Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: какво мислите за тази мисъл ?  (Прочетена 7534 пъти)

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694

Приятелството може да завърши с любов, любовта с приятелство - никога.
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #1 -: 22-12-2011, 19:06:02 »

Многократно доказано лично че любовта може да завърши с приятелство :heart_2:
Активен

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #2 -: 22-12-2011, 20:51:18 »

bpa, ако не те бях виждала, щях да си помисля, че си на дванайсет ...

Любовта е кучка, не можеш да я имаш. А приятелството свършва там, където започва деленето на "моето" и "твоето".

Може би е по-лесно, ако просто продължим да съществуваме без да мислим за неща като "приятелство", "любов"... Най-истински и чисти са когато се случват незабележимо, както се случва дишането. Ако ни е писано да се случи, де...

Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #3 -: 22-12-2011, 23:50:46 »

 :kisss:Любовта мили мои, е нещо голямо, трудно  достижимо, но не невъзможно.За любовта е писано и говорено много.
........Любовта е дълготърпелива, пълна с благост, любовта не завижда, не се превъзнася, не се гордее, не безчинства, не дири своето, не се сърди, зло не мисли, на неправда не се радва, а се радва на истината; всичко извинява, на всичко вярва, на всичко се надява, всичко претърпява. Любовта никога не отпада......"

Из "Посланието на св. Апостол Павел до Корентяни ...


Ние се учим на Любов.А кой и как и кога ще я почувства...ами когато я заслужи!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #4 -: 23-12-2011, 09:50:05 »

bpa,брат като че все по-рядко хората достигат до висша форма на приятелство,камо ли до чиста любов,и всичко това само заради едното Его,(може би).Именно за него Кришнамурти беше писал хубави неща,няма да го цитирам.
Но все пак ако те мъчат кучешки тревоги пробвай с "Изкуството на любовта" на Овидий,или нещо по съвременно "Да се обичаме с отворени очи" на Букай  ;)
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #5 -: 23-12-2011, 11:29:26 »

bpa,брат като че все по-рядко хората достигат до висша форма на приятелство,камо ли до чиста любов,и всичко това само заради едното Его,(може би).Именно за него Кришнамурти беше писал хубави неща,няма да го цитирам.
Но все пак ако те мъчат кучешки тревоги пробвай с "Изкуството на любовта" на Овидий,или нещо по съвременно "Да се обичаме с отворени очи" на Букай  ;)

Благодаря за препоръките, слава Богу, нищо не ме мъчи в момента, освен желанието да си направя и изпия 2 литра сок, но това ще почака още около 2 седмици :)
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #6 -: 24-12-2011, 09:01:53 »

За нищо,само време да има човек книги да чете ;) За по няколко литра живот често си мислим всички  :Appetit_17:
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Discworld

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 258
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #7 -: 24-12-2011, 22:10:33 »

тих ужас tooth
Активен

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #8 -: 28-12-2011, 11:06:02 »

чистата любов си е 100% приятелство

странна ми е горенаписаната мисъл, защото във втората част на изречението любовта завършва?!?(то и в първата, де.., ама там по-скоро се чете като *прераства*)..., изобщо щом нещо свършва не е добре O0
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #9 -: 28-12-2011, 11:35:52 »

Любовта е саморазширяващо се явление, влюбването е това, което има край. Ако двама са се обичали истински, то се си остават близки , дори и след като се разделят. Ако обаче е било само мания/привличане и тн...то те едва ли биха били приятели след раздялата... :pensif_29:
Активен
Psychonaut

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #10 -: 28-12-2011, 13:05:24 »

Theodora, Respect! :-))
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #11 -: 29-12-2011, 09:20:19 »

Теодорче, започнала си да се изразяваш като доцент социолог :)  
Мен лично силно ме заинтригува термина " саморазширяващо се явление" :)
А думата "мания" не би могла да стои редом до "привличане".Тя не й е синоним. Защото е много по-силна като категория. Мания е другата дума за "пристрастяване". Което е нещо ама много много по-силно (като категория) от едно само "истинско влюбване".  Защото влюбването е на емоционална основа , а пристрастяването е на биохимична ( отделят се адреналин и др. стимулатори) и там организмът не прощава..:) ПРистрастяването е едва ли не за цял живот :) - към аудиотехника, към фотография, бързи коли, компютърни игри,хавайски пури..и т.н. :)
Затова "мания" към човек не би могло да има. Тя е само към неодушевени предмети и процеси.
Въпреки това , ако имаш общи манийки с някого, това ще те държи свързан ( по някакъв начин ) с него статистически много по-дълго  , в сранвнение със само ако го беше обичал истински :)
("Нищо не ни свързва така , както нашите пороци " - Балзак ) :)
Така са свързани например  "приятелите по чашка" :)  

От друга страна обаче , един мъж рядко има общи манийки с една жена .. :surpris_25:
Затова трябва да се надява поне на общи интереси, на един и същи хоризонт ( така да се каже)
"Истинската обич" (както я наричаш)  , която не ляга върху общи интереси , е обречена! Въпрос на време е..
 С времето от нея така или иначе не остава много, затова е добре да си подложим поне общи интереси, и единна ценностна система.  Това са нещата , които свързват една двойка във времето. Ако трябва да се избира между тях и между "истинската обич" е по-добре да се заложи върху първите две.  
Разбира се , ти като социолог знаеш , че понятието "любов" е твърде общо и безконтурно , и е редно ( както казал Алън) предварително то да се осветли - дали става въпрос за любовта между майка и син, между дете и куче или между двама оберкелнера  .. :)

В този смисъл "приятелството" и "любовта"  ( за мен) нямат никаква причинно следствена връзка помежду си. За да има приятелство , не е необходима любов. (А вероятността един поет да стане математик каква е ? :)  )
Любов е възможна и без приятелство. За да премине любовта в приятелство са необходими съвсем различни предпоставки :)  ( Които не зависят от това колко истински или колко неистински сме обичали ! )
Обратното също е вярно - приятелство да премине в любов - за това също   са необходими съответните предпоставки.

