Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: По колко часа на денонощие спите?  (Прочетена 60753 пъти)

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310

Здравейте,

би ми било интересно да прочета отговорите ви на този въпрос. От доста време насам съм установила, че повече от 6 часа, колкото и да се насилвам, не мога да спя. От една страна е биологичния ми часовник и навика, а от друга се чудя дали хранителния режим не изчистил онзи ми ти мързел, който ме караше да спя по 8 и повече часове едно време.

Мерси предварително! :-))
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #1 -: 02-08-2011, 11:11:26 »

Здравей  com_pot !
Имам чувството, че с теб си приличаме по някои навици/извън спането/.Аз също се освободих от мързела си да ставам рано/в 5-6ч.сутрин/.Замених го с  разходка сред природата.Сега се пробвам и с други замени/с по-малка "стойност", т.е. при по-неблагоприятни условия/за проверка на себе си/.
« Последна редакция: 02-08-2011, 11:26:50 от Ros »
Активен

silversmith

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #2 -: 02-08-2011, 16:19:58 »

Аз обикновенно спя 6-6.5 часа,преди да променя начина си на живот и хранене ми трябваше малко повече време-да кажем поне още час,изглежда е вярно това ,което се твърди за вег.че човек се нуждае от по-малко време за сън при този начин на живот.
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #3 -: 02-08-2011, 22:45:25 »

 Откакто съм основно на сурово спя максимум по 7 часа. Просто не мога да спя до късно, дори и да ми се случи да си легна по малките часове.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Радо

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #4 -: 03-08-2011, 18:22:23 »

:Dormir_13 - emotloader: Зимата +1.
Диетата повлия най-вече на усещането за бодрост.
Активен

natalia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #5 -: 08-08-2011, 00:18:48 »

Аз доста часове си спинкам,между 8 и 11 часа  :Confus_3: Е някой път се случва и по по–малко да спя  :Dormir_13 - emotloader:
Активен
Ако искаш да разсмееш Бог,кажи му за плановете си :))

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #6 -: 24-08-2011, 23:38:28 »

Всеки ден различно.Май зависи от фазата на Луната :surpris_23:Тези дни ми се случи да спя 16 часа лол.Понякога 1 час.....
При мен добре работи следното:сън на части но е мн важна тая част-от 22ч до 0 да дремна(някъде бях чела че в тия два часа съня е най-пълноценен)после ставам.
След това от 5 до 8-9 сутринта и следобед пак примерно 2-3 часа и така.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #7 -: 25-08-2011, 08:32:50 »

Aз лягам към 11-12 вечерта и сутрин се будя като по часовник в 5 и 10  :surpris_23: После се излежавам и чакам да стане поне 6 и отивам да тичам...Бодра съм, нямам сенки под очите и не пия кафе, но все пак ми се вижда малко...
Активен
Psychonaut

gugush

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
  • Пътуването от хиляда мили започва с една стъпка. Л
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #8 -: 25-08-2011, 13:22:09 »

огато човек е здрав и спокоен 6-7 часа са напълно достатъчни. Тогава сънят е пълноценен и на някои дори и 5 часа им стига. Някой ми беше казал, че Леонардо да Винчи е спал по 15 мин на два часа, което прави около 2ч и 30 мин в денонощие. Така че не е важно колко часа спиш :Dormir_13 - emotloader:, а сънят ти да е пълноценен, както и времето в което не спиш! ^-^
Активен

Discworld

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 258
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #9 -: 09-11-2011, 10:34:33 »

когато съм в сесия си лягам към 4-5 и се събуджам към 12-14.като съм на училище си лягам към 11.30-12.30 и ставам с огромен зор и нежелание в 7 или ако започваме по-късно-в 9,но ми е по-благо.като цяло като поизлезнах от пубертета започвам да се лишавам от най-голямата си радост след КФС-дългото спане,от много време не съм спал над 11 часа
Активен

барбаронка

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82
    • Най-красивото място- вкъщи
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #10 -: 19-01-2012, 20:17:34 »

