Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: От къде купувате продуктите за рецептите?  (Прочетена 15915 пъти)

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Предлагам всеки да споделя тук,от къде и какво интересно си е купил за хапване и не само :)
Или,какви продукти купувате,марка,качество,съдържание?
Например:Мед,ядки,зърнени,кокосово масло,какаово,соеви продукти,семена за покълване. Така и начинаещите ще вкусят по бързо от разнообразието на храни и сокове  :D Иначе първо си казват" Без месо,млечни,пържено и сладки,та какво ще ядем,само маруля и ябълки?" ;D
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...

Що, кво лошо има в марулята и ябълките бе Бенато?  ;D

В големите градове е доста по-лесно да откриеш всичко необходимо... Аз все още съм в Пловдив, но скоро се местя в едно малко градче накрай света, дето знам, че нищо няма да мога да си намеря  :'( (но пък ще си имам градинка дето да си садя био зарзават, така че лошо нема!  ;D)

Повечето "особени" продукти обикновено се намират в здравословните магазини, или поне в по-големите, около мен има няколко малки, които не са особено добре снабдени, дори са ми пробутвали стока с изтекъл срок (явно не се продава много), затова вече ги избягвам и предпочитам големите вериги магазини, които също са добре снабдени. Иначе здравословният магазин на центъра до Пинк май е с най-богат здравословен асртимент.

Иначе любимият ми магазин в Пловдив определено е Лекси, едно, че е по-евтин... има много добър избор на зеленчуци и са винаги пресни. Има цяло отделение за здравословни храни, а не само 2 рафта както в други магазини, всякакви ядки, зърна, сушени домати, плодове, пектин, киноа там си намерих... Не знам кое би било по-трудно за намиране, другият път ще загледам пак.

В Пикадили има много интересни неща, кори за суши след много търсене чак като отвориха Пикадили намерих, има био семена за покълване, всякакви видове, в малки пакетчета по 2 лева и нещо... Аз не покълвам по много и засега ме устройва, по-закоравелите суровоядци сигурно ще предпочетат големи пакети, които би трябвало да са по на сметка, но такива освен в здравословите магазини не знам къде другаде.  :-\

Мега Марина е друг магазин, в който пазарувам понякога, има много богат избор на сушени плодове (вкл. домати) от някаква българска марка и са по-евтини, не съм виждала другаде такива. Светла елда също може да се намери там.

Мед от магазин не купувам, имам си домашен букет, от пазара (стори ми се надежден пчелар) си купих малко акациев и манов, пемза и пчелно млечице.

Соеви продукти избягвам като цяло, но хубав соев сос се намира главно в Пикадили - от този на Кикоман, а имаше и друг вид естествено ферментирал (не помня марката).

Кокосово и какаово масло не съм си намерила още  :(
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Този соев сос го има и в метро и доматите също и са по евтини.От пикадили си купувам соевото мляко.И аз видях корите и се сетих за сушито на Мер :D
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

jj

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127

Marulka,искам и аз в градче накрай света,а за градинката мн.ти се кефя.Приемаш ли помощници?? ще поливам,копая,квото каиш! :P
Аз имам достъп до доста странно звучащи суровоядстки продукти,пък си нямам градинка >:(
Ако имате нужда от някой,и мога да го намеря,нямате грижи.В БГ се прибирам по няколко пъти годишно.
Радула,взех ти какаовите зърна,сега май ще ти ги донеса.Ще обменим кординати и като си дойда ще звънкам.
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Ооо, Джаки, много си мила!! Много ти благодаря!!  :-*
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Обикновено с мед се зареждам за половин година напред от медните панаири - тогава има най-голямо разнообразие. Дори се запознах с повечето продавачи, тъй като от 4 години купувам по много от тях и са ме запомнили.
Почти всичко купувам от Четвъртък пазара и по-рядко от магазини. През 2-3 дена съм на пазара - ядки, сушени плодове, семена, плодове и зеленчуци, зелени подправки, кореноплодни.
От пикадили и метро може да взема някой път някое екзотично растително (джинджифил, фенел, селъри, айсберг, но все по-рядко - стремя се да консумирам повече месна продукция.
Богати разновидности на растителни студено пресовани масла има в Лекси (и Мега марина по-рядко) и са по-изгодни от здравословния магазин (поне до скоро така беше) - има конопено, чушково, тиквено, сусамово, шарлан, орехово, кайсиево, ленено.
Активен
Духът владее материята!

