Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Натурални средства за почистване  (Прочетена 85168 пъти)

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Здравейте! Ще споделя аз какво използвам за чистене. Съставките са:
- алкохолен оцет
- сода бикарбонат
- лимонтузу
- топла или вряла вода
- капки етерично масло
- боракс
Като универсално почистващо средство ползвам разтвор от алкохолен оцет, сода, вода и няколко капки етерично масло за аромат. Разтравям ги в шише от препарат за прозорци, заради удобството на пръскалката. С този разтвор чистя и в банята, и в кухнята, а дори и праха. С него също напръсквам мокета, оставям 20-30 минути и минавам с прахосмукачката. Това освежава мокета и го почиства.
За почистване на котлен камък най-ефективното средство, което съм срещала и ползвала някога, е лимонената киселина. Мивката в кухнята ми е алуминиева и бързо побелява от котления камък. За да го изчистя, намокрям мивката, посипвам лимонтузуто навсякъде, като не се старая да оставя цял пласт от него, напръсквам го отгоре с вода и го оставям за 20-тина минути. Колкото по-дълго седи, толкова по-малко ще се наложи да се търка след това. Общо взето търкането е само колкото да се махне лимонтузуто, което вече е разградило камъка. Не знам дали ако седи няколко часа ще повреди самата повърхност, затова 20-тина минути мисля че са достатъчни. По същия начин действам и в банята, само че там напръсквам и с оцет, защото там камъка е по-упорит, а с оцета прави реакция.
За премахване на петна от дрехите използвам сода. Намокрям петното, посипвам сода, напръсквам я с вода и забравям за дрехата докато содата изсъхне. Като изсъхне просто се изтръсква. Петното изчезва с нея. За избелване ползвам боракс. Него го ползвам и за да махна насъбралата се влага по кухненските мебели.
За пода използвам чиста водица, само че пускам само топлата вода, и капвам няколко капки етерично масло за аромат. Врялата вода и сама убива доста от бактериите по пода.
За дървени повърхности съм ползвала сок от лимон със зехтин.
За пране ползвам едни специални топки, също и специални орехчета. Също и обикновен сапун на растителна основа, който мисля да се науча да си правя сама. За омекотител- пак оцет. Една продавачка ми каза, че слага оцета заедно с перилния препарат, а не накрая на съответната програма, защото ако го сложи по-късно, при гладенето дрехите и отпускат слаба миризма на оцет. Когато пера на ръка много не придирявам, миризмата на оцет тъй или иначе се изпарява. Оцета всъщност си е основна съставка на омекотителите, защото той унищожава котления камък във водата, който прави дрехите твърди ;)
Какво забравих? Аа, съдовете. Ползвам Seventh Generation. Не знам дали всички в този форум не готвят въобще, но за тези които ползват съдове за готвене и им се налага понякога да търкат- най-лесно става със сода.
Ами това е май. Извинявам се, че се получи толкова дълго! Дано да е полезно за някой :)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #1 -: 05-08-2009, 09:27:31 »

Анджи, от къде си взимаш продукти на Seventh Generation и от къде купупаш боракс. Много ти благодаря, всичко е много полезно.

Чудя се за смесването на прах за пране с оцет дали не е вредно. На повечето препарати пише да не се смесват с киселини, защото става реакция и се отделят отровни газове  ???
Активен
Духът владее материята!

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #2 -: 05-08-2009, 11:13:03 »

Zdravei Mer! Blagodarja 4e otgovori, be6e mi stanalo tupo 4e nikoi ne mi pi6e :))
Za Seventh generation- nali jiveja v Slovenia, tuk ve4e go ima- otskoro e v bio magazinite, minalata godina za purvi put go vidjah na edno eko-izlojenie. Imenno distributora mi kaza za oceta. Ne znam pravjat li i kakva reakcia praha za prane i oceta, az samata ne polzvam prah za prane. No ako iska6, pro4eti kakvo pi6e v sudurjanieto na omekotitelite...Vse pak proizvoditelite na prah za prane znajat 4e oceta uni6tojava kamuka, znae6 li gi dali ne pi6at tova, za da si probudtvat tehnite si omekotiteli, koito ni6to 4udno da sudurjat ocet..
Borax se prodava v aptekite- 50 stotinki za 50 grama.
Hubav den!
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #3 -: 05-08-2009, 14:58:15 »

Angie, много са полезни съветите.  :flower:
Смятам да проверя този за отстраняване на петна, че с тези палавници имам много  :D

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #4 -: 05-08-2009, 15:51:59 »

Vladi, pi6i stava li s petna napraveni ot palavnicite! :) Da znaem za v bude6te, i kolko da se majem  ::)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #5 -: 06-08-2009, 00:49:13 »

Да, може и така да е, конспирации има много....
а иначе преди 2-3 години търсих боракс по аптеките, но ме гледаха странно и от тогава не съм питала, но пак ще потърся, може да не са били правилните аптеки.
Активен
Духът владее материята!

