Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Алое Вера  (Прочетена 45510 пъти)

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477
Алое Вера
« -: 09-08-2009, 23:52:28 »

Това е едно от най-популярните и полезни растения, с които ни е дарила майката природа. Алоето има 200 разновидности и Алое Вера е една от тях.

 
Лечебните свойства на Алое Вера са световно популярни и още по-любопитното е, че могат да се приложат при множество здравни проблеми.

Силата му е позната повече от 5000 години. През вековете хората са го наричали по разнообразни начини: „Растение чудо“, „Мълчаливия лечител“, „Лек от природата“, „Растение на безсмъртието“. Буквалният превод от латински е „истинско алое“. По външен вид прилича на кактус, но в действителност принадлежи към семейство „Лилии“.

Има противовъзпалителни, антивирусни и естествени антибиотични свойства.
Но нека видим какви все пак са съставките на алое вера, които са му извоювали прякорите „растение-чудо”, „природен лечител” и „лек за изгаряния”. Те могат да се разделят на следните групи:
• Витамини – ценните антиоксиданти А, С и Е, както и витамини от В групата. Алое вера е и едно от малкото растения в света, източник на витамин В12.
• Ензими – няколко от тези биохимични катализатори се съдържат в алоето. Амилазата и липазата подпомагат храносмилането, като разграждат мазнините и захарите. Противовъзпалителните и аналгетични свойства на растението се дължат на ензима карбоксипептидаза.
• Минерали – натрий, калий, калций, магнезий, манган, мед, цинк, хром и желязо. Магнезиевият лактат в алое вера блокира производството на хистамин в организма и се смята, че мощното противосърбежно действие на растението се обуславя от него.
• Захари - сред тях са важни дълговерижни полизахариди, които укрепват имунната система. За разлика от другите захари, глюкомананите в алоето не се разграждат преди да бъдат усвоени, а попадат в кръвообращението в цялостен вид. Там те действат като имуномодулатори – засилват или потискат имунния отговор в зависимост от конкретната нужда на тялото.
• Антрахинони - най-важни алоин и емодин, а всички заедно са силни обезболяващи и е доказано, че притежават антибактериални и антивирусни свойства. В чистата си форма имат и силно разхлабващо действие.
• Лигнин - дървесинно вещество, което дава на алоето невероятното му свойство да прониква дълбоко в кожата и да пренася със себе си други полезни съставки.
• Сапонини – естествени производни на сапуна с антисептично действие.
• Растителни стероли – сред тях са кампестерол, бетаситостерол и лупеол. Известни са с противовъзпалителните си качества.
• Салицилова киселина – съединение подобно на аспирин с противовъзпалителни и антибактериални свойства.
• Аминокиселини – алое вера гелът съдържа 20 от необходимите на тялото 22 аминокиселини и седем от осемте незаменими.
 Източникът на всичките му полезни свойства са листата, които „захранват“ и цялото растение. Ако откъснете Алое Вера от почвата, то може да живее няколко месеца благодарение на листата си, които са нещо като резервоар на растението.

За какво е препоръчително да се използва Алое Вера?

Външно Алое Вера се прилага при кожни раздразнения, изгаряния, инфекции, екземи. Добавено към козметика за кожа има омекотяващо и регенериращо действие, а също така забавя симптомите на стареене и е успешен лек срещу акне. Дори самата Клеопатра е използвала алое, за да поддържа феноменалната си красота. Разпространена е употребата в шампоани и маски за коса и е особено подходящо за къдрави коси.

Вътрешното приемане на Алое Вера може да предизвика скептични погледи поради факта, че се прилага при много разнообразни симптоми. Това е изненадващо, но не и подвеждащо. Ако обелите кората на алоето, ще видите, че под нея има гелообразна консистенция, която бързо се втечнява. Тя може да се смеси със сок или мляко и да се изпие в натурален вид.
За какво помага това чудотворно растение?



Основно подсилва имунната система, поради богатия си състав от минерали, витамини и аминокиселини. Заедно с това е полезен за храносмилателната система и за бъбреците (особено в съчетание с мляко). Има антивирусно и антигъбично действие. Редовното му приемане забавя стареенето на организма и предотвратява образуването на туморни клетки. Помага още за високо кръвно налягане, артрит, диабет, констипация, астма. Гинеколозите го препоръчват поради благоприятния ефект, който оказва срещу кисти и сраствания.

