Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Притча за желанията  (Прочетена 6632 пъти)

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Притча за желанията
« -: 10-11-2009, 16:43:57 »

В темата за Еленко Ангелов,стана въпрос за желанията и реших да копира тук една притча,коята аз много харесвам.Има и малко разсъждения след нея.Надявам се да са ви полезни.

-Да живее императорът!
Стражата дебнела всички да се кланят на властелина и налагала с камшици онези, които не скланяли глава.Един страж измъкнал меча, за да отсече главата на бос, мръсен и дрипав монах, който с гордо вдигната глава крачел към императора. Тъкмо за-махнал с меча, и чул мощния глас на господаря:
-Стой!
Той се спрял в почуда. Как така? Нали самият император бил заповядал и много свободомислещи глави вече били посечени.Но това, което станало после, потресло всички!
Младият император скочил от коня си, втурнал се към нахалника, коленичил пред него и целунал крайчеца на мърлявата му дреха.Свитата се слисала. Народът ахнал. Какво е това чудо? Императорът сякаш се превърнал в друг човек. Едва след туй някои от свитата разпознали в този дервиш бащата на императора. Преди няколко години той се отрекъл от престола, предал властта на сина си и тръгнал да странства в търсене на истината.
-  Здравей, татко. Завърнал си се. Добре дошъл...
- Не, сине мой, още не се връщам. Стигнах до единия край на Земята, а сега отивам към другия и пътят ми минава през страната ти.
- Това са твоите владения, татко!
- Не, сине, сега са твои.
-  Виждаш ми се много отслабнал, татко. Кон за императора!
- Не, не, не искам. Ти знаеш обета ми - да ходя пеша и да остана беден. Ако искаш да помогнеш на стария си болен баща, пусни няколко медни пари в чашата ми, за да си купя хляб. Друго нищо не е потребно на баща ти.
Синът се смутил, като видял малката му мръсна дървена чаша за подаяния. -Ковчежник! Ковчежникът дотичал.
- Напълни тази чаша!
- Синко, не приемам никакво подаяние, по-голямо от чашата ми.
След първата шепа се понесъл ропот сред тълпите, които видели как на някакъв просяк се дава цяло състояние. Всеки бил готов да удуши този дрипльо. Те взели да викат:
- Вива, императоре! На такъв просяк - такова
състояние?!
А ковчежникът се опулил - монетите се сипели в чашата, а тя все оставала празна.
- Каква е тази чудновата чаша, татко? Не зяпай, ковчежнико, сипвай!
С всяка шепа той се учудвал все повече. Цял чувал злато се изсипал в чашата, а тя все оставала празна.
- Каква е тази странна съдина, татко?
- Синко, нали виждаш как е закъсал баща ти? Ако можеш, нахрани ме днес.
Синът взел чашата, учудено я позавъртял в ръцете си, огледал я от всички страни, гневно я ударил в прашния път и наредил:
-Да се напълни!
Чувал след чувал носели слугите, докато ковчезникът не казал:
- Повелителю, златото свърши.
- Пратете скороходци да донесат още! Докато не напълни проклетата чаша, няма да мръднем оттук!
Голям брой тежки чували се изсипали в чаша, но тя оставала все така празна. На четирийсетия чувал синът не издържал.
- Каква е тази сатанинска чаша? Що за дяволска съдина си донесъл, татко? Четирийсет коне със злато докарахме, а тя е още празна? Как и с какво може да се запълни?
- Ех, сине мой, щастлив съм, щастлив съм, че ти се оказа по-досетлив от мен. На четирийсетия чувал ме попита каква е тази чаша. А аз, за да разбера, хвърлих в нея целия си живот, половината свят, хиляди наложнички, цялото мислимо и немислимо богатство на земята. Синко, здравето си хвърлих в нея. ВСИЧКО хвърлих, а чашата остана празна. Защото тя е направена от желанията ми. Това е чашата на желанията...

