Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Пропохелиант  (Прочетена 7738 пъти)

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Пропохелиант
« -: 03-07-2012, 16:37:02 »

Преди време ми попадна една книжка от д-р Кирил К. Караиванов – „Детски домашен лекар/ Прополисът”.  Оттам разбрах за т. нар. „пропохелиант” – лекарството, което той използва в своята практика. Интересно ми стана, че книгата е написана наистина с желание да се помогне, цитирам: „Апитерапията има по-физеологично действие върху човешкия организъм, който се е приспособил към нея в продължение на хилядолетия. Синтезираните по химичен път медикаменти, с които човек се среща  отскоро, имат не малко странични действия. Използването на естествените продукти е по-целесъобразно навсякъде, където могат да заменят синтетичните. Изкуството на лекаря се състои именно в това, като познава много добре фармакодинамичните и фармакокинетичните свойства на едните и другите, да ги прилага умело, като се ръководи от принципа: първо  да не вреди!”.
В нета се разрових за рецепта и по тази рецепта приготвих лекарството: Прополисов мехлем  30 %. 30 г  прополис  се варят със  100 г мазнина /използвах зехтин/  в съд  на водна баня  до получаване на хомогенна смес. След това се снема от огъня,  прецежда се веднага през двойна марля  в бурканче  с тъмни стени. Направих за себе си, за майка си и за сестра си. Отзивите от майка ми бяха, че успокоявало разширените вени, цветът на венците се подобрил от наситено червен към розов. Аз пък веднага го използвах върху себе си като крем за лице и тяло – много ми хареса като въздесйтвие върху кожата. Приемах от него и вътрешно. Дадена е различна дозировка в зависимост от болестното състояние, относително по често се препоръчва приема на 5 до 10 капки три пъти дневно, преди хранене, с медена вода.  Малкият ми син – годинка и половина вдигна висока температура, явно баща му предаде някой вирус. Започнах и прополисова терапия, успоредно с други напълно естествени средства и за няма два дена всичко беше под контрол. Наистина много го препоръчвам особено на майките с малки деца, тъй като прополиса в спиртен извлек винаги малко притеснява, а и в зехтин определено е по-добро влиянието.  :love_006 - emotloader:
« Последна редакция: 03-07-2012, 16:39:21 от Мария Петрова »
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Пропохелиант
« Отговор #1 -: 09-07-2012, 10:57:08 »

Благодаря за ценната информация, Мария  :love_026:
Аз също много употребявам прополис/като прополисов вазелин с невен и с други добавки/.Доволна съм и ще си приготвя мехлема.Вярвам, че е много ефективен! :Content_22:

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Пропохелиант
« Отговор #2 -: 09-07-2012, 12:34:25 »

Мария, тук споменаваш капки, а същевременно е мехлем - нещо не разбирам.
Активен

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината
Re:Пропохелиант
« Отговор #3 -: 09-07-2012, 13:43:09 »

Прополисът като всяко всяко турбо чудо за самолечение си има особености.  Първата е високата алергенност и последвалото зачервяване в точката  на контакт.  Второто е че прополиса убива наред и всякаква чревна лактобацилна флора без да  е избирателно както обичат да споменават  в рекламите.
Доказано парализира кандида албиканс но не влияе никак на кандида крусей.
Има парлив напрапчив едва търпим вкус като всяко нещо с подобно действие, масло от чаено дърво, риган, GSE, каприлова киселина и тн.
Реактивните хора получават повече вреда от полза. Тъй като е анестетик, упоява и според дозата може да се получи неадекватност. Затова се ползва при зъбобол успешно, не влияе на хеликобактер пилори, освен от новозеландските пчели сърбащи манука.
Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Пропохелиант
« Отговор #4 -: 09-07-2012, 16:51:00 »

