Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Петър Дънов за суровоядството  (Прочетена 14797 пъти)

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396

Чела съм много неща ( книги и интернет публикации) от Дънов и го уважавам:)   
Обаче една негова мисъл леко ме озадачава...


"Суровоядството има привърженици. Но да не се прибягва до такива крайности. Суровоядството огрубява човека. По хранителност морковът, целината и други са по-хранителни сварени."  http://www.beinsadouno.com/articles.php?id=43

Съгласна съм, че нито една крайност на 100% не е полезна...Може би с това "огрубяване" има предвид, че топлата храна внася някаква топлота (не само физическа) в човека...

А вие как тълкувате тези негови думи? И какво има предвид с това "огрубява"?     

Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #1 -: 29-04-2009, 16:27:41 »

Хм... Много странно наистина. С цялото ми уважение, не съм съгласна, че суровоядството е крайност. Някога ми се струваше така, но се радвам, че узрях за него вътрешно и разбирам, че всъщност е най-естественото хранене. Не знам как да тълкувам думите му...
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

jj

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #2 -: 29-04-2009, 19:39:27 »

Мн.се възхищавам на П.Дънов.И на мен ми е попадало това,но като цяло той ни съветва да предпочитаме кълновете пред варенето на зърната и да се храним с това,което природата ни дава.Нищо в консерви,пасти торти,месо,млечни.Попадъло ми е че препоръчва по 1 жълтък седмично,заради вит.А.
Активен

jj

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #3 -: 29-04-2009, 19:47:06 »

доколкото се сещам съшо препоръчва да се консумира всичко както ни е дадено,без мн.рязане и т.н.(нещо ми се върти за лука,че съдържа повече магнетизъм,ако не се реже много).Също че тр.да се яде по мъничко,с любов.
В макробиотиката има специален раздел как точно да режем продуктите(моркиви,краставици и др.)за да не им се губят качествата. Ще погледна тези дни,ако го намеря ще ви го пратя.Тоова е философия,използвана от древната китайска философия за храненето. Иначе принципите на макробиотиката са мн.интересни,свързани са както с ханенето,така и с цялостното ни отношение към живота.Основното е-да се яде семпло,с радост,и с продуктите които ни се намират в нашия климатичен пояс.Плодове и зеленчуци се препоръчват пресни,единствено готвено е бобови и зърнените.
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #4 -: 30-04-2009, 00:14:47 »

Много уважавам Петър Дънов, но откакто разбрах, че книгите му са писани от негови ученици и доста от мислите му са пречупени през техния поглед, вече чета "с едно на ум". Суровоядството е най-естествения начин на хранене (ако оставим на страна всички пасирания и блендирания), най-близък до природата, заложен още в самото създаване на човека (каквото и да е то).
Аз самата не обичам сварени моркови или целина, а какво полезно остава в тях след като са умъртвени от 100те градуса.
За огрубяването може би се има предвид, когато се подхожда към суровоядството насила. Топлата храна наистина е по-блага, но и в суровоядството има топли храни - например суровата супа може да е топла, когато се блендира с топла до 48 градуса температура или когато похапваш нещо до този момент изсушавано във фурната или на слънце, ядковите млека също се стоплят от самата им направа, или когато стоплим на водна баня нещо течно. Варианти доста. Не е нужно с цел да стоплим храната си да я убаваме като хубавичко я преварим или я пъхнем в микровълновата (ужас).
А дали суровоядството е крайност или не - крайност е само за този, който подхожда към него с невежество или нежелание.
Активен
Духът владее материята!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #5 -: 08-05-2009, 05:25:55 »

"А дали суровоядството е крайност или не - крайност е само за този, който подхожда към него с невежество или нежелание."

Мер, тази мисъл ми хареса. Да знаеш, че ще ти я "открадна", а ако имаш нещо против, ще ти я върна. :)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #6 -: 12-05-2009, 00:55:31 »

Нямам против :))))
Активен
Духът владее материята!

