Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Бъз?  (Прочетена 3802 пъти)

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Бъз?
« -: 16-08-2012, 13:52:53 »

Привет, банда!

Гледам напоследък, че продават на път и под път плодове от бъз. А никога в живота си не съм опитвала и не знам нито вкуса му, нито какво може да се прави с него и в какви дози. Така че подминавам продавачите, ама ме гложди любопитство.

Чета в BB Team, че има доста хубави характеристики като калций, витамин А и желязо.

Я кажете сега какъв ви е опитът с това нещо и как ми препоръчвате да го сефтосам :-))

Предварително благодаря! :-))

« Последна редакция: 16-08-2012, 13:58:40 от com_pot »
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Бъз?
« Отговор #1 -: 16-08-2012, 14:55:25 »

Ми аз като видя узрял, мисля да си понабера...но не съм опитвала  tooth
Активен
Psychonaut

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Бъз?
« Отговор #2 -: 16-08-2012, 23:43:42 »

За бъз ли става дума или за бъзак (тревистия бъз - Sambucus ebulus, наричан още бъзе, бъзуняк и др.). По принцип се използват и двата вида при анемия, за подсилване на имунната система и най-вече като антираково средство. Сироп от бъзак е широко използван в народната медицина за борба с рака - опитно доказан във времето. Виж тук: http://www.blitz.bg/article/9576.
Бъзакът (предполагам и дървесния бъз) имат силно слабително действие - могат да се използват и при запек.
Трябва да се уточни, че се берат само добре узрелите плодчета (с черно-лилав цвят) - неузрелите (червеникави и други) съдържат отровни вещества в немалки количества, затова да се внимава какво се бере и използва.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Бъз?
« Отговор #3 -: 17-08-2012, 09:27:29 »

 :kisss: Здрасти...който няма какво да яде...да яде пасти!!!(Закачка)

   Това са два вида - дърво, бъз, на който се консумират цветовете напролет за сок, сироп и изсушени за чай.

  И храст- бъзе, бъзак на който се консумират плодовете за сок, сироп, сладко и изсушен за чай - има го по аптеките.
....повече на https://www.google.bg
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Бъз?
« Отговор #4 -: 17-08-2012, 13:34:13 »

Мерси на всички за отговорите!

Вчера си взех 250 грама за проба. Направих си около шепа зърна бъзак на смути с две нектарини и стана супер на вкус.  Обаче сега чак прочетох, че трябва да се консумира в съвсем малки дози, на зрънца, а не на шепи като мен, понеже става токсично.

Както и да е. Опасно нещо си е!

Останалото количество от вчера го минах през сокоизтисквачката и го смесих с мед. Мисля да си капвам по няколко капки от тинктурата през следващите дни. Ако спра да пиша, значи ... ми е видял сметката ;-)))

 
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Бъз?
« Отговор #5 -: 17-08-2012, 23:57:19 »

Да, можеш да си направиш и тинктура от бъзак в спирт, ама по-добре е с мед на сироп - най-често сироп се ползва. Само че не става просто да го смесиш и изядеш - виж в самия сайт "Земя на заем": http://www.zemianazaem.com/archives/407/comment-page-1#comment-33278
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Бъз?
« Отговор #6 -: 18-08-2012, 18:27:08 »

Сиропът е хубав, но е необходимо голямо количество мед.Аз си суша плодчетата - много бързо става.

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Бъз?
« Отговор #7 -: 18-08-2012, 22:11:12 »

Да, много мед отива наистина, но пък става много приятно нещо, при това с голям здравословен ефект. Имам и сушени плодчета, ама досега не съм ги ползвал :).
Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Бъз?
« Отговор #8 -: 05-12-2012, 14:31:49 »

Когато бяхме малки майка ни правеше сладко от бъзак - ред плодчета, ред захар. Докато майка се усети сестра ми доста беше свършила буркана. Нищо не се случи. Въпреки всичко, когато си вземам и аз не прекалявам - половин чаена лъжичка - на мен специално ми действа като кафе, защото аз кафе не пия. В общи линии сутрин докато направя всички процедури - жабурене с кокосово масло, пиене на топла вода,  тодикамп, зехтин, ленено масло, смляно ленено семе, черен бъз, пчелен прашец през определено време и то дошло време за обяд.  ;D Определено не се чувствам гладна. Аз си суша и плодчета и си правя такова сладко и ги редувам през зимата.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.086 секунди с 23 запитвания.