Пиенето на алое е препоръчително не само, когато имате здравословен проблем. Ежедневната му консумация поддържа тонуса и предпазва от вирусни инфекции. Алое Вера е естествен източник на енергия и здраве, от който не бива да се лишаваме.
info http://zdrave.rozali.com/netradicionna-medicina/c6238_0.html
« Последна редакция: 10-08-2009, 00:15:51 от Mariya »
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477
Re:Алое Вера
« Отговор #1 -: 10-08-2009, 00:08:18 »

От мама знам, че  да се пие сок от алое вера ,трябва да е минимум 4 годишно растението.
Ще пускам по някое рецепта която се ползва в нашето семейство.
Aко някой друг също знае нещо нека сподели. :peperudi:
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Алое Вера
« Отговор #2 -: 10-08-2009, 15:31:36 »

Мария, полезна информация.  :flower:

Аз съм пила сок от алое при възпален яйчник. Тогава ми казаха, че трябва да е поне на 3 г. След като всичко мина успешно, потърсих да прочета повече за лековитите му свойства и си захванах алое.

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477
Re:Алое Вера
« Отговор #3 -: 10-08-2009, 22:04:44 »

Здравей,Влади! :peperudi:
Аз пиех зимата,купувах си от една жена ,пиех по една лъжичка сутрин на гладно или понякога в сок от горсkи плодове ,че има един горчив вкус ,но не за нещо ,просто профилактично.
Ти как го пиеше ?
 :peperudi:
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Алое Вера
« Отговор #4 -: 11-08-2009, 07:53:18 »

И аз съм пила 3месеца алое вера с вкус на праскова миналата пролет. Просто профилактично.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Алое Вера
« Отговор #5 -: 11-08-2009, 08:20:28 »

Мария, много е весело с тези  :peperudi:

300 мл пресен сок от алое се смесва с 300 мл домашно червено вино и 150 г мед, престоява 2-3 дни и се пие по 1 с.л. 3 пъти дневно 30 мин. преди хранене. Ако с една доза болният не се излекува, почива се 30 дни и се повтаря лечението, отново почивка и тогава лечение. Давала съм я на други жени, обикновено 2 курса са достатъчни. Оползотворих около 70 см дълго възрастно растение с дебели листа. Смелих с машинка за месо и прецедих през марля.

Жената, която ми даде рецептата, каза, че е за лек и не се прави с профилактична цел.

Деси, това, което ти си пила готов продукт ли е?

« Последна редакция: 12-08-2009, 15:14:51 от vladi »
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Алое Вера
« Отговор #6 -: 11-08-2009, 11:35:45 »

Да Влади! Това е готов продукт на Форевър Ливинг.
Активен

keti

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
    • KetiZzpot
Re:Алое Вера
« Отговор #7 -: 12-08-2009, 12:57:04 »

Аз също съм пила и трите варианта на гела Алое на Форевър Ливинг - на тази фирма дължа първоначалния си интерес към здравословният начин на живот. Честно казано от гела не усетих кой знае каква полза - може да не съм имала и нужда (в което се съмнявам, де). Всичките им продукти са базирани на Алое Вера и според мен има такива, които си заслужават доста повече от гела.

Както и да е, радвам се, че има и рецепти с истинско алое, а не само разни обработени, било то и по патентовани стандарти.

Моят интерес към това чудно растение се събуди от една доста кофти случка. Бях в Норвегия - гледах три прекрасни дечица. Един ден се състезавахме - тичахме по едни камъни с по едно от децата на гръб. Моето започна да се клати върху гърба ми в устрем да "стигнем по-бързо" и аз оплетох краката. Ако го бях пуснала щеше да падне на глава, затова предпочетох да зария земята със себе си - резултат - лицето ми беше тотално обезобразено...Тогава ми връчиха един гел от алое и ми заръчаха да съм мажела сутрин и вечер... за около седмица и половина раните бяха изчезнали... само оттоците и синините под очите ми напомняха за случката...
Активен

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477
Re:Алое Вера
« Отговор #8 -: 12-08-2009, 14:33:39 »

Алое Вера подсилва имунната система, забавя стареенето и предотвратява образуването на туморни клетки.
Основно подсилва имунната система, поради богатия си състав от минерали, витамини и аминокиселини. Заедно с това е полезен за храносмилателната система и за бъбреците . Има антивирусно и антигъбично действие. Редовното му приемане забавя стареенето на организма и предотвратява образуването на туморни клетки. Помага още за високо кръвно налягане, артрит, диабет, констипация, астма.Гинеколозите го препоръчват поради благоприятния ефект, който оказва срещу кисти и сраствания.


Пиенето на алое е препоръчително не само, когато имате здравословен проблем. Ежедневната му консумация поддържа тонуса и предпазва от вирусни инфекции. Алое Вера е естествен източник на енергия и здраве, от който не бива да се лишаваме.

жедневното пиене на поне 50-100 мл. ще ни защити от постоянната атака на злокачествените клетки, които непрекъснато се създават в човешкия организъм.