Здравей, shofilev. И аз първоначално се учудих, но тъй като в книгата пише така, точно така го предавам и аз. Вероятно говорят за състоянието, което приема мехлема при телесна температура. Но за да не ми е проблем просто измерих капките в лъжичка и така установих, че дозата ми е относително едно грахово зрънце. Когато го взема на пръсти, за да намажа себе си или децата той се стапя.
По повод поста на somelier ще цитирам части от книгата, без да налагам мнение, тъй като аз лично не съм правила лабораторни тестове на мехлема, но пък за сметка на това го използвах върху себе си и мога да кажа, че ефекта е впечатляващ. Нито върху мен, нито върху детето /1 година и половина/ не съм забелязала зачервяване, напротив кожата става дори по-нежна и блестяща. Естествено преди първата му употреба намазах малък участък от вътрешната страна на ръката, където кожата е по-чувствителна, за да го тествам – в никакъв случай не съм действала на сляпо, а и първо аз бях  „опитната мишка” /казвам го с насмешка предвид хилядите вредности, които ни заобикалят/.  Та цитирам: „Голям интерес будят проучванията на датския учен К. Лунд ААгаад, който провел пет серии от опити върху 16 000 души в продсължение на пет години. В 97 % от случаите прополисът дал положителен ефект. Само при трима от болните се появила алергична реакция и лечението било прекратено. Областта на приложение на прополисотерапията е поразително обширна: възпаление на дебелото черво, инфекция на пикочните пътища, възпаление на гърлото, възпаление на синусите и др. Нашият опит обхваща 5200 души...
Лечебните свойства на прополиса са познати от древността. Египтяните са го използвали за балсамиране на мумии и като дезинфекциозно средство при лечение на рани. Има сведения, че са прилагали прополиса при черепно-мозъчни операции. За това лечено средство споменават Омир, Вергилий, Аристотел, Авицена. Инките също са познавали прополиса и са го използвали при възпаление, придружено с висока температура...
Антимикробни свойства: те са установени още през 1948 г. от В. П. Кивалкина. Тя изследва действието на прополисови екстракти върху 74 микробни щама, принадлежащи към 19 вида патогенни и непатогенни бактерии и установява, че прополисът притежава бактерицидно и бактериостатично действие. Различните видове бактерии имат различна чувствителност към прополиса.  По-чувствителни са Грам-положителните. Бактериостатичната концентрация на прополиса за Грам + бактерии е 0.62 – 2.5 мг/куб.см, а за Грам  отрицателните – 40 мг и повече. Бактерицидните дози са от 2 до 8 пъти по-големи от бактериостатичните. Черняк /1973г. / установява, че прополис в концентрация 1.25 и 5 мг/куб.см действа бактерицидно върху 20 щама стафилококи, 10 стрептококи и 10 Ешерихие коли, изолирани от храчките на деца, болни от хронична пневмония...
Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Пропохелиант
« Отговор #5 -: 09-07-2012, 18:38:01 »

И още малко инфо:
За да изяснят механизма на бактерицидното действие на прополиса Ю.С. Александров и Л.Н. Данаилов /1975г./ провеждат серия от опити с животни и установяват, че прополисът стимулира фагоцитозата. Същите автори правят посевки – антибиограми и намират висока чувствителност на някои патогенни микроорганизми към прополиса.
Патогенни щамове   пеницилин   тетрациклин   ампицилин   мономицин   прополис
Стафилококус
Ауреус          +      ++      +      -      +++

Стрептококус       +      +      ++      +      +++
Вириданс

Стрептококус       +      ++      +      -      + +
Хемолитикус

Протеус       +      +      ++      +      +++
Вулгарис   

Според Л.Б. Оконенко от Медицинския институт Алма АТА /1985г./ посочва, че прополиса действа дори на микробни спори. Патогенните микроорганизми не могат да се адаптират към него.
Антибиотичните вещества /седем на брой/ съдържащи се в прополиса имат растителен произход и са по-физеологични и антитоксични от познатите ни и прилагани в практиката антибиотици. Продължителното приемане на водноспиртна емулсия от прополис не предизвиква дисбактериоза според Й. Чижмарик /Словакия/.
Книгата е изпъстрена с примери за редица изследвания, но малкия ми син проявява неудовлетворение като се задържа дълго пред компютъра. Ако има още въпроси, на които отговора е наличен в книгата ще се радвам да бъда полезна. С пожелание за приятна вечер!
 :fluretaa:
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Пропохелиант
« Отговор #6 -: 10-07-2012, 08:55:14 »

Благодаря, Мария, доста си се потрудила да ни осведомиш по тези въпроси. Аз съм чел различни неща във времето за прополиса, но в тази книга явно нещата са синтезирани и подробно обяснени. Възможно ли от някъде да се намери - никъде не намерих информация за нея?
Активен

purelove

  • Гост
Re:Пропохелиант
« Отговор #7 -: 10-07-2012, 14:46:27 »