 Този тип любов  има по-голям шанс да оцелее във времето.  

Затова първоначалната "крилата" мисъл на темата  дефакто е безсмислена. (Въпреки ,че звучи интригуващо..)
Тя е като уравнение с 10 неизвестни  ,като 9те от тях винаги ще си останат неизвестни.   :)
« Последна редакция: 29-12-2011, 09:40:50 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #12 -: 29-12-2011, 10:41:21 »


Любов е възможна и без приятелство.
С това твърдо не съм съгласна, просто защото личният ми опит сочи друго и аз държа на приятелството в една връзка. Може и да е възможно, но не ми харесва идеята.

Под "саморазширяващо се явление" имам предвид 2-ма себедостатъчни хора, които са щастливи по отделно, но избират да бъдат заедно и по този начин умножават щастието си. За мен лично това не е безсмислено, дори е най-важното в една връзка.

За "мания" мисля, че разбираме различни неща и не съм го равнопоставяла с привличане(трябвало е да сложа запетайки...  tooth ) Това което имам предвид е форма на паразитизъм, или щастието ти да зависи от присъствието на някой друг, а не от теб самия.

Не мисля, че пристрастяването е за цял живот, освен ако ние не решим така. Поне аз решавам съзнателно  към кое да се "пристрастя", както и кога да спра.

За общите интереси подкрепям напълно. Наистина е въпрос на време двамата да се разделят, ако не споделят някаква обща дейност (освен секс естествено). Както се казва: "Любов е не когато двама се гледат влюбено, а когато вървят прегърнати, в една посока"


П.С. Влюбването също е И на биохимична основа. Хипоталамусът отделя определени невропептиди, контролиращи всяко наше настроение, т.е. имаме "чувства" именно заради отделянето на тези химикали в кръвта. Затова и за влюбването са характерни определени "симптоми" като засилен пулс, изчервяване и т.н., Така че спокойно може да се говори, освен за емоционално, и за "биохимично" пристрастяване към желанието да сме обичани, към страха да изгубим нещо/някой, а най-често към депресията. Това са все състояния, контролирани от химикали и неслучайно психиятрите лекуват с химия.
Аз лично не разделям биохимия от емоции, защото са взаимно свързани, но знам, че умът ми е този който диктува правилата, т.е. аз.

« Последна редакция: 29-12-2011, 10:57:06 от Theodora »
Активен
Psychonaut

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #13 -: 29-12-2011, 11:04:50 »

Хората имат нужда да са по-освободени като цяло и един към друг,само тогава биха усетили пълната сила на отношенията помежду им,било то приятелство или любов.
От друга страна ако са налице дълги философски дискусии а не чисто и осъзнато тълкуване на отношенията тогава за каква ли любов става въпрос,а всичко това пък не е характерно именно за приятелството,където не са наложителни обяснения за това или онова. С други думи за отношенията между двама души,защо да правим нещата сложни когато могат да са толкова красиви.  :Content_22:
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #14 -: 29-12-2011, 11:43:16 »

Теодорче,
малка възраст (твоята) = малък опит = малка социологическа извадка = несигурен "извод"  :)
Гроуи, апелираш против четенето на книги?  ;)
 Доколкото съм запознат, там дискусиите са доста по-дълги от колкото в нашите няколко поста.. :)   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #15 -: 29-12-2011, 13:12:28 »

с моята почти двойно по-голяма възраст=по-голям опит=по-голяма социологическа извадка от Теодора  :Confus_3: я подкрепям напълно в твърдението, че любов без приятелство не е възможна.., ако няма приятелство, то тогава тези взаимоотношения са някаква друга форма, но не и истинска любов..

**междудругото двама оберкелнера могат да са майка и син tooth
Активен

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #16 -: 29-12-2011, 13:20:27 »

А къде в цялата тази работа слагате потребността да "споделяш" живота си, прозренията си, тъгите си, радостите си, трапезата си, ако щете, и то с конкретен човек? Как е възможно да бъдеш щастлив без това?

Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #17 -: 29-12-2011, 14:00:27 »


Ptirinha, благодаря за подкрепата.  :fluretaa:

Бате Бино, не пропускаш шанс да изтъкнеш колко малка и неопитна съм... Спокойно можеш да не си съгласен с това което казвам и без да ме подценяваш заради възрастта.

com_pot-че, това е част от общите интереси...без споделяне няма как наистина.
Активен
Psychonaut

Discworld

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 258
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #18 -: 29-12-2011, 14:11:10 »

много клишета се изписаха,бате бино е доста прав в случая
Активен

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани
Re:какво мислите за тази мисъл ?
« Отговор #19 -: 29-12-2011, 14:19:42 »

може и клише да звучи, но аз говоря от собствен опит :Content_22:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 22 запитвания.