И вие, драги читателю, имате такава чаша.
В преследване на поредното желание сте хвърлили в нея младостта, здравето, красотата, щастието си.
Тя е погълнала душевното ви спокойствие, радостта от живота, не ви е оставила да изпълните истинските си съкровени мечти. В тази чаша сте хвърлили целия си живот.
Остава ви може би последната третина. И ако не я захлупите веднага, тя ще глътне всичко до последния ви ден.
Не го ли виждате?
Всеки път, когато казвате „малко е!", вие упражнявате вътрешно отрицателно отношение към самия себе си и към всичко постигнато, обезценявате изживените години, целия си живот!
Придирчив към себе си, вие продължавате да се сравнявате с другите не откъм най-добрата страна! Подценяването идва от чашата на желанията, то е в основата на всяка несрета, недоволство, несполука...
Взрете се в себе си. Дори да възстановите 100 процента зрението си за един ден, пак ще сте недоволен. Така ли е?
Докато не е станало късно, променете отношението си към себе си, към околния свят и към живота, намерете у себе си нещо истинско, ценно, същинско, вечно и го развивайте.
Вдигнете сега дясната си ръка. Погалете се по главата поне задето с прочитането на тази книга правите опит да се погрижите за здравето си, да възстановите зрението си.
Дори да не стане, ще е само в началото. Научете се да си прощавате дребните грешки. Благодарете на себе си поне задето ви има на този свят.
Винаги можете да намерите за какво да похвалите сам себе си.
Ако с желанието да се промените оставате все същият, вие се залъгвате с илюзии. Извинете ме, но е безполезно да лекувате язвата, ако в нея е заседнал ръждив пирон - раната все ще се отваря. Ръждивият характер, който носите в тялото си, ви е забил в тази безизходица.
Колкото и да е трудно, за всеки ден, за всяка пълноценно свършена работа трябва да се самопринудите, с усилие на волята да събудите уважението към самия себе си, защото именно оттук започва сътворяването на Личността.
Мислите, че само вие сте с проблеми?
Всеки ги има предостатъчно. Както се казва, на път и под път. Но най-важното правило е: ако не можеш да промениш ситуацията, промени отношението си към нея.
Всичко е въпрос на сравнение. Затова може да се каже, че животът е прекрасен във всичките си проявления.
Някоя няма мъж, затова страда и тъгува. Ама я ги погледнете тези измъчени и угнетени омъжени жени, дето теглят каиша! Вие сте просто щастливка!
А може би сте недоволна от мъжа си - тогава погледнете самотните жени с какви гладни очи гледат мъжа ви.
Всичко е въпрос на сравнение.
Ако се мислите за много стара, ще си поговорим след двайсетина години. Тогава ще кажете: „Ех, че млада бях, ходех си до тоалетната."
Това е животът!
Не чакайте да минат двайсет години, за да оцените радостта на днешния ден.
Може би страдате от тежка болест? Но и от болест до болест разликата е голяма.
Например имате язва на стомаха. Отивате на лекар, той ви казва:
- Май отдавна не сте се преглеждали?
- Изобщо не ходя по лекари.
- Ами браво, че така сте се занемарили - казва лекарят, - имате онкологично заболяване.
Вие реввате: ;,      - Докторе, да не е все пак язва?
Сега бихте се радвали да чуете, че имате язва на стомаха. Значи след толкова години проблеми с язвата сега вече си я пожелавате!
Прибирате се вкъщи като в мъгла и нищо вече не ви интересува. Знаете, че ви остава още малко да живеете и всичко губи смисъл.
Не ви интересува повече какво мислят хората за вас, защо съседът не поздравява, какъв е килимът ви, нов или стар.
Всичко скъпоценно, което сте придобили с цената на похабеното си здраве, става мираж!
Желязото ръждясва и се изронва - в такова желязо сте превърнали живота си.
Мебелите ще станат на трошляк, а вие вече сте дали част от живота си за тези мебели. Всичко е напусто в света, всичко е илюзорно, всичко е тленно. Какво остава от човека? Освен спомена - нищо друго!
Ценностите се преоценяват. Неща, заради които вчера сте се нервирали, ядосвали сте се, днес са пълна глупост.
Едва сега разбирате истинската цена на всичко в живота, но уви...
След две седмици ви викат в поликлиниката. Отивате, а лекарят едва ли не на колене ви моли:
- Простете ми, за Бога! В лабораторията са сбъркали анализите. Вие имате язва на стомаха. Излизате навън и радостно се провиквате:
- Имам язва! И-и-имам яаазваа!
Всичко е въпрос на сравнение, скъпи мои. Всичките ни скърби, всичките ни радости са относителни. Помъчете се да цените всяка минута в живота. Миг-и я няма!
Нека се научим дори в най-лошото да откриваме нещо добро. Един и същ проблем може да се погледне от различни страни, да се прецени по различен начин и да му се намери решение. Ето ви пример.
Двама ученици пушачи се разхождали в градината и не смеели да запалят. „Утре трябва да питаме учителя дали ни е позволено да пушим" - решили те. На другата сутрин единият се появява много натъжен и вижда, че другият пуши.
- Как така? - учудил се той. - На мен учителят ми забрани!
- Ти какво го попита?
- Дали може да пуша, когато медитирам. Той ме изпъди, беше много разгневен.
- Там е цялата работа. Аз го попитах може ли да медитирам, докато пуша. И той каза „да".
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Притча за желанията
« Отговор #1 -: 10-11-2009, 23:18:12 »