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #6 -: 06-08-2009, 10:47:43 »

Mer, ne znam za6to sa te gledali stranno. Az vuv Velingrad v 2 apteki sum vlizala i dvete imaha to4no po  2-3 paket4eta, kolkoto si turseh.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #7 -: 10-08-2009, 10:06:30 »

Мер, скоро не съм търсила боракс, но преди 1-2 години го намирах без проблем. Майка ми го ползваше за нещо и купувах от аптеки в централната част на града, около Четвъртък пазара, Понеделник пазара.

Angie, опитах номера със содата върху леко зацапано от прах и пръст - действа. Следващия път ще има по-сложна задача.  ;)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #8 -: 02-09-2009, 08:34:41 »

 :love_026:Сърдечни привети, деца свети и от мене...май вече баба -мързелана...омръзна ми цял живот да търкам, без да мъркам и.. вече търся на работата лекото и на хляба мекото... :essen:та, това за лимонтозуто вече съм го пробвала и редовно ползвала...на село съдовете се търкат с дървена пепел...прането на ръка в слънчева вода също е много ефективно,за съжаление с малко домашен сапун- накисвам сутринта, и на обяд в жегата - пера :Content_4 - emotloader:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #9 -: 02-09-2009, 23:01:09 »

Марийче, много се радвам, че се завърна!!  :heart_2: :love_026:
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #10 -: 03-09-2009, 12:20:01 »

 :flower:И аз много се радвам ,че ви има, такава славна дружина... :flower:Виж само как ми разцъфтяяяяяяяя... сърцето ,бе деца, сърцето!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Atanassia

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 169
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #11 -: 08-04-2010, 23:23:20 »

mojete li da kajete za efikasno sredstvo za po4istvane na fugi na plo4ki i vana za kupane  :Confus_34:
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #12 -: 12-04-2010, 21:52:29 »

Сода   :weight_lift:
Активен

krishala

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #13 -: 11-08-2010, 09:42:35 »

Zdraveite!  Soda i ocet za fugite. A 6te mi kajete li s kakvo po4istvate toaletnata 4iniq (vatre)? Blagodarq
Активен
Здравите хора избират да имат уважение към ритъма на живота и даровете от природата.

krishala

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #14 -: 11-08-2010, 10:09:21 »

Zdraveite otnovo . Za vsi4ko izpolzvam ocet. Za bqnqta ,za prozorcite ,za ogledalata ,za smesitelite (bateriite) ,za tendjerite ,dori pri izplakvane  na kosata slagam i vav bodata, za parketa sa6to (vmesto prepatat). Mnogo sam dovolna ot oceta ,edinstveniqt problem go napisah v po -gornoto saob6tenie i vi pitam  kak po4istvate tam.
Активен
Здравите хора избират да имат уважение към ритъма на живота и даровете от природата.

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #15 -: 07-12-2010, 11:13:34 »

 :peperudi:   Po-zdravi!

Az izpolzvam otceten ekstrakt /Essigessenz  na Surig/ za po4istvane. Dori i svakar mi kaza naskoro, 4e moga da go slagam v sadomiyalnata vmesto preparata za 4isti sadove /Klarspueler/. Uh..ne znam kak to4no da preveda posldnoto, ama se nadyavam, 4e me razbirate  :)

Kam momenta v sadomiyalnata i v peralnyata vse o6te zarejdam s obiknovenite preparati, no tuk imam vazmojnost da si kupuvam Eko preparati, koito sa po-skapi, no pak znaem, 4e si struva...ta...taka   ;)

Za po4istvane na kanala na toaletnata izpozlvam nay-standartnite preparati.

Za mahane na petnata ot derhite na hlapetata - Wanish ili ACE. Ne sam namerila podhodya6t zamestitel do momenta.

Podovete se 4istyat pak s otcetniya ekstrakt, raztvoren vav voda    ;)

Hubavi emotcii!    :Content_22:
Активен
за всичко имам време   :-)

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Активен

Alex

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #17 -: 18-05-2011, 15:54:25 »

Аз ползвам препаратите на Фрош. Има всякакви и са щадящи природата.
По-горе прочетох за оцет в пералнята. Ако омекотява ще пробвам. Ценни идеи тук. Въпреки, че не смятам съвсем да се откажа от всякакви химии. Драстичното им намаляване също е от полза. Сега смятам да започна да купувам и диодни лампи за осветление и това пак допринася много за природата.
 :flowers2:
Активен

Марияна

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #18 -: 26-02-2012, 15:11:49 »

Ей, страхотни идеи  :Content_14:
Аз самата съвсем наскоро се замислих какво изтича в канала ми след като използвам по 2-3 силни препарата на чистене... да не говорим, че излиза доста скъпо да си закупиш специален препарат за всяка част от дома  :o Но сега вече ще има какво да пробвам и с какво да заместя евентуално :) 
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Натурални средства за почистване
« Отговор #19 -: 05-03-2012, 19:09:04 »

За почистване на тоалетната чиния отвътре, изсипваш половината шише оцет, след него и едно пакетче сода бикарбонат и бързо затваряш капака.... и нищо не става  :Content_4 - emotloader:
Този номер съвсем сериозно съм го пробвала и ефект няма как да има, освен ако не излееш икономически неизгодно количесто оцет, за да се надигне до стените, че и да накисне. Но иначе за други места действа ;)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.113 секунди с 23 запитвания.