Мисля, че и при мен всяка вечер е различно,но обикновено около 7 часа се въртят нещата. Аз нямам много установен режим на лягане, но и аз знам,че е полезно да се спи от 22-0 часа, заради делта вълните!
Активен
"Най- необходимото познание е да се научиш да забравяш ненужното."Антистен

malina

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 267
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #11 -: 23-01-2012, 14:26:57 »

Oх, аз много обичам да спя...8-9 часа през ноща, ако мога и следобед1-2.(педполагам, че и зимата има значение, и разни други фактори, които ме потискат и депресират)
Но в интерес на истината преди да си променя храненето спях много повече.Сега даже и след нощна не ми се ляга-преди се пльосвах и спях по цял ден, а сега само малко следобед и то не винаги.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #12 -: 24-01-2012, 15:47:50 »

 :kisss:Колкото по-рано ляга човек, толкова по-добре за него. Защо? Които рано лягат поглъщат всичката събрана прана. Които късно лягат, мъчно заспиват, защото за тях няма вече нужното количество прана за организма им. Те трябва да почакат известно време, да се събудят ония, които са легнали вече, и тогава ще им дойде сън. Следователно, ако можете да си създадете навик да си лягате рано, вие ще можете да доставите на организма си нужното количество прана. По-късно от 12 часа не лягайте. Ако се усетите изморени , вечеряйте рано и в 8 часа най-късно си легнете, да набавите повече енергия, от която организмът ви се нуждае. Ако имате енергия в запас, можете да си легнете и по-късно. Часовете определени за лягане са 8, 10 или 12.

http://www.bratstvoto.net/vehadi/menu/b4/san.html
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #13 -: 25-01-2012, 09:00:40 »

Това, което казва Гугуш за Да Винчи (спане по 15 минути през 2 часа) действа доста добре по време на сесия. Тествахме го и аз, и един приятел, и успяхме и двамата тогава, но все пак през нощта поспивах по 4 часа.
Обикновенно когато спя сама, спя по около 8 часа. Почти никога не се чуствам свежа обаче :( Добре, че се оттървах от лошия навик да се събуждам в 7 и да доспивам до 10. Главата ти е като в мъгла. По едно време си наваксвах часова разлика, лягах в 9, ставах в 3 и се чуствах прекрасно. Приятеля ми все ме юрка да ставаме в 5. Обикновенно му правя един бърз скандал по повода, обаче е прав: колкото по-рано стана, толкова по чисто ми е главата. Но не ми се става ако си нямам дружинка. Спя съвсем различно, когато не съм сама- по-малко и си давам сметка, че погрешно съм си внушавала, че не си доспивам- не продължителността е важна. Понякога имам чуството, че въобще не съм спала, но интересно, все пак се чуствам по-свежа, отколкото когато спя сама. 
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #14 -: 25-01-2012, 09:55:45 »

Сънят има следната конструкция: Редуват се фази на дълбок сън(около 1 час) със фази на сънуване(около 10 мин) Това продължава около 6 часа, след което фазите на сънуване(REM-rapid eye movement) стават все по-дълги и фактически мозъкът вече не си почива. В зависимост от сънищата дори напротив.

П.С. За който иска да се научи да сънува осъзнато - най-лесно е сутрин 1-2 часа преди нормалното ставане.  :sorcerer - emotloader:
Активен
Psychonaut

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #15 -: 25-01-2012, 10:05:20 »

Хората хранещи се с „по-лека” храна живеят на по-бавни обороти и съответно по-дълго. Това не се изразява непременно само в дълголетие. Някъде четох, че при еднакви други условия един и същ индивид има нужда от 20-25% по малко сън в зависимост от това дали е суровоядец или „животноядец”. Т.е. ако приемем, че за нормално се смята 8h. то при един суровояден режим стават около 6,5h. Това прави приблизително 25 дена повече на година, а за да речем 80г –  от 5 до 6 год.  допълнителен живот! :Confus_3:

    Все пак не е чак толкова важно колко дълго живееш, а да се стараеш „в името на живота” да си в максимално физическо, психическо и духовно здраве до последния час! :pensif_29:
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #16 -: 25-01-2012, 10:24:29 »

... За който иска да се научи да сънува осъзнато - най-лесно е сутрин 1-2 часа преди нормалното ставане...

