Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневник на Salvaje  (Прочетена 73632 пъти)

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Дневник на Salvaje
« -: 02-12-2012, 17:21:28 »

От както започнах да се интересувам от суровоядство (преди около 4-5 месеца), ми е било интересно да намирам по-стари автори, които споменават за суровоядството. Тъй като писането на книги, особено такива за самопомощ, самолечение, хранене и подобни, става все по-комерсиално, за мен почти винаги по-старите автори имат по-голяма достоверност. С други думи, предпочитам автори които наистина вярват в тава, което пишат, а не просто са видяли на къде духа вятъра, прочели са 3 книги по темата и са ги преразказали в своята.

Друг мои критерий за достоверност е дали автора само споменава за това или му е централна тема. Както Зеланд, казва, случайно подхвърлени думи от познат могат да бъдат знак от пространството на варианти, докато премислените думи най-вероятно имат за цел изпълнението на вътрешното му намерение.

Аз се сещам за няколко такива автора, ще ми бъде приятно ако ме допълнете.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #1 -: 02-12-2012, 17:22:11 »

Първият е Хакеншмидт, автор на Тhe Way to Live (Начинът да се живее, можеби?  :)) от 1903. Не ми е известно да е превеждана на български, цитатите са си мой свободен превод:

‘Човек е роден без тиган или тенджера. Най-чистата натурална храна за човешките същества е свежата, неготвена храна и ядки.’

Много забавно е, че според него недостатъка на месните храни е че е много трудно да намериш месо от абсолютно здраво животно тези дни... Ако така е мислил 1903-а, какво ли щеще да си мисли за сегашното месо.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #2 -: 02-12-2012, 17:43:39 »

Вторият автор за който се сещам е Владимир Леви, Разговор в Писма, 1982. Също и Безслизестта Диета на Ерет от 1922, но той изглежда да е бил малко по-лично заинтересован от разрпространението на суровоядството от горните двама автори.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #3 -: 02-12-2012, 17:49:20 »

Сигурен съм, че има и много по-древни автори от тези, просто като съм ги чел (нищо, че повечето изобщо не съм ги чел) не съм се бил запалил по суровоядството и не съм му обърнал внимание. Или пък в древността, когато хората са живеели по-близо до природата, да им говориш за ползите от суровоядство е било като да им говириш за ползата от дишането?
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #4 -: 23-12-2012, 17:53:28 »

Напоследък, се увляках да си разбивам ядките с по една ябълка и малко канела. Получава се много хубаво. Само се притеснявам малко че така единствената ми по-твърда храна остава да е червеното цвекло и целината, да не би зъбките ми да решат че повече нямам нужда от тях и да си отидат? :)

Може би пак трябва да почна да ям житени кълнове, от които се отвратих това лято, точно защото ми се виждаха твърди,... и с неприятен дъх.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #5 -: 30-12-2012, 18:57:34 »

Днес бях из природата и успях да ям глог, шипки и хвойна.  :) Шипките, които набарах бяха най-сочните и сладки които съм опитвал до сега. А на края от хвойната придобих такъв дъх, човек би си помислил че съм фиркал джин цял ден.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #6 -: 30-12-2012, 20:09:58 »

 ;D Интересно, аз хвойна не съм опитвала никога  :D
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #7 -: 30-12-2012, 21:27:43 »

От моите шипки вече се получи първата партида вино. Ако не кажа на някой, че това не е кока-кола няма как да го разбере нито по цвят нито по вкус (леко щипе заради аскорбиновата киселина) а на всичкото отгоре е леко газирано.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #8 -: 30-12-2012, 21:40:22 »

Хей! Да дадеш някой път рецептата и ние да си направим :-)) :Appetit_17:
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #9 -: 30-12-2012, 23:07:42 »

Аз пък до днес, само е бях опитвал хвойната, тоест сдъвквах плодчето за да усетя аромата му и го изплювах, защото много горчи. Смятах и днес да направя същото, но явно попаднах на много презрели плодчета и даже бяха сладки. Загорчаха ми чак към седмото или осмо плодче, но то и без това вече аромата му ми идваше в много.

За пръв път чувам за шипково вино. Как имаш търпение да береш от толкова трънлив храст достатъчно количество за вино? Или има някаква хитрина в събирането на шипки?
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #10 -: 01-01-2013, 02:27:01 »

Сложих рецептата в раздела с рецептите.
Шипките не ги бера аз, но все трябва да има нямакъв начин да се берат бързо (и естествено без да се уврежда храста). Като начало може да се постила нещо отдолу и да опиташ с ръкавици или нещо от сорта на едър гребен през който да минават листата, но да не минават шипките.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #11 -: 01-01-2013, 20:18:05 »

Преди няколко седмици се сдобих с дестилатор за вода и активатор за жива вода. Дестилатора се оказа абсолютен боклук, защото дестилираната вода тече от всякъде другаде, но не и от предполагаемия филтър. Пък и нямам търпение да го чакам 3 часа за 2.5 литра вода. Поне е добра печка и затопля кухнята добре  :)

От активатора съм много по-доволен. Поне за 30 минути е готов и не тече от никъде :) Сега само се следя за някакви благоприятни признаци от пиенето на жива вода. Като цяло много й се кефя и даже и да няма обективно такива, като нищо ще взема да си ги самовнуша.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #12 -: 13-01-2013, 18:42:44 »

Да вдъхнем малко живот на този дневник!

