Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Кана Brita  (Прочетена 21578 пъти)

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Кана Brita
« -: 27-01-2012, 17:43:03 »

Момчета и момичета,

моля, кажете си мнението за каните за филтриране на вода Брита!

Решила съм да се хвърля на последното им поколение кани с филтри Макстра, които като разход годишно надхвърлят 130 лв. Принципно това не ме събаря; леко ме дразни, че тези кани работят само със скъпарските им фирмени филтри, а най-много ме дразни, че не намирам никаква информация за това какво толкова има в този филтър и от какво точно чисти, освен от хлор.

Някой случайно да знае повече?

И въобще ако трябва да препоръчате ефективна и икономична система за очистване на чешмяна вода, какъв съвет ще дадете?

Предварително благодаря! :-)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Кана Brita
« Отговор #1 -: 28-01-2012, 10:05:59 »

Структурирането на водата идва най-евтино от към финанси, но изисква заниманийце - замразяване и размразяване. Аз само затова съм си купил фризер. Може и в  камерата на хладилника ако е по-голяма.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Кана Brita
« Отговор #2 -: 28-01-2012, 10:26:01 »

Имам брита, но не мога да свикна с вкуса който придава на водата и затова не я ползвам (само майка ми и сестра ми я ползват). Аз си предпочитам замразяването.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Кана Brita
« Отговор #3 -: 29-01-2012, 11:18:25 »

Да де, ама замразяването маха ли хлора? :Confus_34:
Активен
Psychonaut

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Re:Кана Brita
« Отговор #4 -: 29-01-2012, 13:05:39 »

Преди готвене на пара нали не е нужно водата да я прекарвам през кани, фризери, котлони...?
« Последна редакция: 29-01-2012, 13:09:59 от Spanaka »
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Кана Brita
« Отговор #5 -: 29-01-2012, 22:28:16 »

Да де, ама замразяването маха ли хлора? :Confus_34:
Водата не замръзва изведнъж, а кристалите на леда нарастват постепенно и към тях се прибавят само водни молекули. Останалото (хлора, варовика, ръждата) остава в пространството между кристалчетата и като се размрази утайката пада, а мехурчетата се издигат нагоре. В размразената вода няма разтворени газове и затова почти не прави мехурчета по стените на съда, за разлика от чешмяната.

Преди готвене на пара нали не е нужно водата да я прекарвам през кани, фризери, котлони...?
А като ожаднееш само вино ли пиеш?
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

baioxz

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Кана Brita
« Отговор #6 -: 06-02-2012, 20:37:32 »

Ползвах ме методът за пристване на водата чрез замръзяване преди време, обаче имам спомени че всичко се събираше на дъното и едно леко разклащане понякога размътва отайките. Как се справяте с това?
Иначе сега си пия от брита и преварена вода под формата на чайове.
Активен

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Кана Brita
« Отговор #7 -: 07-02-2012, 10:13:54 »

И така,

тъй като никой явно не знае, ето какви са моите наблюдения, в качеството ми на горд собственик на BRITA ELEMARIS, която действа с филтрите Макстра.

1. Променя вкуса на водата. Към по-хубав.
2. Става бързо и не ми губи време.
3. Филтрите ги има и по 10 лв., ако се поразтърси човек, така, че не излиза толкова скъпо.
4. Другия месец ще разпоря един да видя какво има вътре :-)

Това за сега.
Активен

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Кана Brita
« Отговор #8 -: 07-02-2012, 11:17:43 »

За малко да забравя - сега точно с топенето на снеговете, чешмяната вода ще e същинска боза, тъй че филтрирането на водата е задължително, мисля :-))
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Кана Brita
« Отговор #9 -: 07-02-2012, 21:05:54 »

Ползвах ме методът за пристване на водата чрез замръзяване преди време, обаче имам спомени че всичко се събираше на дъното и едно леко разклащане понякога размътва отайките. Как се справяте с това?
Иначе сега си пия от брита и преварена вода под формата на чайове.
Имам си специален ритуал за преливане на водата от една бутилка в друга:
1. Веднага след като се размрази стисвам леко шишето, за да излязат нещата, които плуват отгоре.
2. Оставям го изправено още 10 минути за да падне още каквото има да пада.
3. Много бавно започвам да го накланям както е със завинтена капачка и преди да легне напълно почуквам няколко пъти по дъното, за да паднат и тези утайки дето са залепени по дъното.
4. След 5 минути го изпраям много внимателно и стои още 5 минути.
5. Много бавно го преливам в друга празна бутилка, докато не видя, че утайката се е размътила.