Хм, това пък за какво, щом сме осъзнати, значи мозъка е буден, щом е буден тогава за какво продължаваме да "спим", за да си губим времето ли? Нали мозъка си почивал по време на сън, защо да го тормозим и събуждаме?
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #17 -: 25-01-2012, 10:26:42 »

...
   Все пак не е чак толкова важно колко дълго живееш, а да се стараеш „в името на живота” да си в максимално физическо, психическо и духовно здраве до последния час! :pensif_29:

Добре си го казал, Spanaka !
Мисля, че ако се стараем/най-общо казано/ системно, със сигурност ще  удължим живота си.

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #18 -: 25-01-2012, 10:44:10 »

Спанак, вкъщи всички сме вегетарианци от над 30 години и всеки има различен начин и качество на съня. Няма да е само от храната според мен. Ежедневието и емоциите много влияят.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:По колко часа на денонощие спите?
« Отговор #19 -: 25-01-2012, 10:50:46 »

Анджи спомена вече Леонардо, за чийто навици на спане до нас са стигнали само някакви слухове и легенди. Нищо сигурно няма.

Аз от известно време се интересувам от т.нар. полифазен (англ. polyphasic) сън, който е точно това - вместо спане в един продължителен блок от време, правиш няколко такива през деня. Даже пуснах тема за това през лятото.

Отскоро мога да говоря и от личен опит. Опитах да се адаптирам към схемата с 3 часа сън и 3 дремки по 20 минути през деня. Беше хм... интересно.  :whistling2 - emotloader:. В началото беше трудно, но се справях с усилия на волята. [1] Още на третия ден забелязах, че заспивам много бързо за 20-минутните дремки и изпадам в дълбок сън. Почти винаги имах илюзията, че спя страшно много. Сънувах всеки път, което значи, че стигам до REM фазата.

Оказа се обаче, че не ми стигат сумарно 4 часа сън на денонощие. Бях чел, че голямото натоварване при адаптацията минава до 4-тия или 5-тия ден и после е по-леко. Разбира се, за истинска адаптация се говореше след 30-60 дни. Аз издържах 9 дни и ми свършиха триковете за събуждане и оставане буден. На десетия ден станах в 3 и скочих под душа с надеждата да се разсъня и установих, че не само, че не се разсъних, ами почти заспах прав. Реших, че поне засега това не е за мен и превключих на следващия график - 4.5 часа спане с 2 дремки през деня.

С новата система е направо абсурдно лесно. От 3 дни съм на нея и не ми се спи и се чувствам идеално. То след като си бил само на 3 часа спане нощем, като минеш на 4.5 и ти се струва направо като проява на мързел.  tooth Дотук нямам никакви проблеми и си мисля, че спокойно мога да я задържа с месеци. Може би по-нататък ще опитам пак системата 3+3, за да й отмъстя!

Ако някой се интересува, да знаете, че има книга по темата - да не се хвърлите като някой грийнхорн в дивата прерия на съня (като мен). Казва се Ubersleep и авторката твърди, че дори е успявала да се адаптира към Uberman режима (6 дремки по 20 мин на всеки 4 часа). Пишете ми, и ще ви я пратя.


[1] Да споделя един трик за събуждане, който винаги работи - преди лягане оставяте будилника (гсма или каквото там) на другия край на стаята така че да бъдете принудени да станете от леглото, за да го изключите. Допълнително помага, ако вечер се дресирате, че на другата сутрин ще сте с размътен разсъдък и няма да сте в състояние да вземете правилното решение за това дали да не си легнете пак в леглото и просто избегнете тази дискусия със себе си в моменти на слабост.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death
 

Страницата е създадена за 0.09 секунди с 23 запитвания.