 :) Много е хубаво. Въпреки че го знам, все го забравям. Трябва да си го препрочитеам всяка седмица или да започвам деня с това. Благодаря, Cветльо!
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Притча за желанията
« Отговор #2 -: 10-11-2009, 23:20:07 »

Моля. :peperudi:И аз го забравям,за това тази книга ми е настолна. :police:
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Притча за желанията
« Отговор #3 -: 10-11-2009, 23:25:24 »

аз пък сега си имам друга настолна на Деил Карнеги - "Как да печелим приятели и да влияем на хората". Чел ли си я? Много е хубава. В същност в началото е била написана като учебник за курс по ефективно говорене/приказване и човешки взаимоотношения.
« Последна редакция: 10-11-2009, 23:34:19 от canat »
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Притча за желанията
« Отговор #4 -: 10-11-2009, 23:34:01 »

Да,книгата и много добра.Тя обаче е за едно време доста назад.Някои от правилата са се променили.Препоръчвам ти неговата съвременничка,Лилиан Глас - "Кажи го правилно"!
http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=1&find=%EB%E8%EB%E8%E0%ED
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Притча за желанията
« Отговор #5 -: 10-11-2009, 23:35:43 »

да ти кажа - прилагам методите му и още функционират  ;) Аз я бях чела преди 10 години и сега пак я преоткривам. Да , нищо ново, ама те и мъдреците не казват нищо ново, те са все стари истини, минали през годините/вековете, оцелели така, както човека е оцелял.

« Последна редакция: 10-11-2009, 23:38:41 от canat »
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Притча за желанията
« Отговор #6 -: 10-11-2009, 23:38:51 »

Да разбира се.Само някои от тях са се променили,не всички.
Макар че,аз по скоро визирах една друга негова книга,за публичните изказвания.Грешката е моя.
« Последна редакция: 10-11-2009, 23:43:22 от Svetlio »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Притча за желанията
« Отговор #7 -: 10-11-2009, 23:43:54 »

я виж поговорките, стари са, но откриваме и нов смисъл в тях. Има дори прилики между поговорките от различни страни и от различни времена. Aз оня ден четох 3 часа поговорки. Бях като замаяна! Много ми хареса.
Cветльо, чел ли си "Принцът" на Mакиавели?
« Последна редакция: 10-11-2009, 23:45:42 от canat »
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Притча за желанията
« Отговор #8 -: 10-11-2009, 23:45:47 »

Аз много обичам да чета книги с притчи.Толкова мъдрост има в тях.

Цитат
Cветльо, чел ли си "Принцът" на Mакиавели?