За малко да забравя - сега точно с топенето на снеговете, чешмяната вода ще e същинска боза, тъй че филтрирането на водата е задължително, мисля :-))
Замразявал съм и такава боза - накрая няма разлика какво съм бил налял в шишето - винаги става кристално чиста (разликата е само в количеството утайка на дъното).
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Кана Brita
« Отговор #10 -: 12-02-2012, 20:03:50 »

Аз също от доста време така си пречиствам водата. Обаче бях чела за двойно замразяване - изчакваш между 30 минути и един час. Преливаш водата в друг съд, а захваналия се лед хвърляш. Отново поставяш във фризера и когато е почти замръзнала изливаш от средата незамръзналато вода /някъде бях чела, че тежките метали замръзвали последни/. Остава обаче проблемът с утайката отново, който се решава по посочения в по-горния пост начин. Процедурата е доста тромава, затова честичко просто заразявам всичко и пречиствам утайката. :love_006 - emotloader:
Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Кана Brita
« Отговор #11 -: 12-02-2012, 20:08:18 »

Ето и линкче с едно по-добро обяснение на технологията http://www.chudesa.net/p2127/
Активен

baioxz

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Кана Brita
« Отговор #12 -: 13-02-2012, 14:23:02 »

Някой пробвал ли е да замрази водата пречистена вече през Бритата? Дали ще има утайки и какво количество ще са?
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Кана Brita
« Отговор #13 -: 13-02-2012, 15:00:19 »

Виж това не се бях сетила, ще взема да пробвам с моята кана... :flowers2:
Активен
Psychonaut

purelove

  • Гост
Re:Кана Brita
« Отговор #14 -: 24-02-2012, 22:49:16 »

4. Другия месец ще разпоря един да видя какво има вътре :-)
 Днес "прорязох" пласмасовия корпус на един патрон (негоден вече за употреба) , съдържанието беше черни и бели гранули или пясък. Чесно казано не останах очарована. Очаквах над самите филтриращи пластини да има слой от задържани остатъчни частици или утайка, но не видях такова нещо. Като цяло и на мен не ми допадна вкуса на водата, който придава. Правя си чай с нея и поливам цветята общо взето  tooth
Иначе кокетна работа .. лилава, просто бижу  :bleh tooth tooth tooth хахаххаах
« Последна редакция: 24-02-2012, 22:51:58 от purelove »
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Кана Brita
« Отговор #15 -: 25-02-2012, 10:46:40 »

Би трябвало да има активен въглен ? Не е ли така ?
Активен

purelove

  • Гост
Re:Кана Brita
« Отговор #16 -: 25-02-2012, 14:27:40 »

Би трябвало да има активен въглен ? Не е ли така ?
Да, активен въглен съдържа. Но къде отиват неразтворимите механични замърсители във водата ? Имам предвид ръжда, пясък и т.н. А и тези филтриращи мембарани. Разгледах ги подробно под микроскоп, чак пък толкова чисти и нищо "полепнало" по тях ... не ми се вярва.  ??? А към края докато още показваше, че е годен за употреба, налях умишлено силно замърсена вода!  ??? ....
« Последна редакция: 25-02-2012, 14:31:00 от purelove »
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Кана Brita
« Отговор #17 -: 25-02-2012, 15:44:41 »

Белите гранулки са от някаква смола. Предполага се, че по тях полепват ръждата и ситните песъчинки, но самата смола придава характерния вкус на водата преминала през патрона. Филтриращите мембрани служат само да задържат съдържанието на патрона.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Кана Brita
« Отговор #18 -: 25-02-2012, 21:21:51 »

И като наля замърсена вода какъв е крайният резултат ? Филтрира и се водата?
Активен

purelove

  • Гост
Re:Кана Brita
« Отговор #19 -: 27-02-2012, 17:05:48 »

 В литър вода добавих кварцов пясък, мн фин "сив" пясък (мися,че речен се води, не зная) и стрит пясък (който използват в строителството)  tooth tooth tooth tooth  Не бяха сред съдържимото на филтъра. Тъкмо обратното - утаиха се на дъното на каната.   :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: tooth tooth
pH-то няма да го коментирам, понеже лакмуса не знам колко е надежден  :Confus_3: :bleh
Активен
 

Страницата е създадена за 0.083 секунди с 22 запитвания.