все едно предавам това което ми е променило живота в тотално положителна насока. А и изобщо не се ограничавам или чувствам ограничена... за първи път в живота си ям наистина вскичко каквото ми се яде и то колкото ми се иска, без никакви угризения.  tooth По добре да шашкам хората и да ги оставям в неведение, дреме ми на тва дето го нямам...  :Content_4 - emotloader:
Активен
Psychonaut

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Шашкай ги , Тита, ние те подкрепяме. Даже можеш да ги записваш на видео за да се забавляваме после тук дружно  :sorcerer - emotloader:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310

Здравейте,

ето и моите перипетии по темата. Все още ми е трудно да се разкрия пред околните, защото за онези от тях, които са чували за суровоядство, това е психично заболяване. Не ми се спори! А и това съвсем не е най-важното, което имам да им казвам...

Другите пък отказват да чуят какво им казвам и ми пълнят чинията с мръвки, сякаш не съм казала "Не, благодаря!". И се сърдят, че не им уважаваш часовете, прекарани над печката...

Трудно ми е да кажа от колко точно години се храня предимно със сурова храна, но май са към 5 - 6 г. Особено през последните 2 години твърдя, че рязко ограничих приятелите си месоядци и пушачи. Или че поне разредих съществено срещите с тях, защото за тях дефиницията на "прекрасно прекарване заедно" е да седнем на маса и да изядем и изпием всичко, което е на нея. А на следващия ден да ни се иска да си отрежем главите и да си промием стомасите с пароструйка. Което едва ли не е повод за гордост, която обезателно трябва да споделим като статус във Фейсбук...

Моят проблем е, че съм лакома. Телец съм, обичам да си угаждам. Съблазнявам се и като седна на една такава трапеза окото ми гледа и иска да куса от всичко, даже и от пържолите. За това, понеже познавам себе си, избягвам да сядам на такива трапези.

Умишлено тази Коледа няма да прекарам с вуйчовците ми, които обожавам, защото знам колко зле ще се чувствам след дните около трапезите им... Там доматките се ползват за украса. Основното са мръвките ... понеже винаги сме били бедни и месото все още се счита за някакъв страшен лукс, сега, когато имат възможност, сякаш си наваксват. Когато ако не на Коледа да напълним чиниите с плът?!

Съвсем умишлено отказах на всичките ми най-близки приятели да празнуваме заедно ЧНГ и ще участвам в едно веганско празненство, на което почти не познавам хората - само защото знам, че акцентът няма да е преяждането и препиването.

Знам, че това е много крайно като поведение. Но не е било нещо, което съм седнала, обмислила съм като стратегия и съм изпълнила най-дисциплинирано. Просто така си се получи. А сега си давам сметката за това каква е причината...

Най-трудно ми е с майка ми, която си мисли, че се лишавам от някои благинки, защото се страхувам да не надебелея. И всеки път като ме види, почва да се притеснява колко съм слабичка. А аз съвсем не съм!!! И само ми праща храни по рейса, за да е сигурна, че ще ги изям, понеже ме познава, че за мен е абсолютна грехота да се хвърля храна ...

Много ми е трудно и да си намеря половинка с тези "обратни" хранителни навици. Хващам се, че веднага дискриминирам карниворите. За пушещите не се срамувам толкова, ама за ядящите меса и джънк фууд съм много крайна и веднага ги отрязвам, което не е много справедливо. Все пак всеки е свободен да си пропилее живота както намери за добре...

Но си мисля, че както и при другите неща, човек просто трябва да стане и да заяви себе си - аз съм такъв и такъв. Свиквайте! Просто още не съм намерила достатъчно смелост да го отстоя пред всички.

Мисля, че първата крачка съм я направила - колегите ми в работата ме клюкарят, че съм някаква луда скръндза, която не ще да прави оборот на близката лавка, щом си нося храна от вкъщи. Но пред тях вече имам смелост и не ми пука да си извадя кутията за храна или да си измия едно кило райски ябълцичи.

Приятелите ми май вече също усещат, че съм охладняла към тях и, надявам се, биха чули с по-голямо внимание какво би следвало да се промени, за да продължа да съм тяхна компания ...

Понякога се страхувам, че ние, хората с по-различни хранителни навици от мейнстрийма, сме едни самотници, които само си търсим повод да се уединяваме от околните. Но тези глупости бързо ми отминават. Само като се сетя от кога не съм пила лекарства или как пробягах 18 км. за час и 52 мин. и осъзнавам, че това да живееш според инстинктите си, пазейки здравето си, е най-правилното нещо. Другото, ако е рекъл Господ, ще си дойде и то.
Активен

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133

Сom_pot-че, май много на сериозно приемаш отношенията с околните. Дай го по-яваш. Повярвай ми, по-здравословно е. Обръщай го на майтап. Ако те гледат като марсианка не им обръщай внимание. Ще свикнат и след време ще им изглежда нормално. Обсъжданията са излишни, освен с проявяващите наченки на разум, и то до там, до където се простира любопитството им. Другото товари съзнанието ти и не е нужно нито на теб, нито на останалите.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Компотче, и аз съм телец и може би затова 811 ми пасна перфектно  tooth
За половинката...ти си МЛАДААААА, наистина ли искаш сега да срещнеш човека, с който ще прекараш повече години от колкото си живяла? Не е ли по-добре сега да не се ограничаваш и да разбереш какво наистина търсиш и искаш от човека до теб. Много пъти ми се е случвало, да си мисля и да правя дори списък с качествата, които искам от човека до мен и когато го срещна, се оказва че изобщо не искам това...  :surpris_23: По скоро се съсредоточи върху това "вселената" да ти покаже хората, които най-биха ти паснали...Тя знае по-добре от теб и може да "прецени", ако и позволиш. Пък и да са омниворци...хората се променят, и аз бях. Човек никога не знае  :D Сега за джънка, има и вегани джънк...това е нещо, което аз примерно не харесвам и честно казано не виждам как бих си паднала по подобен човек tooth