Внимание!
Когато си избирате продукти с Алое, потърсете на опаковките одобрителния печат на Международния научен съвет за алое. Той е независим американски регулиращ орган, който наблюдава количеството и качеството на Алое в различните продукти. Той одобрява продукти, които съдържат гел от Алое Вера най-малко 15% от общия им състав. Ако откриете този печат, продуктът е истински и съдържанието на Алое в него напълно отговаря на изискванията.
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Алое Вера
« Отговор #9 -: 12-08-2009, 15:18:25 »

Деси, благодаря.  :flower: Ако си спомням правилно, ползвала съм техен спрей за нос.

Редактирах пропорциите и вече има пълна рецепта. В интернет я намерих други варианти. Както и да си я направите, ще помогне.  :)

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477
Re:Алое Вера
« Отговор #10 -: 12-08-2009, 21:14:28 »

болки в ушите
Откъсва се листо от основата/растението трябва да е над 3 годишно/.Капва се от листото 1-2 капки в ухото и се лежи така около час.Чувството от капката е като от олио.При нужда на сутринта се повтаря.
 :peperudi: :peperudi: :peperudi:
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Алое Вера
« Отговор #11 -: 19-08-2009, 23:43:22 »

Аз съм скептична към продуктите на Форевър Ливинг. И аз си купих алое с боровинки и с праскови от тях, и честно казано... нищо. Едно голямо нищо. ГРАМ промяна в начина, по който се усещах... Даже не ги и допих. Още си стоят в хладилника, сигурно вече отдавна им е изтекъл срокът.
А и малко сметкаджии ми се струват дистрибуторите... А, и гланц за устни си взех, който изобщо не ми хареса.
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

keti

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
    • KetiZzpot
Re:Алое Вера
« Отговор #12 -: 08-09-2009, 14:42:46 »

Radula, абсолютно те подкрепям за фирмата... има някои неща, които си ползвам, но гела определено го прехвалват.

Що се отнася до истинското алое... то наистина е магично растение...
Активен

Tomelise

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Алое Вера
« Отговор #13 -: 18-02-2011, 16:08:02 »

Здравейте ;)

Не знам дали мястото на такава тема е тук, така че ако не е - предварително моля за извинение :)

Исках да ви попитам някой пил ли е сок от алое? В момента имам един здравословен проблем (описала съм накратко в секция здраве) и четох, че е хубаво да се пие сок от алое. Купих си една бутилчица от зоя.бг на някаква немска фирма и я изпих. Сега се чудя дали да не пробвам алое-то на Форевър ливинг. Чудих се дали някой не го е пробвал и какво мислите по въпроса? Ако някой е пил, би ли ми препоръчал конкретна марка?

Много ви благодаря предварително  :flowers2:
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Алое Вера
« Отговор #14 -: 19-02-2011, 12:12:11 »

Ето още една полезна статия за алое вера и приложението й:
http://desilifestyle.net/2011/01/%d0%b0%d0%bb%d0%be%d0%b5-%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%b0/
Активен

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161
Re:Алое Вера
« Отговор #15 -: 19-02-2011, 12:42:38 »

 Алоето няма отношение към проблема ти.Иначе има добър общоукрепващ ефект.Аз признавам само ,,сабура,,като форма на алоето.Това е истинско лекарство.Тези сокове на разни фирми са ми съмнителни.Ако си решила сок то нека да е от ,,цели листа,,.Повечет фирми както и Forever го правят само от гела и обезмислят начинанието.
 Сабура е изпечено алое(листа) докато не се получила твърда лепкава субстанция.Струва 2лв.Силен пургатив,жлъчегонно средство е,усилва апетита и стомашните сокове.Ужасно горчи.Ако човек има гастрит с повишена киселинност,ентероколити или диария е абсолютно противопоказно.
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:Алое Вера
« Отговор #16 -: 19-02-2011, 13:10:59 »

Знаете ли от къде човек може да си купи пораснало алое вера?
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Алое Вера
« Отговор #17 -: 20-02-2011, 03:38:50 »

Може би от цветарски магазин, но пък има много видове Алое и е хубаво да се внимава.

Тук при нас има дълги хубави листа по хранителните магазини (азитаски и африкански).
Активен

Tomelise

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Алое Вера
« Отговор #18 -: 22-02-2011, 16:43:22 »

Благодаря, Hospitalier :) Ще проверя за този вид алое в аптеката. Странно, че е толкова евтино. Другите са доста по-скъпички.
Деси, статията ти е много интересна. Мерси и на теб :)
 :Content_22:
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Алое Вера
« Отговор #19 -: 23-02-2011, 09:52:11 »

Благодаря, Hospitalier :) Ще проверя за този вид алое в аптеката. Странно, че е толкова евтино. Другите са доста по-скъпички.
Деси, статията ти е много интересна. Мерси и на теб :)
 :Content_22:

Моля! :)
Хоспи, след като се изпече това алое дали остава нещо лечебно в него?
А иначе наистина трябва да се внимава, защото не всички видове алое стават за консумиране.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.142 секунди с 22 запитвания.