Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Да помогнем на очите (една рецепта)  (Прочетена 11267 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Здравейте,

Аз съм програмист и вися нонстоп на компютъра. Това почва и да ми се отразява на очите - уморяват се, понаболяват ме понякога.

Скоро прочетох, че омега-3 мастните киселини били полезни за очите. Реших да комбинирам това и с нещо, на което ни учат от малки, а именно, че витамин А е много полезен. Някой тук (мисля, че беше Петко) спомена, че витамин А се абсорбира най-добре като се приема с някакво растително масло. Ето и до какво стигнах:

Сутрин на гладно пия голяма чаша прясно изцеден сок от моркови, като в него добавям една супена лъжица ленено масло (студено пресовано).

Без да претендирам, че знам за какво говоря, мисля, че съм събрал трите неща в едно: омега-3 от лененото масло, витамин А (каротин) от морковите и масло за по-добро абсорбиране. Особено съм доволен, че лененото масло, което иначе ми е доста неприятно на вкус, така почти не се усеща. Открих също така, че като добавя малко сок от цвекло подобрявам вкуса на сместа и тя ми харесва повече.

И така, пия си чашата вече почти седмица и очите ми сякаш са по-добре. Умората и болките се появиха само веднъж, и другите дни ги нямаше изобщо. Пробвайте и вие.

Имате ли други рецепти за "помагане" на очите? Идеи за подобряване на моята?

Аз иначе знам няколко йога упражнения, които правя, когато не забравя... :weight_lift:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #1 -: 30-09-2009, 14:25:46 »

Супер решение си намерил на проблема :Content_22:
Имате ли други рецепти за "помагане" на очите? Идеи за подобряване на моята?
Идеи за подобряване - виж да са качествени морковите и маслото ;) На коя фирма е маслото?
Морковите, ако са от пазара, да не са от онези 50 сантиметровите ;D
А иначе за други рецепти...ами колкото повече сокчета и зелени нектарчета, толкова по-добре ;)
И ако на единия сок сложиш ленено масло, на другия сложи зехтин ;) Редуване му е майката ;)
« Последна редакция: 30-09-2009, 14:27:39 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #2 -: 30-09-2009, 16:05:13 »

Благодаря за отговора, Петко.

Морковите гледам да са по-малки и да са истински. Маслото е на фирма Balcho. Пробвал ли си го?

Иначе ще пробвам редуването със зехтина.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #3 -: 30-09-2009, 16:25:38 »

На "Балчо" са кофти маслата...пробвал съм...даже 2-3 месеца се залъгвах с тях, когато най-сетне намерих истинския вкус в лицето на "Булдара". Ако сравниш ще ме разбереш ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #4 -: 30-09-2009, 17:28:52 »

Брей, аз само "Балчо" виждам по магазините. Непременно ще потърся и "Булдара".
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #6 -: 01-10-2009, 05:24:23 »

http://buldara.net/page19.html
Вери, мерси за линка :flowers2:
Не бях го гледал сайта :)
Брей, аз само "Балчо" виждам по магазините.
Питах веднъж една продавачка в модерен магазин за здравословни храни, защо не продават на "Булдара". Отговори ми, че "Балчо" се харесвали много заради модерния дизайн на етикетите и формата на бутилките, а "Булдара" били прекалено семпли и неугледни :Content_4 - emotloader: За качество нищо не каза...явно то не е важно :Content_14: Пуста мода...ше ни изяде главата някой ден :Confus_3:
« Последна редакция: 01-10-2009, 05:29:11 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #7 -: 01-10-2009, 05:30:20 »

Тя вече ни ги яде. Въпросът е колко ние ще и позволим да изяде.  ;)
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #8 -: 01-10-2009, 09:36:01 »

"Балчо" се харесвали много заради модерния дизайн на етикетите и формата на бутилките, а "Булдара" били прекалено семпли и неугледни

И аз, ако не знаех нищо за маслата, бих си купил това в стъклената бутилка. "Булдара", доколкото виждам на сайта, използват пластмасови. Най-малкото се притеснявам, че тази пластмаса ще отдаде малко химия в маслото, а и пластмасовата бутилка ми говори за продукт от по-нисък клас качество.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #9 -: 01-10-2009, 12:30:28 »

До скоро смятах, че стъклото е по-еко и изобщо не се замислях, докато не прочетох това:

"Скоро един от моите професори в университета ни разказа, че един институт си е направил труда да изчисли, коя от 3 вида опаковки щади най-много природата (ставаше въпрос за прясно мляко).
3те опаковки бяха: тетрапак, найлоново пликче (през комунизма беше така опаковано млякото) и стъклена бутилка. Най-много замърсява стъклото, защото е необходима висока Т на топене за изработване на бутилката (необходим е ток, замърсява се природата), чуплив е и за дезинфекция са необходими доста вредности. После идва тетрапака - трудно се рециклира, защото е картон и пластмаса...
Най-щадящо се оказало пликчето."

"Професорът каза: Деметър ще припаднат като им разбият еко-теорията за стъклото. 
Мисля, че за стапянето на кварца са необходими 1200С, това е много енергия...
А после бухаш бутилката в контейнера и тя се чупи."