Не,не съм я чел.Някой ден ще и дойде времето и на нея.
« Последна редакция: 17-11-2009, 18:26:10 от Mep »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Притча за желанията
« Отговор #9 -: 10-11-2009, 23:50:41 »

писана е преди 500 години и още е валидна!
Те мъдростите какво са? Истини, които са около нас, ама някои не ги виждат, а други не искат да ги видят.
« Последна редакция: 10-11-2009, 23:57:28 от canat »
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Притча за желанията
« Отговор #10 -: 11-11-2009, 01:02:07 »

canat , Svetlio  :Content_14: :Content_14: :Content_14:
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Притча за желанията
« Отговор #11 -: 11-11-2009, 06:08:38 »

те и мъдреците не казват нищо ново, те са все стари истини, минали през годините/вековете, оцелели така, както човека е оцелял.
Нищо ново, но всичко е забравено! Ако погледнем народа ще видим, че дори и не се е замислял за тези стари истини, камо ли да ги използва :love_028:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Притча за желанията
« Отговор #12 -: 11-11-2009, 06:48:42 »

аз пък сега си имам друга настолна на Деил Карнеги - "Как да печелим приятели и да влияем на хората".
Аз съм я чела. Извадила съм си и най-важното. :) Бях първи курс студентка т.е. 96-та година. Подарък от майка ми за 8-ми декември. Бях забравила. Сега погледнах и прочетох пожеланието и, натъжих се.
На Дейл Карнеги имам още " Как да преодолеем безпокойствието и да се радваме на живота". Тя пък подарък от мъжа ми.Така като гледам неговото послание, е било малко след като съм родила дъщеря ни т.е. преди 5 години. :)
Имам и "Пилешка супа за душата'. Пак подарък, но този път от една приятелка.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Притча за желанията
« Отговор #13 -: 16-11-2009, 09:34:14 »

 :kisss:
ЗА ЕДИНСТВОТО НА ДОБРОТО И ЗЛОТО
Доха
Които слушат мъдрите беседи
и с праведниците дружат в Праяга, потапят се на любовта в потока
и вкусват плодовете й веднага.
Чопай
Веднага чапла щъркокрака
на лебед става. Също всяка одрезгавяла врана тука
започва сладостно да гука. Не бива никой на това
да се учудва. Не мълва, а пример очевиден скрит е
в общуването със добрите. Отшелниците най-велики
като Агастя и Валмики ведно с премъдрия Нарада
доставили са ни наслада да ни разкажат, че каквото
достигнали са, обществото от люде честни и добри
могло е да им го дари. От всички твари земноводни,
от всички твари небосводни,
в света подземен или горен,
подвижни или пък на корен - ако ли някой притежава
богатство, мъдрост или слава, дължи ги, слушайте, и трите
на дружбата си със добрите. Не може друго го доведе
дотам. Това самите веди го казват, а и сам светът
не знае по-различен път. Без дружбата с добрите няма
познание. А пък без Рама не ще успеят да открият
добрият кой е, кой е злият. Другарството с добрите бърже
цъфти и плод цветът му върже: цветът е следваният път,
а съвършенството - плодът. И злият щом се събере
с добри, потегля на добре. Така желязото на злато
преобразява се, когато докосне камъка параса.
Обратно - своята украса от добродетел съхранява
почтеният дори тогава, когато жребият го тласне
в среда от люде най-опасни, тъй както змията си пази
в главата скъпите елмази
МАХАБХАРАТА
РАМАЯНА

Индийски национални епопеи


Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Притча за желанията
« Отговор #14 -: 20-11-2009, 08:21:36 »

 :kisss:Разбрахте ли го бе деца???Никооооооой нема...къде сте, как сте??? :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Притча за желанията
« Отговор #15 -: 20-11-2009, 11:53:53 »

Разбирам го, даже съм го преживяла. Била съм и сред бурени, случвало се е и бурени да се облагородят в познанството си с мен/нас.
Независимо от обстоятелствата, човек винаги трябва да носи в сърцето си идеята на Създателя, да прави всичко с цел да гради. Съзиданието е най-голямото удовлетворение, което съм изпитвала през живота си, независимо дали става дума за софтуерна функционалност, електронно устройство или възпитанието на 2-месечно куче.

Цветя за теб, лельо Мария  :love_006 - emotloader:
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Притча за желанията
« Отговор #16 -: 20-11-2009, 13:14:19 »

 :kisss:Ни съм леляяяя, баба съм ,баба!!!!Лели много , ама бабата във форума е една!!! :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...
 

Страницата е създадена за 0.08 секунди с 23 запитвания.