Talita

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
  • Give me the key to set your heart and spirit free

Мер, може ли да те помоля при следващия панаир да попиташ пчеларите кога са във Варна и каде точно. Не ми се вярва тук да не идват, пък така и не съм чувала къде и кога. Пък може и да не идват, но много ми се иска да си купя от сапунчетата и от свещите (обожавам да ми гори свещ), а някой по екзотичен мед.
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Ще ги питам, макар че следващия панаир ще е чак октомври месец. Те го правят 2 пъти в годината само (за Пловдив), но има едни медари, които ходят от време на време в Гранда (имат щандове там за около седмица всеки месец) - те би трябвало да знаят. Ако ги засека ще ги питам.
Активен
Духът владее материята!

Talita

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
  • Give me the key to set your heart and spirit free

Предварително ти благодаря :D
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

А ето една съгражданка от най-хубавия морски град! :)
Аз повечето неща си купувам от Пикадили-сурови семена и ядки, зехтин екстра върджин, сушени плодове, био зелен чай и ройбос. Сушените домати ги пробвах веднъж, но нещо не са супер качество, така че чакам предложения.
От здравословното магазинче на центъра си купувам сурова био елда и органично кокосово масло, но с предварителна заявка.
Купувам си само акациев мед от синъото пазарче на центъра както и плодове и зеленчуци. По-екзотичните като ананас и авокадо купувам от Пикадили. От пролетта до края на есента майката на приятеля ми ме снабдява с органични плодове и зеленчуци-зелени салати, пр.лук и чесън, спанак, коприва, репички, тиквички, домати, зеле, череши, кайсии, праскови, ябълки, круши, орехи, бадеми. Това е което се сещам в момента. :)
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Хайде да дам едно рамо на пловдивската група  ;)

И аз пазарувам предимно от Четвъртък пазара, Лекси и 2 квартални магазинчета за здравословни храни (в едното няма да стъпя - почти само пакетирани десерти и бонбони продават вече). Ще взема да намина и към 'Опълченска', че с тези хлапета цяла зима не съм ходила.

В Пикадили има много интересни неща, кори за суши след много търсене чак като отвориха Пикадили намерих, има био семена за покълване, всякакви видове, в малки пакетчета по 2 лева и нещо...

Marulka, взех си от био семената; подбрах рукола за салата и червено цвекло. От цвеклото съм разочарована - много ниска кълняемост. Не вярвам грешката да е в мен - другите видове семена ми се получават, но ще опитам отново, дано се получи по-добре. Руколата май е хубава засега, но ще пиша след като хапна първата салатка.

Ти какво опита? Доволна ли си?

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396


Marulka, взех си от био семената; подбрах рукола за салата и червено цвекло. От цвеклото съм разочарована - много ниска кълняемост. Не вярвам грешката да е в мен - другите видове семена ми се получават, но ще опитам отново, дано се получи по-добре. Руколата май е хубава засега, но ще пиша след като хапна първата салатка.

Ти какво опита? Доволна ли си?


Не съм Marulka, но да споделя моя опит с тези семема :) От цвеклото- и на мен много малко покълнаха, много съм доволна от броколито  :)

Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Nel

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
  • Мъдрецът сочи луната, а глупакът гледа в пръста м

Сушени плодове и зеленчуци(най вече горски гъби) купувам от един дядо билкар на пазара,но само зимата и есента е там,лятото ходи да събира билки и плодове на балкана (така поне казва).За по био чисти продукти не бих могла да си мечтая.
Суровоте ядки си ги вземама от тарабата до дядото,от една много усложлива жена,която също така предлага и вносни сушени плодове.