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #7 -: 17-07-2009, 07:46:01 »

 :)Той има предвид суровоядство- въобще - включая и месото!!!Но що се отнасая до плодове и зеленчуци - на прав път сме!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #8 -: 17-07-2009, 08:43:39 »

Ходя във един фризиорски салон и случайно(?) се оказа,че една от фризиорките е от Бялото братство (тук във Варна) и се отворихме с нея на духовна тематика,и стигнахме и до суровоядството.Тя каза,че според нея П.Дънов не препоръчва пълното суровоядство,тъй като.......ох как да го обясня сега....с мои думи,както го разбрах ;):Тялото става прекалено чисто и изнежено един вид,а в момента поради прехода(който се смята,че правим) сме изложени на много вредни влияния,намирали сме се в най-грубата материя(или нещо такова).Та от тази гледна точка(че телата ставали много нежни),пък сме били в Преход, било добре да се консумира И готвена храна.
Това не е мое мнение,просто едно от мненията по въпроса ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #9 -: 17-07-2009, 15:22:29 »

Така е. Дънов твърди, че суровоядството е само за лечебни цели и не е приемлив вариант за дълго време :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #10 -: 20-07-2009, 09:12:06 »

 :)Май, че се сещам за какво иде реч...Тъй като условията на Земята не са съвсем чисти, то и чисто тяло няма да издържи на такива условия и ще иска да бега...ама няма да е готово за това...трябва да изградим идеално физическо тяло- /виж Л.да Винчи и неговия вписан в кръг и квадрат Човек с правилни пропорции и Физиогномиката на Петър Дънов/после астрално и накрая ефирно...Всяко нещо  в точното време и на точното място...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #11 -: 20-07-2009, 11:53:39 »

Е как да го изградим това идеално физическо тяло бе бабо Марийке,имаш ли някакви предложения ;)?
После,аз друго си мислих,П.Дънов не е бил "ЗА" постоянното пълно суровоядство.....Но суровоядството тогава и суровоядството сега може би се различават.Надали тогава са имали дехидрататори и са си изсушавали патладжани(примерно) или пък са си правели кракери,сигурно не са включвали в менюто си и соев сос(аз го слагам в "Кюфтетата").Така,че може би няма да успеем да си изнежим телата чааааак толкова... или поне се надявам ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #12 -: 20-07-2009, 12:30:56 »

Изнежваш се от гледна точка на това, че като хапнеш един Биг Мак, след 5 години пълно суровоядство и трябва да ти викат бърза помощ ;D :D ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #13 -: 20-07-2009, 12:52:48 »

 :)Здравей, Василенке - царствено дете - това от името ти- Василий- царствен!/Честотно-тълковен речник на личните имена../
   Работа е там, че ще стане не- в рамките на един кратичък чов.живот, ами в много прераждания - смятай 12 по 12 =
   Душичките ни са програмки на Природата които трябва да се научат организират около себе си наносвета!!!
   Ако прочетеш Прометей , ще видиш, че той е обвинен от Властта , че е предал огъня на еднодневките...човеците ...та ако успеем и умеем през животите си да летим и добро да творим - не се притеснявай пак докъдето трябва ще я долетим...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

инката1988

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #14 -: 02-03-2010, 12:39:28 »

Това е много интересно. Някъде бях чела, че ако човек, който живее в замърсен район като столица например и изведнъж реши да се премести на много чисто място, то той може да не оцелее. Всичко трябва да е с мярка и крачка по крачка, а не с голям скок. Ако сме прекалено чисти не можем да издържим, защото мръсотията е навсякъде не само в телата ни, а и във въздуха ни. Аз съм от София и вчера гледах репортаж за запрашеността на въздуха тук, която е постоянна. Направо ми се иска да хвана на някъде, но няма как да мръдна. Чета от скоро Петър Дънов. Чета една книжка: Мисли за всеки ден и доста ми харесва. Най- много ми харесва когато прочета сходни мисли на различни автори.
А относно бялото братсво искам да споделя. Когато бях доста по- малка, може би на 10 години, ходих няколко пъти на йога при един доста възрастен учител и един ден имахме организирана разходка до Витоша. Там се бяхме събрали  кръг около някакъв малък оркестър и танцувахме около него сами и по двойки и до скоро се чудех какво е било това мероприятие, но днес като потърсих информация за братството видях, че те правят също подобно нещо в Рила. Вие знаете ли повече по въпроса?  ;D
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #15 -: 02-03-2010, 13:15:51 »