Бате Бино, това е една много добра идея  :flowers2:
Активен
Psychonaut

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

С най-тесния си кръг роднини и приятели нямам проблем за начина ми на хранене.
За останалите ......по-рано си мислех, какво ли ще си помислят  :surpris_23: , а сега си мисля -  те да му мислят   :whistling2 - emotloader:

С вида и качеството на храната нямам проблем, но с количеството - все още.Ами какво да правя, като съм свикнала да си изяждам всичко, сипано в чинията?
« Последна редакция: 15-12-2012, 14:02:36 от Ros »
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.

Приятелите са семейство, по собствен избор.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът

Че защо пък да не се "задомиш" млад, ако си намерил точния човек?!  :surpris_23:
Аз се ожених на 21 години. И нито за миг не съжалявам. От момента в който се запознях с моя мъж знаех, че тоя човек дълго ще ме съпътства в живота. Е, отначало нещата се завъртяха около приятелство с "екстри", докато се усетим и двамата, че сме един за друг.  tooth

Иначе на Компотчето бих искала да кажа да не се плаши, да "изгуби" приятелите си... защото ще си намери нови... Понякога е нужно да пуснем старото за да освободим място за новото. Марсианците по тая земя не са чак толкова рядкосрещани.  ;D Много хубаво мероприятие ти се очертава за Нова година, наслади му се максимално!  :Content_22:
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182

Я да драсна пък и аз два реда като ще изпадаме в откровения  tooth в моето четиричленно семейство от мъж,дете и ужасно космато куче (макар и от сто години да съм в този форум и да съм изчела сумати литература по актуалните тук теми) си оставам само аз с ужасните хранителни навици,но за сметка на това полагам големи усилия останалите трима да се хранят максимално здравословно,сурово и по възможност био  :Content_14: и аз имам някои здравословни "залитания" , но не така чести.Гледам хората ограничават срещи със семейство или приятели заради вредните им навици,но моят "избраник" беше върл вегетарианец и с наченки на суровоядство,но без необходимата информация,която щедро му предоставих аз и този прекрасен форум,взе мен,весело всеядно пиянде,дето си вървече седно джобно наргиле навсякъде :) та идеологическите различия не трябва да са пречка за обичащите се.Е,той не прояви точно разбиране към малките ми удоволствия,но успя да ми ги изкорени,първо за девет месеца,а вече за 18  :thankyou:
Да споделя с две думи само..бебиту не яде месо и много малко млечени,освен сухото мляко,ама нали е бебе,не се ваксинира,не ходи на ясла.Две "мами" с деца на същата възраст днес най-демонстративно ме игнорираха,когато стана дума за ядене и детска кухня,в която пет пъти седмично има месо,кифла и бульон в менюто,като ги попитах адже ба що не им готвят на тия деца "ми по-евтино,по-лесное".Аз изказах мнение,че ми се вижда непростимо да се изграждат толкова вредни хранителни навици на едно дете без мнение и право на глас и че си остават за цял живот в повечето случаи и двете мигом ми обърнаха гръб :)
До сега не ми се беше случвало.   :Confus_34: 
Активен

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично

Оййй, предполагам, че това с храненето на децата е още по-болезнена тема  :Confus_34:! Като знам от сега хората около мен как ме обвиняват, че с "анорексията си" вредя на бебето!!! После ще е по-страшно сигурно! Наши близки с бебе наскоро много сериозно ме разпитваха как смятам да си храня детето и да не му отнемам "избора" да яде месо (демек да го направя болно и да го скапя от малко)!!! Щото те нали от 6-тия или от не знам си кой месец там се захранвали с месо в пюретата или к`вото им дават.....и то проооосто няма как, видите ли?!!!! Бррр.... И бяха ужасени как в нашето малко село няма млечна кухня (това е някаква кухня дето им купуват готвени манджи) и какво ще правим!!!!!! Абе, атаките са по всички фронтове към нашия лайфстайл (тъп термин) - и за ваксините, кърменето, нежеланието да купуваме милиони шишета, колички, пластмасови тъпотийки и пр., нежеланието да мислим за детска градина и пр. малоумщини!!!
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Това което съм чела за такива деца, е че те не се чувстват изобщо "ощетени" от липса на месо, дори не могат да си предтставят, че това е храна...
Активен
Psychonaut

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Муки , да не забравяме,че масите хич не са интелигентни и сами са виновни за състоянието си :) за справка - българския народ! Така че какво очакваш от 2 прости същества?
Активен

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът

Моите и двете деца си бяха вегетарианци по рождение. До втората си годинка много категорично отказваха да ядат месо. Малкия все още не яде (този месец става на две), той ми е голям съмишленик и пример във веганството и яденето на храна "от клона".  tooth
Не обсъждам храненето на децата си, не ги спирам да ядат каквото и да било, но не им спестявам лекциите   :pensif_29:, както и на баща им, който например не вижда нищо лошо в това да ядат купешки сладолед.
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~
 

Страницата е създадена за 0.098 секунди с 23 запитвания.