Принципно гледам възможно най-рядко да купувам сушени неща,от масовите супермаркети.

Мед майка ми ми доставя,от техен приятел пчелар.
Ако случайно ни се дояде сирене или кашкавал,баба ми живее на село и от там си доставям сурово мляко,от пасли свободно животни.
Иначе другите продукти си ги набавям,от магазина за диабетични продукти,който посещавам почти всеки ден от там купувам не само за нас,но и за детето.
Био зеленчуци и плодове ми набавят баби те ми.Едната от тях ме зарежда и с домашен ябълков оцет  ;D.

За покълването,честно казано не съм голям спег и ще чета да се уча.
« Последна редакция: 14-05-2009, 14:51:01 от Nel »
Активен

Мария

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7

Здравейте!

Имам въпрос към софиянците. Аз пазарувам от Слънце&Луна. Открих друг магазин ("Здравница"), който пак е в центъра и ми е близко и смятам да го посетя скоро. Това, което ми прави впечатление като гледам сайта е, че цените на едни и същи продукти в Здравница са много по-евтини от Слънце&Луна. По-некачествени ли са там? Моля, ако някой е пазарувал да сподели мнението си. Магазина се намира на Самуил 38.
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Здравей, Мария! :)
Тези дни ще го посетя този магазин (не знаех за него) и ще споделя моите наблюдения!
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Най-накрая отидох до прословутия Женски пазар днес!
С много голямо удоволствие да ви споделя, че там намерих конопени семена! В един ливански магазин пък имаше и зелена соя - една такава мъничка... много интересна. Продават там и тахан, сирийски, и уж казват, че е суров, ама това не се знае колко е вярно....

Ех, все повече и повече продукти се намират в БГ! Много съм щастлива!

Забравих да кажа - 1 кг семена е 5 лв.
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Интересно ще е тук в тази тема да пишем и какви са цените на продуктите. Аз например намерих конопено семе на доста висока цена - 22 лв. за килограм. Намерих ленено семе нова реколта, българско...на външен вид изглежда доста по-добро от това по магазините...някак малко по-тъмно е и с ярко изразен гланц, така да се каже, е самото семенце. То е 10 лв./кг. Собственикът на тази фирма, която ги разпространява ми е приятел вече 14 години, и той ми е обяснил и отчасти дори показал каква е системата им. Всички билки и семена дето продават се берат от България по европейски еко изисквания. В различни райони на България има структури с хора, които съблюдават за тези правила. Склонен съм да му повярвам, понеже го познавам. Лененото семе го купувам от него, а също и конопеното. За лененото знам, че става канцерогенно, ако е държано на слънце, а по пазарите е така. Аз го пия по 2 пъти на ден като го меля и не искам да рискувам да се тровя.
Пишете и вие! ;) Интересно ми е за семената как разбирате кои са по-качествени?
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Супер, Радула, страхотна цена е това конопено семе - 5 лева.
Направили си вече мляко от него. Сподели как е.
Активен
Духът владее материята!

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Мерче, не съм, защото пречиствам сега.
Нищо не си купих, само оглеждах... :)
Като си направя, непременно ще споделям  ;)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Мер, Марулче, Петко и другите, от къде си купувате ръж и ечемик? На кои фирми са? Вече 2 пъти ми се случва да отворя пакет и да приготвя за покълване, а от зърната да се появят рояк мушици.

Тази седмица претърпях разочарование и с житото - нямаха за покълване и купих малка опаковка от житото за варене. Висока кълняемост, нямам оплаквания, но 10-ина зърна се оцветиха в розово-лилаво и изхвърлих цялата партида.
« Последна редакция: 31-05-2009, 10:25:08 от vladi »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 23 запитвания.