Вчера и днес най-накрая намерих време да закача халките навън и да потренирам, че те вече пайжини бяха хванали горките, две седмици не ги бях пипал. Поне не бях изгубил много форма и не се чуствах все едно ги хващам за първи път. А след тренировката изпитвах много приятна умора и времето ми се виждаше приятно топло. Съботата, залязващото слънце се появи зад заснежините клони в гората. Обичам да тренирам на слънце!  ;D

Менюто днес беше, малко мед, грейпфрут, смляни бадеми и лешници с една ябълка и канела и после малко елда, за закуска. Късен обяд: грейпфрут, ябълка, фурми и кълнове от киноа. За първи път покълнах киноа и май ще го повторя, въпреки че ме вбесяват как ми се лепят по пръстите като пясък.  Сега чакам да се слегне всичко това и да мушна 3 яйца.

Изкушавам се тая вечер да легна по-рано и да пробвам да стана преди 6 ама незнам... :) аз от много време си казвам че трябва да лягам по-рано и все нестава.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #13 -: 14-01-2013, 10:22:26 »

Изкушавам се тая вечер да легна по-рано и да пробвам да стана преди 6 ама незнам... :) аз от много време си казвам че трябва да лягам по-рано и все нестава.

Пробвай, какво пък.  tooth Може да ти се услади.
По едно време почти по принуда започнах да ляга преди 10 часа, заради децата. Но се оказа, че ми хареса - заспивах по-лесно, спях по-добре и сутрин ми беше по-лесно да стана. Сега съвсем доброволно си полягвам най-късно към 22:30 (с някои изключения). Мъжа ми от това упражнение пък започна да се буди съвсем сам рано - към 4-5 часа сутринта - наспан и доволен от живота. :Content_22:
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #14 -: 14-01-2013, 21:50:48 »

Пробвах  ;D! Легнах в 22:13 и станах в 05:35. През деня се чуствах нормално, но от към 19 часа съм леко сънен. Събудих се мисля много преди 05:35 и лежах в полупросъница. Даже по едно време си мислих, че е идеално време за астрални опитности, но само толкова.

А пък през деня като си мислих за това и се сетих за Руми:

The breeze at dawn has secrets to tell you.
Don’t go back to sleep.
You must ask for what you really want.
Don’t go back to sleep.
People are going back and forth across the doorsill
where the two worlds touch.
The door is round and open.
Don’t go back to sleep.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #15 -: 15-01-2013, 10:01:31 »

Toчно време за такова си е било :) След 6 часа сън мозъка е починал и рем-фазите се удължават, което спомага осъзнато сънуване или астрална проекция :)
Активен
Psychonaut

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #16 -: 15-01-2013, 20:24:24 »

От една сергия за стари книги на улицата, си купих уникална книжка. "Среща с дълголетието" се казва. Авторът е Станчо Лазаров, издателство медицина и физкултура от 1971 година. Прекрасна книга, стига да я намерите. Ако не можете, ще ви я дам.
Поздрави
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #17 -: 15-01-2013, 23:16:56 »

Дай малко повече инфо за книжката. Какво точно й е уникалното? Google-нах е, но само корицата намерих, прилича на йога наръчник.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #18 -: 16-01-2013, 10:58:32 »

Разглежда природосъобразния начин на живот цялостно, като суровоядството е една от страните му. Надявам се, хората пишещи и четящи тук, да не се ограничават само с него.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневник на Salvaje
« Отговор #19 -: 19-01-2013, 23:21:24 »

Вчера за пръв път опитах (добре де полвин буркан изядах) манов мед с перга. Няма друга такава вкусотия. Немога да повярвам, че досега не съм знаел за този мед. Сигурно е 2 пъти по ароматен от обикновения. Днес изядах и втората половина  :( Сега трябва да чакам да изям 5-6 буркана обикновен мед преди да си купя още от тоя с пергата. Добре че поне имам и една пита с мед.  ;D

В този ред на мисли...днес съм много доволен от себе си, защото докато тренирах на халките, измислих много добро упражнение като подготовка за падане на мост.

И още... напоследък чета една книга на Малахов (защото пък лятото четах една на Зеланд, и в нея той казва, че преминал на суровоядство след като прочел Малахов). И в тази книга, преди няколко дена прочетах, че дивите растения и плодове събират енергия от мястото където растат и затова като ги скъсаме и изядем веднага, тази енергия преминава в нас и така влизаме в по-голяма хармония с това място. Това много ме изкефи, защото точно изказва какво смътно чуствах последния път когато ядах хвойна, глог и шипки в природата. Много ясно си спомням, че тогава ги ядах не защото бях гладен, и даже не толкова защото са полезни, а защото исках да почуствам по-добре мястото.

Много е приятно така когато смътно чуствам нещо и после намеря такова 'доказателство' изказано от някой друг. А целта ми е да стигна до момента, когато ще мога да си извличам информацията без да се консултирам с книги или специалисти...

А сега за да стане още малко по-объркано... След като се въодошивих от това че интуитивно съм се досещал за връзката между мястото и поглъщането на плодовете му, се сетих че преди години бях чел една книга за цигун, от която помня само че заземените хора (тези които имат земна енергия в тая много важна точка под пъпа или нещо такова...) се чустват приятно и сигурно в заобикалящия ги свят, докато на тези, които не са заземени, заобикалящия ги свят им се струва враждебен и опасен. Мисля че това е същото твърдение само че малко по-обобщено, защото предполагам дивите плодове са само един от много начини да вземеш енергия от земята.
« Последна редакция: 19-01-2013, 23:24:07 от salvaje »
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak
 

Страницата е създадена за 0.096 секунди с 23 запитвания.