Аз също се "въодушевих" покрай съдържанието на тази книжка. Излива ми някаква бройка на книжния пазар във Варна. Утре ще проверя и ако я намеря ще я сканирам и споделя.
Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Пропохелиант
« Отговор #8 -: 10-07-2012, 15:21:32 »

На мен ми я даде една съседка и аз си прекопирах някои страници, тъй като тя е в два раздела едната част е за децата, а другата за прополиса. Ако бях на работа и аз веднага щях да я сканирам и нямаше да ви давам отделни откъси. Но ако purelove не успее да я намери, ако трябва ще я набера, ако трябва ще я сканирам, когато ми е възможно.
Активен

purelove

  • Гост
Re:Пропохелиант
« Отговор #9 -: 11-07-2012, 10:43:54 »

Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Пропохелиант
« Отговор #10 -: 11-07-2012, 11:18:41 »

Благодаря, : purelove    :flowers2:

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината
Re:Пропохелиант
« Отговор #11 -: 11-07-2012, 15:39:54 »

Благодаря, : purelove    :flowers2:


Хубаво и естествено лечебно средство.   Има един тънък момент.  Едва ли всеки прополис от всеки кошер от всяка местност и през всеки сезон ще  регистрира антимикробни свойства.  Ако нещо по този въпрос е споменато в книгата може ли да го научим.
Пчелите не го синтезират сами, събират го от дърветата които си го синтезират за да се защитят от микробна инвазия.  
Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Пропохелиант
« Отговор #12 -: 26-07-2012, 11:41:28 »

Ето на какво попаднах скоро в нета, във връзка с тематата:
"В медицината, на която съм обучавал и моите студенти, никога не съм срещал информация, че хората могат да се лекуват и с пчелни продукти. Дори доскоро това се смяташе за ерес - обяснява лекарят. - В Куба, Русия и Румъния обаче още по социалистическо време имаха цели институти по апитерапия. А у нас не сме и предполагали какъв е ефектът от това лечение. Благодарение на него някои хора останаха живи”.
Д-р Балчев разказва за мъж на средна възраст, здрав българин, който отишъл да сече дърва в гората. Тежък ствол го притиснал и го превърнал в парализиран инвалид: „Постъпи в нашето нервно-хирургично отделение. Беше невъзможно да се възстанови функцията на гръбначния мозък. Пациентът започна да развива и една огромна рана в областта на кръста, в която буквално можеха да се вкарат два мъжки юмрука. Бях му лекуващ лекар и положихме много усилия да помогнем с антибиотици, хирургична обработка на раната, вливания и т.н. Но вместо да се оправи, той разви сепсис. Видях го, че гасне”.
Тогава на помощ се притекла майката на доктора - Лиляна Балчева, биолог, цитогенетик и заклет пчелар. Тя дала съвет да се опита с прополис. Д-р Балчев с недоверие заложил на тази последна възможност. „30-процентен спиртен разтвор на прополис се смесва с маслен разтвор на витамин А в съотношение 1:1 - разкрива рецептата той. - Получава се една спиртно-маслена емулсия, с която обработихме раната на пациента. Ефектът беше невероятен и до днес не мога да повярвам. Високата температура се нормализира, раната се затвори и болният оцеля. Дълго време след това го виждах как се разхождат със съпругата му из града”.
Д-р Балчев разказва как по време на бременността на съпругата му на венеца й се появило подуване, голямо колкото бобено зърно, зачервено и болезнено. Стоматологът предписал антибиотици, но апитерапевтът решил да пробва с друго. С няколко намазвания с прополис възпалението изчезнало като с магическа пръчка. „Бях удивен - признава си д-р Балчев. – Всякакви рани и възпаления се лекуват с прополиса”. Пчелният клей бил ефикасен и за предпазване от грипни заболявания, за лечение на язвена болест, инфекции на пикочните пътища. Д-р Балчев говори за него като за природен антибиотик, към който обаче не се привиква. Пчелният прашец пък се използвал за профилактика на онкологични заболявания.
http://www.plovdivmedia.com/16468.html
Активен
 

Страницата е създадена за 0.1 секунди с 22 запитвания.