 :kisss:В началото е СЛОВОТО ,ЗНАНИЕТО/идеята,теорията/, А СЛЕД ТОВА ИДВА РЕД НА ПРАКТИКАТА...Така че, всеки, който си мисли,че ще мине беззнание - цъ ,не може...Та аз мнооого пъти препоръчвах какво да се чете, не само поради това ,че съм библиотекар и препоръчването вече е професионално изкривяване, а най -вече заради самото израстване на всеки, НО когато е готов за това!!!
Ние сме на Земята на училище за Душите.В това училище всички сме в различни класове - първи, втори, 11-ти, университет и т.н.Когато си усвоил първи клас, минаваш в седващ...Работата е там ,че в това училище теорията и практиката ЗАДЪЛЖИТЕЛНО вървят заедно!!!!Ако си научил, че има добродетели, но не си приложил нито един...какво си научил???
Сега за чистота в градовете и извън тях...става въпрос не само за физическото замърсяване , а и за психическото!!!Ние оставяме своите емоции във времето и пространството...това виждат добрите ясновидци...Та точно тези, отрицателните емоции влияят объркващо и деградиращо върху всички, които не могат да владеят психиката си!!! и остават в плен на тези емоции!!!Всеки от вас може да си направи такъвм експеримент в средата на своите приятели...ядосайте се ... и гледайте...зарадвайте се и ...гледайте.
   Хайде сега, кажете на баба си къде има най-много струпвания на отрицателни емоции.... ???
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #16 -: 02-03-2010, 14:15:15 »

Това е много интересно. Някъде бях чела, че ако човек, който живее в замърсен район като столица например и изведнъж реши да се премести на много чисто място, то той може да не оцелее. Всичко трябва да е с мярка и крачка по крачка, а не с голям скок. Ако сме прекалено чисти не можем да издържим, защото мръсотията е навсякъде не само в телата ни, а и във въздуха ни.

Аз пък четох ,че девствена жена ако бъде обладана няма да може също да оцелее , трябва си аксесоари от секс шопа за да е плавен прехода и да няма проблеми  tooth

Инката :)) защо да не можеш да мръднеш, някой да не те е заковал на верига ? Или просто не можеш да се откажеш от привидните блага на цивилизацията ?
Активен

инката1988

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #17 -: 02-03-2010, 14:26:38 »

Добре :) Имах предвид, че ако си свикнал да живееш на едно по- чисто място и слезеш на по- замърсено започваш например да се прозяваш, защото кислородът е в по- ниски проценти...
Не съм вързана, но се чувствам много сама в начинанията си и съм объркана, от това което ми се случва
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #18 -: 02-03-2010, 14:34:36 »

Не си сама , аз те подкрепям 100 % , както вероятно и много от хората тук, които са с много бoгат опит и може да ти бъдем от полза :) Ето не си сама , затова крачи към мечтите и целите си :)
« Последна редакция: 02-03-2010, 16:52:21 от titan »
Активен

инката1988

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re:Петър Дънов за суровоядството
« Отговор #19 -: 02-03-2010, 14:45:38 »

Много благодаря. Извинявам се за отклоняването от темата на книгата.
Аз се радвам на шанса, който дава на всички тук да разаменяме идеи и познания, но ми се иска някак си да привлека в живота си още по- близо до мен в буквален смисъл такива хора, но всичко с времето си. Целувки на всички  :-*
Активен
 

Страницата е създадена за 0.093 секунди с 22 запитвания.