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=372086.540
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #10 -: 02-10-2009, 09:25:25 »

Христо, непременно ще пробвам идеята ти за сокчетата. Мен очите много рядко ме болят, но преди няма месец ходих на термовизуална диагностика и ми казаха, че температурните очертания около очите ми не са както трябва, и можело да имам астигматизъм или да съм за някакъв малък диоптър. Това направо ме шокира, от край време съм с перфектрно зрение. Но все пак мисля да взема мерки, дори и превантивни. Чувала съм много добри отзиви за системата на Норбеков, от хора, които са били на семинарите му. А очната лекарка ми е казвала на 15 минути да си отмествам погледа от книгата или екрана и да гледам в далечината за по минута поне.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #11 -: 02-10-2009, 10:09:07 »

Христо, непременно ще пробвам идеята ти за сокчетата. Мен очите много рядко ме болят, но преди няма месец ходих на термовизуална диагностика и ми казаха, че температурните очертания около очите ми не са както трябва, и можело да имам астигматизъм или да съм за някакъв малък диоптър. Това направо ме шокира, от край време съм с перфектрно зрение. Но все пак мисля да взема мерки, дори и превантивни. Чувала съм много добри отзиви за системата на Норбеков, от хора, които са били на семинарите му. А очната лекарка ми е казвала на 15 минути да си отмествам погледа от книгата или екрана и да гледам в далечината за по минута поне.
Не е болка за умиране ;) Имам леко късогледство, съчетано с астигматизъм. Носиш си очилата и толкоз ;D
Не се притеснявай ;)
За Норбеков съм малко скептично настроен...но пък виж, може да помогне :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #12 -: 02-10-2009, 11:10:51 »

Петко,просто нямаш достотъчно информация и за това си скептично настроен.Сега ще се опитам накратичко да обясня.
При нас 90% от упражнението е създаването на състоянието и 10% за техническата част.Настроението е честота на вибрация и когато съвпадне с честотата на вибрация на органа(в случая очите но важи за всички органи),то лекува.Разбира се при упр.за тялото вкл.вътрешните органи(идеомоторен масаж) използваме топлина и студ,които създаваме с въоражението си.1 диоптър се сваля за 2-6 дни.Проблема е,че после трябва още 20-40 дни да се правят упражненията,за да може новият навик(да се вижда добре)да се "заприходи" от мозъка.Всъщност лошото зрение е лош навик,които се заменя с нов.Не е сложно,ама работа си трябва с мързел няма да стане :weight_lift: ;D
« Последна редакция: 02-10-2009, 11:15:00 от Svetlio »
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #13 -: 02-10-2009, 11:18:09 »

Да, интересно и логично звучи. Мерси за инфото :Content_22:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #14 -: 05-10-2009, 17:40:10 »

Най-интересно , най-логично а и най-резултатно   е това,което ще ви кажа аз .  :pensif_29:
Нищо от гореизброеното няма да намали умората на окото от монитора ,колкото един трик, който съм открил за себе си , след дълго умуване - кое е аджеба това,което уморява окото. Честотата на трептене ли, разделиталната способност ли .. Бях стигнал дотам да реша ,че причината е в астигматизма ми и си купих подобаващи очила за 115 лв.Не. Най-много уморява окото контрастът. Черни букви на бял фон. Колкото и да го намаляваме тоя белия фон, ефект няма.  Затова , направете фона сив. А буквите да останат черни .  Това става от настройките . В Word това става от format-bakcground-избор на цвят. За интернет забравих откъде ,но също има настройка всичко да излиза на сив фон.  Трябва да е средно сиво.  Веднъж като свикнете, и пари да ви дават,няма да се върнете към черно-бялото. Очилата не съм ги докоснал ,откакто вече година -две съм на сиво.  Преди можех да чета около половин час,преди да ме заболят очите.Сега това става на седмия.  Направете проба, почетете  един-два часа при двата варианта  и когато усетите разликата, чакам да почерпите :) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #15 -: 05-10-2009, 18:34:25 »

Имах си хас бате Бино да не знае нещо важно и по този въпрос! :))) Благодаря ти! Ще докладвам за резултатите...пък за почерпката.. таман да имам и още един повод да дойда до Варна :)
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #16 -: 05-10-2009, 19:21:33 »

Бате Бино, страхотна идея. Аз също "потъмнявам" стандартното бяло на уиндоуса, но сега го направих осезаемо сиво. Засега ми е грозно, но май наистина става по-лесно за четене. Ще видим дали ще свикна.

Сега отивам да ровя как се сменя фона особено на силно дразнещи страници, които имат набит бял фон.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #17 -: 05-10-2009, 20:02:14 »

Ето тези устройства са направени на същият принцип и за това не измарят очите.Дето се вика,те за четене са правени.

http://dbs-books.net/
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #18 -: 05-10-2009, 22:25:54 »

Свиква се ,Ицо, като с всяко нещо :)   Освен това няма да ти се налага да затъмняваш бялото,даже можеш да го усилиш, защото пък когато гледаш снимки,пейзажи , голи мацки и др. със затъмненото бяло излиза тъмно и се тюхкаш ..:)

А бързият начин за увеличаване на текста знаете ли го?  При задържан бутон " Ctrl" въртите колелцето на мишката .Невероятно удобно.  ПРи последните версии на Виндоус се увеличават и снимките барабар, докато при по-старите версии -само текста.
Бързо затваряне на много отворени страници?
При натиснат "Alt" се натиска F4 .
Бързо превъртане на сктраници назад ,когато искаме да се върнем през девет страници в десета?    
При задържан "shift" въртите колелцето на мишката.
Айде и да черпите по половин чаша двойно декафинирано кафе с четвърт лимон.
« Последна редакция: 05-10-2009, 22:40:37 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Да помогнем на очите (една рецепта)
« Отговор #19 -: 08-10-2009, 13:53:26 »

Аз иначе знам няколко йога упражнения, които правя, когато не забравя... :weight_lift:
hristo, я разкажи за упражненията, ако обичаш.
« Последна редакция: 08-10-2009, 13:59:00 от canat »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.081 секунди с 22 запитвания.